Premature Bebekler İkizlerim konuşamıyor

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Berberi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2017
13
5
46
Sevgili arkadaşlar vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim 35+5 hafta doğan ikizlerim üç beş bilinçsiz kelime dışında hiçbirşey konuşmuyor hareketli ve neşeliler bazen seslenince cevap veriyor bazen umursamıyolar benimle oyun oynuyolar yemek yeme alışkanlıkları iyi fakat ķonuşmak için çaba harcamıyolar fikirleriniz benim için önemli lütfen fikirlerinizi yazın

Sevgili arkadaşlar vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim 35+5 hafta doğan ikizlerim üç beş bilinçsiz kelime dışında hiçbirşey konuşmuyor hareketli ve neşeliler bazen seslenince cevap veriyor bazen umursamıyolar benimle oyun oynuyolar yemek yeme alışkanlıkları iyi fakat ķonuşmak için çaba harcamıyolar fikirleriniz benim için önemli lütfen fikirlerinizi yazın
Bu arada 27 aylıklar

Benim de oğlum 18 aylık o da az kelime söylüyor doktora götürdük fiziksel bir sıkıntı olmadığını söyledi. Tv izletme sürekli onunla konuş yaşıtlarının ortamına götür dedi. Sürekli her yaptığımızı hikaye gibi anlatıyorum tv izlemiyor. Her gün 2 saat parktayız arkadaşlarının yanında. Eşim 4 yaşında konuşmaya başlamış sanırım oğlumuzda geç konuşacak. Doktora götürdünüz mü hiç ya da ailede geç konuşan var mı arkadaşlarıyla vakit geçiriyorlar mı konuşan çocuklarla filan?

Benim de oğlum 18 aylık o da az kelime söylüyor doktora götürdük fiziksel bir sıkıntı olmadığını söyledi. Tv izletme sürekli onunla konuş yaşıtlarının ortamına götür dedi. Sürekli her yaptığımızı hikaye gibi anlatıyorum tv izlemiyor. Her gün 2 saat parktayız arkadaşlarının yanında. Eşim 4 yaşında konuşmaya başlamış sanırım oğlumuzda geç konuşacak. Doktora götürdünüz mü hiç ya da ailede geç konuşan var mı arkadaşlarıyla vakit geçiriyorlar mı konuşan çocuklarla filan?
Götürmedik canım 15 gün sonra götürecegız randevu aldım

Canım anne baba falan diyorlar mı oğlumda 31 aylık anne baba dede dışında 5 ay öncesine kadar konuşmadı sanki arapça konuşuyordu hep anlamsız kelimeler doktoruna sordupumda 3 yaşa kadar normal dedş ve ekledi geç konuşan çocuklar erken konuşanları geçiyor bile dedi cidden 5 aydır etkin şekilde konuşmaya başladı çok şükür iyi kaldı ki seninkileri bi ay eksik say erken doğmuşlar ayrıca çocukların bol olduğu ortamlarda olmalarını sağla sürekli daha çok etkileşimle öğrendi benim yaramaz

Özellikle ikizlerde gelişim yavaşlığı olabilir,benim ablamın ilk bebeği 3 yaşında konuştu sonra hiç susmadı
emot10_tears-gif.1318357

şimdi ikizleri var anlaşılmaz bir iki cümle konuşuyorlar,genetik yani sanırım onlarda susmayacak
laught-gif.1318383

Sizde eşinizin veya sizin ailenizde geç konuşan varsa ,dert etmeyin.
Bu suskun günlerini ararsınız inşaallah
lo5pluckflower02lx3kx1-gif.1318386

Canım anne baba falan diyorlar mı oğlumda 31 aylık anne baba dede dışında 5 ay öncesine kadar konuşmadı sanki arapça konuşuyordu hep anlamsız kelimeler doktoruna sordupumda 3 yaşa kadar normal dedş ve ekledi geç konuşan çocuklar erken konuşanları geçiyor bile dedi cidden 5 aydır etkin şekilde konuşmaya başladı çok şükür iyi kaldı ki seninkileri bi ay eksik say erken doğmuşlar ayrıca çocukların bol olduğu ortamlarda olmalarını sağla sürekli daha çok etkileşimle öğrendi benim yaramaz
Anne bile demiyolar canım

Anlıyolar canım göz temasımız var
3 yaşa kadar normal demişti doktorumuz hani ikiside konuşmuyor birinde sorun olsa diğerinde de mi var o konuda sıkıntı yapma bence benim oğluma neler dediler bi açıldı ki susmuyor şimdi ama arada anlamsız kelimeleri yine söylüyor canı öyle istiyor galiba dr ne dicek bakalım canım bence canını sıkma

3 yaşa kadar normal demişti doktorumuz hani ikiside konuşmuyor birinde sorun olsa diğerinde de mi var o konuda sıkıntı yapma bence benim oğluma neler dediler bi açıldı ki susmuyor şimdi ama arada anlamsız kelimeleri yine söylüyor canı öyle istiyor galiba dr ne dicek bakalım canım bence canını sıkma
Sağol canım içimi ferahlattın bu otizm korkusu resmen içimi kemiriyo

Sağol canım içimi ferahlattın bu otizm korkusu resmen içimi kemiriyo
Ya inan ilçedeyiz ateşi çıktıda eşim dra götürdü yüzüne bakınca bu çocuk otzmli demiş kadın bem gitmemiştim sinir oldum başka drda onlar tvye dalar diğer sesleri duymaz çamaşır makinesinşb karşıaından ayrılmaz göz teması kurmaz dedi bize ama erkek çocuklarıda geç konuşuyor biraz senşnkilerin cinsiyeti ne bilmiyorum ama normal konuimaya bailayıpta otizmi sonradan çıkan çocukta duydum ben sadece konuşma ile bağdaştırma Allah evlatlarımıza zeval vermesin inşallah

Ya inan ilçedeyiz ateşi çıktıda eşim dra götürdü yüzüne bakınca bu çocuk otzmli demiş kadın bem gitmemiştim sinir oldum başka drda onlar tvye dalar diğer sesleri duymaz çamaşır makinesinşb karşıaından ayrılmaz göz teması kurmaz dedi bize ama erkek çocuklarıda geç konuşuyor biraz senşnkilerin cinsiyeti ne bilmiyorum ama normal konuimaya bailayıpta otizmi sonradan çıkan çocukta duydum ben sadece konuşma ile bağdaştırma Allah evlatlarımıza zeval vermesin inşallah
Benimkilerin ikiside oğlan canım bi alt komşum var biraz lüzumsuz bi bayan benim oğlanlardan iki ay küçük oğlu var konuşuyo diğer komşulara benim oğlan bülbül gibi konuşuyo onunkiler niye konuşamıyoki diyormuş anlıycan çevreyede dert oldu yüce Allahın takdiri hiçbir anne çocuğunun böyle bi durumda olmasını istermi

Benimkilerin ikiside oğlan canım bi alt komşum var biraz lüzumsuz bi bayan benim oğlanlardan iki ay küçük oğlu var konuşuyo diğer komşulara benim oğlan bülbül gibi konuşuyo onunkiler niye konuşamıyoki diyormuş anlıycan çevreyede dert oldu yüce Allahın takdiri hiçbir anne çocuğunun böyle bi durumda olmasını istermi
Bu tür konuşmaları takma benimde kv der dururdu ya bi vakti zamanı var demekki mübarek eşimde çok kızardı konuşmaya bşaldı bazı dedikleri her zaman anlaşılmıyor hala da der yani Allah şunun dilini bir çözse diye insanların dedikleriyle kendilerini üzme bence her çocuk aynı değil birde seninkiler bir konuşsa ikisi bir dilli düdük olurlar konuşmayınca da ilisi bir konuşmuyorlar bak ikiz dayanışması onlarınki galiba

Merhabalar İkizlerim için araştırma yaparken gördüm yazınızı şu an ikizlerinizin durumu nasıl? Benim de İkizlerim var şu an 24 aylıklar Bir tane de 6 aylık kızım var şu an. Bir tanesi Hiç konuşamıyor ama istediklerini anlatmaya çalışıyor öbürü ise mama Baba diye konuşuyor süte yemeğe Mama diyor ama babasını bilmiyor göz kontakları Bazen hiç yok Bazen isimlerini söylediğimde bakıyorlar Bazen hiç bakmıyorlar oğlum oyuncakları sıralamak da ya da oynamak da daha iyi Ama öbür oğlum her şeyi ağzına alıyor sizce normal mi Bu arada ben yurtdışında yaşıyorum ve çocuklarıma yalnız bakıyorum çocukların göz kontaktı hep ikiz oldukları için birbirlerini kıskandıkları için sosyal bir ortamları olmadıkları için sadece benimle ve babasıyla oldukları için diye geciktiğini ya da umursamadıklarni düşündüm ma İnternet'ten araştırınca otizm gibi hastalıklar gördüm lütfen bana yardımcı olabilir misiniz ben ne yapabilirim Siz ne düşünüyorsunuz Bir de ben televizyon da çizgi film çok açtım Yardımcı olacağını düşündüm öğrenmekte ama türkiyedekiler öyle söylemiyorlar buradaki doktorlara sorduğumda televizyonda ilgisi yok diyor Ben de ne yapacağımı şaşırdım artık

Sabredin birden açılacaklar..
Bu sefer sussunlar diye bakıcaksınız 🥰
Şuan herşeyi biliyorlar ama işlerine gelmiyor bi de ikizler kendi aralarında dil geliştiriypr galiba ondan geç konuşuyorlar 🧐

X