İkizlerine tek başına bakan anneler var mı?

hermionepotter

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2021
2.374
5.953
Kızlar selam.
Bir aksilik olmazsa 5 hafta sonra inşallah ikizlerim doğacak.

Normal şartlarda kayınvalidem bize taşınıp yardımcı olacaktı, kendisi de yalnız yaşıyor teklifi o yaptı baya da hevesliydi. Eşim de öyle istedi açıkçası annesi biraz sancılı biri olunca aklım onda kalmasın dedi. İkizleri duyunca “yalnız yaşayamıyorum, kapıyı açık unutmuşum, hasta oluyorum yalnız kalıyorum” diye yol yaptı aslında bize gelmek için. Kendisi bize 5-6 saat uzaklıkta yaşıyor ve eşim tek çocuk kayınpederim yok. Bende eşim için sessiz kalıp bir yorum yapmadım, olur dedim.

Kendi annem başka şehirde yaşıyor, okula giden kardeşim var o yüzden annem ne yazık ki sadece haftasonları gelip temizliğim ve yemeğim konusunda yardımcı olabilecek.

Planlama bu şekildeydi ama zaten çok anlaşamadığım kayınvalidem bi değişik hallere girdi.

Bize komple taşınacakmış gibi konuşmaya başlamıştı son zamanlarda, bir oğlum bir kızım olacak nasipse daha doğmadan oğlumu kayırmaya başladı. Ona 3 alıyorsa kıza 1 alıyor, “sen kıza bakarsın, ben oğlana bakarım geceleri yanıma yatırırım annen temizliği yapıverir haftasonları” gibi konuşmaya başladı en son suratıma telefonu kapattı durduk yere. Bende kendisini aramıyorum, eşime de “suratıma telefon kapatan insanı aramam” dedim 1 aydır konuşmuyoruz.

Şuan görünen o ki, çocuklarıma tek başıma bakacağım. bakıcı tutmaya maddi durumumuz el vermiyor maalesef. Annem haftasonları gelip temizlik,yemek konusunda yardımcı olsa arada bir teyzem gelse bir haftalığına ben bakabilir miyim çocuklarıma?

İkizlerine tek başına bakan var mı? N’olur olsun? Nasıl geçiyor bir gününüz? Nelere dikkat etmem gerekiyor?

En azından kendim bakabileyim ki kayınvalidem minimum süre kalıp gitsin, şimdiden beni aşırı germeye başladı. Allah korusun lohusayken sütüm kesilecek, çocuklarımla ilgilenmeme mani olacak diye korkuyorum.

henüz ikiz bakma tecrübem yok ama özellikle lohusa döneminde kayinvalideniz gelmese iyi olur. kendi annemle dahi anlasamadim lohusa iken stresten sütüm artmadi bitti. bebegimi kendi annemden dahi sakınıp kıskanıyordum. sizin kayinvalideniz oğlunuzu sahiplenmis simdiden bu psikolojinizi çok etkiler.

Kuzenimin ikizleri var 5 aylik henüz. Annesi onunla. Annesi olmayinca eşi evde yani o şekilde ayarliyolar inanilmaz zor bence. Bir kaç defa denk geldim ağlamaları altlarının değişimi yemeleri gazları uyumalari derken valla tek olacak is degil siz bilirsiniz ama en azindan ilk 2-3 ay destek alin. Benimde oğlum 5 aylik tek olmasina rağmen zorlandığım anlar oluyor ozelliklede ilk aylar hele de gazlı bir bebekse yalniz asla olmaz. Saatlerce ağladığını biliyorum gazdan

Bende aynı durumdayım kv çok yaşlı annem çalışıyor haftasonu gelip destek olabilir
Kızkardeşim yakin onunda iki çocuğu var
Kara kara düşünüyorum nasıl yapacağım diye
Rabbim hepimizin yardımcısı olsun

henüz ikiz bakma tecrübem yok ama özellikle lohusa döneminde kayinvalideniz gelmese iyi olur. kendi annemle dahi anlasamadim lohusa iken stresten sütüm artmadi bitti. bebegimi kendi annemden dahi sakınıp kıskanıyordum. sizin kayinvalideniz oğlunuzu sahiplenmis simdiden bu psikolojinizi çok etkiler.
Evet bende istemiyorum sütüm kesilir diye korkuyorum en azından bakabilirsem kendim, eşimde tutmaz çok annesini burada diye düşünüyorum.

Oğlumu şimdiden çok kıskanıyorum kayınvalidemden, ayrım yaptığı için kızıma haksızlık ediliyor diye düşünüyorum yani şimdiden çocuklarımı ayırıyor mesela oğlana ev alırız diye plan yapıyor kıza hayalinde bile yer vermiyor. Oğlumu ultrason fotoğrafından kocasına benzetiyor, kıza yorum bile yapmıyor. Açıkçası şimdiden psikolojimi bozdu, 1 aydır konuşmadığım için biraz daha rahatım ama öncesinde konuşurken sancım bile tutuyordu :KK43:

Bende aynı durumdayım kv çok yaşlı annem çalışıyor haftasonu gelip destek olabilir
Kızkardeşim yakin onunda iki çocuğu var
Kara kara düşünüyorum nasıl yapacağım diye
Rabbim hepimizin yardımcısı olsun
Aminn 🙏🏼
ya kırkı çıkana kadar muhtemelen gitmez kayınvalidem. Kafasında bize yerleşmeyi oturttu çünkü. Sonrası içinde teyzelerim birer hafta gelir gideriz diyorlar ama tabii o vakit geldiğinde kim gelir gelmez bilmiyorum.

Allah yardımcımız olsun :KK43:

Aminn 🙏🏼
ya kırkı çıkana kadar muhtemelen gitmez kayınvalidem. Kafasında bize yerleşmeyi oturttu çünkü. Sonrası içinde teyzelerim birer hafta gelir gideriz diyorlar ama tabii o vakit geldiğinde kim gelir gelmez bilmiyorum.

Allah yardımcımız olsun :KK43:
Amin canım
Benimde gorumcem diyor gelir kalırım 40 cikana kadar diye ama lohusa olacağım her lafı canımı sıkacak onu biliyorum öyle üzülüyorum ki
5.bucuk yaşında kızım var oda ilgi bekliyecek haliyle düşündükçe işin icinden çıkamıyorum

ayni anda emzirmek falan yine olabilir ama geceleri cok kabus oluyor .ikisi de farkli saatlerde uyanik olurdu bizimkilerin .
en azindan gunduz birisi gelip sizi 2 3 saat uyutsa rahatlarsiniz
esinizin is durumu nasil ?

Amin canım
Benimde gorumcem diyor gelir kalırım 40 cikana kadar diye ama lohusa olacağım her lafı canımı sıkacak onu biliyorum öyle üzülüyorum ki
5.bucuk yaşında kızım var oda ilgi bekliyecek haliyle düşündükçe işin icinden çıkamıyorum
Yaa senin daha zor desene, çekilebilir biriyse mecbur idare et bari görümceni

ayni anda emzirmek falan yine olabilir ama geceleri cok kabus oluyor .ikisi de farkli saatlerde uyanik olurdu bizimkilerin .
en azindan gunduz birisi gelip sizi 2 3 saat uyutsa rahatlarsiniz
esinizin is durumu nasil ?
Emzirme işi için elektrikli çift pompa aldım, biberonla da takviye ederim diye düşündüm ama tabii uygulamada nasıl olur bilmem…
Kabusu bebekler mi görüyor?
Komşum var sağ olsun uyuyacağım desem o gelip 2-3 saat idare eder, yemeğimi pişirir.

Eşim fiziken çok yorulmuyor allahtan işyerinde, o mutfağı toparlama konusunda falan yardım eder ya da sallama, biberonla besleme işinde yardımcı olur ama annesi gitmesin diye yardım etmeyedebilir 🤦‍♀️🤷‍♀️

Emzirme işi için elektrikli çift pompa aldım, biberonla da takviye ederim diye düşündüm ama tabii uygulamada nasıl olur bilmem…
Kabusu bebekler mi görüyor?
Komşum var sağ olsun uyuyacağım desem o gelip 2-3 saat idare eder, yemeğimi pişirir.

Eşim fiziken çok yorulmuyor allahtan işyerinde, o mutfağı toparlama konusunda falan yardım eder ya da sallama, biberonla besleme işinde yardımcı olur ama annesi gitmesin diye yardım etmeyedebilir 🤦‍♀️🤷‍♀️
yani benimkiler farkli saatlerde uyanip uyuyorlardi .bi birine bi birine derken uykusuzluk beynime vurmustu
gunduz bile sizi idare etse biri rahatlarsiniz insallah kolik falan olmazsa mukemmel olur . insallah uslu uykulu tatli bebisler olurlar

yani benimkiler farkli saatlerde uyanip uyuyorlardi .bi birine bi birine derken uykusuzluk beynime vurmustu
gunduz bile sizi idare etse biri rahatlarsiniz insallah kolik falan olmazsa mukemmel olur . insallah uslu uykulu tatli bebisler olurlar
Ya şey okudum ben ama ne kadar mümkün bilemiyorum. Aynı anda uyuyup uyansınlar diye mesela a bebek uyanınca b bebeği de uyandırın diyorlar. Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Ah inşallahhh🙏🏼🙏🏼

Ya şey okudum ben ama ne kadar mümkün bilemiyorum. Aynı anda uyuyup uyansınlar diye mesela a bebek uyanınca b bebeği de uyandırın diyorlar. Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Ah inşallahhh🙏🏼🙏🏼
yani o aylarda pek mumkun degil acikcasi .ben onu yumusak sekilde saglamaya calistim ama 9.ayi bulmustu oncesinde zaten hic duzen yoktu .sonra tek bakabildim zaten
ama her sey cocuga bagli tabi ki .benim kizim hala uyumaz mesela .dun gece 3 saat uyuyabildim herhalde .huyuna suyuna bagli bebelerin

X