ilik nakli

vivamedusa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2018
1.897
2.401
hanımlar merhaba,

bu ara art arda sosyal medyada denk geldiğim üzerine az biraz araştırdığım bir konu var. kök hücre ya da ilik bağışçısı olmak istiyorum ama çevremde bunu yapan bilgi alabileceğim hiç kimse yok. kemik iliği bağışı ile ilgili 3 4 gün hastanede kalınması gerektiği ve biraz acı dolu bi süreç olduğu yazıyor birkaç hastaneyi aradım ama süreç nasıl işliyor bilgi sahibi değilim aydınlatabilecek olanınız var mı konuyla ilgili bilgisi olan?

hanımlar merhaba,

bu ara art arda sosyal medyada denk geldiğim üzerine az biraz araştırdığım bir konu var. kök hücre ya da ilik bağışçısı olmak istiyorum ama çevremde bunu yapan bilgi alabileceğim hiç kimse yok. kemik iliği bağışı ile ilgili 3 4 gün hastanede kalınması gerektiği ve biraz acı dolu bi süreç olduğu yazıyor birkaç hastaneyi aradım ama süreç nasıl işliyor bilgi sahibi değilim aydınlatabilecek olanınız var mı konuyla ilgili bilgisi olan?

En doğru bilgiyi Kızılay verir .Onlarla temas kurun .

Ay bilgi sahibi olsak ve elimizden geldiğince umut olsak ne ince düşünmüşsünüz tebrikler:KK200:

Bir hayat kurtarmak birkaç gün acı çekmeye değmez mi?

Bir yakınımı, çok sevdiğim bir ablamı daha bir hafta önce ilik bulunamadığı için kaybettik. Gencecikti, hayata bağlıydı ama savaşamadı. Belki korkudan gitmeyen birinin iliği uyacaktı ablamız yaşayacaktı.

Bu kadar kişi beklerken neden aranılmıyor acaba gönüllü olmak istersek nereye başvuracağız acaba

Bir hayat kurtarmak birkaç gün acı çekmeye değmez mi?

Bir yakınımı, çok sevdiğim bir ablamı daha bir hafta önce ilik bulunamadığı için kaybettik. Gencecikti, hayata bağlıydı ama savaşamadı. Belki korkudan gitmeyen birinin iliği uyacaktı ablamız yaşayacaktı.

birkaç gün acı çekmek dert değil kesinlikle korktuğum nokta o değil yoğun bir hayatım var evde kedilerim var ilgilenecek kimse yok birkaç gün hastanede kaldığım takdirde sıkıntı yaşayabilirim. hastanede kalmadan halledilebiliyor mu o ilik alma süreci?

Kan ve ilik bağışı gönüllüsüyüm yıllardır kimseye uymafım demek hiç aranmadım keşke birine hayat verme şansı doğsa :KK66: ilk başta birşey yok zaten kan verip form dolduruyorsun birine uyarsa ondan sonra başliyor olay ama oda anesteziyle oluyor yani
En son kan verdiğim yerin telefonunu kaydetmistim telafona ..aradılar Allahım elim ayağıma dolaştı.. oh buldular uydu kanım dedim meğer hala ayni numara mi onu teyit etmek için aramislar.

Valla ben ilik gönüllüsü oldum teee 7 yil önce... hala arayan soran yok bir üniversite hastanesiydi... yakın zamanda gidip Kızılaya bağışta bulunacagim .

Sanırım 5 6 saat sonra çıkıyorsun ilik verildikten sonra... kimine göre genel anestezi kimine göre lokal anestezi.

kemik iliği omurilikten mi alınıyor peki?

En son kan verdiğim yerin telefonunu kaydetmistim telafona ..aradılar Allahım elim ayağıma dolaştı.. oh buldular uydu kanım dedim meğer hala ayni numara mi onu teyit etmek için aramislar.

yakın akrabalardan kardeşlerden bile uyum ihtimali %25 miş ki oldukça yüksek bir oran bu. ne kadar çok kişi bağışlarsa o kadar bulunma şansı artar diye düşünüyorum.

birkaç gün acı çekmek dert değil kesinlikle korktuğum nokta o değil yoğun bir hayatım var evde kedilerim var ilgilenecek kimse yok birkaç gün hastanede kaldığım takdirde sıkıntı yaşayabilirim. hastanede kalmadan halledilebiliyor mu o ilik alma süreci?
Ya kan verir gibi aliniyor ya da kemikten alınıyor. Kan verir gibi olirsa islem kolay bir iki saat sürüyor. Bir hafta once ilac kullanmaya başlıyorsunuz sadece . Bu kadar basit. Kemikten ilik biraz daha zor . Geçenlerde biri vazgecti olay oldu hatta sosyal medyada. Çocuğun babasi yalvardi adama . Vermedi. Haluk Levent araci oldu vermedi. Anestezisiz yapmıyorlardır ama basa gelmeden bilinmez tabi. Kizilay cadirlari var her yerde . 5 dakika ugrayip 3 küçük tüp kan veriyorsunuz . Olay bu .

kan bağışçılarında beklendiği gibi vericinin sağlık durumunun iyi olması gereklidir. özellikle bulaşıcı hastalıklara, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmaması ve 18-50 yaş arasında olması gerekmektedir.

gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:

5 mililitrelik küçük bir tüp kan örneği alınır.
(tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).

kemik iliği/kök hücre bağış formu doldurulur.
vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.

gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda:

gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman kemik iliği bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa, aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.

kemik iliği / kök hücresi tanımı:

kemik iliği / kök hücresi kan hücrelerini, ki alyuvar, akyuvar ve trombositler olarak tanınır, üreten bir dokudur. kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerdir. kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

kemik iliği / kök hücresi toplama yöntemleri:

hastanın doktorları bankamıza hastalarına hangi yolu tercih ettiklerini bildireceklerdir. ancak son karar sizindir. bu nedenle kemik iliği ya da kök hücrelere nasıl ulaşıldığını öğrenmeniz gereklidir.

kemik iliği alınması:

ameliyathanede steril koşullarda, genel anestezi altında yapılır. vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.

Ya kan verir gibi aliniyor ya da kemikten alınıyor. Kan verir gibi olirsa islem kolay bir iki saat sürüyor. Bir hafta once ilac kullanmaya başlıyorsunuz sadece . Bu kadar basit. Kemikten ilik biraz daha zor . Geçenlerde biri vazgecti olay oldu hatta sosyal medyada. Çocuğun babasi yalvardi adama . Vermedi. Haluk Levent araci oldu vermedi. Anestezisiz yapmıyorlardır ama basa gelmeden bilinmez tabi. Kizilay cadirlari var her yerde . 5 dakika ugrayip 3 küçük tüp kan veriyorsunuz . Olay bu .
Ay yazık ya :KK43: kim bilir kimler kafasına girdi

Siz bağışçı olun, iliğiniz uysun gelip kedilere ben bakarım, söz.

İki çeşit yöntem var. Biri periferik toplama biri ilikten toplama.

Periferikte bir hafta kadar bir süre her gün aşı oluyorsunuz sonra diyaliz makinesi gibi bir makineye bağlanıyorsunuz kök hücreler kanınızdan toplanıp geri veriliryor. 4-5 saat sürüyor yaklaşık, anestezi almıyor hastanede kalmıyorsunuz.

Kemik iliği yöntemi hepimizin bildiği kalça kemiğinden ilik alma şeklinde. Bunda 1-2 saatlik genel anestezi altında bir operasyon geçiriyorsunuz. Bir gece hastanede tutuyorlar genelde. Ondan sonra normal hayatınıza dönebiliyorsunuz.

Uyumlu denk gelmesi baya zor demek ki ya benim cok uzun zaman oldu 10 yil olmuştur rahat :/
Bana Kızılay da normal kan bağışı yaparken ilik için de alalım kan dediler ..ben verdim bir hastaneye dedim onlara verdiğin kan onların bankasında sadece oraya gelen hastalar için ....ama biz tüm Türkiye için banka kounmundayiz demişlerdi .Umarim bir gün veririz ilik.

X