ilk defa intihari bile düsünüyorum, benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Vallahi ben sizinle gurur duydum. Herkes cesaret edemez kalkıp yurtdışında çalışmaya. Bir sürü kurs, eğitim, dersten geçmişsiniz , en zor aşama olan kabul edilmeyi geçmişsiniz. Sakın pes etmeyin, nolur.

Bakın ben doktorum, ülkemde uzmanlık sınavına hazırlanıyorum.

Ancak şartlardan ötürü yurtdışına gidip orada doktorluk yapmayı düşünüyorum bu sıralar.

Araştırma yapıyorum herkes gibi, ve geçmem gereken aşamaları görünce gözüm korkuyor, dil eğitimi, denklik alma, bunlara gelene kadar yapmam gereken evrak işleri, dil sınavları…

Cesaret edemiyorum, güç bulamıyorum kendimde.

Vallahi sizi takdir ettim. Helal olsun size. Asla pes etmeyin. Yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Azıcık daha dişinizi sıkın. Sakın bırakmayın.

Ailenizi de dinlemeyin. İşin içinde bulunmayan ne kadar zor olduğunu bilemez. ❤️
Insallah siz de hayallerinizi gerceklestirirsiniz. Kolay bir sürec degil, zor.. Birakan cok oldu üniversitede tanidiklarimdan, baska bir ülkede yüksek bir yerlere gelmek hic kolay degil ama hayaliniz buysa yaparsiniz bence. Sizin meslekte ögretmenlik gibi hata kaldirmayan bir meslek o yüzden anlarsiniz durumumu. Hastaya yanlis bir müdahale yapamayacaginiz gibi cocuklara da yanlis bir sey ögretemezsiniz. Hangi ülkede denklik almayi düsünüyorsunuz?

Herkese merhaba, cok büyük bir cikmazin icindeyim lütfen yorumlarinizi esirgemeyin. Bu mu derdin yani demeyin, su an icinde bulundugum psikoloji cok cok kötü. Ben on senedir yurtdisinda yasiyorum Türkiyede meslegim ögretmenlikti burda meslegimi icra etmek icin 5 yila yakin caba harcadim; dil kurslarina gittim, üniversitede dersler aldim, ödevler hazirladim, sunumlar falan, cok zorli yollardan gectim. Neyse gerekli dersleri gectim bitirdim. Burda okullarda ögretmen olarak calisabilmen icin 2 sene staj yapman gerekiyor, bana stajimi yapabilcegim bir okul verdiler (Türkiyenin fen lisesi seviyesinde). Staj su sekilde oluyor tek basina normal ögretmen gibi derse giriyorsun, ayda iki kere müfettis gelip derslerini kontrol ediyor, sana düzeltmen gereken yerleri falan söylüyor, ayda iki kere müfettis icin 10 sayfalik ders raporu hazirliyorsun, yani cok mesakatli seyler anadili olanlar bile zorlaniyor bu sürecte, benim icin cok daha zor geciyor. En önemli sorunda ögrencilerin cok zeki olmasi, seviyelerinin cok yüksek olmasi, hatalarimi hemen yüzüme söylemeleri ve bütün bunlarin benim özgüvenimi yerle bir etmesi. Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. Üstüne üstlük okulda tek yabanci benim, dislaniyor gibi hissediyorum psikolojim gercekten yerle bir oldu ama bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor ama tabi ki uzun bir süre yine cok zor olcak. Siz olsaniz bu sekilde devam edermiydiniz birakip daha az maasli, sartlari daha az iyi olan bir is mi yapardiniz? Aileme anlatiyorum tabi calismak zor geldi degil mi, evde oturmak daha kolay falan diyorlar, sinir ediyorlar beni, kimse destek olmuyor. Ben cok büyük bir cikmanizin icindeyim. Bir yandan bu meslege 10 yildan fazla zamanimi verdim, diger yandan intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.
Yurtdısında yasayıp intihar düsünceniz varsa allah muhafaza hala türkiyede yasasaydınız demek ki haliniz ne olurdu acaba..

Hanımefendi dönün ülkenize, bırakın bik biklenmeyi yerinizde olmak isteyenlerin önünü kapamayın?

Şikayetciyseniz ülkenize dönün??? niye gelmiyorsunuz :))) hic utanma arlanma yok sizde be.

Bizim bi düzenimiz var yegenim yoksammm dönmüştük diyen amca siz misiniz???

Yurtdısında yasayıp intihar düsünceniz varsa allah muhafaza hala türkiyede yasasaydınız demek ki haliniz ne olurdu acaba..

Hanımefendi dönün ülkenize, bırakın bik biklenmeyi yerinizde olmak isteyenlerin önünü kapamayın?

Şikayetciyseniz ülkenize dönün??? niye gelmiyorsunuz :))) hic utanma arlanma yok sizde be.

İyi de Türkiye’den gitmiş biri zaten? Yerinde olmak kolay değil. İsteyenlerin çok büyük bir bölümünün yapamayacağı süreçlerden geçerek gidebiliyoruz.

Insallah siz de hayallerinizi gerceklestirirsiniz. Kolay bir sürec degil, zor.. Birakan cok oldu üniversitede tanidiklarimdan, baska bir ülkede yüksek bir yerlere gelmek hic kolay degil ama hayaliniz buysa yaparsiniz bence. Sizin meslekte ögretmenlik gibi hata kaldirmayan bir meslek o yüzden anlarsiniz durumumu. Hastaya yanlis bir müdahale yapamayacaginiz gibi cocuklara da yanlis bir sey ögretemezsiniz. Hangi ülkede denklik almayi düsünüyorsunuz?
evet anlıyorum sizi :)

Almanya veya Kuzey Avrupa ülkelerinden birini istiyorum açıkçası,ancak dil olayı gözümü korkutuyor...

b2 seviyesinde Cambridge Üniversitesi onaylı İngilizcem var ancak hiçbir işe yaramıyor... Kanada,Amerika,İrlanda gibi ülkeler yabancı öğrencilere karşı çok sıkılar ve şartları çok zor, yani Türkiye'den birinin girebilmesi çok zor. haliyle yukarıda bahsettiğim ülkeler kalıyor ama dil olayı bu yaştan sonra zor geliyor. ha yaşım 26, evet gencim ama,beynim daha fazla bilgiyi almıyor artık,isyan ediyor :KK48:

Ben ülkeden mi memnun degilim dedim calistigim isten memnun degilim dedim. Utancak arlancak ne yapmisim, Allah akil fikir versin size.

Siz Gymnasiumda bu muameleye maruz kalmissiniz, benim cok sevdigim bir hocam üniversitede, koskaca yetiskinler tarafindan boyle davranislara maruz kalmisti.

Kendisi ituden dereceyle mezun olmus, almanyada bilimsel calismalara yapmis, kitaplar yazmis birisiydi ve sinifta ders anlatilirken tebesir falan firlatilirdi zavalli adama. Gülmek, alay etmek falan hal getire.

Sinifa korkmadan girin ve onlardan üst konumda oldugunuzu unutmayin. Alay ettiklerinde de siniftan atin gerekirse. Bir ikisini boyle haklarsaniz digerleri de tirsar. Ceza olarak odev verin. Aslinda yapabileceginiz cok sey var, eliniz cok guclu. Burada ögretmen benim ve benim kurallarim gecerli diyin.

Ben ülkeden mi memnun degilim dedim calistigim isten memnun degilim dedim. Utancak arlancak ne yapmisim, Allah akil fikir versin size.
Size akıl fikir versin asıl.
Yaptıgınız sımarıklık.
Yapamıyorsanız bırakın. Baskası yapsın.
Türkiye forumuna gelipte burada ağlamak şımarıklık ve kibir. 10 senedir türkiyede yasamıyormussunuz. İnsanlar burada gecinemiyor bin beter durumda ülkemiz.
Çık işten de türkiyeden o işe gidecek birinin önü açılsın
İntihar etmeye gerek yok işi bırakırsın olur biter

Almanya veya Kuzey Avrupa ülkelerinden birini istiyorum açıkçası,ancak dil olayı gözümü korkutuyor...

b2 seviyesinde Cambridge Üniversitesi onaylı İngilizcem var ancak hiçbir işe yaramıyor... Kanada,Amerika,İrlanda gibi ülkeler yabancı öğrencilere karşı çok sıkılar ve şartları çok zor, yani Türkiye'den birinin girebilmesi çok zor. haliyle yukarıda bahsettiğim ülkeler kalıyor ama dil olayı bu yaştan sonra zor geliyor. ha yaşım 26, evet gencim ama,beynim daha fazla bilgiyi almıyor artık,isyan ediyor :KK48:
Almanyayi önerebilirim aslinda, yasam standartlari cok yüksek, yabanci doktor da cok, Doktorlarda B2 almanca seviyesi yetiyor, ögretmenlerde C1-C2 arasi, anadil seviyesi:) Benden on yas kücüksünüz yaparsiniz bence ama beynim artik yeni bilgi almiyor demenizi anliyorum, bende de öyle. Kendimi bildim bileli okuyorum.

hic utanma arlanma yok sizde be.
utanma ve arlanma: biz ne alaka? :işsiz:

bik biklenmek mi? ne kadar ayıp... sanki kolay giriliyor o yerlere de,başkasının imkanının önüne geçmeyin demişsiniz. kadın zaten dişiyle tırnağıyla kazıya kazıya gelmiş oralara. kolay değil gitmesi. sorumlulukları arttıkça korkuları da artıyor. çok normal.

Türkiyede olsanız ne yapardınız acaba demişsiniz de, zaten Türkiyede kalıp kaderine teslim olmamış,çok zor bir şey için uğraşmış konu sahibi. ne kadar acımasızca yorum yapıyorsunuz....

Hergün okula aglayarak gidiyorum, cok mutsuzum, sevmiyorum yaptigim isi. bu iki seneyi atlatirsam cok iyi bir maas, cok iyi sartlar beni bekliyor intihari düsüncek kadar mutsuzum. Yas 36.
Türkiyede herhangi birine 2 sene dişini sık rahata ereceksin deseler uçarak gider.

Burada herkes her gün ağlayarak gecim sıkıntısı yüzünden işe gidip cogu kisi intihar ediyor.
Daha söyleyecek söz yok.
Şımarıksınız. iyi günler

Almanyayi önerebilirim aslinda, yasam standartlari cok yüksek, yabanci doktor da cok, Doktorlarda B2 almanca seviyesi yetiyor, ögretmenlerde C1-C2 arasi, anadil seviyesi:) Benden on yas kücüksünüz yaparsiniz bence ama beynim artik yeni bilgi almiyor demenizi anliyorum, bende de öyle. Kendimi bildim bileli okuyorum.
siz Almanyada mısınız? aaaa ! 😍

müsaitseniz size özelden birkaç şey sorabilir miyim? :oops:

Merak etme Türkiye’de de işler aynı . Veli gelir benim mükemmel çocuğumu okutacak öğretmen sen misin modunda , öğrencilerde disiplin sorunları her geçen gün artıyor çünkü yaptıkları yanına kar kalıyor .
Ben ilk öğretmen olduğum sene hem fen lisesinde hem de kız meslek lisesinde çalışıyordum . Gerçekten çok haklısınız zaten ben bunu biliyorum modunda çocuklar . Ben İngilizce öğretmeniyim , hepsi özel okuldan gelmişler , ben bir sayfa ödev veriyorum , kitabı bitirip geliyorlardı . Ben de onlarla anlaşma yoluna gittim . Ara sıra İngiliz edebiyatında klasik denilebilecek kitapları okutuyordum , sınav yapıyordum . Geri kalan zamanlarda da fizik , biyoloji vs çözmelerine izin veriyordum .
Kız meslek lisesinde de işler hiiiççç kolay değildi . Hepsi ön yargılıydı. Kimse İngilizceyi sevmiyordu . Neyse 3-5 hafta kendimi sevdirmekle geçti , sonrasında da işlerine yardımcı olacak kelimeleri , kalıpları vs öğrettim .
Bence öğrencilerin hareketlerini umursama. Yoluna bak . Hata yaptığında sen önce kendini affet , herkes hata yapabilir de baktın devam ediyor şamata vs .
Diğer arkadaşlarınızı da umursamayın . Kulaklığınız yanınızda olsun . Müzik dinleyin . Ne bileyim okey filan yükleyin onları oynayın . Takmayın kafanıza . Burda da çoğu iş yeri aynı sizinki gibi.
:KK50:

Size akıl fikir versin asıl.
Yaptıgınız sımarıklık.
Yapamıyorsanız bırakın. Baskası yapsın.
Türkiye forumuna gelipte burada ağlamak şımarıklık ve kibir. 10 senedir türkiyede yasamıyormussunuz. İnsanlar burada gecinemiyor bin beter durumda ülkemiz.
Çık işten de türkiyeden o işe gidecek birinin önü açılsın
İntihar etmeye gerek yok işi bırakırsın olur biter
Gecinemediginiz cok belli psikolojiniz normal degil. Istedigim forumda konu acarim, istedigim sorunumu da anlatirim, hosunuza gitmediyse yazmazsiniz.

Almanca öğreteyim çiçeyimmmm 😬

Türkiyede herhangi birine 2 sene dişini sık rahata ereceksin deseler uçarak gider.

Burada herkes her gün ağlayarak gecim sıkıntısı yüzünden işe gidip cogu kisi intihar ediyor.
Daha söyleyecek söz yok.
Şımarıksınız. iyi günler
Herkesin derdi kendine agir, burda da intihar eden bir sürü insan var. Kendimi sürekli kötülerle karsilastirip aaa cok sükür diyemiyecegim. Herkesin hayati kendine özel.

Gecinemediginiz cok belli psikolojiniz normal degil. Istedigim forumda konu acarim, istedigim sorunumu da anlatirim, hosunuza gitmediyse yazmazsiniz.
Ne kadar kibirlisiniz şu mesaja bak.
Geçim sıkıntısı ile dalga geçmek tam sizlik.

Muhtaç kalın inşallah.

yerinde olsaydım canımı dişime takar öğreteceğim konunun uzmanı olmaya çalışırdım. bizim üniversitelerin durumu meydanda buralardan mezun olup avrupada liselerde öğretmenlik yapabilmek herkesin harcı değil. zıııt erenköy şeklinde mezun ediliyoruz. aldığımız diplomaların saygınlığı yok orada. denklik için didinmek lazım. ee bunlar yapılmış işe girilmiş. bundan sonrası için
1. sınıfı bir sürü gibi düşün. sürü hayvanı mesala köpek gibi. aşağılamak için söylemiyorum bunu insan sürüsünün psikolojisi de böyledir. sürüye karşı tehdit olmadığını da göstermelisin sürüden korkmadığını da. hem eşitleri gibi hem liderleri gibi davranmalısın. alfa köpeği de sürü rahat bırakmaz devamlı gücünü dener, alfayı sınar ya böyle düşünerek davran
2. hataların yüzüne vurulduğunda hemen kabul et. söyleyeni dikkatinden, bilgisinden ötürü takdir et, teşekkür edip neşeyle devam et konuya.
3. curriculum dışına mümkün olduğunca çık, derse başka konuları katarak zenginleştirerek sınıfla kaynaşmayı dene.
4. baktın olmuyor, bunlar sana göre değil e bırak git. başka iş yap. niye ölmeyi düşünüyorsun ya. mutlu olacağın bir iş bul öyle takıl. iyi iş, iyi para vs. bunlar göreceli değil mi? mesela hayvan barınağında çalışan bir hollandalı ülkesinin kralından daha mutlu olamaz mı? bence olur.

X