İlkokul 3.sınıf ödev, ders tekrarı, sonraki derse hazırlık yok.

8-9 yaşlarındaki çocukların çektiği çilelere bakın.

Ödev yapmıyor soru çözmüyor diye geri kalmaz çocuğunuz merak etmeyin, oyun oynasın takılsın. Madem boş vakit var, dil kursuna gönderin, resim müzik dersi aldırın, kızsa baleye gönderin oğlansa savunma sporuna yönlendirin. Hayatta başka hobileri olsun çocuğun. Çok ders ödev yapan da çok bir şey olmuyor bu memlekette.
asıl kızı savunma sporuna göndermeliyiz bu ülkede kuzum.ben gönderiyordum bayağı da ileremişti ki pandemi oldu yarım kaldı.tüm kız çocukları kendini savunmayı bilmeli dünyanın bin türlü hali var savaşa kadar erkek şiddetine kadar sapığına kadar

3. sınıf çocuğu için olması gerekeni yapıyorlar aslında. ama maalesef çıldırmış sistem veliler ve minicik bebelere ne kadar çok ödev verirse veli gözünde o kadar başarılı sayılan akademik başarı odaklı öğretmenler sebebiyle buraya bu konuyu açıyorsunuz 🤷‍♀️

Beniö kardeşim de tam gün gidiyor ama 09.00-15.00 arası.
Bazen kulüp faaliyetleri oluyor daha geç bitiyor.
0.9.00 -15.35 arası benim kızın da devlet okulunda.ama haftada 3 gün de sporla alakalı kursu var 5 de bitiyor o zaman.eve dönünce pert oluyor uyuyor direkt bazı gün.ama sınıf birincisi olacağına 3. sü olsun spor da yapsın istediğimden bu dönem yazdırdım.çocuk çok mutlu çünkü

Analar.. gaza geliyorsunuz..
Emin olun cocugunuzun bu yasta test cozmesindense mesela sizle masayi kurmasi, camasirlari katlamasi, evde aktif olmasi cok cok daha faydali.
hele ki kitap okumasi.. okuduktan sonra sizinle kitap hakkinda konusmasi, yorum yapabilmesi cok cok kiymetli, matematik sadece sayilar degildir, matematiksel dusunme sayilardan bagimsiz bir seydir.

Hepimiz finlandiya egitim sistemi harika diyoruz ama cocuk bizim olunca test cozsun, kafasini kitaptan kaldirmasin, miyop olsun anksiyetesi olsun istiyoruz.

Odev sorumluluk bilinci gelissin diye verilir, sorumluluk bilincini de ogretmenden once aile asilamalidir, inanin ailenin asilayamadigi bir duyguyu da haftada birkac saat gordugu insan asilayamaz.

ogrencinin gelismesini saglayan bireysel calismalaridir, 10 yasinda bile olmayan bir insan yavrusunun gunde saatler boyu sirada oturtup her dersi tamamen anlamasini bekleyemeyiz, bir dikkat sureleri ve ogrenme kapasiteleri var, bence bir ogretmenin yapacagi en guzel sey ogrencinin derse olan ilgisini cezbetmektir, ben matematik ogretmeniyim ve biliyorum ki o sinifin hepsi matematigi harika ogrenmeyecek, hepsinin fasulye sevmemesi gibi, benim gorevim matematigin yaoilabilecek bir sey oldugunu gostermek.
Ama tekrar yapmak ogrencinin sorumlulugunda olmasi gereken bir sey, bunu kendisi istemeyen ogrenciye bizzat basogretmen ataturk gelip tekrar yap dese faydali olmaz.
Ogretmeniniz zaten 2 farkli kaynaktan ilerliyormus, bu yas icin gayet yeterli.
Evet egitim sistemimiz test uzerine, evet bunu zaten yapacaklar ama simdi pratik zekalarini gelistirmezlerse ne zaman gelistirecekler?
Cocugunuz bir daha bu yaslarinda olmayacak, lutfen onun guzel vakitlerini oldurmesine izin vermeyin,
Tekrar istiyorsaniz cocugunuz kendisi yapmali,
Ek calisma istiyorsaniz da kendisi yapmali.
Cocuklarin bir otorite tarafindan korkutularak is yaptirilmasini hic dogru bulmuyorum, zaten faydali da olmuyor.

asıl kızı savunma sporuna göndermeliyiz bu ülkede kuzum.ben gönderiyordum bayağı da ileremişti ki pandemi oldu yarım kaldı.tüm kız çocukları kendini savunmayı bilmeli dünyanın bin türlü hali var savaşa kadar erkek şiddetine kadar sapığına kadar
Hangisine yolluyorsunuz merak ettim ne güzel ya malşallah.

Test kitaplarından ilerliyorsanız ödev şart değil
Sonraki derse hazırlığıda öğretmen yapar bildiğim kadarıyla
Bazı okullarda sistem böyle ilerlediği için garipseyenler var özellikle dışarıdan gelenler için
Keşke her okul böyle olsa
Bizede öğretmen çok ödev vermiyor çocuk bunalmayıncada derse katılım, okula düşkünlük daha fazla oluyor.
Bu daha güzel bişey bence

Ben yorumlara katılmıyorum.
Sadece kitap okumak ya da sadece okulda öğrenmek yeterli değil.

Okulda öğretilen bilgiler eve gelip tekrarlanmazsa , konuyla alakalı üç beş soru çözülmezse nasıl kalıcı olacak ?

Okulda öğretilen bilgiler eve gelip tekrarlanmazsa , konuyla alakalı üç beş soru çözülmezse nasıl kalıcı olacak ?
aynen öyle yetmiyor okul.zaten dur sus la geçiyor derslerin 10 dakikası.biz netten konuları izliyoruz tekrar ediyor çocuk.sonra da test çözüyor.ama test hergün değil haftada 3 kere.yoksa bunalır çocuk.çok eğlenceli ders anlatan siteler var nette ilkokul çocuğu için

M Mare123 kaygınızı anlıyorum. Ben sadece okulda ki derslerle başarı sağlanacağını düşünmüyorum. Siz de saatlerce ödev yapsın test çözsün demiyorsunuz zaten. Amaç okulda öğrendiğini pekiştirmesi, ders çalışma disiplini elde etmesi. Birinci sınıftan itibaren ufak ufak bu bilinç oluşturulmazsa pat diye 5.sınıfta hiç oluşmaz.
Siz test kitabı alabilirsiniz, çocuğunuzun huyunu bilirsiniz neyden keyif alır ne onu motive eder gaza getirir, ona göre günde bir test de olsa düzenli çözmesini sağlayabilirsiniz. Ben mesela süre tutuyorum çok hoşlarına gidiyor alarm çalmadan bitirmeleri.
Her gün düzenli mutlaka kitap okutup okuduğunu size anlatmasını sağlayın. Kitabı önceden siz okuyun ne,nerede,nasıl tarzı sorular yöneltin. Bütün bunlar bir saat bile sürmüyor çocuğu yoracak haller değil bunlar.
Başarı tesadüf değil, düzenli disiplinli çalışma ile mümkün. Kendi haline bırakılsın, okulda öğreniyora katılmıyorum zira öyle olan öğrencileri de görüyorum ne durumdalar.

Devlet okulundaki öğretmenimiz disiplin ve idealist bir öğretmendi.Birinci sınıfın ilk dönemine kadar kızım açısından herşey çok iyiydi. Ancak sonrasında okul ve eğitim yerini watsap grubundan velilerin bitmek bilmeyen istek, şikayet, VS gibi diyaloglarıyla öğretmenin davranışları değişti. Sonrasında uzaktan eğitimle devam ettik. Tekrardan yüzyüze eğitime geçince aynı kısır döngüye girildi. Bu sebeple okul değişikliği yaptık.
Öğretmen ve rehber öğretmen derslerinde durumunun iyi olduğunu, alışma döneminde sorun yaşamadığını söyledi. Bir sorun yaşamadık. Söylememe durumu yok. Öğretmenin ders işleme yöntemi bu. İki kaynak kitaptan okulda ders işliyorlar. Eve kitapta gelmiyor.
Özel okullarda haftada iki gün ders çalışma saati oluyor. Bunun haricinde yaptırmak isterseniz öğretmenin verdi diyerek kandırsanız olur mu?

Gönül ister ki okulda öğrendikleri yetsin ama maalesef sistem öyle ilerlemiyor. Konu sahibinin çocuğu 3.sinıfta mesela,en basitinden bursluluk sınavlarına girecek seneye, ortaokula gidecek orada da liseye hazırlanmasi gerekecek malum sınavla,sonra üni hazırlik.
Benim kızım seneye ortaokula gidecek mesela,kendi haline bırakmam mümkün değil. Sorumluluk açısından ödevlerini yapması gerekiyor,öğretmeni aman tüm sayfalari bitirsin kafasında biri değil,benzer sorulardan 1er ,2şer yapsın yorgunsa istemiyorsa vs diyor ama ben çok yorgun değilse yapması taraftarıyim. Pekiştirsin diye.
Durumdan memnun muyum hayır ama bu sistemde başka türlü olmuyor ki. 3 aylık bir yoğunluğum oldu,hastamız vardı,hastane süreci,sonrasinda kaybettik cenaze vs derken 3 ay sadece üzerine duşmedim ve sınav sonuçları düsük geldi. Yanlis anlamayin umurumda degil,canı sağolsun dedim,biraz evde çalişarak,birazda eksiklerini öğretmeni ile ek etütle toparladı durumu ama evde pekişmeyince ne oluyor görmüş olduk.
Gönül ister ki çocukluklarıni yaşasinlar,daha çok oyun oynayıp,daha çok eğlensinler ama şartlar elvermiyor.
Ben akşam yemeğine kadar hiç müdahale etmiyordum kızıma,yemekten sonra yapıyordu ödevlerini, o yemeğe kadar geçen 3 saat ne istiyorsa onu yapiyordu,müzik dinlemek,tv izlemek vs. Şimdi okuldan gelip birşeyler atıstırıp kendisi oturuyor ödevinin başına. Bu sene demiyorum ödev yaptin mi diye,aliştı artık zira. Kendisi de biliyor ne kadar erken bitirirse o kadar boş vakti kalacak.
Bu sorumluluk kendisinin,ben 2 senede ancak oturtabildim bu şekilde.

Eşimin yeğeni devlet okulunda; geçen yıl öğretmeni farklıydı bu yıl farklı. Geçen sene dersi hiç olmuyordu, bu yıl oluyor. Çocukta gözle görülen fark var. Eğitim olarak çocuğu yorumlamak benim haddim değil ama çocuk bu sene daha derslere vakıf daha adapte geliyor bana. Ders dediğim deli gibi değil tabi ama, okuldan geldiğinde bi sorumluluğu oluyor. Geçen sene ödev yok kiiiii modunda goygoydaydı. Bu sene yine goygoyda ama ödevden sonra. 😀

Son düzenleme:
Gönül ister ki okulda öğrendikleri yetsin ama maalesef sistem öyle ilerlemiyor. Konu sahibinin çocuğu 3.sinıfta mesela,en basitinden bursluluk sınavlarına girecek seneye, ortaokula gidecek orada da liseye hazırlanmasi gerekecek malum sınavla,sonra üni hazırlik.
Benim kızım seneye ortaokula gidecek mesela,kendi haline bırakmam mümkün değil. Sorumluluk açısından ödevlerini yapması gerekiyor,öğretmeni aman tüm sayfalari bitirsin kafasında biri değil,benzer sorulardan 1er ,2şer yapsın yorgunsa istemiyorsa vs diyor ama ben çok yorgun değilse yapması taraftarıyim. Pekiştirsin diye.
Durumdan memnun muyum hayır ama bu sistemde başka türlü olmuyor ki. 3 aylık bir yoğunluğum oldu,hastamız vardı,hastane süreci,sonrasinda kaybettik cenaze vs derken 3 ay sadece üzerine duşmedim ve sınav sonuçları düsük geldi. Yanlis anlamayin umurumda degil,canı sağolsun dedim,biraz evde çalişarak,birazda eksiklerini öğretmeni ile ek etütle toparladı durumu ama evde pekişmeyince ne oluyor görmüş olduk.
Gönül ister ki çocukluklarıni yaşasinlar,daha çok oyun oynayıp,daha çok eğlensinler ama şartlar elvermiyor.
Ben akşam yemeğine kadar hiç müdahale etmiyordum kızıma,yemekten sonra yapıyordu ödevlerini, o yemeğe kadar geçen 3 saat ne istiyorsa onu yapiyordu,müzik dinlemek,tv izlemek vs. Şimdi okuldan gelip birşeyler atıstırıp kendisi oturuyor ödevinin başına. Bu sene demiyorum ödev yaptin mi diye,aliştı artık zira. Kendisi de biliyor ne kadar erken bitirirse o kadar boş vakti kalacak.
Bu sorumluluk kendisinin,ben 2 senede ancak oturtabildim bu şekilde.
Anlatmak istediğim tam da buydu 👏
Gönül istiyor ki okulda edindikleri yetsin ama malesef yetmiyor. Sürekli test çözsün ders çalışsın demiyorum elbette ama okuldakileri tekrar etsin , üç beş de soru çözse yeterli. Yatmadan önce de kitap okur böyle böyle düzen oturur.

Kizim 8.30-16.30 ozel okulda. Servisimiz erken aldigi icin 7.30da evden cikiyor. Tum gun okulda zaten eve odevimiz cok az geliyor max yarim saatte bitiriyor. Zaten odev yapmaktan hoslanmiyor bende dahada sogutmak istemiyorum. Yazilari berbat otesi duzeltmiyor ama ben ustune gitmiyorum. Cunku butun derslerde cok iyi cok sukur. Soyleki okulistik sinavinda ilk sinavda 80 de 2 yanlis ikincide 80 de 0 yanlis 3. De 80de 2 yanlisla geldi. Bunlari neden soyluyorum kafasi zaten aliyor dahada yuklemeye gerek duymuyorum. Eger kizinizin ihtiyaci varsa extra biseyler yaptirin yoksa bosverin. Ben daha cok bisiklet paten scooter dolasma arkadaslariyla oynama ok atma boks gibi extra biseylere yonlendirdim. Cocuk onlar baska seylere ihtiyac var. Ders ders nereye kadar. Ama dedigim gibi ihtiyaci yoksa hic kafaya takmayin .

Merhaba hanımlar, öncelikle herkesin anneler günü kutlu olsun...
İlginiz için teşekkür ediyorum. Amacım delicesine ödev verilip, ders çalıştırmak değil. Sadece devlet okulu ve burası arasında uygulanan sistemin farklı olması sebebiyle duyduğum endişe. Tabiri caizse emek olmadan yemek olmaz diye düşünüyorum. Şöyle ki, cumartesi gitar kursu, pazar ailece vakit geçirme ile geçiyor kızımın günü. Ders başarısı iyi. bir arkadaş yazmış, özel okullarda iki gün yoğun ders işleniyor diğer üç gün daha esnek geçiyor diye, evet program bizde de bu şekilde. Bu sebeple hiç ödev verilmeden çocuk çalışma ve başarı duygusunu nasıl kazanacak,derste öğrendiğini nasıl pekiştirecek diye endişe ediyorum.

M Mare123 Merhaba
3.sınıfa giden bir çocuk için günde 1 saat ders çalışmasını istemek çok değil bence hatta az bile(konu tekrarı+soru+kitap okuma, mola 2 saat ideal). Masaya oturma ders çalışma alışkanlığı kazandırmak, işlediği konuların tekrarı, soru çözümü ve günlük kitap okumak çok önemli. Açıkçası özelde okutma durumun yoksa maddi anlamda çocuğu her yerde okuturum gerekirse yurtdışında da okur diyemiyorsan çocuğun LGS'ye, TYT ve AYT'ye de girecekse son sene çalışmayla ya da ders çalış diye çocukla didişerek bu işler olmaz. Ağaç yaş iken eğilir. 1. sınıftan itibaren çocuğun ödev yapma, ders çalışma, kitap okuma alışkanlıklarını kazandırman gerekiyor. Süresini bilemem her çocuğun kapasitesi farklıdır. Fakat çocuk derste yapacak, bisiklette sürecek, parka da gidecek, oyuncaklarıyla da oynayacak bunlar ders çalışmasına engel değil.
3.sınıf hatta okulların kapanmasına 1 ay kaldı nerdeyse 4.sınıf olacak. Matematik ve fen bilimlerinden birer tane yeni nesil soruların olduğu bir kitap, Türkçeden de okuduğu metni anlama ile ilgili soruların olduğu bir kitap. Her derstten 10 ar tane soru çözse yeterli. Sizin yaptırdığınızı çözmek istemiyorsa öğretmeniyle konuşun öğretmeni versin. Birinci sınıf çocuğuna bile öğretmen, her gün okuması için bir kitap ve günlük yapabileceği miktar okulda gördüğü konuyla ilgili ödev veriyor. Hiç ödev verilmemesi, konu tekrarı yapılmaması doğru değil. Konular pekişmez.

Aradığım okul 🥰
Benimde oğlum 3. Sınıf.
Bu yaşta bu çocuklara ödev verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. İlkokul çağı bence oyun çağı. Sabah 9 akşam 15 okul saatleri. Bence bir çocuk için yeterli. O yaştaki bir çocuğun o kadar saat birşeylere dayatilmasini doğru bulmuyorum. Hayatın içine katılarak, eğlenerek , ezberleyerek değil OGRTİLEREK bazı şeylerin yapılmasından yanayım. He eleştiriyorum ama birşey yapamıyorum. Yaşam standartlarim ve nenyazik ki ülkemizdeki eğitim sistemi birşeyleri yapmama engel. Allah'tan çok ödev veren bir öğretmeni yok oglumhn. Ara tatiller bayram tatilleri vs. Ödev vermez. Çocuklar tatili tatil gibi gecirsinler der bizde bu zamanları daha çok kitap okumasını önererek geciriyoruz .

Okul Türkiye genelinde 3.sınıflar kds adı altında yapıyor..evde biz yapmıyoruz😊
Oynamaya bolca vakitte kalıyor ama..tutmuyorum 😅 kaygı bozuklugu konusu da;cocuklar hata yapacak yaptıkları hataların nerede neden kaynaklı oldugunu görecek düzeltecek ve sonrakinde yapmayacak.Kimse hata yaptığında kızmaz elestirmezse neden olsun ki?

Bunlar benim düsüncem elbette 14 yasında ve 9 yasında iki cocuk annesi olarak tecrübelerimle söylüyorum herkes diledigi sistemi uygulamakta özgür evladina.
Bu yaslar cocuklarin davranislarinin yanlislarindan dogrulari cikardigi donemler testlerdeki yanlislarinin degil... ama tabi herkes cocugunu nasil istiyorsa yetistirmekte ozgur. Ben sadece bir ortaokul ogretmeni olarak gozlemlerimi yazdim

X