Lise Yorum ve Soruları İmam Hatip Yardım :((

canım kız meslek liselerinin düz kısmı var..kız meslek yok mu çevrende ben yalovada olduğum için nerede ne var bilemem ama eğer varsa düz kısmına gidebilirisin..

canım şimdi netten baktım kadıköyde kız teknik lisesi var ..üsküdarda: mithat paşa anadolu kız meslek ve meslek lisesi,imkb anadolu kız meslek ve meslek lisesi,cumhuriyet kız meslek lisesi var..bunların dışında ticaret lisesi,olgunlaşma ens. var...

esatpaşa ve acıbadem adı altında yok..onların bağlı olduğu ilçeler başkaysa isim ver bakayım canım..

üsküdardakilerin adresleri

Mİthatpaşa Anadolu Kız Mes.ve Kız Meslek Lisesi
Doğancılar cad.no:49

İMKB Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi
Ferah Mah.Irmak Sok.No.35

Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi
Çavuşdere cad.Bahçelievler sok. no:26

keskel alaka. ben seni de bölümünde küçümsemedim. önce kandi yazdığın yorumuna bak. sanki imam hatip okuyanlar hakkını almışlar diyen sensin. mağdurum rolu değil. çok mağdur edildik dedim. bilmiyorum nerden anlıyorsun ama. güzelce açıkladım. işine gelmeyince Allaha havale edebilirsin tabi. herneyse işte uzatmaya gerek yok.

o zaman niye çok çalışsaydında muhasebeyi kazanmasaydın dedin.
bak hanım,bir yazı yazıyorsun sonra ben öyle demek istemedim diyorsun.çelişkili olma,işletmeyi muhasebeyi bölümden saymıyorsan neden AÖF işletme okuyorum diyorsun küçümsediğin bölüme düşersin birgün...çok ciğerimden seni allaha havale ettim hatta arkadaşımda yazını okudu o da muhasebe mezunu şimdi mali müşavir oldu hatta o yazdığı ile seni kafaya aldı acayip güldü...galiba bu kadının bir ezikliği var dedi...bilmiyorum ama seni ciğerimden söylüyorum Allaha havale ediyorum kimse işine gelince Allaha havale etmez imam hatiplisin ama doğru düzgün din eğitimi alamamışsın çok yazık...

arkadaş neyi küçümsemiş doğrusu ben de alamadım.Anlamadığım bir şey daha var,niye bu kadar hoşgörsüz olduk,bakıyorum da çok kişi var forumda biri bana sataşsın da tartışalım diye bekleyen.Kimseye bir şey söylenmiyor.Sonuçta herkes işe girip çalışmak istiyor,hepimizin derdi ekmek parası değil mi?Gerçekten çok çalışan atanır ya da istediği bölüme girer, umarım işsiz kimse kalmaz.

mağlesef bir yazı yazıyorsun hem foruma alıntılarla şu olsaydında bu olsaydın da diye sana her şeyi yazıyor o da yetmiyor birde üstüne özel mesaj gönderiyorlar oku sana cevap gönderdim foruma gir diye sanki...
ama sizde işinize geleni anlarsınız...

Ben İmamhatip Mezunuyum, Biz okurken, Sayısaldan, sözelden ve Din derslerinden Mesulduk, Zor mu? Evet, ama öyle tatlı bir zorluk içindeydik ki... Ben imamhatiplerin mükemmel zamanlarında gittim, 99 öncesi yani.. Bizim zaamanızda üniversiteyi gözleri kapalı girenler çok olmuştı çünkü çok kaliteli bir eğitim sistemi vardı. Bunu o camianın içinde olduğum için söylemiyorum, bizzat gördüğüm için söylüyorum..
İmamhatipte; Hem dünya için hem ahiiret için bilgi sahibi oluyorsun..
Gelelim şu anki duruma; en son mezun olduğum okula gittiğimde, bizim zamanımızla pek alakası yoktu. Erkek kız karışık hale getirilmişti, bizim zamanımızda bu yoktu. Kızlar daha esnek, laubali hareketlerde.. Genellikle buraya gönderilen kızlar, sınavlara girip kazanamamış/veya ebeyveynleri tarafından sorumluluk alınmaması için eti senin kemiği benim mantığı ile gönderilenler.. Hal böyle olunca da savunulacak bir dava olmuyor. Bizim bir inancımız vardı, biz onun için yaşıyorduk..
İmdi güzel kardeşim, eğer İslam adına bir iş yapmak istiyorsan, tesettüre riayet edip hemde okumak kariyer sahibi olmak istiyorsan gönül rahatlığı ile git..
99/2009 ek puan kesilmesinden dolayı bizler mağdur olduk ama sizler bundan artık muafsınız..

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ımam Hatipe gitmek istemiyorum ama hangi okula gideceğim puanım hiç bir yeri tutmuyor meslek liselerini bile...
Düz liseye gidersem Össyi kazanıp ünv ye gidemem diye korkuyorum. ımam hatipte artık ek puan veriyolarmış. O yüzden babam git diyor.
Ben başörtülü biri değilim. ıleride büyüdüğüm zaman örterim ama şimdiden okula giderken kapamak istemiyorum.
Acıbademde oturuyorum. ımam hatipin yanında Ahmet Sani gezici lisesine gitti babam yazdırmak için ama ev adresimiz tutmuyormuş öyle demişler. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Meslek lisesi bile artık puanla eve yakın bir meslek lisesi yok. Esatpaşa,Kadıköy,Üsküdar,Acıbadem. buralara yakın bir meslek lisesi varmı içinde çocuk gelişimi alanı olan puanım 282 :S Yardımcı olun :KK43:

Edit: En büyük ablam ımam Hatipten mezun babama hep imam hatipe gitsin diyor. Babamda ilk başta ımam Hatipe hayır diyordu ama annem ve ablamın zoruyla aklına girdiler ağlıycam yaa :KK43:(Okul yokki seçenek yok bu yüzden imam hatipe düşeceğim sanırım :S

Ablam hep mimar olmak istiyordu ama onun zamanında Endüstri mühendisliği moda die babam bu mesleği seçtirmiş. ımam Hatiptende puanı kırılmış zaten yoksa kazanıyormuşmuş. off :S [/B][/QUOTE]

Canım istemediğin bir okul olabilir buna saygı duyarım.ama bi eğitim kurumuna imam hatipe düşeceğim diye konuşma lütfen.imam hatipte okuyan insanlar düşmüş insanlarmı?

Aksine çok zeki ve disiplinli olması lazım bir öğrencinin imamhatip okuyarak üniversite kazanmak için.çünkü çok ağır dersleri olan bir okul.

Sadece başını kapatmak istemediğin için gitmek istemiyorsan benim çevremde çok insan var imamhatip bitirmiş yada hala okuyan başı açık.

Ama ideallerim var imam hatipte yapamam diyorsan ideallerinin peşinden git.

Canım bence babanla iyice konuş.İmam hatip liselerinin amacı sonuçta normal liselerdeki gibi öğrenciyi bir üst öğrenim kurumuna yani üniversiteye hazırlamak değil imam ve hatip yetiştirmekYani üniversiteye gitmek istiyorsan katsayılar eşitlenmiş olsa bile senin için dezavantaj oluyor.Ayrıca 3-4 yıl sonra ne olacağı da belli olmaz.Bence bayan imam veya hatip olmadığına göre imam hatip lisesine gitmek saçma.Onun yerine sağlık m.l veya çocuk gelişimi tercih edebilirsin.

bu ne demeke şimdi arkadaşım.ozaman üniversitelerde neden imamhatiplilerde var.senin desiğin gibi olsalardı sadece camilerde olmaları gerekirdi... :nazar:

bu ne demeke şimdi arkadaşım.ozaman üniversitelerde neden imamhatiplilerde var.senin desiğin gibi olsalardı sadece camilerde olmaları gerekirdi... :nazar:

Zaten işin saçmalığı da burada , adı neden imamhatip imam ve hatip yetiştirmek için kurulan bir okul , kuruluş amacı bu. Normal liselerin kurul amacı da bir üst okul yani üniversite. Şu anda imamhatip okulları kuruluş amaçlarından sapmış olabilirler ama bu doğrusu budur anlamında değil , zamanı gelince asıl kuruluş amacına yönelirler Allah ın izni ile :)

meslek liselerinin amacı ara eleman yetiştirmektir.üniversite mezunu yetiştirmek değil ki.türkiyede hem ara eleman ihtiyacı çok hem de üniversite okumayana iş yok çok büyük bir çelişki.normalde bir kişinin üniversite okumaya meyli varsa imam hatip,çocuk gelişim,ticaret vs gibi meslek liselerine zaten gitmemesi gerekir.ama ülkemizde bu sistem yeterince oturmadığından,en önemlisi herkesi saran iş bulma kaygısından meslek liseleri amacına ulaşamıyor.

canım şimdi netten baktım kadıköyde kız teknik lisesi var ..üsküdarda: mithat paşa anadolu kız meslek ve meslek lisesi,imkb anadolu kız meslek ve meslek lisesi,cumhuriyet kız meslek lisesi var..bunların dışında ticaret lisesi,olgunlaşma ens. var...

Bunların hepsine baktım internetten ama malesef puanım tutmuyor :KK43: Almıyorlar yani

İstemiyorsan gitme..
Ay insanları anlamıyorum ya bilmedikleri şeyler hakkında ne kadarda
kolay konuşuyorlar imamhatip okuyanlar üniversiteyi düşünmeyen, sadece kolay koca bulmak için, vakit geçsin diye okuyan insanlarmış..
Yazıklar olsun size..
Ayıp, ne kadarda sığ düşünüyorsunuz..Yazıklar olsun

birşeyi anlamış değilim..imam hatipler sadece imam ve hatip yetiştirmek içinse neden kız öğrecide alıyorlar..bayan imam varda benmi bilmiyorum..
birde şayet imam- hatip yetiştirmekse amaç bu ülkedeki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve arapça,Kur'an öğretmenleri,kelam,fıkıh,akaid,hadis,siyer öğretmenleri düz liselerden mi yetişecek..
müftüler lise mezunumu olacak..
ara eleman lisedeyken yetişir..sözleşmeli imam veya hatip olarak görev alır..yerine kadrolu üni mezunu gelince başka yerlerde görev verilir..ayrıca ihl mezunu olanlar için yeterlilik sınavı açılır ve onun neticesinde görev verilir...eğer amaç sadece imam hatip yetiştirmekse neden kültür derslerini diğer okullar gibi görüyorlar..ayrıcada ticaret lisesi mezunlarıda ticaretle uğraşsın o zaman adından bunu anlıyorsak..

meslek lisesi mezunu olupta üni okumuş ve çok güzel yerlerde olan bir çok insan tanıyorum bu liseleri okuyanlar üni okuyamaz diye birşey varmı ya da üni düşünen bu liselere gitmesin ne talihsiz açıklama..

cnm doğrusu ve diğer ülkelerde de uygulanan bu şekildedir.meslek liselerine liseyi bitirince meslek sahibi olmak için gidilir.üniversite eğitimi almaya meyli olanlar başka liselere devam ederler.meslek lisesinden mezun olanlar da liseyi bititrir bitirmez kendi alanlarında ara eleman açığı olan yerlerde çalışırlar.asıl sistem böyle olmasına rağmen ülkemizde iş sıkıntısı ve üniversite mezunu olmayan işten anlamaz düşüncesi nedeniyle sadece meslek lisesinden mezun olanlar iş bulmakta zorlandıklarından onlar da üniversiteye yönleniyorlar haklı olarak ve bu da meslek liselerinin amacının dışına çıkmasına neden oluyor.bunun çözümü katsayılarının düşürülmesi olmamalıydı hiçbirzaman bence de sonuçta ülkenin şartları insanları buna mecbur bırakıyor.artık bir lise yetmez gözüyle bakılıyor.bu bir kısır döngü,artık meslek liseleri kendi amaçları doğrultusunda öğrenci yetiştirmiyorlar.çünkü o doğrultuda yetiştireceği öğrenciler bu ülkede iş bulamıyor.halbuki meslek eğitimi önemlidir ve ara eleman bir ihtiyaçtır.bir fabrikadaki her işe mühendis bakmaz,meslek lisesinde makine okumuş olan da gereklidir.ama bizde böyle değil.mühendis o kdr okuyup işsiz kaldığından her işi yine mühendis yapar yeter ki iş bulsun da..

İmam hatipliler üniversiteye gidebilir ama sadece kendiyle ilgili bölümlere yani ilahiyata onun dışında üni ye gitmek istiyorsa düz liseye gitmalidir.
Ayrıca bazıları din öğrenmek vs. demiş.Bence din öğrenmek laik bir devletin lisesinde olmamalı.Merak eden araştırsın evde kendisi öğrensin.Meslek lisesine de insanlar din öğrenmeye değil meslek öğrenmeye gitsinler.

birşeyi anlamış değilim..imam hatipler sadece imam ve hatip yetiştirmek içinse neden kız öğrecide alıyorlar..bayan imam varda benmi bilmiyorum..
birde şayet imam- hatip yetiştirmekse amaç bu ülkedeki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve arapça,Kur'an öğretmenleri,kelam,fıkıh,akaid,hadis,siyer öğretmenleri düz liselerden mi yetişecek..
müftüler lise mezunumu olacak..
ara eleman lisedeyken yetişir..sözleşmeli imam veya hatip olarak görev alır..yerine kadrolu üni mezunu gelince başka yerlerde görev verilir..ayrıca ihl mezunu olanlar için yeterlilik sınavı açılır ve onun neticesinde görev verilir...eğer amaç sadece imam hatip yetiştirmekse neden kültür derslerini diğer okullar gibi görüyorlar..ayrıcada ticaret lisesi mezunlarıda ticaretle uğraşsın o zaman adından bunu anlıyorsak..

Din kültürü öğretmenleri üni mezunu oluyor benim imam hatiplilerin kendi alanlarıyla ilgili üni okumalarıyla sorunum yok ama mimarlık tıp mühendislik isteyen birinin imam hatip lisesine gitmesi saçma.

Maalesef ülkemizde meslek liselerinin amacı tam olarak kavranamamış durumda.Bu başlıktaki yorumların bazılarından bunu anladım.

X