Nikah İmam nikahında mehir?

Küsuratlı istemiş hocanız. nasıl hesapladı acaba

kadının tek başına üç ay mı dört ay mi ne kendini gecindirecek nafakasi kadar hesaplaniyomus galiba. ben evlenirken altın çok ucuzdu hele ki 22 ayar:KK70:

denildiği gibi 101 gram altın üç dört ay beni idare ederdi tahminim:) 2014 de evlendim ben

Ben değilde imam kıyarken 1 kelle altın mehirin kabul mu dedi bende direk kabul diyip geçtim 😼 çoğunlukla ziynet istenir biride hac için söz istemişti

Hanımlar merhaba ;
Öncelikle umarım herkesin günü iyi geçiyordur . Aklıma takılan bi konu hakkında yardım isteyeceğim sizlerden . İmam nikahınız kıyılırken mehir olarak ne istediniz ? Bu konuda hiç bilgim yok kimseyi zorlayacak bişey istemek yanlış bi şey söylemek istemiyorum. Bana yardım eder misiniz?
ben istemeyecektim ama imam efendi ille de istemem gerektiğini söyledi. ben de 50 tane tam altın istedim ama cingöz görümcem lafa karıştı, 50 çeyrek olsun dedi.

imam istemen gerek dediğine göre var böyle bir şey. müstakbel eşinizin maddi durumunu az çok biliyorsunuzdur, ona göre bişey isteyebilirsiniz. zaten boşanma durumunda erkek kadına vermekle yükümlü sanırım mehiri. öyle bir durum oluşmasın kimse için inşallah.

Bizim imam nikahını kıyan hoca eşimin amcasiydi Az mehir söyleyeyim diye uyanıklık yaptı Ben de ona öyle yaptığı için kızıp aklimdakinden fazlasını istedim Benim şahidim olan kuzenim de bana destek çıkınca epey yüksek bir miktar çıktı ortaya 🙂
Tek konuşmayan kişi esimdi heralde o hengamede 🙈

İstesen ne istemesen ne? Mehire uyan var mı ki? Kanunsuz yazısız bir söz sadece. Birşey istemeyin.

İki bilezik ve beşi bir yerde istemiştim.
İmam nikahı yapılırken eşimin dayısı vardı 2 bilezik ve beşi bir yerde dedi dayısı ben de tamam dedim 😄

Hanımlar merhaba ;
Öncelikle umarım herkesin günü iyi geçiyordur . Aklıma takılan bi konu hakkında yardım isteyeceğim sizlerden . İmam nikahınız kıyılırken mehir olarak ne istediniz ? Bu konuda hiç bilgim yok kimseyi zorlayacak bişey istemek yanlış bi şey söylemek istemiyorum. Bana yardım eder misiniz?
Mehir zorunlu olan birşey benim mehirim 10 bin tl ama hoca öyle istedi yarın oburgun ayrılık olursa kadını iddet süresi içinde idare edicek kadar verilmesi gerekmiş 3 aylık ihtiyacı kadar eşimle 2. İmam nikahimiz ilkin de 5 bin TL ydi 3 ay ayrilik yaşadık maalesef onu verdi tekrar kiyarken bile hoca mecbur dedi istememiştim oysaki ben

Biz önceden kararlastirmadik o esnada imamın önünde oldu tüm konuşma. Bana sordu ben kinusmadigimizi özel bi talebim olmadığını , ne kadar verirse kabulumdur dedim. İmam eşime döndü sen söyle bakalım o zaman ne kadar verebileceksin dedi. Eşim de siz belirleyin dedi. İmam 60 Gr altın uygun mi senin için gücün yeter mi ? Gücün yetmezse azaltabiliriz dedim eşim 60 Gr verebilirim dedi sonra bana döndü ben de kabul ettim. Nikahı koyacağınız kişiyle bu konuyu konuşmak en doğrusu. Kendisine konuyu açın , az çok siz de verebileceği miktarı bilirsiniz .
Hanımlar merhaba ;

Mehir Allah korusun boşanma durumu olursa erkeğin kadına vereceği şey diye biliyorum ben. Nikah kiyilirken hoca eşime sordu o da altınları gram olarak söyledi. Para altın eşya vs olabiliyor diye biliyorum.
Sadece boşanma değil ölüm durumunda alınabileceği gibi evlilik süresince herhangi bir zamanda da kadın kocasından talep edebilir

Eşimin amcası kıydı nikahımızı. Ben anlamam mehir işlerinden, amca ne edek oluru nedir bu mevzunun dedim. Ben yengene 200 cumhuriyet altını verdim dedi. Çok vermişsin dedim. 🤣 Durum müsaitse istemek lazım dedi. İyi madem 150 tane olsun benimki dedim, eşim de pazarlık sünnettir diye araya girip 100e bağladı. 🤣
Ben boşanma sırasında verilir sanıyordum meğerse öyle değilmiş. Sülale olarak mehir konusunda hassaslar, illa ödenecek olarak bakıyorlar. 1 yıl içinde de denkleştirip ödedi eşim. Helalleştik. 🤣

X