İnsanlar neden hep bana hakaret ediyor?

Hayır adam herkese karşı öyle saldırgan biriydi, işle ilgili bir sorun vardı onu çözmek icin yanına gittiğimde ben fabrika müdürüyüm bana niye böyle şeyler için geliyorsun diye avazı çıktığı kadar bağırmıştı pardon da kapıdaki bekciyemi gitmem gerekiyordu diye cevap verince de bana gıcık oldu istifa etmem için mobbing uygulamaya başladı .

ahah güzel cevapmış
müdürünki size özel değilmiş en azındanherkese karşıymış
yani tek bir iş yerini referans almayın her iş yeri aynı değil.
İş yerindeki her sıkıntıyı da evde anlatmayın.

Hayır adam herkese karşı öyle saldırgan biriydi, işle ilgili bir sorun vardı onu çözmek icin yanına gittiğimde ben fabrika müdürüyüm bana niye böyle şeyler için geliyorsun diye avazı çıktığı kadar bağırmıştı pardon da kapıdaki bekciyemi gitmem gerekiyordu diye cevap verince de bana gıcık oldu istifa etmem için mobbing uygulamaya başladı .

bunu psikolojik sorun olarak söylemiyorum ama herkes size bu şekilde davranabiliyorsa sorun sizde. yani karşınıza çıkan herkes kötü olamaz. demek bir yerlerde yanlışınız var ve insanlar bu haddi bulabiliyor.
kimse değişmez, siz değişip kendinizi toparlayacaksınız.
yoksa bundan sonraki işte de aynı sıkıntılar olur.

bu arada patronun dediğini ben "bu sorun bana gelecek kadar önemli/büyük bir sorun değil, kendin çözemeyip neden bana getirdin?" diye algıladım mesela. çünkü genelde daha tepedeki yöneticiler sorun değil çözüm duymak ister.
ne demek istediğini algılayamadan yanlış yerde ters bir tepki vermişsiniz sanki.
bağırması doğru değil ama cümlesinin anlamı yazdığım gibi bence.

Merhaba 33 yaşında bir kadınım, işsiz ve bekarım. Problemli bir ailede büyüdüm son zamanlardır düşündüğüm içinden çıkamadığım bir mevzu var. Kendimi bildim bileli sürekli hakarete uğruyorum..

Çocukluğum, ergenliğim, yetişkinliğim boyu ailemden hep hakaret gördüm. Duymadığım küfür kalmadı. İlişkilerimde de hayatıma aldığım erkekler de hakaret eder aşağılardı.. Mesela bir işe girerim Patron yanımdaki kıza değil gelip bana bağırır. Insanlar bana hep kötü davranır,

Öz eleştiri yaptığımda bu davranışların %90 ınını hak etmediğimi düşünüyorum ama neden böyle oluyor bunuda bir türlü anlamıyorum. Mesela annem babam diğer kardeşlerimle asla o şekilde konuşamaz çünkü tepkileri çok sert olur ama bana durduk yere hakaret ederler.

En son 83 yaşındaki babannem mobbinge dayanamayıp işimden istifa ettiğim için bana küfürlü konuştu hakaret etti ama erkek kardeşlerimle o şekilde konuşamaz. Bugün annem kaşlarımın uzayan üst kısımlarını makasla kestiğim için bana "gerizeķalı" dedi. Kuzenim olan bir kadın erkek kardeşimle kavga etmiş ağız dalaşı yaparken sen evdeki "-kocasız ablanı becer" gibisinden laf etmiş..

Aileme akrabalarıma, içinde bulunduğum, çevreye bakıyorum da yemin ederim herkes midemi bulandiriyor. Ben neden bunların içinde doğdum diye isyan ediyorum. Sülalemi toplasalar bir tane adam etmez. Bir tane düzgün insan göremiyorum bu insanlar benden ne istiyor? Bıktım bu yaşa gelip hala eziklenmekten..

Kendimi o şekilde ezdirmemek için bağırıp çağırıp kavga etmem lazım ama onuda yapamıyorum.. işsiz olduğum için saygı görmüyorum bekar olduğum için görmüyorum ama işimde olsa evlensemde yine bunlardan saygı göreceğimi zannetmiyorum. Evlensem eş kişisi de bunlar gibi hakaret eder diye korkuyorum evlenmekte istemiyorum hatta yaşamakta istemiyorum artık bıktım..
kuzum sen nasıl bir aileye düşmüşsün.. o kadar üzüldüm ve o kadar sinirlendim ki.. sen o aile içinde baya pirlantasin.. Yani benim için aile çok çok önemlidir herşeyden herkesden daha önemlidir.. bu şekilde bi muameleyle hiç karşılaşmadığım için seni yönlendirmek istemiyorum sonuçta o hayatı yaşamadım.. uzaktan biseyler demek şunu yap bunu et demek kolay farkındayım.. ama senin yerinde olsam iş yerimdeki mobbing.i ailemin uyguladığı psikolojik zorbalığa tercih ederim. Ilk aksiyonun iş bulmak olsun.. kavga etmene gerek bunlar bunlar anlattığın kadariyla bulaşık tipler yani o kuzeninin ettiği lafı yuttururum terbiyesiz ya.. sen kendini hiç bozma, en acilinden iş bul.. eğer yapabiliyorsan kız arkadaslarinla eve çık.. yani ben senin yerinde olsam Allahinizdan bulun derdim.. Allah sabır versin kuzum onlara da akıl fikir versin.. Bu arada evliliğe soğuk bakma her aile böyle değil belki çok çok mutlu olacaksın ♥️

bunu psikolojik sorun olarak söylemiyorum ama herkes size bu şekilde davranabiliyorsa sorun sizde. yani karşınıza çıkan herkes kötü olamaz. demek bir yerlerde yanlışınız var ve insanlar bu haddi bulabiliyor.
kimse değişmez, siz değişip kendinizi toparlayacaksınız.
yoksa bundan sonraki işte de aynı sıkıntılar olur.

bu arada patronun dediğini ben "bu sorun bana gelecek kadar önemli/büyük bir sorun değil, kendin çözemeyip neden bana getirdin?" diye algıladım mesela. çünkü genelde daha tepedeki yöneticiler sorun değil çözüm duymak ister.
ne demek istediğini algılayamadan yanlış yerde ters bir tepki vermişsiniz sanki.
bağırması doğru değil ama cümlesinin anlamı yazdığım gibi bence.
Sorun büyüktü üretim de kritik hata vardı. Ürünün kol altının sol tarafı sağ tarafından 3 cm daha kısa dikiliyordu onun için gitmiştim. Ben o tavrı hak etmedim sadece anlatmak istediğim neden haketmedigim muameleleri görüyorum. Herkes bağırıyor herkes hakaret ediyor herkes aşağılıyor. Hiç bişey yapmasam evde kaldı diye aşağılayan oluyor. Birini insan yerine koyup normal muatap olsam bu yaşta kadar neden bekarsin evde kalmışsin diyen oluyor. Yani sorun bende değil insanlarda ama bukadar kötü insanları etrafımda sıralayan ne ?

Birde şuna dikkat ettim kadın yada erkek görüntüsü iyi olanlara insanlar daha müsamalı davranıyor. Fiziksel güzel olanlar iş aile heryerde daha avantajlı. kıyafet saç baş düzgün olmalı. bunlara dikkat edin kendinize bakın kıymet verin. ve kimseye susmayın sizi kıranı siz daha fazla kırın.

Birde şuna dikkat ettim kadın yada erkek görüntüsü iyi olanlara insanlar daha müsamalı davranıyor. Fiziksel güzel olanlar iş aile heryerde daha avantajlı. kıyafet saç baş düzgün olmalı. bunlara dikkat edin kendinize bakın kıymet verin. ve kimseye susmayın sizi kıranı siz daha fazla kırın.
Aşırı minyon tipliyim 33 'üm ama görseniz 25 dersiniz saçlarım belimde dalgalı şirin bir tipim var.. Girdigim her ortamda ilgi çekerim.. Kazağım veya t shirt ümün rengi neyse ayakkabıminda rengide mutlaka aynı olur mesela beyaz giyindim üstüme altına mutlaka beyaz ayakkabı giyerim kombine kılık kıyafet renk uyumuna özen gösteririm aksesuar çok kullanırım çoklu kolye küpe bileklikler makyaj hepsi var tip olarak görüntüm kötü o yüzden böyle davranıyorlar diyemem yani hoş göründüğümü düşünüyorum bunuda dillendirenler olur

Sorun büyüktü üretim de kritik hata vardı. Ürünün kol altının sol tarafı sağ tarafından 3 cm daha kısa dikiliyordu onun için gitmiştim. Ben o tavrı hak etmedim sadece anlatmak istediğim neden haketmedigim muameleleri görüyorum. Herkes bağırıyor herkes hakaret ediyor herkes aşağılıyor. Hiç bişey yapmasam evde kaldı diye aşağılayan oluyor. Birini insan yerine koyup normal muatap olsam bu yaşta kadar neden bekarsin evde kalmışsin diyen oluyor. Yani sorun bende değil insanlarda ama bukadar kötü insanları etrafımda sıralayan ne ?

sorun etrafınızdaki insanlara bunları söyleme cürreti vermenizde. yaptıkları çok çirkin ama demek ki siz buna müsade etmişsiniz.
bir kere böyle konuşan birini herkesin içinde rezil etseniz bir daha kimse söyleyemez.
sizin değişip cevap vermeyi öğrenmeniz lazım.
hakedene hakettiği cevap verilir. ben öyle aşağılık laflara cevap verecek seviyeye düşemem derseniz gelen geçen size bunları söylemeye devam eder.
insanların gözünde yerimizi biz belirleriz.
siz saygısızlıklara sessiz kaldıkça insanlar tepenize çıkmış.
daha dişli olmayı öğrenmek zorundasınız. çünkü kimse değişmez.

Son düzenleme:

bunun sosyolojik açıdan bir çalışması yapılmıştı, okumuştum bir yerde.
mesela bir iş için aynı kalifikasyonda iki insan varsa daha güzel/yakışıklı/karizmatik/tarz olanı seçiyormuş insan beyni.
ilkel beynimizin en temeldeki üremek için en güçlüyü/güzeli seçme güdüsü devreye giriyor sanırım.

sorun etrafınızdaki insanlara bunları söyleme cürreti vermenizde. yaptıkları çok çirkin ama demek ki siz buna müsade etmişsiniz.
bir kere böyle konuşun birini herkesin içinde rezil etseniz bir daha kimse söyleyemez.
sizin değişip cevap vermeyi öğrenmeniz lazım.
hakedene hakettiği cevap verilir. ben öyle aşağılık laflara cevap verecek seviyeye düşemem derseniz gelen geçen size bunları söylemeye devam eder.
insanların gözünde yerimizi biz belirleriz.
siz saygısızlıklara sessiz kaldıkça insanlar tepenize çıkmış.
daha dişli olmayı öğrenmek zorundasınız. çünkü kimse değişmez.
Verecek birşey yapmıyorum ki işte normal duruyorum kimseyle gerekmedikçe muatapta olmuyorum ama yinede böyle şeylerle karşılaşıyorum bazı insanlar saygıyı kendiliğinden hiç bişey yapmadan görürken ben neden görmek için kavga etmek zorunda kalıyorum? Bu beni üzüyor.. hemde saçma geliyor..

Verecek birşey yapmıyorum ki işte normal duruyorum kimseyle gerekmedikçe muatapta olmuyorum ama yinede böyle şeylerle karşılaşıyorum bazı insanlar saygıyı kendiliğinden hiç bişey yapmadan görürken ben neden görmek için kavga etmek zorunda kalıyorum? Bu beni üzüyor.. hemde saçma geliyor..

anlatamadım, şöyle söyleyeyim.
karşınızdakiler sağlıksız onda hemfikiriz. durup dururken ağıza alınmayacak laflar söylüyorlar.
bu laflar karşısında tepkisiz kalırsanız o zaman 2. kez gene aynısını yaparlar ve ardı arkası kesilmez. verdiğiniz cürret bu yani.
1 kere öyle bir lafı edebilirler (çünkü hadsiz ve terbiyesizler) ama öyle bir cevap verirsiniz ki 2.ye yapmayı düşünmekten dahi korkarlar.
bu saygı için kavga etmek değil. bu size haketmediğiniz şekilde davranan ve hakaret edene haddini bildirmek.
size yapılanlara gereken tepkiyi vermezsiniz zamanla da saygısızlıklar artarakdevam eder.
sizin susmayayı öğrenmeniz lazım bence.

yani sizce neden peki
yani her sebebe bir cevabınız var
yani illaki bir kaç nedeni biliyorsunuzdur
olayların bir başlangıç şekli olmalı muhakkak

Aslında cevabını kendiniz vermişsiniz.sessiz kaldığınız için bütün bunlar a maruz kalıyorsunuz.Sesinizi çıkarın kimse size böyle davranmasın.

O kuzen denilen varlığının ettiği laf, laf değil mide bulandırıcı.
Ezdirmemek için karşınızdaki insan üzülür mü kırılır mı diye düşünmeyin bam bam bam

Canım insanlar sana "Cevap ver, sessiz kalma, tepkini göster." gibi önerilerde bulunmuş. Doğru olan yapılması gereken budur. Evet, kabul. Ama yazdıklarına baktığımda bunu yapmamayı tercih etmediğini sadece yapamadığını hissettim. Sınırlarımızı gerektiği gibi çizemediysek istemediğimiz tavırlara maruz kalmaya devam ederiz. Şu an tepkini göstersen bile daha manipülatif bir geri dönüşe maruz kalabilirsin. Bu seni daha da kötü hissettirebilir. O yüzden lütfen hiç düşünmeden bulunduğun şehir için biraz araştırma yapıp iyi bir psikologtan destek almayı dene. Yapamadığın bir şey için de kendini kötü hissetme. Sadece neden yapamadığının arkasındaki asıl sebeplerin, karanlıkta kalmış o hislerin, olayların bir bir aydınlatılması gerekli. İyi bir psikolog ile çalışırsan kolay olmayacak olsa dahi bir süre sonra gelen değişimi, rahatlamayı kendin de fark edeceksin inşaALLAH. Genellikle bu gibi durumlara maruz kalan insanlar daha nahif, daha hassas bir kalbe sahip oluyorlar. Seni o güzel kalbinden öpüyorum. Eğer yola çıkar ve kendini dönüştürmeyi başarabilirsen, etrafını da güzelleştireceğinden hiçbir şüphem yok. :)

Öncelikle evliliği kaçış olarak görmeyin uygun kişiyi bulunca evlenin.Güzel bir iş bulup aparta çıkın kendi hayatınızı yaşayın o zaman onlarda emin olun siz güçlü oldukça size daha saygılı olacaktır.Kuzeninizin dediği laftan anlaşılıyırki aile çevreniz pek hoş değil.Bir an önce uzaklaşın

peki cevap veremiyorsun diyelim,

iletisime devam etmek zorunda degilsin biliyorsun degil mi?

atiyorum belki babanneyi yasindan oturu hosgordunuz,
ama yerinizde olsam o kuzenle omrumbillah bir daha konusmam, ayni ortamda denk gelirsek selam vermem, selamini almam.

en azindan bunu yapabilirsiniz,
bir yerde bu kadari bile direnistir.

X