İslam'da sayılar konusunda kafam karıştı 🤔

Meselâ Hz Peygamber dönemindeYahudi alimlerinden bir kısmı Kur’ân ayetlerinin başında bulunan elif-lam-mim, kaf-ha-ya-ayn-sad gibi huruf-u mukattaayı işittikleri vakit Hz. Peygambere, hesab-ı cifri ile "Ya Muhammed! Senin ümmetinin müddeti azdır." demişler,Hz. Peygamber ise diğer surelerin başındaki mukattaayı okuyarak "yok daha var" diye mukabelede bulunmuştur. (İbn-iKesir, Tefsirü’l Kur’âni’l Azim, 1:38; Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 87)

Burada benim ilgimi çekmiştir hep.
ya . Bunu hic duymamistim. Bu harflerin sırrını Peygamberimiz o donem neden aciklamamistir o zaman. kendisi anlamina gore aciklama yapiyor cunku. bende sasirdim suan

Merhaba, mesela bir çizelge oluşturup en çok neyi hayatınıza katmak istiyor iseniz ya da eksiğiniz ne ise o maddeleri yazabilirsiniz. Örneğin 5 vakit namaz. Eğer bunda zorlanmıyor iseniz kaza namazı kılabilirsiniz. Bunu da mesela günde 2 vakit ya da siz ne kadar kılabilirseniz yazarsınız madde olarak. Sonra günde Kuranı Kerim okuması ekleyebilirsiniz sayfa sayısı ile. Günde 5 sayfa 3 sayfa gibii.. Tefsir okuması yapabilirsiniz. Onu da belli bir sayı olarak erklersiniz. Günü abdestli geçirdim gibi bir madde olabilir. Eğer vaktiniz müsait ise fıkıh ve siyer okumaları yaparsınız. Ama hepsi sayfa sayısı ile belirlense rutin açısından iyi olur. Tesbihatlar yaparsınız. Bunları gün bitiminde veya artık yatacağınız zaman işaretleriniz yaptım yapmadım gibi. İlk etapta aklıma gelen bunlar oldu. Yine aklıma gelen olursa yazarım inşallah😊
Zinciri kırma çok iyi olur bunun için, bir video var bununla ilgili, atarım inşallah. Mesela 21 gün bir şeyi her gün yaparsan alışkanlık haline gelir zaten

Zinciri kırma çok iyi olur bunun için, bir video var bununla ilgili, atarım inşallah. Mesela 21 gün bir şeyi her gün yaparsan alışkanlık haline gelir zaten
Aliskanlik icin bir tabloda cok guzel olur. 1 aylik bir cizelge yapsak. Ustune namaz , kuran vs seyler yazip gunlere gore isaretlesek daha kolay alisiriz gibi. Kucuk cocuklara yapmislardi bir agac heryeri yesile boyamislar 7 kola bölüp her birine 5 meyve koymuslar 1 haftalik bir tablo gibi. her kildiklari namazda meyveyi kirmiziya boyuyorlardi. Kilmadiklarini sari curuk gibi boyuyorlardi. Meyveleri buyutuyormus gibi aşılamaya calismilardi. Cok hosuma gitti bu. Bizde duz bi cizelgeyle takip edebilirz.

Aliskanlik icin bir tabloda cok guzel olur. 1 aylik bir cizelge yapsak. Ustune namaz , kuran vs seyler yazip gunlere gore isaretlesek daha kolay alisiriz gibi. Kucuk cocuklara yapmislardi bir agac heryeri yesile boyamislar 7 kola bölüp her birine 5 meyve koymuslar 1 haftalik bir tablo gibi. her kildiklari namazda meyveyi kirmiziya boyuyorlardi. Kilmadiklarini sari curuk gibi boyuyorlardi. Meyveleri buyutuyormus gibi aşılamaya calismilardi. Cok hosuma gitti bu. Bizde duz bi cizelgeyle takip edebilirz.
Aslında çok mantıklı, yapabiliriz. Bazı şeyleri alışkanlık haline getirmek istiyorum ben de

Eklentiler

• IMG_20221130_171637.jpg
    IMG_20221130_171637.jpg
    112,2 KB · Görüntüleme: 20
  • aylik_namaz_cizelgesi-1024x574.jpg
    aylik_namaz_cizelgesi-1024x574.jpg
    134,8 KB · Görüntüleme: 16
-Bibliosmia -Bibliosmia
Black Light Black Light
İnternette bunlari buldum Degerlendirebilriz bakin bir
Instagram da fikirzede diye bir sayfa var. İslami planlayıcı satıyor bir de Muslimwolk sitesi. Oralara da bakabilirsiniz. Ama kendimiz yaparız diye düşünüyorum ya sonuçta kendimiz yazıp çizersek o emek için bile üşenmeyiz😅😅

X