Istanbuldan tasinmak

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.859
18.830
Eşim de ben de doğma büyüme buraliyiz. Ailelerimiz de burda. Ben nezih denebilecek bir semtte büyüdüm, yeşilliği bol, deniz kenarı diyeyim. Işim de burda, aileme yakın bir evde kirada oturuyoruz. Annem oğluma bakıyor. Oğlum 17 aylık. Bu muhiti çok seviyorum, gayet düzgün bir sosyoekonomik yapı hakim. Cevrede güzel okullar var. Ancak evler çok eski ve çok pahalı, krediye de uygun değil çoğu. Kiramız 2100+50 tl aidat. Gelirimiz fena değil ama giderimiz de fazla. Ev almak istiyoruz ama yaşadığımız muhitten bu bütçemizle ev almak hayal. Birikimisimiz az, bir miktar altınımız ve birikim hesabimizi toplarsak kabaca 50 bin tl ediyor. Bu ara ev faizleri düştüğü için yıllardır niyetlendigimiz ev olayına acaba mi demeye başladık gene. 300 bin civarı evlere bakabiliyoruz ama oturduğumuz yerde bu civarda ev yok tabii ki. Anadolu yakasında anca kurtköy, pendik taraflarında evler var 3+1 olarak bu bütçede. Ama oralar da iş yerlerimize çok uzak ve muhit +ilerde oğlumun okulu açısından düşündüğümde pek tercih ettiğim yerler degil. Yıllarca kredi ödeyip hayatımı komple değiştirmeye değecek bir şey değil oralardan ev almak yani.

Şu durumda eşim de bu bütçeyle şehir dışından ev bakalım diyor. Isı dolayısıyla çanakkale ye gidebiliriz . Iki gündür ordaki satılık evlere bakıp bakıp bana gösteriyor. Bu şehrin kalabalığı da pisliği de trafiği bunalttı beni diyor. Başka şekilde ev alamayız diyor. Istanbuldan başka şehre taşınıp mutlu olan var mı? Sizce tüm çevremizi bırakıp kendi evimizde oturmak icin oraya yerleşmek mantıklı mı?

Bence değerlendir. Çanakkale İstanbul yakın zaten gezmek istediğinizde gezersiniz. Çanakkale de çok güzel bir yer. İstanbul gerçekten trafiğiyle kalabalıklığı ile özellikle pandemi ile yasıcaz belliki bi kaç yıl gitmek en mantıklısı. Eşiniz çocuğunuzla daha dingin ve huzurlu olursunuz diye düşünüyorum. Kira derdinde olmaz.

Eşim de ben de doğma büyüme buraliyiz. Ailelerimiz de burda. Ben nezih denebilecek bir semtte büyüdüm, yeşilliği bol, deniz kenarı diyeyim. Işim de burda, aileme yakın bir evde kirada oturuyoruz. Annem oğluma bakıyor. Oğlum 17 aylık. Bu muhiti çok seviyorum, gayet düzgün bir sosyoekonomik yapı hakim. Cevrede güzel okullar var. Ancak evler çok eski ve çok pahalı, krediye de uygun değil çoğu. Kiramız 2100+50 tl aidat. Gelirimiz fena değil ama giderimiz de fazla. Ev almak istiyoruz ama yaşadığımız muhitten bu bütçemizle ev almak hayal. Birikimisimiz az, bir miktar altınımız ve birikim hesabimizi toplarsak kabaca 50 bin tl ediyor. Bu ara ev faizleri düştüğü için yıllardır niyetlendigimiz ev olayına acaba mi demeye başladık gene. 300 bin civarı evlere bakabiliyoruz ama oturduğumuz yerde bu civarda ev yok tabii ki. Anadolu yakasında anca kurtköy, pendik taraflarında evler var 3+1 olarak bu bütçede. Ama oralar da iş yerlerimize çok uzak ve muhit +ilerde oğlumun okulu açısından düşündüğümde pek tercih ettiğim yerler degil. Yıllarca kredi ödeyip hayatımı komple değiştirmeye değecek bir şey değil oralardan ev almak yani.

Şu durumda eşim de bu bütçeyle şehir dışından ev bakalım diyor. Isı dolayısıyla çanakkale ye gidebiliriz . Iki gündür ordaki satılık evlere bakıp bakıp bana gösteriyor. Bu şehrin kalabalığı da pisliği de trafiği bunalttı beni diyor. Başka şekilde ev alamayız diyor. Istanbuldan başka şehre taşınıp mutlu olan var mı? Sizce tüm çevremizi bırakıp kendi evimizde oturmak icin oraya yerleşmek mantıklı mı?
baba tarafın doğma büyüme kaç kuşaktır istanbullu, deniz kenarı nezih bi semtten.arkadaşları da öyle.arkadaşlarının 3 tanesi çanakkaleye taşındı ve inanılmaz mutlular memnunlar.daha önce inat etmişiz boş yere , siz de muhakkak burayı düşünün diyolar, istediklerinde atlayıp geliyolar zaten çok uzak değil buraya çanakkale

Ben hiç istanbulda yaşamadım. Ama çok gittim geldim uzun süreli (birkaç aylık sürelerde) kaldım. Bence istanbul yaşanacak bir şehir değil. Güzel bir şehir, imkanları güzel, gezmesi tozması, kültürü sanatı vs çok güzel ama keyifli ve huzurlu yaşanacak bir şehir değil. Ailelerden uzaklaşmak herkese zor gelir ama artık kendi ailenizi kurdunuz ve çekirdek ailenizin, özellikle oğlunuzun iyiliğini düşünmeniz gerekir.

Merhaba , 4 ay önce doğup büyüdüğüm Istanbul'u bırakıp Edirne nin ufak bir kasaba denilecek sahil kıyısında evime yerlestim. Istanbul'da 2.5 saatlik mesafe de . Kiranız çok çok yüksek. Şöyle düşünün 20 yıl da calissaniz elinizde koca bir hiç kaliyor. Kira dediginiz 4 hafta. Verilen para çöp. Zaten çalışan kadın olduğunuz için evi otel gibi kullaniyorsunuz. Her ay 2000 lira kenara attiginizi dusunsenize, veya taksidinizi odediginizi. Şu zamanda ıyi para . Çok doğru bir karar, Allah gönlünüze göre versin

Ben İstanbul’da yaşamak istemem benim için çok mantıklı ama sizin için durum farklı.Muhtelemen ailenizi özlüceksiniz cocugunuz muhtemelen kreşe gidecek ne bileyim ateşlendiğinde kim bakacak diceksiniz bir sürü şeyi özleyebilirsiniz.ne hissettiğiniz çok önemli
Çocuğa kimin bakacağı en önemli soru aslında. Çünkü annem çanakkale ye gelemez. Kayınvalidem gelebilir, eşim bu fikrinden bahsettiğinde çok heyecanlandı hatta. Ama uzunca bir süre kvalidem 'le yaşamak zorundayım demek oluyor bu :KK43:

Yasasın küçük şehir.
Benim imkanım olsa bir dakika durmam tasinirim Çanakkale'ye. Rüzgarı saymazsak harika bri şehir. Üstelik bisiklete çok elverisli,yaşlı başlı amcalar bile bisiklet sürüyor. O kadar çok bisiklet var ki Şehirde uyarı levhaları var 'buraya bisiklet park etmeyin' diye:KK37: bence çocuk yetiştirmek için de çok güzel. Hem haftasonu , canınız istedi mi denize,canınız istedi mi adaya gidebilirsiniz. İstanbul'a da çok yakin... Bence çok mutlu olursunuz

İstanbul’da yaşayıp burayı seven bir insan için başka şehirde yaşamak sürgün
tam olarak oyle suan ıstanbula cok yakın bıryerde yasıyorum ama ıstanbula onumuzdekı aylarda gerı donuyorum 3 yıl sacma sapan gectı ıstanbulda buyuyen bırı dısarda yapamıyor..Sonradan gelen bırı de kalabalıgını sevmıyor bende kendımı sessız ortamda oldum gıbı hıssetttım

İstanbul disinda (ege ve akdenizde) is bulabilen hic kimse İstanbul'da kalmamali bence. Oralar cennet ama burasi gercekten cok bozdu. Size ne yarari var İstanbul'un? Herseyi sisirilmis fiyatlarda ve herseyiyle insanin ömrunu tuketen bir yer haline geldi. Cogu insan ege yada akdenizde yasamiyorsa burayi cok sevdiginden degil, maalesef ki is bulamadiklari icin, benim gibi.

Keşke öyle bir imkanım olsaydı...

Ben hiç istanbulda yaşamadım. Ama çok gittim geldim uzun süreli (birkaç aylık sürelerde) kaldım. Bence istanbul yaşanacak bir şehir değil. Güzel bir şehir, imkanları güzel, gezmesi tozması, kültürü sanatı vs çok güzel ama keyifli ve huzurlu yaşanacak bir şehir değil. Ailelerden uzaklaşmak herkese zor gelir ama artık kendi ailenizi kurdunuz ve çekirdek ailenizin, özellikle oğlunuzun iyiliğini düşünmeniz gerekir.
Yaşadığımız yer yeşilliği bol, sessiz gürültüsüz bir yer. Merkez evimize 5 dk yürüme mesafesinde. Yani hem istediğimiz dinginliği hem de canımız sosyalleşmek istediginde kalabalığı bulabiliyoruz. Eğer imkanimiz olsaydı burdan ev alırdım hiç düşünmeden. Ama burda anca kiracı olarak yıllarımız geçer. Çocuk varken bu akıllıca bir karar gibi gelmiyor. Öte yandan su andaki şehir değişikliğinin en büyük dezavantajı ben çalışırken oğlumu kime emanet edebileceğim sorusu.

tam olarak oyle suan ıstanbula cok yakın bıryerde yasıyorum ama ıstanbula onumuzdekı aylarda gerı donuyorum 3 yıl sacma sapan gectı ıstanbulda buyuyen bırı dısarda yapamıyor..Sonradan gelen bırı de kalabalıgını sevmıyor bende kendımı sessız ortamda oldum gıbı hıssetttım
Bende oyle malesef bakıyrm sokaklarda çocuk sesi yok karşıda boş arsa var allahım tam çıldırmalık ben yapamadım başka bir şehirde

X