İyi ve geleceği olan ailenin yanında dadılığa devam etmek veya mesleki kariyer... Kafam çok karışık.

Niye okuduğunuza bağlı.
Eğer elim ekmek tutsun, bir birikimim olsun diye okuduysaniz bu iş de gelir kapısı. Sonuçta herkes mezun olduğu işi yapmiyor, okuduğun bölüm senin kişiliğin değil, 17 yaşında girdiğin sınavdan sonra yerleştiğin yer. O yüzden kasmaya gerek yok:)) çalış, daha rahatını ve iyi paşa verenini bulmak zor zaten...
Ama eğer, iktisati gerceken ekonomi ile ilgilendiğiniz için yazdiysaniz , küçükken kendinizi topuklu ayakkabılarla plazada yürürken hayal ediyorsanız, bir arkadaşıniz iş kurma hayalini paylaşınca hemen kafanızdan kar marjı hesapları dolaşıyorsa ve körelmekten korkuyorsanız kesinlikle o konfor girdabi sizi icine daha fazla çekmeden kıyıya yüzmeye çalışın
Ya çok teşekkür ederim. Sonunda maaşım ve ''4 yıllık okul bitiren biriyle kendimi eşit (?) (ben kaç yıllık mezunuysam artık) görme dışında mantıklı bir yorum. Evet açıkcası bana çok konforlu geliyor ama bir yandan da kendimi 40'lı yaşlarda hissediyorum....

Aslında olay tamamen benim elimde yani bir günün dersini iptal edebilirim erteleyebilirim o gün kitap özeti yapmayabilirim vs. çok aşırıya kaçmadıkça bir şey demezler. Zaten pek evde olmuyorlar. Bir nevi evin öz ablası gibiyim ama sorumluluğum daha fazla. Bir yere gidip gitmeme izinlerini dahi annelerini bilgilendiriyorum ama ben veriyorum. Biraz anne gibi hissetmeye başladım. Okulları dersleri öğretmenleri hepsi bende. Çok seviyorum çok eğlenceli akıllı zeki çocuklar ama 40'larımda hissediyorum işte bazen kendimi. Sinemaya izin günümde gidebilirim. Evde olursam izin günüm dahi olsa tabi çocuklar geliyor yanıma. O yüzden sabah çıkıp akşam gelmeye çalışıyorum benimde kafa dinlemeye ihtiyacım oluyor :) Normal dönemde ben okuluma onlarda kendi okullarına gidiyordu dönünce beraberdik yada bazen ben alıyordum dondurma yemeye gidiyorduk falan yani böyle bir düzen. Herşeyin programı var ama saatlerini değiştirebiliirim uzatıp kısaltabilirim aşırıya kaçadan.
İngiltere'ye au pair ile giden lisans mezunu ablalar canlandı benim gözümde, bakicidan ziyade. Onların da amacı bir ömür yatılı bakıcı olmak değil. yerinde dil öğrenmek, ileriki yıllar için yaşayabilecek bir birikim elde etmek ve çevre edinmek. Neredeyse hepsi birkac sene aupair bakıcılık yapıp yine bir şekilde sonrasında hayatta tutunuyorlar

İngiltere'ye au pair ile giden lisans mezunu ablalar canlandı benim gözümde, bakicidan ziyade. Onların da amacı bir ömür yatılı bakıcı olmak değil. yerinde dil öğrenmek, ileriki yıllar için yaşayabilecek bir birikim elde etmek ve çevre edinmek. Neredeyse hepsi birkac sene aupair bakıcılık yapıp yine bir şekilde sonrasında hayatta tutunuyorlar
Evet biliyorum bir ara düşündüm ama vaz geçtim :) Aslında aklımda böyle bir düşünce yoktu bizim wp gurubuna mezundan ilan diye düştü ve baş vurdum kısmet birde beni tutan en önemli şey onların şirketinde çalışabilecek olmam.

şimdi sizi anlıyorum okudum ettim dadılık mı yapıyorum diyorsunuz

o sektör biraz değişik bir alan mesela o saydıklarınız artı evdeki yardımcı ablanın işini yapıyorum kimse bana maaş vermiyor

şaka bir yana eğer günlük hayatınızı kısıtlamıyorsa sorun değil

bir tanıdık gündüz iş yerinde çalışıp haftada 3-4 gece de çocuklar ile ilgileniyordu, aslında maaşı kadar da o gecelerden kazanıyordu

ama çıkıp gezemiyorum dedi çocukların annesi o saat aralığında kat be kat kazanıyor dedi ve bıraktı

anne baba evde olmazsa tamam da bu akşam anne baba eve geldi diyelim, siz o zaman ne yapıyorsunuz

yani aile yemeği saatinde siz neredesiniz

ya da işte ders saati hadi odaya mı deniliyor

ortamı bilemediğim için soruyorum yanlış anlamayın

örneğin pandemi bitti tiyatrolar açıldı biz seninle tiyatroya gitmek istesek gidilebiliyor mu

yani önceden tarih vs vermek gerekiyor mu yarın akşam çıkabilir miyim falan gibi bir ortam var mı yoksa sadece o izin denilen zamanda mı

bir de izinlisin ama gece orada kalıyorsun o izin gerçekten izin gibi oluyor mu yoksa zaten buradasın hadi film izleyelim dese çocuk olmaz demek zor olur gibi

bu soruları aslında tam cevap verin diye değil de kafanızda somutlayın diye sordum

24 yaşındaki bir genç kadının yapabileceklerinden ne kadar mahrumsunuz bunu anlamaya çalışıyorum zira evet maaş güzel vs de 7/24 ev içi yaşam da kolay değil
Aman annelerimizde 7*24 ev içi yaşam
Kocalarin kahrı üstüne akraba terörü
Bitmeyen gorumce kaynana eziyeti artı elde yıkanan bezler artı sıfır motivasyonla hiç bir maaş almadan yasadiysa yaşanır be 😓

Yahu siz yazdıklarımı okuyor musunuz? Siz 4 yıl okudunuz ben 5 yıl okudum hazırlıkla. ÖSYS'de sıralamanız kaçtı? Beni hala sıradan bakıcı sanıyorsunuz ne demek öğretmenle eşit mi görüyorsunuz? Hangi üniversite mezunusunuz mesela? TOEFL puanınız kaç? Kimse kimseden üstün değil derken öğretmenle eşit mi görüyorsunuz ne demek? Buradakilerde beni normal bakıcı sanıyor sanırım. Ben KPSS ye girmeyi düşünmedim dahi. Benim fakültemden mezun banka genel müdürleri var yahu... Ben 6 yıllık öğretmenim 6.200 alamıyorum yazmışsınız ilk bu apaçık aşağıda görme; ben BİLE alamıyorum anlamı var. Bence kendinizi geliştirin İsterim ki sizde çok alın öğretmenleri severim ama yanlış konuşuyorsunuz.
Ben okuyorum anlıyorum seni küçük hanım da sen kimseleri anlayacak durumda değilsin. Daha çalışma hayatına girmeden kendini öyle seviyelere getirmişsin ki yapılan yorumları bile değerlendiremiyorsun. Bak tekrar söylüyorum ilk mesajımda sadece maddi açıdan değerlendirdim koşullarını diğerlerine yorum yapmadım. Hem öğretmenleri ne sanıyorsunuz. Öğretmenler açıktan mı okuyor? Yüksek lisans yapamıyor mu? Dil sınavına giremiyor mu? Sizi bu seviyeye taşıyan öğretmenler değil mi? Öğretmene ihtiyaç yoksa o övündüğünüz okullara gitmeden evde kendi başınıza eğitim alabilir miydiniz? Tavsiyeniz için teşekkürler ben kendimi geliştirmeye devam ediyorum ama siz sakın geliştirmeyin olur mu? Gelebileceğiniz en yüksek seviyeye ulaşmışsınız çünkü 🤭 hey yarabbim ya şu mesajımda bile konu öğretmenlerin seviyesine geldi. Bitmedi öğretmenlerle derdiniz!

Ben okuyorum anlıyorum seni küçük hanım da sen kimseleri anlayacak durumda değilsin. Daha çalışma hayatına girmeden kendini öyle seviyelere getirmişsin ki yapılan yorumları bile değerlendiremiyorsun. Bak tekrar söylüyorum ilk mesajımda sadece maddi açıdan değerlendirdim koşullarını diğerlerine yorum yapmadım. Hem öğretmenleri ne sanıyorsunuz. Öğretmenler açıktan mı okuyor? Yüksek lisans yapamıyor mu? Dil sınavına giremiyor mu? Sizi bu seviyeye taşıyan öğretmenler değil mi? Öğretmene ihtiyaç yoksa o övündüğünüz okullara gitmeden evde kendi başınıza eğitim alabilir miydiniz? Tavsiyeniz için teşekkürler ben kendimi geliştirmeye devam ediyorum ama siz sakın geliştirmeyin olur mu? Gelebileceğiniz en yüksek seviyeye ulaşmışsınız çünkü 🤭 hey yarabbim ya şu mesajımda bile konu öğretmenlerin seviyesine geldi. Bitmedi öğretmenlerle derdiniz!
Benim öğretmenlerle hiç derdim yok hatta en yakın arkadaşım, halam, kuzenim öğretmen. Ama siz bana kalkıp ''6 yıllık öğretmenim ben bile o kadar alamıyorum.' derseniz beni aşağıda görürseniz cevabını veririm.

Yahu siz yazdıklarımı okuyor musunuz? Siz 4 yıl okudunuz ben 5 yıl okudum hazırlıkla. ÖSYS'de sıralamanız kaçtı? Beni hala sıradan bakıcı sanıyorsunuz ne demek öğretmenle eşit mi görüyorsunuz? Hangi üniversite mezunusunuz mesela? TOEFL puanınız kaç? Kimse kimseden üstün değil derken öğretmenle eşit mi görüyorsunuz ne demek? Buradakilerde beni normal bakıcı sanıyor sanırım. Ben KPSS ye girmeyi düşünmedim dahi. Benim fakültemden mezun banka genel müdürleri var yahu... Ben 6 yıllık öğretmenim 6.200 alamıyorum yazmışsınız ilk bu apaçık aşağıda görme; ben BİLE alamıyorum anlamı var. Bence kendinizi geliştirin İsterim ki sizde çok alın öğretmenleri severim ama yanlış konuşuyorsunuz.
Bence siz şöyle yapın; orada kalın ama bu arada iyi yatırım yapın. Zaten alanınız buna çok müsait. Bir süre belirleyin. Mesela 3 sene olabilir. O süreden sonra işten ayrılın. Düşük maaşlı iş bulsanız bile o birikimlerle daha rahat yaşarsınız. Derseniz ki ömür boyu orada kalmak istiyorum; onu yapmayın işte. Madem oldukça kalifiyesiniz ( öyle olduğunuz yazım tarzınızdan belli) o zaman değerinize yakışan iş yapın derim ben.

Benim öğretmenlerle hiç derdim yok hatta en yakın arkadaşım, halam, kuzenim öğretmen. Ama siz bana kalkıp ''6 yıllık öğretmenim ben bile o kadar alamıyorum.' derseniz beni aşağıda görürseniz cevabını veririm.
Yanlış değerlendirmişsin o zaman tekrar söylüyorum sadece maddi koşullarını değerlendirdim. Maaşının iyi olduğunu söylemek istedim. Devlet öğretmenlerine bu maaşı ödeyemiyor mesela. Bak ikinci mesajımda diğer koşullarını da değerlendirdim alıntıladım.

Bence siz şöyle yapın; orada kalın ama bu arada iyi yatırım yapın. Zaten alanınız buna çok müsait. Bir süre belirleyin. Mesela 3 sene olabilir. O süreden sonra işten ayrılın. Düşük maaşlı iş bulsanız bile o birikimlerle daha rahat yaşarsınız. Derseniz ki ömür boyu orada kalmak istiyorum; onu yapmayın işte. Madem oldukça kalifiyesiniz ( öyle olduğunuz yazım tarzınızdan belli) o zaman değerinize yakışan iş yapın derim ben.
Teşekkür ederim aslında benim kalifiyeyim diye iddiam yok ama burada aşağılanınca insan tepki veriyor. Burada kalma derdim aslında birazda denizcilik sektöründe kariyer :) Birde tanıdık aileden destek bakalım artık....

Teşekkür ederim aslında benim kalifiyeyim diye iddiam yok ama burada aşağılanınca insan tepki veriyor. Burada kalma derdim aslında birazda denizcilik sektöründe kariyer :) Birde tanıdık aileden destek bakalım artık....
Yani bana ailenin bir sene daha kal demesi hoş gelmedi. O yüzden güven vermediler. Bence o yüzden onlara bel bağlama. Olursa güzel olur ama olmazsa da yolunu çiz bir an önce.

Yanlış değerlendirmişsin o zaman tekrar söylüyorum sadece maddi koşullarını değerlendirdim. Maaşının iyi olduğunu söylemek istedim. Devlet öğretmenlerine bu maaşı ödeyemiyor mesela. Bak ikinci mesajımda diğer koşullarını da değerlendirdim alıntıladım.
Teşekkür ederim ikinci mesajınızı dikkate aldım zaten. Ama dört yıl okumuş KPSS ye girmiş biriyle eşit mi görüyorsun deyince insan bozuluyor bende çok emek verdim çünkü tek mesele emeğim....

MissCherryBlossom MissCherryBlossom Yahu pardon arkadaşın 4 yıl okumuş KPSS'ye girmiş öğretmenle eşit mi görüyorsunuz yorumunu beğenmişsiniz sizce ODTÜ İktisat kaç senelik bir okul?

?
Ablacım burda öğretmen bir üyeye beni kendinden aşağı göremezsin şeklinde bir cevap yazan sizsiniz.

Ortada asagı görme falan yok. Eğitim fakültesi mezunu musunuz? Hayır. Pedagojik formasyonunuz var mı? Hayır. Profesyonel eğitimci misiniz? Hayır. Yaptığınız iş çocuk bakıcılığı o parayı iktisat diplomasıyla kazanmıyorsunuz ki, iktisat bölümü ne alaka burda?

Profesyonel eğitimci olan biri ben profesyonel eğitimciyim ben bu işten bu kadar para kazanmazken çocuk bakıcılığından bu kadar para kazanmak acaip geldi demiş. Burda bir asagi gorme yok ki. Doğru demiş ayrica, gayet katılıyorum.

Madem iktisat mezunusun o zaman o işi yap, burda şöyleyim böyleyim şeklinde yazman gülünç yani çok nitelikli bir iş mi yapıyorsun? 2 çocuğa bakıyorsun. Borsaya mı yön veriyorsun iktisat diplomanla, Merkez bankası para politikasını mı yönetiyorsun? 2 çocuğa bakıyorsun o kadar. Yaptığın iş harikulade nitelikli bir iş değil kusura bakma. Burda agresif şeyler yazman acaip, insanlar açıklama yazmış KPSSye girdim bölümümle ilgili iş yapıyorum diye ama bir kulaktan girmiş diğerinden çıkmış. Normalde kimseye yaptığı iş ve ekmek kapısı hakkında böyle yorumlar yapmam ama hak ettin, kendini kaf dağında görüyorsun nitelikli eleman falan sanıyorsun ama değilsin. Öğretmen üyeye yazdığın agesif ve acaip cevaba da kendisi gayet kibarca cevap vermiş. Ben olsam kimsin der geçerdim yani. Burdaki üyelere yazılan saygısızca ve agresif mesajları okumak mecburiyetinde değill kimse. Yazının tonu azarlamak şeklinde, kendinden kaç yaş büyük bir kadını azarlamışsın resmen.

Beni niye etiketledin ayrıca bunu hiç anlayamadım ya neyse.

Son düzenleme:
kaç tane iktisatçı 6200 maaş alıyor yl bitirene kadar kalın mutlaka
ama şirkete gidip gelmeye devam edin ki niyetinizin ciddi olduğunu görsünler
eleman değil evlat olmuşsunuz resmen çok insanda bu imkanlar yok değerlendirin

Dadılığa devam et lanet olsun marjinal faydalara da para politikasına da merkezine bankasına adam smith'e mi diyorsunuz :) Amacım sadece cv'mde staj yaptığımda görünsün sırf dadı kalmayayım :)
Açıkçası cv de ne gozukurse gozuksun önemli değil. Sağlam bir referans varsa işe girersin yoksa giremezsiniz olay bu

Emek verdiğiniz ağacın meyvesini görmek istemez mısınız?
Bir de diğer açıdan bakın o çocukta çok emeğiniz var çocuğun kalmış bir senesi liseye sonuçlandırmak güzel olmaz mı ?
sizin bir kaybınız yok bence... maaş çok iyi adı dadılık olduğu için mi sıkıntı? Birikim yaparsınız ve aile size zaten şirkette bir pozisyon vereceğini söylüyor vermese bile bence bir sene daha orada kalabilirsiniz.. ev kirası yok yemek içmek eminim kalitelidir çocuklarla tatil vs iyidir bence...
Size kattı şey de çok fazla...
Evlenene kadar kalın orada :)))

Bana maaş az bile geldi.hatta şaşırdım tüm gün çocukların dersleri özel ilgi aktivite ben kendi çocuklarıma o fiyata bakmam kolay birşey mi a dan Z ye o ilgileniyor iki çocuk ergenlik çağına gelmiş bilmiyorum o para az.ama yüksek lisans bitene kadar çalışılabilir ama fazlası asla hiç bir iş tecrübesi olmadan dimdizlak kalirsiniz

X