İzmir de depremde güvenilir ikamet yerleri

Meleksm

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2021
492
565
Merhaba arkadaşlar şuan izmirde ikamet etmekteyiz iş dolayısıyla 2 senedir buradayız buraya taşındık malumunuz depremden korkuyorum aslında oturduğum ev 15 senelik hasarsız bina fakat ben yinede tereddüt ediyorum İzmiri vuran deprem bornova ozkanlarda semtimi seviyorum fakat cevremde o kadar hasarlı evler var ki...
Sizce İzmirin en saglam ve aile bakimindan iyi yerleri neresidir yardımcı olursanız sevinirim
Az katlı olursa daha çok sevinirim

Özkanlar gerçekten son tercih edeceğim yer olurdu deprem gündeminde.. :/ Evka1 buca’da, zemini kayalık bölge ama evler çok katlı ve 20+ yaş üstü. Bayraklı Cengizhan tarafı da sanırım kayalık zemin ama sosyal çevre açısından önermem. Çiğli’deki evka da sanırım tepe ve sert zemin.

Kayalık yüksek rakım yerleri tavsiye ederim ilçe olarak tamamını bilmiyorum ama en güvenli yerlerden biri Karabağlar bence. Orada ikamet ederken depremleri sadece sosyal medyadan haberim oluyodu cogunu hissetmiyodum. Zemini kayalık oldugu için hissettirmiyo ben o civarlarda ki yeni evlere bi şans verirdim ama muhit olarak cogu yeri kötü... Araştırmak lazım

bir izmirli olarak size bu işin sırrını veriyorum kızlar
hiç boşuna semt semt araştırma yapmayın
her semtin her yeri aynı değil çünkü
2020 depreminde bütün türkiye bayraklı yıkıldı diye bildi, bayraklıyı çürük yer sandılar
halbuki bayraklı'nın kayalık yerleri çoktur mesela
yıkılan yer eskiden mandalina bahçesi doluydu
merak ettiğiniz semtlerin hatta merak ettiğiniz mahallenin zemin geçmişini öğrenmeye çalışın
eskiden tarla bahçe olan yerlerden kaçın
gevşek zeminden uzak durun
dere yakınında ise dere yatağında ise bu da çok riskli
sahiller daima problemdir özellikle izmirin sahilleri dolgu yani
açın bakın kordon'un, bostanlı'nın eski fotoğraflarına deniz neredeymiş, cadde neredeymiş
şimdi neredeymiş farkı görürsünüz

en önemli konu zemin çünkü binayı bilemiyoruz
çok fazla rant dönüyor
izmirde çok fazla imar affı oldu ve eski yapı sayısı çok
neresi dağ tepe ise orası güvenlidir izmirde

Kayalık yüksek rakım yerleri tavsiye ederim ilçe olarak tamamını bilmiyorum ama en güvenli yerlerden biri Karabağlar bence. Orada ikamet ederken depremleri sadece sosyal medyadan haberim oluyodu cogunu hissetmiyodum. Zemini kayalık oldugu için hissettirmiyo ben o civarlarda ki yeni evlere bi şans verirdim ama muhit olarak cogu yeri kötü... Araştırmak lazım
suriyeli dolu son birkaç yılda dolup taştılar
sokakta türkçe konuşan insan yok karabağlarda
bozyaka özellikle, aman allahım
bozyaka her zaman varoştu gerçi de
şimdi suriye olmuş durumda

X