Kafayı yemek üzereyim

siz bence işsiz kalmışsınız.
kendinizi geliştirecek aktiviteler bulun.
çevre edinin.
hayat sadece koca ve ev değil ki
kendinize gelin lütfen
hemen ne oluyor ölmek falan
ne sıkıntıları olan insanlar var

daha yaşınız çok genç
dil öğrenin, çalışabilirsiniz. tercih etmiyorsanız arkadaş grubu oluşturun gezin eğlenin
Gerçekten başkalarını düşününce benimki dert değil belki. Elimin altında her şey var. Ama gurbet ve yalnızlık çok zor. Hele gurbet

Biz dayimla cok iyiydik ama zamanla araya soguk ruzgarlar girdi simdi hic gorusmuyoruz
Bir yilda 2 bayram var, onceden biletinizi almis olsaydiniz ucuz denk gelebilirdi sonucta bayramin tarihi belli, sizin icin iyi olurdu oyuzden soyluyorum. Bizim gidecemiz bellisizdi son anda aldik biletleri.
Bayram oncesi aldigimiz icin 2000 euro odedik sonrasina alsaydik 1200e alabilirdim ama cocuklarim bayram coskusunu gorsun hissetsin istedim. Surdan 3 yil sonra bayrama denk gelmicek tatilmiz
Geçen sene kurbanda aklımdaydı. Seneye gideceğim kesin diyordum. Sonra çıkmış birden aklımda. Tek kişi gideceğim ben zaten ama 200-250 Euro bile çok bize. Sadece gidiş

Kusura bakmayın ama gencecik insanların onca senedir oturduğu ülkenin dilini öğrenememiş olmasını çok ayıplıyorum ben..Kırk yaşındayım,pandemi nedeniyle evden çalışmayı avantja çevirdim, Açıköğretim ile ikinci üniversiteye başladım,Almanca vardı biraz onu ilerlettim,onlarca kitap bitirdim..İki çocukla,ve saatlerce online ders verdikten sonra yaptım bunları İlk önce dil öğrenin sonra kurslara gidin bu şekilde sosyal çevreniz de olacaktır.Kendinizi geliştirmek için büyük bütçelere de gerek yoktur hele ki yurt dışında.
Haklısınız. Önceliğim dile ağırlık vermek olacak

siz esinizin is yerine basvurabilir ve gececi bir is bulabilirsiniz.

saglikcisiniz,
saglik kurumlarinda temizlik gorevlililerinden dil istenmiyor, yine gececi boyle bir is bulabilirsiniz.

ve bunlari da gecici meslekler olarak dusunebilirsiniz,
dil ogrenip kendi mesleginizi yapma surecinizde
bu tarz ek islerle hem kazanc elde edersiniz, hem esinizle bir rutin oturtursunuz, hem de dilinizi gelistirmek icin firsatlar elde edersiniz.

benim kardesim bu tarz islerde calisarak ve de kursuna devam ederek 3 yilin sonunda b2 seviye diplomasini aldi, simdi kendi meslegine yakin bir yan iste calisiyor, tamamen kendi meslegini yapmasi icin c1 seviye dil gerekli cunku.
3 yılda b2. Diploma bi de. Çok iyi. Çalışmak çok etkiliyor gerçekten dil öğrenmeyi

hangi dil bu

o ülkede 3 yıl yaşayıp kursa gidip A2 de kalmak az değil mi

sonuçta sadece okula giderek daha üst seviyede dil öğreniliyor Türkiye'de dahi

o ülkede yaşayın yani kv ile komşu Türklerle değil de oralılar ile takılın, mecburen öğrenirsiniz

tv açın mesela, asla Türkçe açmayın, Türkçe yi unutmazsınız zaten

eşiniz zaten salmış kendini öğrenmiyor, bari siz üstüne düşün, ilginizi yoğunlaştırın

çizgi film izleyin diyaloğu az programlar izleyin hatta alt yazılı şeyler izleyin arada anlamayınca bakmak için

hikaye kitapları alın ve o dilden o dile sözlük kullanın

mesela "pencil" kelimesinin anlamını bilemeyince yazıp kalem cevabına ulaşmayın

yazı yazmakta kullanılan araç şeklinde o dildeki açıklamayı öğrenin
Fransızca. 1.5 sene hiç gidemedim ama. Bi de bulunduğum bölge kurs konusunda çok kötü. Pek kurs yok. İngilizcem biraz olduğu için Fransızcayı da öyle çözebildim biraz. Dediğiniz şeylerin hepsini yapıyorum. Kitap dizi çizgi film. Bi sınava girsem belki de b1 sertifika verirler. Bilmiyorum

Ben yasadigim ulkenin genel halini soyluyorum
Gorduklerimi soyluyorum
Tanidigim 1 2 kisi azmedip dil kursunda cok basarili olup ise girdiler
Benim yasadigim ulkenin 2 resmi dili var. Ben fransizca egitim gordum. Diplomami aldim calistim. Sonra 2. dil uzerine yogunlastim 1 yil gittim. Alt sinifta turk olabiliyo ama belirli bi seviyeye gelince birakiyorlar. Ben o dili bitirip yuksek okulda o dille diploma aldim. Ki benim asil dilim fransizca. Dedigim gibi azim olacak
Ben de Fransızca öğreniyorum. Fransadayım

korona da haklısın da 3 yıl diyor korona 1,5 yıldır var

konu sahibi yeni evli

çoluk çocuk yok iş yok

bütün gün hatta bütün gece boş

galiba ben yaşlanıyorum artık, gençliğime özlem duyuyorum, daha çok zamanımın olduğu anlara

yani kv ile toplaşıp bir yere gideceğime hiç anlamasam da tv izlerim daha iyi

yıllar önce bir izin zamanı annemlere gittim

evde sadece belgesel kanalı açıyorlar, hem de Fransızca

annem babam Fransızca falan bilmez tabii, izleyerek öğrendik dedi annem, İngilizce den tahmin ettim vs

bir ara dedim ki "bu evde normal tv kanalı yok mu"

"o ne demek" dediler hani dedim "Kanal D Star Foks vs oluyor ya, öyle"

"haa dediler var da ara, hangi numarada hangisi var bilmiyoruz, biz sadece yabancı belgesel kanallarının yerini öğrendik "

şimdi 50-60 yaş bandında insanlar bunları yapınca konu sahibi ve eşinin aman nasılsa Türklerle çalışır, Türklerle takılırız modu bana çok üzücü geliyor

sen dil öğrenmekte zorluk çekebilirsin çünkü sende tüm dünyada geçen İngilizce var ve işini İngilizce hallediyorsun

eğer iş yerinde İngilizce değil de yerel dil kullanman gerekseydi öğrenirdin

oğlun Malta'da küçücükken öğrenmişti dili, çünkü ona lazımdı

hatta Türkiye'de de Suriyelilerin çocukları gayet güzel konuşuyor Türkçe, ama kadınlar evde ve öğrenmiyor zira çevreleri kendi dilinde konuşan insanlar, dükkanlar vs de o şekilde

konu sahibinin o dili öğrenmesi gerekiyor ki Türk grubuna bağlı kalmasın, özellikle çocuğu olduğunda iletişim kurabilsin

sen çocukların okulu ile iletişim kuramasaydın o dili o kadar güzel ve hızlı öğrenirdin ki, evet belki şimdi öğrendiğin kadar kurallı olmazdı ama derdini kesinlikle anlatabilirdin
Başından sonuna kadar çok haklısınız. Ben de kendimi salıyorum belki de bi yerden sonra …

Geçen sene kurbanda aklımdaydı. Seneye gideceğim kesin diyordum. Sonra çıkmış birden aklımda. Tek kişi gideceğim ben zaten ama 200-250 Euro bile çok bize. Sadece gidiş
(hangi ulke bilmiyorum ama) eger avrupadaysaniz bu sezon biletler 300 civari normal
Sizin maddi durumunuzu veya sizi yadirgamak icin demiyorum yanlis anlamayin
Ama inanin bende 2000 verecegime ya bayram sonrasi gidip 800 euro karimi dusunecektim yada hic gitmeyip 2000 euro cebime atacaktim.
Bayramda gitmek istememin sebebini Yukaridada acikladim
Cocuklar manevi degeri bayramin guzelliklerino gorsun istiyorum
Zira biz burada kurban bayramin da o yasanan hicbirseyi yasamiyoruz. Kurban kesilmiyo ya camiye veriyoruz yada trye gonderiyoruz cocuklar gozle gorunur somut bise istiyolar.
Diger sebebi ise ruh sagligim
Gecen yil dogum yaptim Koronanin ortasinda
Hic birsey benim ruh sagligimdan onemli degil.
Para kazanilir yerine gelir ama ben iyi degilsem psikolojik olarak evde iyi degil.

Problem bende de var aslına bakarsınız. Ben aşşşşşırı çekingen biriyim. Yani normalde de böyleyim. Eşim de öyle. Mesela oturduğumuz apartmanda bi Türk çift varmış. Aynı bizim gibi yeni evli karı koca. Bilmiyorum. Başkası olsa heralde gidip bir şekilde tanışır. 3 senedir buradayız. Hala kadının yüzünü görmedim mesela .
Eylül ve ekimde açık kurs olursa hemen gitmek istiyorum zaten. Sağlık sektöründen mezunum. Ve buradakilerin dediğine göre hemen iş bulurmuşum. Çok çabuk dil öğrenip çalışmak istiyorum ben de
Biraz daha girisken olmaya calis bence
Yani burada turkiyedeki gibi yan komsu olmazsa karsi komsu olur o olmazsa ust olur diye bi sansin yok
Turk bulduysan pat yapis baktin kafan tutuyo samimi ol kafa yapisi tutmuyosa gorusmek zorunda degilsin
Saglik sektoru en cabuk is bulunabilevek bi sektor
Bi zamanlar romanyadan akin akin hemsire getirildi (yaklasik 10yil once)
Bir an once dilini ogren kolayca is bulursun

(hangi ulke bilmiyorum ama) eger avrupadaysaniz bu sezon biletler 300 civari normal
Sizin maddi durumunuzu veya sizi yadirgamak icin demiyorum yanlis anlamayin
Ama inanin bende 2000 verecegime ya bayram sonrasi gidip 800 euro karimi dusunecektim yada hic gitmeyip 2000 euro cebime atacaktim.
Bayramda gitmek istememin sebebini Yukaridada acikladim
Cocuklar manevi degeri bayramin guzelliklerino gorsun istiyorum
Zira biz burada kurban bayramin da o yasanan hicbirseyi yasamiyoruz. Kurban kesilmiyo ya camiye veriyoruz yada trye gonderiyoruz cocuklar gozle gorunur somut bise istiyolar.
Diger sebebi ise ruh sagligim
Gecen yil dogum yaptim Koronanin ortasinda
Hic birsey benim ruh sagligimdan onemli degil.
Para kazanilir yerine gelir ama ben iyi degilsem psikolojik olarak evde iyi degil.
24 yaşındayım. Benim bile psikolojim bozulacak. Ben bile bayramda somut bseyler arıyorum. Biz de gönderiyoruz Afrika’ya. Zaten hafta içine denk geliyor. Eşim de çalışıyor. Bu sene de böyle olsun da seneye kesin önceden alacağım ama. Türkiye’den döndükten sonra da hemen kışın ortasına bi bilet alacağım. O bile mutlu eder beni.
aslında oturduğum bina site gibi. Bir kaç apartman var yani. Ve arka bahçede görüyorum bazı kadınları. Türban bağlamalarından Türk oldukları belli. Bazen Türkçe bseyler duyuyorum. Ama hepsi çoluklu çocuklu büyük kadınlar. Yaşıtım değil hiç

24 yaşındayım. Benim bile psikolojim bozulacak. Ben bile bayramda somut bseyler arıyorum. Biz de gönderiyoruz Afrika’ya. Zaten hafta içine denk geliyor. Eşim de çalışıyor. Bu sene de böyle olsun da seneye kesin önceden alacağım ama. Türkiye’den döndükten sonra da hemen kışın ortasına bi bilet alacağım. O bile mutlu eder beni.
aslında oturduğum bina site gibi. Bir kaç apartman var yani. Ve arka bahçede görüyorum bazı kadınları. Türban bağlamalarından Türk oldukları belli. Bazen Türkçe bseyler duyuyorum. Ama hepsi çoluklu çocuklu büyük kadınlar. Yaşıtım değil hiç
Olsun, kafa yapiniz tutuyorsa yasin ne onemi varki
Ben burda yetistim okudum cok tanidigim var ama arkadasim dostum diyecegim 2 kisi
Benim bile gun grubum var, kimlerle annem yasindaki kadinlarla. En genc benim bide benden 2uas buyuk arkadasim
Sonra 40 ile 55 yas araliginda 10 kisilik bi grubuz
Tam 8yildir devam ediyoruz
Amac parami hayir
Ayda bir kez mecburi bir araya geliyoruz
Hepside benim ablam teyzem
Onlarla buyudum
Ayni yas degiliz ama sorun etmiyorum

Kargocu. Burada gece de kargo dağıtıyorlar. Eşim dil bilmiyor. Çalıştığı iş yerinin patronu Türk. Dil gerekmiyor. Mecbur burada çalışıyor
İlk mesajınızdan anladığım (3 yıl evlilik +4 yıl ayrı ülkelerde nişanlılık) en azından 7 senedir bu ülkede yaşıyor kocanız, ama ülkenin dilini öğrenememiş… Pek azimliymiş maşallah. İş değiştirmeyi istemekle olmuyor, biraz gayret göstermek lazım.

Şu haliyle sağlıklı bir evlilik nasıl yürür bilemiyorum. Ama sizin akıl sağlığınızı korumanız lazım. Çok yorulduysanız bir tatile gidin Türkiye’ye, biraz hava alın. Ya da bir işe girip çalışın, kendinizi oyalayın. Bebek yine yaparsınız, ilk gebeliklerin 3’te 1’i düşükle sonuçlanıyor, üzülmeyin.

Başından sonuna kadar çok haklısınız. Ben de kendimi salıyorum belki de bi yerden sonra …

Ben sizi anlıyorum gece çalışan bir eş, gündüz eve geldiğinde o uyurken orada bırakıp dışarı gitmek de garip geliyordur vs

Ama bence eşinin uyku saatlerinde de sıkıntı var

12 saat çalışıyor ki Avrupa için çok değil mi bu kadar saat çalışma

Geriye kalan saatlerde de uyuyor hep

Sonuçta 6 da geldi 7 de yattı akşam 5 e kadar uyuması çok yani gündüz uykusu sıkıntı da 5 yıldır vücut alışmıştır günde 10 saat uyuması fazla gibi

Sabah gelip yatsın en geç 3 ye kalksın ki evde zaman kalsın

Akşam 8 de eve gelince hemen yatmıyoruz ki 12 de yatıp 7 de kalkıp sabah 8 de işe gidiyoruz o aradaki 3-4 saat de aile ile geçen zaman oluyor

sizin eşiniz ya işte ya uyuyor sıkılmanız bunalmanız çok normal

O nedenle dışarı hayatına olağan bir Türk gelinden daha fazla ihtiyacınız var, sınav vs olunca girin motiveniz artar dil öğrenmek için

X