Kahvaltı Aşktır ♥ Ebruli'nin Kahvaltı Sofraları

Evet şimdi baktım, kendi içinde ayrılıyormuş. :) Şu da var ama et dışında her şeyi yediğini söylemiş.

Hazır lafı geçmişken röportajdan alıntı yapayım. Burada bir köşede dursun. Açıkçası röportajlarını takip etmem, denk geldim sadece. Semt pazarına gittiği için ilgimi çekti. :KK66:

-----------------------------------------
Ebru Şallı'nın kahvaltı mönüsü pek meşhur. Her sabah hazırladığı kahvaltıyı sosyal medyadan paylaşan Şallı, sofradan yumurtayı, yulafı, cevizi, maydanozu, keten tohumunu ve kuru üzümü eksik etmiyor. "İnsanlar ne yediğimi ve nasıl formda kaldığımı merak ediyorlar. Ben de yediklerimi ve yaptıklarımı paylaşıyorum. Kahvaltı, en önemli öğün. O yüzden zengin beslenmek gerekiyor" diyor.

Her fırsatta pazara çıktığını ve sebze-meyveleri zamanında tükettiğini söylüyor: "Beni kandıramazlar; neyin, ne zaman yeneceğini çok iyi bilirim." Favori sebzelerinden enginarı görünce hemen tezgaha koşuyor. 'Kabuklarını atmıyorsunuz değil mi?' diye sorunca, satıcı şaşırıyor. "Yok abla, atmıyoruz" yanıtını alan Şallı, "Atmayın, suyu çok faydalı. Ödem attırıyor" diye ekliyor.

Ebru Şallı "Vejetaryenim; et dışında her şeyi yerim ama aşırıya kaçmıyorum" dedi.

Sağlıklı bir cilt için doğru beslenmek gerektiğini vurgulayan Şallı ile başta enginar ve avokado olmak üzere ıspanak, çilek ve karpuz satılan tezgahlarda dolaşıp alışveriş yaptık. Avokadoyu herkese tanıtan ve sevdiren Şallı, enginarın ise kabuklarının çok faydalı olduğunu söylüyor.

Evine dönerken 1 kilo çilek alınca şöyle bir fiyatlara göz gezdirdim. Belki pazara çıkmadan önce ortalama fiyatları bilmek sizin de işinize yarar. Pazarda çileğin kilosu 7.5 TL, avokadonun adedi 4 TL, ıspanağın kilosu 3.5 TL, enginarın adedi ise 2.5 TL.

Ebru Şallı, pazarda satılan tüm meyve ve sebzelerin fiyatlarını biliyor. Pazarları gezmeyi çok sevdiğini belirtiyor: "Pazarları seviyorum; hem fiyatlar uygun oluyor, hem de marketlere göre daha taze sebze ve meyve bulabiliyorsunuz."

Tezgahlardaki meyve ve sebzeleri tek tek inceleyen Şallı, eve dönerken oğulları için taze çilek almayı da unutmuyor. Pazardaki satıcıların genellikle kesip attığı enginar yapraklarının daha kıymetli ve yararlı olduğunu da söylüyor.

İşte Ebru Şallı'dan sağlıklı beslenmeye dair birkaç tüyo:

+Enginarın sapları çok sağlıklı, sakın atmayın.
+Avokado metabolizmayı hızlandırır, bol bol yiyin.
+Detoks etkisi için yeşil çay içebilirsiniz.
+Haftada üç gün bakliyat ve iki gün balık tüketin.
+Peynirin üzerine ve salatalarınıza keten tohumu serpin. Omega 3 kaynağıdır ve çok sağlıklıdır.

------------------------------------------

kaynak: sabah
çok iyi yapmışsın harikasın
ben de kendime baktım da şimdi,akşam yemeğimde enginar var mesela.haftada 2 adet yiyorum mutlaka
az önce öğle yemeğimdeki salatama avokado doğramıştım,ve mantarlı barbunya yedim.bakliyat da tamam
yeşil çayımı içerken yazıyorum bunu:KK48:
geçen hafta vegan köfteme bol keten tohumu katmıştım,daha sık tüketeyim:KK200:
bir tek balık yok,omega 3 kaynağı olarak chia,ceviz ve semizotu tüketiyorum bol bol:KK16:

62.

[14.08.2016]

Bir Pazar Kahvaltısı :kk77:

5hj.jpg

ebrusalli -
''Günaydınnnnn ☀️☕️ Mutlu pazarlar olsunnn bugun pazar diye kahvaltımda sımarıklık yok . Kiraz var cayımıda saplarıyla demledım, yumurta cilek recelim sahane cok az sekerli ben yaptım. peynır , maydanoz, zeytın , salatalık, ceviz ve ekmek. Bu kahvaltı ıle gun boyu enerjınız yuksek olur, kılo almazsınız ayrıca tokta tutar ... Sımdıden afıyet bal olsunn''

63.

[17.08.2016 - Çarşamba]

Günün en güzel öğünü; Kahvaltı :KK36:

:kk77:

64.jpg

ebrusalli -

''Gunaydınnn gunaydınnn #ebrununkahvaltısı gelsin o zaman 4 yumurta beyazlı mayanozlu omlet , peynır keten tohumlu, zeytın, salatalık ve bol maydanoz , cevız ve tabıkı bergamot aromalı yesıl cay .. Tahıllı ekmek.. bugun petek balı yıyorum 1 kasık sifaymıs bunuda deneyelşm bakalım .. bu kahvaltının enerjıyı gun boyu yuksek tuttugu, tok tuttugu ve besleyıcı oldugununu bilmenizi isterim Ayrıca az mıktarda yulaf ve tahıl gevregını karıstırdım az mıktar sut ıle yıyorum .. Afıyet , bal , kas , enerjı mutluluk olsun hepımızeee ''

Son düzenleme:
Canım çok güzel bir şey paylaşmışsın sagol ben sadece yeşil çay içemiyorum tansiyonumu düşürmüştü bir dönem şimdi tekrar aldım fakat denemeye korkuyorum ana genelde şallı dediklerini yapıyorum avakodo tüketiyorum ,keten tohumu aldım henüz tüketmedim haftada 3 gün bakliyat yiyorum şöyle bir baktım evet genelde uyuyorum Mutlu oldum kendi adıma
Mesajı düzenlerken alıntı yapmışsın. Ekleme yapmıştım.

''Açıkçası röportajlarını takip etmem, denk geldim sadece. Semt pazarına gittiği için ilgimi çekti.''

İnsan ister istemez kendi yedikleri ve içtikleri ile karşılaştırma yapıyor değil mi? :)

Belki dikkatimizden kaçan detaylar olabilir diye eklemiştim.

Mesela bende ödem problemi oluyor şu enginar yapraklarını bilmiyordum bi deneyeceğim.

Yeşil çayın tansiyonu düşürdüğünü bilmiyordum. Şöyle bir yazı buldum bak. İşine yarayabilir. :KK39:

--------------------------------

Tansiyon hastalarına yeşil çay uyarısı

Uzmanlar, yeşil çayın, yüksek tansiyon için kullanılan bir ilacın etkisini zayıflatabileceği uyarısında bulundu.

Japon araştırmacılara göre yeşil çay, Nadolol gibi beta bloker içeren tansiyon haplarındaki etken maddelerin vücut tarafından emilimini zorlaştırıyor.

Testlerde, tansiyon haplarının yanı sıra yeşil çay içen kişilerin kanında ilaca ait daha az etken madde bulunduğu görüldü.

Doktorlar, greyfurt gibi meyvaların ya da bazı bitki çaylarının bazı ilaçların etkisini azalttığı konusunda uyarıda bulunuyor. Bu ilaçlar arasında beta blokerler de var.

Yeşil çay, bağırsakların içindeki zarda bulunan ve hücrelere ilaç taşınımını sağlayan yapıları engelliyor.

İki bardak yeşil çayın bu etkiyi göstermeye yeteceği ifade ediliyor.

Başka çayların da aynı etkiyi gösterip göstermediği bilinmiyor.

Ancak yeşil çayın birçok bakımdan sağlığa yararlı etkileri de bulunuyor. Az işlenmiş olduğu için daha yüksek oranda antioksidan içeriyor.

Doktorlar, yeşil çay içmeye devam etmek isteyen hastalara, çay ile ilaç alımı arasında dört saatlik bir süre bırakmaları uyarısında bulunuyor.

-bbc türkçe-

çok iyi yapmışsın harikasın
ben de kendime baktım da şimdi,akşam yemeğimde enginar var mesela.haftada 2 adet yiyorum mutlaka
az önce öğle yemeğimdeki salatama avokado doğramıştım,ve mantarlı barbunya yedim.bakliyat da tamam
yeşil çayımı içerken yazıyorum bunu:KK48:
geçen hafta vegan köfteme bol keten tohumu katmıştım,daha sık tüketeyim:KK200:
bir tek balık yok,omega 3 kaynağı olarak chia,ceviz ve semizotu tüketiyorum bol bol:KK16:
Üçümüzde yazıyı okurken kendi yediklerimiz ve içtiklerimiz ile karşılaştırmışız. :KK48:

Beslenmene çok özen gösteriyorsun. Yani asıl sen harikasın. :KK9:

Hımmm mantarlı barbunyayı denememiştim, güzel olabilir.

Omega 3 kaynağı olarak soya fasulyesi tüketebilirsin. Bi ceviz kadar etkili mi bilemiyorum tabi.

Sanki omega 3 deposu yiyecekler arasında görmüştüm. Bir bak istersen. :KK66:

Not: Bende sade maden suyu içerken yazdım. :))

Miyav_su Miyav_su , fitblack fitblack

Arkadaşlar bugünkü kahvaltı fotoğrafını gördünüz mü? Bizleri duymuş gibi 1 kaşık petek balı yiyorum demiş. :)

Benim çıkardığım sonuç; 63 kahvaltı fotoğrafının hepsinde masadaki herşeyden azar azar da olsa yiyor, tadıyor. Yani hepsini silip süpürmüyor. :KK48:

Aysar_ Aysar_ tatlım hangi madensuyunu içiyorsun Canım

Kızılay ve Uludağ miyavcım. Bir süredir bunlardan şaşmıyorum.

Diğer ucuz maden sularını da denedim, rahatsız oldum.

Haftada 2-3 tane içmeye çalışıyorum. Soğuk soğuk iyi gidiyor.

Meyve aromalılardan uzak duruyorum bu sade olanın tadını seviyorum. Yararlı olan bu zaten.

Kızılay ve Uludağ miyavcım. Bir süredir bunlardan şaşmıyorum.

Diğer ucuz maden sularını da denedim, rahatsız oldum.

Haftada 2-3 tane içmeye çalışıyorum. Soğuk soğuk iyi gidiyor.

Meyve aromalılardan uzak duruyorum bu sade olanın tadını seviyorum. Yararlı olan bu zaten.
Can'ım Kızılay'da nitrat çıktı Kıbrısdan iade edildi malesef temiz iki marka var sırma ve sarıkız bir bak istersen bende içmiyorum meyveli katkılı onlar

Arkadaşlar bugünkü kahvaltı fotoğrafını gördünüz mü? Bizleri duymuş gibi 1 kaşık petek balı yiyorum demiş. :)

Benim çıkardığım sonuç; 63 kahvaltı fotoğrafının hepsinde masadaki herşeyden azar azar da olsa yiyor, tadıyor. Yani hepsini silip süpürmüyor. :KK48:
Evet gördüm sanırım hissetti :KK70:bende yemiyorum bal artık gercek doğal bal kalmadı malesef :cool:

Üçümüzde yazıyı okurken kendi yediklerimiz ve içtiklerimiz ile karşılaştırmışız. :KK48:

Beslenmene çok özen gösteriyorsun. Yani asıl sen harikasın. :KK9:

Hımmm mantarlı barbunyayı denememiştim, güzel olabilir.

Omega 3 kaynağı olarak soya fasulyesi tüketebilirsin. Bi ceviz kadar etkili mi bilemiyorum tabi.

Sanki omega 3 deposu yiyecekler arasında görmüştüm. Bir bak istersen. :KK66:

Not: Bende sade maden suyu içerken yazdım. :))
soyayı tüketiyorum zaten en iyi protein kaynağım aynı zamanda,daha bugün yedim:kk77:

bence de öyle zaten mide almaz ki ben obur halimle yiyemeyebilirim bazı şeyleri:KK16:

Can'ım Kızılay'da nitrat çıktı Kıbrısdan iade edildi malesef temiz iki marka var sırma ve sarıkız bir bak istersen bende içmiyorum meyveli katkılı onlar

Hımmm ama eski bir habermiş. 2010 yılına ait.
Şişenin arkasında halk sağlığı müdürlüğünün 2013 yılı izni ile yazıyor.

Yinede %100 güvenmem tabi.
O söylediğin markaları denememiştim. Bir alıp içeyim bakalım.
Uyarı için teşekkürler.

Evet gördüm sanırım hissetti :KK70:bende yemiyorum bal artık gercek doğal bal kalmadı malesef :cool:

Kulaklarını mı çınlattık diyorsun. :))
Bende bal yiyemiyorum. Hakiki bal vardır bence ama güvenmek ve bulmak mesele.

soyayı tüketiyorum zaten en iyi protein kaynağım aynı zamanda,daha bugün yedim:kk77:
bence de öyle zaten mide almaz ki ben obur halimle yiyemeyebilirim bazı şeyleri:KK16:

O zaman afiyet olsun. :) Şu soya fasulyesini bir deneyemedim gitti.
Aynen bende o kadar çok yiyemem. Hele bu sıcaklarda.

Arkadaşlar, artık fotoğraf paylaşmayacağım. Toplamda 64 kahvaltı fotoğrafı ekledim. Konu herkese açıktır. Dilerseniz 65. diyerek eklemeye devam edebilirsiniz.
Son bir paylaşımda daha bulunayım. Bu konuya yakışacağını düşündüm. Muhtemelen üyeliğini iptal ettiren bir arkadaşa ait.

Güzellik Kahvaltısı :)

Evet arkadaslar, hep guzellik haplarindan ya da uzun sure genc kalmanin oneminden bahsederiz ama sunu unutuyoruz ki cildimizi distan beslemek yani kremler losyonlarla bakim yapmaktan daha onemlisi cildi icten beslemek yani beslenmemize dikkat etmek de cok onemli.

Dubaide bir diyetisyen dostumdan aldigim bir guzellik sirrini size anlatmak istiyorum ve bu kahvaltinin sizi nasil guzellestirecegini de aciklayacagim. Ama bir iki kere degil omur boyu her sabah yapilmasi gerekir bunun ve kilo varsa bu kahvalti ise yaramiyor yani once kilolari vermek lazim ve zayiflarda cok daha iyi sonuc veriyo. Karbonhidrati azaltir ya da hic yemezseniz cok daha hizli kilo verir ve bu kahvaltinin faydasini gorursunuz.

Iste kahvaltı şu: 6-7 dal maydonoz, 5 siyah zeytin ve uzerine az zeytinyagi ve limon, 4 ceviz, 5 badem, 5 findik.

Iste kahvalti su ise yariyor, maydonoz vucuttaki odemi yaktigindan kivrimlariniz daha belirginlesecek ve gobek bolgesindeki odem yani sislik inecek daha ince belli olacaksiniz, ayrica cildinizi ve saclarinizi da guzellestirecek ve parlatacak, zeytin de cildinizi yumusatip patlatacak ayrica metabolizmayi hizlandiracak size enerji verecek daha kolay yag yakacaksiniz daha zor yag depolayacaksiniz, zeytinyagi da cildi ve saclari besleyecek, ceviz badem findik uclusu de goguslerinizi sertlestirecek ve diklestirecek ayrica ciltteki pruzleri alacak ve daha siki bir cilde sahip olmanizi saglayacak.

Bu kahvaltiyi her gun yapin kivrimlarinizin guzellestigini, sac ve cildinizin parladigini hissedeceksiniz. Buna ek her gun 1 biotin hapi alirsaniz isiltiniz daha da artacak. Ayrica biotin ve bu kahvalti yaslanmayi geciktirecek cildiniz 10 senede sadece 5-6 sene yaslanacak, mutlaka aksatmadan her sabah uygulayin ve tabiki gun icinde asla 1 bucuk litre su icmeyi de unutmayin.

Konunun linki;

http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/guzellik-kahvaltisi.941226/

Hımmm ama eski bir habermiş. 2010 yılına ait.
Şişenin arkasında halk sağlığı müdürlüğünün 2013 yılı izni ile yazıyor.

Yinede %100 güvenmem tabi.
O söylediğin markaları denememiştim. Bir alıp içeyim bakalım.
Uyarı için teşekkürler.

Kulaklarını mı çınlattık diyorsun. :))
Bende bal yiyemiyorum. Hakiki bal vardır bence ama güvenmek ve bulmak mesele.

O zaman afiyet olsun. :) Şu soya fasulyesini bir deneyemedim gitti.
Aynen bende o kadar çok yiyemem. Hele bu sıcaklarda.
soyanın bir sürü hali var:) tofu olarak deneyebilirsin,soya kıyması,soya eti soya sütüü:) ben hepsini tüketiyorum.ama organik olmasına dikkat ediyorum,gdo'lu asla almıyorum.iyi araştır,olmadı bana marka sorabilirsin

Arkadaşlar, artık fotoğraf paylaşmayacağım. Toplamda 64 kahvaltı fotoğrafı ekledim. Konu herkese açıktır. Dilerseniz 65. diyerek eklemeye devam edebilirsiniz. Son bir paylaşımda daha bulunayım. Bu konuya yakışacağını düşündüm. Muhtemelen üyeliğini iptal ettiren bir arkadaşa ait.

Güzellik Kahvaltısı :)

Evet arkadaslar, hep guzellik haplarindan ya da uzun sure genc kalmanin oneminden bahsederiz ama sunu unutuyoruz ki cildimizi distan beslemek yani kremler losyonlarla bakim yapmaktan daha onemlisi cildi icten beslemek yani beslenmemize dikkat etmek de cok onemli.

Dubaide bir diyetisyen dostumdan aldigim bir guzellik sirrini size anlatmak istiyorum ve bu kahvaltinin sizi nasil guzellestirecegini de aciklayacagim. Ama bir iki kere degil omur boyu her sabah yapilmasi gerekir bunun ve kilo varsa bu kahvalti ise yaramiyor yani once kilolari vermek lazim ve zayiflarda cok daha iyi sonuc veriyo. Karbonhidrati azaltir ya da hic yemezseniz cok daha hizli kilo verir ve bu kahvaltinin faydasini gorursunuz.

Iste kahvaltı şu: 6-7 dal maydonoz, 5 siyah zeytin ve uzerine az zeytinyagi ve limon, 4 ceviz, 5 badem, 5 findik.

Iste kahvalti su ise yariyor, maydonoz vucuttaki odemi yaktigindan kivrimlariniz daha belirginlesecek ve gobek bolgesindeki odem yani sislik inecek daha ince belli olacaksiniz, ayrica cildinizi ve saclarinizi da guzellestirecek ve parlatacak, zeytin de cildinizi yumusatip patlatacak ayrica metabolizmayi hizlandiracak size enerji verecek daha kolay yag yakacaksiniz daha zor yag depolayacaksiniz, zeytinyagi da cildi ve saclari besleyecek, ceviz badem findik uclusu de goguslerinizi sertlestirecek ve diklestirecek ayrica ciltteki pruzleri alacak ve daha siki bir cilde sahip olmanizi saglayacak.

Bu kahvaltiyi her gun yapin kivrimlarinizin guzellestigini, sac ve cildinizin parladigini hissedeceksiniz. Buna ek her gun 1 biotin hapi alirsaniz isiltiniz daha da artacak. Ayrica biotin ve bu kahvalti yaslanmayi geciktirecek cildiniz 10 senede sadece 5-6 sene yaslanacak, mutlaka aksatmadan her sabah uygulayin ve tabiki gun icinde asla 1 bucuk litre su icmeyi de unutmayin.

Konunun linki;

http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/guzellik-kahvaltisi.941226/
yalnız bu kahvaltı direk veganmış :) çok sevindim öyleyse uyguluyorum yarından itibaren.zaten kahvaltım buna çok benziyor,ek olarak domates,salatalık ve biber yiyorum sadece. bir de kuruyemişleri ara öğün yapıyordum kahvaltıda yiyeyim madem.
yalnız zeytinlerim zaten çok yağlı,ekstra yağ dökmesem olur herhalde:KK64:
sabahları da ılık limonlu su içiyorum,limon ve yağ dışında yapsam sorun olur mu ki:KK33:

yalnız bu kahvaltı direk veganmış :) çok sevindim öyleyse uyguluyorum yarından itibaren.zaten kahvaltım buna çok benziyor,ek olarak domates,salatalık ve biber yiyorum sadece. bir de kuruyemişleri ara öğün yapıyordum kahvaltıda yiyeyim madem.
yalnız zeytinlerim zaten çok yağlı,ekstra yağ dökmesem olur herhalde:KK64:
sabahları da ılık limonlu su içiyorum,limon ve yağ dışında yapsam sorun olur mu ki:KK33:
Bu açıdan bakmamıştım evet vegan beslenmeye uygunmuş. :)

Kahvaltıda biberi bende seviyorum c vitamini hem.
Mevsiminde olmak kaydıyla badem salatalık olmazsa olmazımdır.
Domates eh işte canım isterse. :)

Aynen sevdiğim kuruyemişleri ara öğünlerde tüketiyordum epeydir kahvaltıda yiyorum.
Favorim; Ceviz-Badem-Fındık üçlüsü. :KK56:

Evet zeytinlerin çok yağlıysa zeytinyağ dökmeyebilirsin.
Onun yerine salatalarına bir kaşık sızma zeytinyağı ekleyebilirsin.

Yok tabi sorun olmaz. :) Birebir uymak zorunda değiliz, kendine göre şekillendirebilirsin
Eksiltebilirsin ya da eklemeler yapabilirsin.
Bu Güzellik Kahvaltısına Maydonoz ve Dereotu eklenebilir mesela. Çok da yakışır. :KK39:

Bu açıdan bakmamıştım evet vegan beslenmeye uygunmuş. :)

Kahvaltıda biberi bende seviyorum c vitamini hem.
Mevsiminde olmak kaydıyla badem salatalık olmazsa olmazımdır.
Domates eh işte canım isterse. :)

Aynen sevdiğim kuruyemişleri ara öğünlerde tüketiyordum epeydir kahvaltıda yiyorum.
Favorim; Ceviz-Badem-Fındık üçlüsü. :KK56:

Evet zeytinlerin çok yağlıysa zeytinyağ dökmeyebilirsin.
Onun yerine salatalarına bir kaşık sızma zeytinyağı ekleyebilirsin.

Yok tabi sorun olmaz. :) Birebir uymak zorunda değiliz, kendine göre şekillendirebilirsin
Eksiltebilirsin ya da eklemeler yapabilirsin.
Bu Güzellik Kahvaltısına Maydonoz ve Dereotu eklenebilir mesela. Çok da yakışır. :KK39:
aynen çoğu zaman onları da koymaya çalışıyorum,özellikle kilo vermeye de çalıştığımdan maydanoz favorim:KK200:

Arkadaşlar, artık fotoğraf paylaşmayacağım. Toplamda 64 kahvaltı fotoğrafı ekledim. Konu herkese açıktır. Dilerseniz 65. diyerek eklemeye devam edebilirsiniz.
Böyle demiştim fakat fikrimi değiştirdim. :) Aklıma geldi bugün bir bakayım dedim kahvaltı fotoğraflarında artış olmuş. Bu konuyu 1 mayısta açmışım. En iyisi eylül sonuna kadar kahvaltı fotoğraflarını eklemeye devam edip 5 ayı tamamlayayım. :)

X