KARADENIZ HAKKINDA

Giresunluyum, Giresun da yaşamasamda sıcak kanlı insanlarızdır. Severiz herkesi ayırt etmeden. :super:

Aslen Trabzonluyum özellikle kendi memleketimizden olan insanı biraz ayrı tutarız doğrudur da yabancıya garezimiz yok.
Sevip o insanlarla kaynaşmak isteyen güzel her insana kucak açarız sıkıntı yok yani :)

Bu arada gerçekten benim için de dünyadaki cennet Doğu Karadeniz..

Artvinliyim Karadeniz insanı gibisi var mı ya :63:
Samsun en gelişmiş şehirlerden biri karadenizin. İnsanı iyidir tabi arada istisnalar olabilir. Trabzonluların biraz asabi olduğunu duymuştum ben de onların yalancısıyım.

Rize giresun trabzon yada ordu :KK70: kesin bi yer yok yani .Benimde baska yerde tanidiklarim oyle misafir perver super insanlar ama fazla kisiden bu laflari duyunca bi tereddute dustum

Simdi konussam olmaz, sussam gonul razi değil...

Ordu Unye, Trabzon merkez disinda pek bir yerde rahat edemeyebilirsin.

Hangi şehirden tasinacaksin bilmiyorum ama ben bir ucu Karadeniz e degen biri olarak Istanbul dan ancak buralara giderim.

Bende bir Karadenizli ile evliyim bana da kuaförum demişti size denilenleri ve malesef doğru ama güleryüzlü insanlar rahat insanlar...gelin gitmiyorsan problem yok):halay:

Rize giresun trabzon yada ordu :KK70: kesin bi yer yok yani .Benimde baska yerde tanidiklarim oyle misafir perver super insanlar ama fazla kisiden bu laflari duyunca bi tereddute dustum

5 yil giresunda gorev yaptim ve en uzak en kirsal koyunde.3 sene once geldim memlekete ama her yil gidiyorum kopamiyorum ordan.Karadeniz sevgisi ayridir.

Karadenizli olarak öyle şeyler yapmayruk uşağum,sağa yanlış demişler ,karadeniz insani candur,candandur daaa

:) :) :)

Her memlekette uçta insanlar olur ,bunu bölgelere göre ayiramayiz umarim iyiler cikar karsina

Benim babam da Karadenizli ,hatta 1.5 ay sonra gideceğiz Trabzon'a.
Yani insanları iyi hoş,ama çok da sıcak değiller bence ,benim annem Egeli,Ege mi Karadeniz mi desen Ege'yi seçerim.
Ama doğası falan güzeldir,sonra merkez yerleri de çok güzel ,tabi İstanbul ile kıyaslanamaz ama güzel.
Bir de Trabzonlular için konuşayım aşırı milliyetçiler,aşırı ama ,bazen iyi bu bazen kötü.
Biraz sert mizaçlılar ,biraz da ataerkillik var.
Köylerde mesela bakıyorum kadınlar harıl harıl çalışıyordu,sabah gidiyorlar inekleri otlatıyorlar,sırtlarında bir şeyler taşıyorlar ,sonra patates kazıyorlar,eve gelip yemek yapıyorlar falan erkekler bütün gün kahvede oturuyorlardı :KK70:
Yani genel olarak böyle olduğunu düşünüyorum

Karadeniz geliniyim, insanı sıcakkanlı iyi ama memleketlerini ayrı bir seviyorlar doğruya doğru. Ben ilk gittiğimde bir komşu geldi bana nerelisin dedi. Ben de Egeliyim dedim "olsuuun" dedi kadın ciddi ciddi üzülüp :KK70: Ne bileyim ben daha güneşli havaların sıcak havaların insanı olduğumdan bir haftadan uzun kalamam dedim bastı beni ama insanı değil iklimi. İnsanı sıcaktı Allah için ama iklimi çok kapalı geldi bana onu sevmedim.
İklimde sorun yok diyorsanız insandan sorun yaşamazsınız bence.

Öncelikle yanlış anlayacaklardan peşin peşin özür dilerim, yazacaklarım genelleme amacı içermez, bizzat yaşadıklarımdan çıkardığım gözlemlerim.

Karadenizli değilim ama 5 yıldır Doğu Karadeniz'de yaşıyorum, dağ tepe dolanıyorum, sürekli yeni yerler görmek peşindeyim.

Bence nasıl bir hayat istediğinizin şehir seçiminizde ciddi bir etkisi olacaktır. Büyük şehir diyorsanız kesinlikle Samsun. Düşünmeyin bile. Şehir gürültüsü istemiyorsanız Çarşamba, 19 Mayıs gibi yakın ilçeleri de değerlendirebilirsiniz. Yaşam Karadeniz'in geneline kıyasla daha ucuz gibi geldi bana bir de.

Küçük, sakin, yazın hareketli kışın sessiz bir yer sorarsanız kesinlikle Sinop. Çok huzurlu olduğunu düşünüyorum.

Ama Ordu'nun merkezi, Ünye ve Fatsa'sı da çok yaşanır yerler.

Giresun'u biraz sıkıcı buldum açıkçası. Hatta şu an bana son derece yakın ama hiç cazip tarafı yok, gitmiyoruz bile. Bir de şehrin girişinde devasa bir çöplük, aman Allahım...

Doğal güzellik arıyorsanız, meskeniniz dağlarsa kesinlikle Artvin. Artvin hatta Artvin merkez bile değil, Yusufeli, Şavşat falan. Artvinliler eğitime de çok önem veren aydın insanlar. Sahil ilçeleri de güzeldir, özellikle Arhavi. Her yıl çok keyifli bir festivalleri var.

Rize'de 3 yıl yaşadım; bazı ilçelerini öneririm, bazılarını önermem. Aralarında 15km olan iki ilçenin bile taban tabana zıt yaşantıları var. Dediğim gibi önemli olan sizin nasıl bir yaşam istediğiniz. Mecbur olmasaydım tayin istemezdim, çok severim Pazar, Hemşin, Çamlıhemşin, Ardeşen... İnsanlarının geneli fıkra karakteri gerçekten.

2 yıldır Trabzon'da yaşıyorum, görev yapıyorum; "bitse de gitsek" modundayım. Fikirlerini sorduğum birçok Trabzonlu da kabul ediyor bazı karakteristik özelliklerini. Burası beni yıprattı açıkçası, insanlara kendimi ifade etmeye çalışmaktan cidden yorgunum. Bu şehirde kesinlikle şansım yaver gitmiyor. En iyi yanı, havaalanı şehrin göbeğinde.

Gümüşhane'de pek Karadeniz gibi hissetmiyor insan. Zigana tünelinden sonra İç Anadolu gibi sanki. Bunu Doğu Karadeniz Dağlarının güneydeki her yer için söyleyebilirim gerçi.

Samsun Karadeniz'in, Trabzon Doğ Karadeniz'in en büyük ili. Şehir tercihinizi yaşam şeklinize göre şekillendirin derim.

arkadaslar ben karadeniz asigiyim kucuklugumden beri gitmek istemisimdir sonunda artik hayalim gercek olucak gibi seneye karadenize tasinmayi dusunuyorum.Daha once gitmedim ama orali birsuru tanidigim var hepsinide cok seviyorum.Ama tasincagimi duyanlar nedense oranin insanini cok guzel anlatmiyolar baska yerden geleni sevmezlermis falan dogrumu bu benim yillarca tanidgim tontis insanlar kotu mu yoksa baska sehirden geldim diye arabami falan cizmezler dimi ?Doktorumun arkadasina oyle yapmislar da iyice gozum korktu :KK70: .Orali olan yada orda yasayan bilgilenirirse sevinirim :)
Eşim doğma büyme Trabzon'lu ve Trabzondan kaçıp Bodrum'a yerleşmiş :)
Yılda bir kaç kere giderim ama eşim gelmez.Araç plakanızı değiştirin derim.Ama Trabzon insanı siz nasılsanız onlarda size öyle davranır.
Samimi iseniz samimi
Neşeli iseniz neşeli
Kibirli iseniz kibirli
Yani Karadeniz insanı Ayna gibidir sizi yansıtır.
Karadeniz'de yaşayacaksın havasına yağmuruna alışmanız zaman alacaktır.
Sizin yeriniz de olsam Ege Bölgesi'ni tercih ederdim.

Öncelikle yanlış anlayacaklardan peşin peşin özür dilerim, yazacaklarım genelleme amacı içermez, bizzat yaşadıklarımdan çıkardığım gözlemlerim.

Karadenizli değilim ama 5 yıldır Doğu Karadeniz'de yaşıyorum, dağ tepe dolanıyorum, sürekli yeni yerler görmek peşindeyim.

Bence nasıl bir hayat istediğinizin şehir seçiminizde ciddi bir etkisi olacaktır. Büyük şehir diyorsanız kesinlikle Samsun. Düşünmeyin bile. Şehir gürültüsü istemiyorsanız Çarşamba, 19 Mayıs gibi yakın ilçeleri de değerlendirebilirsiniz. Yaşam Karadeniz'in geneline kıyasla daha ucuz gibi geldi bana bir de.

Küçük, sakin, yazın hareketli kışın sessiz bir yer sorarsanız kesinlikle Sinop. Çok huzurlu olduğunu düşünüyorum.

Ama Ordu'nun merkezi, Ünye ve Fatsa'sı da çok yaşanır yerler.

Giresun'u biraz sıkıcı buldum açıkçası. Hatta şu an bana son derece yakın ama hiç cazip tarafı yok, gitmiyoruz bile. Bir de şehrin girişinde devasa bir çöplük, aman Allahım...

Doğal güzellik arıyorsanız, meskeniniz dağlarsa kesinlikle Artvin. Artvin hatta Artvin merkez bile değil, Yusufeli, Şavşat falan. Artvinliler eğitime de çok önem veren aydın insanlar. Sahil ilçeleri de güzeldir, özellikle Arhavi. Her yıl çok keyifli bir festivalleri var.

Rize'de 3 yıl yaşadım; bazı ilçelerini öneririm, bazılarını önermem. Aralarında 15km olan iki ilçenin bile taban tabana zıt yaşantıları var. Dediğim gibi önemli olan sizin nasıl bir yaşam istediğiniz. Mecbur olmasaydım tayin istemezdim, çok severim Pazar, Hemşin, Çamlıhemşin, Ardeşen... İnsanlarının geneli fıkra karakteri gerçekten.

2 yıldır Trabzon'da yaşıyorum, görev yapıyorum; "bitse de gitsek" modundayım. Fikirlerini sorduğum birçok Trabzonlu da kabul ediyor bazı karakteristik özelliklerini. Burası beni yıprattı açıkçası, insanlara kendimi ifade etmeye çalışmaktan cidden yorgunum. Bu şehirde kesinlikle şansım yaver gitmiyor. En iyi yanı, havaalanı şehrin göbeğinde.

Gümüşhane'de pek Karadeniz gibi hissetmiyor insan. Zigana tünelinden sonra İç Anadolu gibi sanki. Bunu Doğu Karadeniz Dağlarının güneydeki her yer için söyleyebilirim gerçi.

Samsun Karadeniz'in, Trabzon Doğ Karadeniz'in en büyük ili. Şehir tercihinizi yaşam şeklinize göre şekillendirin derim.
cok tesekkur ederim baya yardimci oldunuz :) Ordu yu dusunmeye basladim bu seferde.Giresun cok sıkıcı gozukuyo cok tatli ama istanbuldan direk oraya gidersem bocalayabilirim

Karadeniz geliniyim, insanı sıcakkanlı iyi ama memleketlerini ayrı bir seviyorlar doğruya doğru. Ben ilk gittiğimde bir komşu geldi bana nerelisin dedi. Ben de Egeliyim dedim "olsuuun" dedi kadın ciddi ciddi üzülüp :KK70: Ne bileyim ben daha güneşli havaların sıcak havaların insanı olduğumdan bir haftadan uzun kalamam dedim bastı beni ama insanı değil iklimi. İnsanı sıcaktı Allah için ama iklimi çok kapalı geldi bana onu sevmedim.
İklimde sorun yok diyorsanız insandan sorun yaşamazsınız bence.
bende tam tersi iklimini cok sevdim kapali havaya bayilirim burda arada bir kapansa gobek atiyorum :KK70:

memleketim benim. insanı gibi insan bulamazsınız hiçbir yerde. suc oranı vok düşüktür gece 3 4 de eve gittiğimi bilirim.insanı birbirini sahiplenir dışardan gelene de hiçbir şey yapılmaz.bazı illere önyargıları var ama.

Benim babam da Karadenizli ,hatta 1.5 ay sonra gideceğiz Trabzon'a.
Yani insanları iyi hoş,ama çok da sıcak değiller bence ,benim annem Egeli,Ege mi Karadeniz mi desen Ege'yi seçerim.
Ama doğası falan güzeldir,sonra merkez yerleri de çok güzel ,tabi İstanbul ile kıyaslanamaz ama güzel.
Bir de Trabzonlular için konuşayım aşırı milliyetçiler,aşırı ama ,bazen iyi bu bazen kötü.
Biraz sert mizaçlılar ,biraz da ataerkillik var.
Köylerde mesela bakıyorum kadınlar harıl harıl çalışıyordu,sabah gidiyorlar inekleri otlatıyorlar,sırtlarında bir şeyler taşıyorlar ,sonra patates kazıyorlar,eve gelip yemek yapıyorlar falan erkekler bütün gün kahvede oturuyorlardı :KK70:
Yani genel olarak böyle olduğunu düşünüyorum
doğma büyüme oralıyım valla. hangi ataerkillik? trabzon kadını bu be. evde sözü geçen genelde kadındır bizde. kadına ağzını açıp yolda bir şey diyemezsin anında tepene binerler. :halay: şu anda egenin en güzel ilindeyim. yani insan olarak bana sorsan kesinlikle karadeniz insanı derim.

X