KARADENIZ HAKKINDA

Kötü insan her yerde, kendi ülkesinin sınırları içinde bile bölünmüş bir milliyetçilik duygusu geliştirerek, farklı şehrin insanına uzaylı muamelesi yapıp, dışlayacak insanlar da her yerde... Bunun Karadeniz'le, Akdeniz'le alakası yok. Ben Trabzonluyum. Ailem orada büyümüş, ben büyümedim ama her yaz giderdik. Bir kere yabancı insanlara karşı müthiş bir misafirperverlik, hoşgörü vardır. Öyle ki, kendi eşlerine dostlarına öyle davranmazlar. Birçok konuda tutucudurlar, ön yargılıdırlar ama iki hoş sohbet ederseniz, sizi olduğunuz gibi de kabullenirler. Şey doğrudur; Karadeniz insanı hırçındır, birden köpürüverir ama kinci değildir, biraz çocuk gibidir geneli, öfkesi iki dakika sonra geçer, kendinizi birlikte çay içerken bulabilirsiniz. Tabii bunlar genelleme. Dünyanın en kötü insanlarıyla da karşılaşabilirsiniz ama bu şans işi ve Türkiye'nin her yerinde aynı olasılık var.

doğma büyüme oralıyım valla. hangi ataerkillik? trabzon kadını bu be. evde sözü geçen genelde kadındır bizde. kadına ağzını açıp yolda bir şey diyemezsin anında tepene binerler. :halay: şu anda egenin en güzel ilindeyim. yani insan olarak bana sorsan kesinlikle karadeniz insanı derim.
Evet ataerkiller bu bir gerçek,aile bağları çok ama çok kuvvetli ,kadın etkili gibi gözükebilir ama öyle değil ,çok sıcak olduklarını da düşünmüyorum,egenin bir çok şehrine de gittim köye de izmire de ,insanları çok sıcakkanlı bence:KK48:

Ayy sende benim gibi olmayasın bende ist sıkıldım gidicem karadenize yaylada bi teyzenin yanına otururum beni oğluna alır çekilir mi istanbul gidicem gelmiycem diye espri yapardım gerçekten kısmetmiş trabzonlu beni istanbulda buldu iyi insanlardır yardımseverlerdir bağlılık vardır kavga eder tez barışırlar yemekleri süper tavsiye ederim git ben eczaneye gittim oğluma ilaç almaya amcanın biri yardım etmeye çalıştı kızım kocan nerde bişey mi oldu falan diye

Her yerin iyisi de vardır kötüsü de... Ama Karadeniz insanı biraz daha farklıdır benim gözümde.. Bir şey söyleniyorsa sürekli boşuna söylenmemiştir kulak vermek lazım. Ben Karadenizlilere gelin gittim. Eşimi çok seviyorum ama ailesiyle uyuşmamız çok sorun oldu. Beni bir türlü kabul etmediler, iki de bir köydeki kızlardan bahsederler ki iyi kızlardır hepsini de tanırım ama gelin alınan insanın yanında başka kızları övmek ne kadar etiktir tartışılır.. Benim kayınvalidem Trabzonlu, dediğim gibi eşimi çok seviyorum iyi de anlaşıyoruz ama ailesi bir türlü beni kabul etmediler, onların örfüne adetine ayak uydurmama rağmen hep hor gördüler.. Hiçbir şeyi beğenmediler, ama burada yazan arkadaşların dediği gibi muhtemelen gelin gittiğim için belki arkadaş ortamında tanışsaydık beni severlerdi bilemiyorum çünkü bütün aile gelinlerden nefret ediyor sadece benden değil, hep laf sokma yarışı, egolarını yükseltme yarışı, ama ben aştım tabi ki ilk zamanlar çok ağır geliyordu (erken evlenmemin de etkisi var tabi ki) şuan sadece gizli gizli gülüyorum içimden... İmkanım olsa hiçbiriyle görüşmem, sadece görev icabı gidiyorum ve geliyorum, mümkün mertebe uzak duruyorum. Bunları niye yazdım inanın Karadenizlileri kötülemek için değil, sadece onlar her seferinde biz Trabzonluyuz işine gelirse dedikleri için... Ama bunun yanında 2-3 kişi var o aile aracılığıyla tanıştığım çok ama çok severim, her zaman da görüşürüm.. Ama yine de bir şey çok söyleniyorsa kulak verilmeli, bana çok söylendi ben onların çok iyi insan olduklarını asla değişmeyeceklerini söyledim, daha sonra inanılmaz değiştiler.. Çevrem haklı çıktı, üzülen ben oldum. Şimdiki aklım olsaydı yine evlenirdim, ama kesinlikle sıcak ve samimi davranmazdım, onlar da beni kullanamazdı.. Hepsi böyle değildir elbette ama onlar bana her fırsattta Trabzonluyuz işine gelirse dedikleri için önyargım oluşmuş olabilir, yine de dediğim gibi her yerin iyisi ve kötüsü vardır...

bende karadenizi çok severim .. maalesef oraya atanan bi kaç arkadaşım ve üniversite okumaya giden bir arkadaşımda aynını söyledi..biraz dışa kapalı kendi dışındaki memleketlileri kabullenmeyen veya soğuk olarak tanımlandı. akrabamız da trabzonlu bir kız aldı.. kızcağız bile kendi memleketlilerine soğuklardır dışa kapalılardır diye tanımladı. ben bi kez kastamonuya gitmiştim Gaziantepi sürekli çatışma olan terör olan sokaklarına çıkılmayan, teknolojiden uzak bir yer olarak görüyorlardı ki memleketim 6. büyükşehir :KK70: ve 3-4 yıl önce tek olay dahi yoktu. biraz önyargılı ve değişik geldiler.. bende aldım kamerayı çektim antepi ve yolladım şok oldular.

Evet ataerkiller bu bir gerçek,aile bağları çok ama çok kuvvetli ,kadın etkili gibi gözükebilir ama öyle değil ,çok sıcak olduklarını da düşünmüyorum,egenin bir çok şehrine de gittim köye de izmire de ,insanları çok sıcakkanlı bence:KK48:
25 yil yaşadım istisnalar hariç hiçbir ataerkillik görmedim.bizim dedelerimiz nenelerimiz de oralı onlarda da böyle bir şey görmedim valla. sıcakkanlı olmasına sıcakkanlılar da herkes kendi halinde. yolda başına bir şey gelse kimsenin umrunda olmaz:KK48:

Trabzon lu olarak memleketine aşık biriyim. Kesinlikle trabzonlular çok ama çok milliyetçi. Ben bu durumdan memnunum. Genel olarakta insanı sıcak. Tabii soğukları da var mesela ben:) kapalı gün sayısı fazla bundan hiç hoşlanmıyorum ama maalesef böyle. Ne çok küçük ne de büyük bir kent. Tam ortası. Böyle olması inanın çok güzel. Ve kesinlikle suç oranı düşük. Gece yarısı yazın eve yürüyerek döneriz. Kuzenim işinden 11 de çıkar yarım saat yolla evine varır. Hiç birimizin başına çok şükür ki birşey gelmedi. En güzel yanı da bu

Bende belli bir sure orduda yasadim ..Sehir guzel ama cok gelismis dgl..Insanlari da cok sicakkanli dgldi..Esnaf falan alirsan al mantigindaydi..Ama bu 'genelleme demek dgl' genel itibariyle sessizligi sakinligi seviyorsaniz kesinlikle karadeniz ama bnm gibi hareketli sehirlerden hoslaniyorsaniz ve aileniz yaninizda dglse bir vakitten snra sıkılabilirsiniz..

Özür diliyorum öncelikle ama ben sevemedim Karadeniz'i. Bana çok soğuk geliyor zaten havası ve denizi de soğuk. Bana denk gelen insanları da hep kabaydı. Tabi ki genelleme yapamam...

İki kere Samsun A gitmiştim, bir arkadaşım orada okuyordu.
Güzel şehir, insanları ile sıkıntı yaşamadım.
Ama en güzeli o pideler, o etler nedir ya?
Olamaz böyle bir lezzet. Gidin bol bol yiyin yani..

Karadeniz, Marmara(İstanbul), Akdeniz ; yaşama fırsatı bulduğum bölgeler.

Her renkten , her kültürden insan tanıdım diyebilirim. Şehir planlaması gelişmesi bazında değerlendirme yapılırsa bir yargı oluşabilir burada yaşayabilirim, yaşayamam gibilerinden. Diğer türlü kesinlikle yapılmamalı. Çünkü her bölgede ve şehide uç noktalarda insanlar tanıdım. Bir baktım çok yobaz ve katı bir baktım olabildiğine gelişmişlik düzeyi yüksek anlayışlı insanlar.

Karadeniz için söyleyebileceğim tek şey ise oldukça misafirperver olduklarıdır.

Nerede yaşadığınızdan ziyade nasıl insanlarla nasıl bir çevrede yaşadığınızın önemli olduğunu düşünürüm hep.

memleketim benim. insanı gibi insan bulamazsınız hiçbir yerde. suc oranı vok düşüktür gece 3 4 de eve gittiğimi bilirim.insanı birbirini sahiplenir dışardan gelene de hiçbir şey yapılmaz.bazı illere önyargıları var ama.
dogulu lara dimi sanirim

X