Yöresel Tarif Karadeniz Mutfağından-Kıymalı Ve Kavurmalı Pide/Sütaş Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.722
597.174
42
Merhaba,
Yöresel Yemekler kategorisi en sevdiğim kategorilerden biri
Maşaallah kk hanımları hamarat tarifleri eklediler bana tarif kalmadı..Daha önce yaptığım bir tarifi yapmak istemedim.. Karadeniz Pidesi yapmaya karar verdim..Aslında Karadenizli değilim,alakam bile yokGerçi Pide biraz geleneksel sadece Karadenize ait değil birçok yörede benzer pideler yapılmaktadır..
Yaklaşık 3-5 gündür 10 larca video,100 lerce tarif baktım.O kadar çok tarifleri inceledim ki dün gece rüyamda pide yapıyordumİlk defa bu tarz birşey denedim.Karadenizli arkadaşlarımın affına sığınıyorumBiz ailece çok beğendik umarım sizlerde beğenirsiniz..

Biraz Pide hakkında bilgi paylaşalım...
Pide
İçli pide
Karadeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgesi'nin Kırşehir, Kayseri ve Ankara gibi illerinde çok tüketilen pide türü. Düğünlerde, cenazelerde hatta ev davetlerinde misafirleri ağırlamak için sıkça tüketilmektedir. Genelde kıyma, soğan, domates karışımı (buna iç hazırlama denir) evde hazırlanıp taş fırında daha önceden hazırlanmış uzun ve yayvan hamurun üzerine serilmesi ile pişirilir. Bu yöntemle insanlar sadece pişirme ve hamur parası ödeyerek tasarruf etmiş olurlar. Çok az kıymalı pide ihtiyacı olduğu zaman veya vaktin çok az olduğu zamanlar ise hazır denilen fırın sahibi tarafından önceden hazırlanmış iç kullanılır. Hazırlanan kıymalı pide genellikle mevsim salataları ve soğuk içeceklerle tüketilir. Lezzetli olmasının yanında doyurucu ve ekonomiktir. Kullanılan malzemeler ve hazırlanış biçimi Konya etli ekmeğine çok benzemektedir. Konya etli ekmeğinden farkı oldukça yayvan olmasıdır. Konya etli ekmeğinin de hamuru mümkün olduğunca uzatılarak hamurun ince ve çıtır olması sağlanır. Hamurun boyu 1,5 metreyi bulmaktadır. Kıymalı pidede ise daha kalın hamur ile kıyma kullanılır.

Türkiye'de 15. yüzyıldan bu yana pide pişirildiği bilinmektedir.

Gelelim tarifimize

Karadeniz Pidesi

Hamuru İçin

2,5 bardak su
750 gr. un
1 tatlı kaşığı yaş maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tepeleme tuz

Kavurmalı Pide İçin
300 gr Kuzu kuşbaşı
150 gr kaşar
2 yemek kaşığı Tereyağı
Tuz

Kıymalı Pide için
1/2 su bardağı sıvı yağ
300 gr orta yağlı kuzu kıyma
2 adet kuru soğan
2 adet domates(buzluktan çıkardım)
3 adet biber(buzluktan çıkardım)
1 tatlı kaşığı Pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
Tuz

Üzeri için
2 adet yumurta
Kaşar peyniri
Tereyağı

Yapılışı

Öncelikle iç harçlarımızı yapmaya başlayalım..
Kuşbaşı etlerimizi 1.5 su bardağı su ekleyip düdüklü tencerede kısık ateşte 30 dakika pişirelim.

Daha sonra kapağını açalım suyunu iyice çeksin.2 kaşık tereyağı ,tuz ekleyip iyice kavuralım..

Kavurmamız hazırBir kenarda soğumaya bırakalım..

Daha sonra kıymalı harcımızı hazırlayalım..1 çay bardağı su ile kıymayı ocağa alıyoruz..

Suyunu çekince içine yarım su bardağı sıvı yağı,soğanı ve biberi ekleyip kavuruyoruz..

Kavrulan soğanlarımıza ;domates,karabiber,tuz ve pul biberi ekleyip kavurmaya devam ediyoruz..

Kavrulan harcı soğuması için bir kenara bırakıyoruz.

Şimdi hamurumuzu yapmaya başlayalım.
Öncelikle su,maya,şeker ve tuzu bir kapta karıştıralım..

Unu azar azar ekleyelim ve yumuşak bir hamur elde edelim..

Üzerine streç saralım daha sonra ,bir örtü ile kapatarak 1 saat mayalanmasını bekleyelim..

Pidelerimizi yapmaya başlayalım..

Hamurumuz mayalanmış..

6 bezeye bölelim..Gerçi ben 1 tanesini ikiye böldüm minik iki tane pide yaptım..

Bezeleri tek tek açalım..

Açtığımız hamura iç harcımızı ekleyelim..

Daha sonra açık kalacak şekilde kapatalım..

Kavurmalı pideler içinde aynı işlemi yapalım..

Pişirme kağıdı serdiğimiz tepsiye pideleri yerleştiriyoruz..

Isıtılmış fırına pideleri koyuyoruz.

200 derecede kızarana kadar pişiriyoruz..
Pideler biraz kızarınca çıkarıp kavurmalı pideye kaşar,kıymalı pideye 1 yumurta kırıyoruz..

Kızarmaları için tekrar fırına koyuyoruz.Yaklaşık 5 ile 8 dakika arasında kalacak..Çıkarınca üzerine tereyağı sürüyoruz..

Pidelerimiz servise hazır..
Afiyet olsun..

Yarışmaya katılan herkese başarılar dilerim...

-----------------------------------------------------
Sofralarımızın lezzeti Sütaş Peynir
Peynir sofralarımızın geleneksel lezzetidir. Kahvaltıda başlar peynirle buluşmamız, öğle yemeğine, ikindi kahvaltılarına ve akşam yemeğine dek devam eder. Kalsiyum, protein, D vitamini ve çinko açısından da zengin bir besindir peynir. Pek çok çeşidi vardır. Yumuşak, sert veya yarı sert olabildiği gibi, üretiminde kullanılan sütün türüne, yağının azlığına ya da çokluğuna bağlı olarak çeşitlenir. Sütaş Peynir Sütaş'ın her damak zevkine uygun çeşit çeşit peynirleri lezzetten ödün vermeyenlerin tercihi. Sütaş peynir ailesinde her günün değişmez seçimleri taze beyaz ve kaşar peynirlerin yanı sıra, gurme damaklar için özel olarak üretilmiş, Türk peynir kültürünün zenginliğini Sütaş kalitesi ile birleştirmiş çeşit çeşit özel lezzetler de bulunuyor. Özenle hazırlanmış sofralar, ailece paylaşılacak ziyafetler için... Hepsi % 100 doğal, hepsi Sütaş kalitesiyle...

KK da 10 kilo verip 20 kilo alarak ibretlik hikayem dilden dile destan olacak sayenizde. Bir de gece düşürüyorsunuz aklıma yemekleri , azıcık yumurtalinin tadına bakabilir miyim
Çok güzel, harika bütün oylarım yumurtalinin

Canım çok teşekkür ederimAncak bu saaatte vakit bulabildimYumurtalı bir taneydi zatenBakabilirsin

çok güzel duruyor ellerine sağlık bayıldım bende bi ara denemiştim ama benim pidelerim kuru oldu sence neden öyle oldu yüksek sıcaklıkta çabuk mu pişirmek lazımdı
Teşekkür ederim
Evet yüksek sıcaklıkta pişirmek gerekiyor.Birde çıkarınca tereyağı sürüyoruz.Biraz bekleyince yumuşak olduHatta bekledikçe yumuşadı

Vay vay vaaayyy ...
Nevoss bu ne gi bu dqr vakitte nasil yapabildinnn Mukemmel olmuss Ellerime saglik Basarilar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…