Karadeniz turu 🤍🙏

NeBu16

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2023
63
12
27
Merhaba arkadaşlar fikrinize ihtiyacım var bu yaz eşimle Karadeniz turu yapmak istiyoruz sizce kendi aracımızla gitmek mi daha mantıklı olur yoksa turla gitmek mi ? Daha önce giden arkadaşların fikrine ihtiyacım var maddi olarak asagı yukarı ne kadar bi bütçe ayırmak gerekiyo( yakın zamanda gidenlere sorum 🙂)

Bütçe konusuna deginmicem yakın zamanda gitmedik. Fakat Karadeniz ve doğu gezisi yaptım karadenizi turla doğuyu kendim planlayarak havaalanindan arac kiralayarak yaptım. Tur şirketiyle yol güzergah takibi buna bagli yorgunluk, uygun otelleri ayarlama, gezilecek bölgeleri planlama sıralama filan ugrasmayip otobüs nereye gidiyorsa gidene kadar uyuyarak dinlenip geziyorsunuz, fazlaca insanlarla tanisip kaynasiyosunuz bu yönleri güzel. Bireysel araçla giderseniz ve benim gibi planlama yapmayı seviyorsanız rota oluşturur plana sadik kalarak tüm bölgeyi gezer istediğiniz zaman mola verir istediğiniz zaman hareket saati olusturursunuz.

Tur şirketiyle gidecekseniz ödemeyi yaparken ekstralar olup olmayacağını sorun. Bazı şirketler çok fazla ekstra çıkarıyor "karagöle çıkış minibüs kiralama" filan gibi. Bazı sirketler de direk bu ücretleri de temin ederek ödeme alıyor ekstra para toplanmiyor ozaman daha güzel oluyor.

Beş yıl kadar önce kiralık araçla batı Karadeniz turu yapmıştık ve çok güzel yerlerde kaldım. Dokuz gün sürdü, dokuz farklı yerde konakladık. Biraz maliyetli oldu elbette ama ömrümde bir daha tekrarı olmaz sanırım. Düşünün, bir günde iki farklı şehirde üç farklı plajda denize girdim.
Çok yorucu ama çok da eğlenceliydi.
Fakat anladığım kadarıyla siz Doğu Karadeniz turu düşünüyorsunuz, oraları henüz göremedim. Gidersem de muhtemelen turla giderim bundan sonra. Zira o dokuz günün ardından kesilen trafik cezalarını ödememiz iki yıl sürdü çünkü sürekli ceza makbuzu yolladı rant a car firması :)

Merhaba arkadaşlar fikrinize ihtiyacım var bu yaz eşimle Karadeniz turu yapmak istiyoruz sizce kendi aracımızla gitmek mi daha mantıklı olur yoksa turla gitmek mi ? Daha önce giden arkadaşların fikrine ihtiyacım var maddi olarak asagı yukarı ne kadar bi bütçe ayırmak gerekiyo( yakın zamanda gidenlere sorum 🙂)
Bu birazda o turu kaldırıp kaldıramamakla alakalı aslında. Birde daha çok yer görmek için turlar iyi oluyor. Evet yorucu oluyor biraz ama zaten tatil içinde değilde Karadeniz, Doğu turu olarak gidiliyorsa yorulmaya değer bence. Bizde annemle gidemedik bir türlü hep denize öncelik verdik :KK70: Ama artık bende görmek istiyorum Karadenizi. Ben turdan yana kullanırdım tercihimi çünkü 5-7 günlüğüne gidiliyor daha kısa sürelik bir seyahat olmuyor genelde. Ama dediğim gibi birçok yeri keşfediyorsun. Tabi dezavantajları da var. Ama rahat edelim istediğimiz zaman kalkıp gezelim derseniz gideceğiniz yayla, tarihi yerleri önceden belirleyipte gidebilirsiniz :)

Bütçe için tur sayfalarına bakıp ortalama bir şey hesaplayabilirsiniz. Tur mu özel araç mı bu gideceğiniz yerlere bağlı. Önce rotanızı oluşturmalısınız. Biz özel aracımızla gittik yaylaları da gezdik çok yorucu oldu, bazı yollar hem uçurum hem tek şerit. Tek şoför olacaksa uzun bi tur imkansız. Daha merkezi yerlere gitmemiz yeterli olur derseniz tabiki özel araç.

Karadeniz geniş bir alanı kapsadığı için ben turla gitmenizi daha çok öneririm Bir de her araç dağ yollarına çıkamadığı için kendi aracınızın altı yüksekse gitmenizi öneririm Ben mesela Çamlıbel yaylasına çıkarken Arabanın altı düşükse yarıda kalırsınız tıkanırsınız bence bir yere giderken ilk önce turla ondan sonra bireysel olarak gitmek daha mantıklı

X