Karatay Günlüğüm

Artırmaz inşallah takviyeler önemli tereyağ kullanımı güzel sabahları ama onu dışında mesela domates salatalık gibi kahvaltı yanında yediğin yeşilliklere zeytinyağ döküyor musun
Ceviz kayısı denedin mi
Bir tam cevizi Akşamdan 1 bardak suya koyup sabah yedin mi hiç üzerine de suyunu içmek oda iyi geliyor
Canim dediklerini hep denedim cevizin beni daha cook kabiz ettigini kesfettim... bir tane ceviz bile beni kabiz etmeye yetiyor.. bende kavrulmamis yer fistigi deniyorum... yesilliklerimin uzerine 1 yk yag gezdiriyorum kahvaltida....

Canim dediklerini hep denedim cevizin beni daha cook kabiz ettigini kesfettim... bir tane ceviz bile beni kabiz etmeye yetiyor.. bende kavrulmamis yer fistigi deniyorum... yesilliklerimin uzerine 1 yk yag gezdiriyorum kahvaltida....
O zaman sana incir kürünü tavsiye ederim kesinlikle
Sabah aç karna 1 incir yaş kuru fark etmez 7 zeytin üzerine su içiyoruz 21 gün aksatmadan yap canım bana çok faydadası oldu

O zaman sana incir kürünü tavsiye ederim kesinlikle
Sabah aç karna 1 incir yaş kuru fark etmez 7 zeytin üzerine su içiyoruz 21 gün aksatmadan yap canım bana çok faydadası oldu
Bunu duymustum deniyecem Sağol canim :KK66:)
Ben 13. Takimdayim ayni zamanda listede degilim listesiz devam ediyorum... bayram sonrasi tekrar konsantre olamadim insallah yarindan itibaren yeni bir baslangic yapabilirim..
Bugun yediklerimi yazsam burdan fizana yol olur oyle durumdayim ;(((

Bunu duymustum deniyecem Sağol canim :KK66:)
Ben 13. Takimdayim ayni zamanda listede degilim listesiz devam ediyorum... bayram sonrasi tekrar konsantre olamadim insallah yarindan itibaren yeni bir baslangic yapabilirim..
Bugun yediklerimi yazsam burdan fizana yol olur oyle durumdayim ;(((
Peki o zaman incir kürüne başla muhakkak faydasını görürsün yarın tertemiz menü ile başlayalım o zaman
İnsan erteledikçe daha zor oluyor kilo vermek istiyor ise ben kilo verdikçe mutlu oluyorum

Peki o zaman incir kürüne başla muhakkak faydasını görürsün yarın tertemiz menü ile başlayalım o zaman
İnsan erteledikçe daha zor oluyor kilo vermek istiyor ise ben kilo verdikçe mutlu oluyorum
Yarin ilk isim incir almak olacak .. yarın kahvaltida kayisi yerim 2 adet :KK66:)

211CC0C9-4EC8-46D9-A77C-3D76774141E3.jpeg

LEPTİN HORMONUNUN SALGILANABİLMESİ İÇİN NE YAPMAK LAZIM?

Bir şeyler yediğimiz zaman (tatlandırıcılı sakız bile çiğnesek) pankreasımız önce -2- saat insülin hormonunusalgılıyor. Ardından -2- saat da glukagon denen hormon salgılanıyor. Yemek yememizden 4 – 5 saat geçipinsülin ve glukagon salgıları tamamlandıktan sonra işte bizi zayıflatan LEPTİN hormonu salgılanmaya başlıyor. Leptin hormonu bizim depolarımızdaki yağları kullanarak vücudumuzun enerjisini sağlıyor. İşte biz (Karatay Sağlıklı Beslenmesini uygulayanlar) böyle fazla kilolarımızdan kurtuluyoruz.

Leptin hormonunun gündüz de salgılanmasını istiyorsak günde 2 veya 2,5 öğün yiyor olmamız öğünler arasındaki zamanı açmamız gerekiyor. Bu konuyu bir örnekle açıklamaya çalışalım.

Saat 09:00 da kahvaltı yapan bir kişinin saat 11:00 ‘e kadar insülin hormonu salgılanacak. 11:00 – 13:00 arası 2 saat de glukagon hormonu çalışıyor olacak. 13:00 – 14:00 den sonra yağlarımızı yakacak leptin hormonu devreye girebilecek. Tabii ki ağzımıza 9 dan sonra hiçbir şey atmadıysak.

13:00 – 14:00 ‘den sonra yemek yemeyi açlık hissetmeden uzatabildiğimiz her süredeleptin depodaki yağlarımızı kullanarak enerjimizi sağlıyor olacak. Saat 16:00 da yemeğimizi yiyor olursak 2-3 saat leptin sayesinde yağlarımızı yakmış olacağız. Yemeği saat 17:00 gibi yiyecek olursak bu sefer de 3-4 saat depodan yemiş olacağız.

İşte onun için 2 öğün sağlık demişler. Yeter ki bir önceki öğünümüzde yeterince ve doğru şeyler yemiş olun ve leptinin salgılandığı süre içinde beyniniz “bu kişi acıktı, yemek gelmiyor tasarruf moduna geç” sinyalini göndermemiş olması lazım.

Acıktığınız anda hemen yemeğinizi yiyin.

Sağlıklı her şeyi acıktığınız zaman yiyebilirsiniz. Bazı arkadaşlar leptin hormonunun salgılanma süresini uzatabilmek için aç kalmayı yeğliyorlar. Ancak dikkate almadıkları çok önemli bir husus var. Şayet açlık hissettiğiniz anda yemezseniz beyniniz açlık sinyalini zaten gönderdiği için sistem kendini tasarruf moduna geçirecek ve stoklardaki yağların yakımını kesecektir. Sadece kendinizi kandırabilirsiniz. O nedenle bir sonraki öğününüze kadar tok kalacak biçimde yemelisiniz. Bu birkaç kez denemeden sonra kendiliğinden oturacaktır. En fazla bir iki kez açlık hissedersiniz. Acıktığınız anda da mutlaka yiyin ki vücudunuz tasarruf moduna geçmesin. Kısaca öğünlerinizde fazla yemekten korkmayın bir sonraki öğüne kadar aç kalmaktan korkun.

Lütfen leptin hormonunuzun salgılanmasına olanak sağlayın ve günde iki öğün yemeye çalışın. İlk başlangıçta 3 öğün hatta 2,5 öğün yiyebilirsiniz ama gündüz de fazla yağlarınızı yakmak sizin elinizde.

Şunu hiç unutmayın aralarda bir şey yemeyip ağzınıza şekersiz denen tatlandırıcılı sakızlardan bile atmış olsanız beyin “bu şeker yedi” sinyalini göndererek insülin salgısını başlatacak ve o anda leptin hormonunuz faaliyette ise faaliyetine son verip yerini insüline bırakmış olacaktır.İki öğün arasında size ikram edilen en ufak bir nesneyi leptin hormonunuzun salgılanmasının devam etmesini istiyorsanız lütfen yemeyin.

Leptin hormonunun gece salgılanabilmesi için yemeğimizi en geç 19:00 – 20:00 de yiyip bitirmiş olmamız lazım. Buna göre 20:00 – 22:00 arası insülin salgılanacak, 22:00 – 00:00 arası glukagon salgılanıyor olacak ve saat 00:00 veya 01:00 den sonra da Leptin salgılanmaya başlayacak. Leptin hormonu en fazla bizim derin uykuda olduğumuz 02:00 – 05:00 saatlerde arası salgılanıyormuş.

Kanser hücrelerini şeker besliyormuş. Kanserli hücrelerin yerinin tespitinde bile şekerli su kullanılırmış.Özü kanseri yenmek için şekerin kesilmesiydi. Yani kanser tedavisinde bile şekeri keserek, kanserli hücrelerin beslenmesini engelleyerek kanserli hücreyi yok edebiliyormuşsunuz.
Bunu da duyduktan sonra bir pasta, baklava vb gördüğümde “ben bugüne kadar kanser olmadım bundan sonra da olmak istemiyorum. Şu anda bilmediğim kanser hücresi varsa bile şekersiz kalıp açlıktan ölsün” diye kendimi koşullandırdım.

Canan Hanım boşuna demiyor “Şeker = Zehir”

Şeker sadece zehir de değil. Aynı zamanda Şeker = Uyuşturucu

Şeker sadece baklava, pasta, meşrubat mı? Bence hayır. İki dilim tam buğday ekmeği bile iki çorba kaşığı kadar şekerimizi yükseltiyorsa, yüksek glisemik indeksli yiyeceklere eğilim duyduğumuzda bir değil iki değil bin defa düşünmemiz lazım.

Ak kelebek Ak kelebek daha önce deneyimli olarak karatay diyetini ne kadar yaptın canım ve ne kadar sürede kilo verdin ? spor ne kadar yaptın ? hiç kaçamakların oldu mu ? çookk muuu soru sordum :olamaz:

Ak kelebek Ak kelebek daha önce deneyimli olarak karatay diyetini ne kadar yaptın canım ve ne kadar sürede kilo verdin ? spor ne kadar yaptın ? hiç kaçamakların oldu mu ? çookk muuu soru sordum :olamaz:
Canım ben 3.5 ay yaptım tam 18 kg gitti hiç
Kaçamak yapmadım o arada spor olarak da Leslie 3 mil yaptım canım
Tahlil sonucu almaya gittim geç cevap verdim canım kusura bakma

Kaçamak yapmak senin sürenden çalar kuzum bu da seni mutsuz eder bu yüzden kaçamak yapmadan devam edersen daha çabuk ilerlersin

Merhaba, iradenizi tebrik ederim :KK66:
Ben de takip etmeye çalışacağım. Kronik kilo problemi yaşayanlardanım ben de. Sanırım 10 yılı aşkın süredir 74-75 kg aralığındayım. Doğum yaptıktan kısa süre sonra tamamını verdim ama kalanlar hep benimle.. kızım 22 aylık olmak üzere. Bir ileri üç geri yoruldum artık :KK43:
36 yaşındayım artık, vermem gerekiyor. 9 kasım kızımın doğumgünü ve o güne dek 68 kiloya ulaşmayı hedefliyorum.
Her gün menü yazamayabilirim ama takip etmek için gayret göstereceğim. Kızımın yanında pek kullanmıyorum telefon.
Hepimize başarılar Ak kelebek Ak kelebek

X