Kardeşim kendinden büyük çocuklar ile arkadaşlık kuruyor

1 2 yıl uzun bir süre olarak geçer, kardeşim onlara göre 1 0 geride, her yaşın getirdiği bir olgunluk vardır bu yüzden her insan yaşıtları ile arkadaşlık kurmalıdır. başka bişey?
Nerede hangi tanı, tez bu nerede geçiyor ? Çocuğu daha şimdiden baskılamaya çalışıyorsunuz,hiç unutmam aklıma geldi diye yazıyorum ben babamı lise 2 de iken kaybetmiştim aynı siniftan arkadaşımın babası benimle kızını gorusturmek istemiyordu çok net hatırlıyorum niçin babam ölmüş diye ,sanırım ileride başı boş bir insan olacağımı düşünmüştü cahilce halen şuan bile düşününce canım yanıyor .

Konu sahibi ,konu başlığını görünce kardeşinizle arklari ile arasında 10 yaş filan var sandım . 1 ,2 yastan ne gibi problem cikardiniz? Sizden 2 ,3 hatta daha büyük yaşıt arkadasiniz hiç mi yok ya da sizden küçük
Bu gidişle ergen genci darlayacak bana kalırsa. Uzaktan izleyin zararlı bir davranış değişimi v s varmı. Yaşıtı olupta zararlı insan yokmu sanki. Yaşıtları çok çocukça gelebilir ona

Tuhaf düşünüyorsunuz hadi arkadasligi geçtim millet kendinden küçük adamla evleniyo şekil ben , eşim benden 1.5 yaş küçük ne gibi sorun olsun ki . Kaldı arkadaşlar küçük arkadaşlarımda var büyüklerde var
Hani ilkokula başlayan çocuk olsa sinifta yaş farkı çok oldumu uyumsuzluk olur ama bu yaş grubunda sorun olacağını sanmam. Bir iki sene sonra üniversiteye gidecek orda napicak mesela orda sınıf tekrarı yapan, ünv geç başlamış insanlar olacak yani şuanlik bir panik gereksiz

Bu gidişle ergen genci darlayacak bana kalırsa. Uzaktan izleyin zararlı bir davranış değişimi v s varmı. Yaşıtı olupta zararlı insan yokmu sanki. Yaşıtları çok çocukça gelebilir ona
Böyle ebeveyn veya abla abi her ne ise gerçekten insan darlayici ve sömürücü

16 yaşında bir erkek kardeşim var, arkadaş ortamı konusunda biraz garipsiyorum,

İçinde ne düşünüyor bilmiyorum, sürekli yaşıtlarından uzak, küçüklüğünden beridir kendinden büyük abi ablaları ile takılıyor, 16 yaşında kız 18 yaşında arkadaşı yaşına bakmadan onlarla arkadaşlık kuruyor konuşuyor, yaşıtlarını aramasını onlarla arkadaşlık kurmasını istiyoruz, hem kişisel gelişimi için çok faydalı olacak gülüp geçiyor sınıfında konuştuğu takıldığı kimse yok, neden diyorum onlardan olgun olduğunu söylüyor.

Sürekli onlarla iletişim kuruyor. Aldık karşımıza ne kadar konuşsak bile aynı yaşıtı olarak görüyor.

Ne yapabilirim? Arkadaşlarından nasıl ayırabilirim kendisinde yaşça büyük abileri 17 18 yaşında çocuklar.
Elimizden geldiğince iletişimlerini kesmeye çalışıyoruz, yaşıtları ile kaynaşmasını istiyoruz. Başka ne yapabilirim?
kötü emellerine kullanırlar diye çok korkuyorum
Hayır zaten akran sayılırlar ne alaka ?

1 2 yıl uzun bir süre olarak geçer, kardeşim onlara göre 1 0 geride, her yaşın getirdiği bir olgunluk vardır bu yüzden her insan yaşıtları ile arkadaşlık kurmalıdır. başka bişey?
Niye çocuğa illa benim dediğim doğru diye empoze etmeye çalışıyorsunuz. Bırakın 17 18 yaşındakileri de tanısın 14 15 yaşındakileri de. Hayatı, insanları tanısın çocuk. Size göre illa 16 yaşındakilerle mi takılmalı? Ay farkı da gözetiyor musunuz? 9 ay 15 günden fazla büyük olmasın falan?

Nerede hangi tanı, tez bu nerede geçiyor ? Çocuğu daha şimdiden baskılamaya çalışıyorsunuz,hiç unutmam aklıma geldi diye yazıyorum ben babamı lise 2 de iken kaybetmiştim aynı siniftan arkadaşımın babası benimle kızını gorusturmek istemiyordu çok net hatırlıyorum niçin babam ölmüş diye ,sanırım ileride başı boş bir insan olacağımı düşünmüştü cahilce halen şuan bile düşününce canım yanıyor .
Ne kadar acımasızca

Hani ilkokula başlayan çocuk olsa sinifta yaş farkı çok oldumu uyumsuzluk olur ama bu yaş grubunda sorun olacağını sanmam. Bir iki sene sonra üniversiteye gidecek orda napicak mesela orda sınıf tekrarı yapan, ünv geç başlamış insanlar olacak yani şuanlik bir panik gereksiz
Bu cahil düşüncelerle çocuk nasıl üni okusun .

Kardeşiniz 16 aylik olsa aylarin bile gelişimde önemi var diyecegiz tamam da 16 yaşinda artik ya. 16 yaşinda biri için 17-18 abi, abla olacak yaş değil gayet normal.

Amma karişiyorsunuz her şeye, cocuga sabir diliyorum yazik. 😬

Ne alaka ya, iki yaş, yaş mı?
Daha güzel, kafası ergenleri kaldırmıyordur.
Arkadaşlarından ayırmaya çalışmakla falan uğraşmayın, koca çocuk,saçmalamayın.
Ayrıca büyük demek kötü demek değil ki, nice insan sınıf arkadaşları sayesinde başlıyor sigaraya, uyuşturucuya. Yaşla böyle şeylerin alakası yok

Yaşla olgunluk farklı şeylerdir, mesela siz 21 yaşındasınız ama mental olarak bence 12 falan gösteriyorsunuz

ben 31 yasindayim takildigim arkadaşlarımdan 41 yaşında olan da var yeni mezun 22 yasinda olan da.
Ne zarar var ki bunda?
Bence o yaşta biraz daha büyük biriyle takılmak daha bile iyi, okuyorlarsa üniversite konusunda özenir. Okumuyorlarsa sınavları sallamayinca ailede vs yaşanan tatsiz süreci görmüş olur,ya da kötü işlerde az paraya calisiyorlarsa bu durum güzel bir bölüm okumak için ona gaz verevilir

16 yaşında bir erkek kardeşim var, arkadaş ortamı konusunda biraz garipsiyorum,

İçinde ne düşünüyor bilmiyorum, sürekli yaşıtlarından uzak, küçüklüğünden beridir kendinden büyük abi ablaları ile takılıyor, 16 yaşında kız 18 yaşında arkadaşı yaşına bakmadan onlarla arkadaşlık kuruyor konuşuyor, yaşıtlarını aramasını onlarla arkadaşlık kurmasını istiyoruz, hem kişisel gelişimi için çok faydalı olacak gülüp geçiyor sınıfında konuştuğu takıldığı kimse yok, neden diyorum onlardan olgun olduğunu söylüyor.

Sürekli onlarla iletişim kuruyor. Aldık karşımıza ne kadar konuşsak bile aynı yaşıtı olarak görüyor.

Ne yapabilirim? Arkadaşlarından nasıl ayırabilirim kendisinde yaşça büyük abileri 17 18 yaşında çocuklar.
Elimizden geldiğince iletişimlerini kesmeye çalışıyoruz, yaşıtları ile kaynaşmasını istiyoruz. Başka ne yapabilirim?
kötü emellerine kullanırlar diye çok korkuyorum
17-18 yaşın neresi 16 yaşın abisi ablası oluyo ki?

Kardeşinin 16 değilde 6 yaşındamı acaba.Kardeşinde sorun sizde zaten çoçuk kendi akranları arkadaşlık kuruyor.
Bu kadar kasmayın ya böyle böyle kardeşiniz kendine güvensiz özgüvensiz olacak. Ayrıca kardeşin kendi arkadaş seçimini siz değil kendisi yapacak.

Ay ben de sandım 7 8 yaşındaki çocuk 15 16 yaşındaki ile arkadaş 🤣 ee zaten 16 yaşındaki çocuk 18 yaşındakilerle akran sayılır bu kadar darlamayın biraz kendi alanlarını bırakın gençlere

Ay ben de sandım 7 8 yaşındaki çocuk 15 16 yaşındaki ile arkadaş 🤣 ee zaten 16 yaşındaki çocuk 18 yaşındakilerle akran sayılır bu kadar darlamayın biraz kendi alanlarını bırakın gençlere
Böyle ebeveyn abi abla gerçekten Allah kimseye nasip etmesin 😂 bu kadar darlamak normal mi ya çocukların hiçbir kendi alanları yok sonra özgüvensiz kendine güvenmeyen çocuklar oluyor lütfen yapma bunu kardeşine

Bir de şöyle bir şey var siz ne kadar müdahale edip, ayırmaya kalkarsanız o kadar gizli saklı işler yapar. O yaşlar tamda buna müsait.
Aklınızı başınıza alın. Bu öyle ablalık yapılacak bir konu değil.
İyice soğutursunuz kendinizden

Siz başlı başına yaş ile olgunluk arasında bir alakanın olmadığının kanıtı gibisiniz 😂 Yani ne alaka, 16,17,18 bu yaşların psikolojileri istekleri duygusal durum ve zihinleriyle alakalı pek çok çalışma var. Siz de görürsünüz ki genelde aynıdır. Kardeşiniz kendi sınıfımdaki kimseyle karakter huy bazında uyuşmamış ve uyuştuğunu insanlar 17,18 yaşında denk gelmiş. Bu sıradan ve olağan bir şey zaten bunlar sadece sayı. Gelişim dönem dönem ayrılır, yıl yıl ayrılmaz ve bu yaş grubu aynı gelişim döneminin üyesi yani kardeşiniz özetle çok normal ve sağlıklı bir çocuk

X