Kardeşimin dertlerinden bıktım

Su_perisiiii

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2017
798
661
İyi günler,

Evin en büyüğüyüm ve oldu olası kardeşimin tüm dertlerine ailemle birlikte ben koşturmak zorunda kaldım. Öyle bir kardeşim var ki hiç derdi bitmez. Evlendi hala tüm sorunların içinde kendimi buluyorum. Artık kardeşim umrumda bile değil çok soğudum ama anneme kıyamıyorum ve sadece onun için yapıyordum ama artık o bile umrumda değil. Kendi dertlerim zaten almış başını gidiyor birde herkese ben koşturuyorum kimsede mantıklı düşünüp kendi derdini kendi çözmeye çalışmıyor. Allah aşkına yanlış mı yapıyorum yardım etmek istememekle? Kaldıramıyorum artık inanın.

Ne gibi dertler mesela? ciddi şeyler mi? yoksa şımarıklık mı yaptığını düşünüyorsunuz. bence her ne olursa olsun kardeşinize destek olmalısınız :KK43: kardeş bu dünyadaki en değerli şey benim için, canımı istese veririm öyle çok seviyorum kız kardeşimi. sizde sanki başka problemlerde olmuş gibi

Evet yanlis yapiyorsun, herkesin yapacagi isi sen yaparsan gorevin olur..

Evlenip gittiyse ne derdi var mesela? Ne diyor sana?
Eşiyle belirli sorunlar yaşıyorlar ( kavga değil) ve bu sorunu benim çözmem bekleniyor. Ben ise bu işin içine girmek istemiyorum bir şey olsa görümce olarak çıkacak adım. Bu sadece bir örnek ama aklınıza gelecek her işe ben koşturuyorum mesela ödenmesi gereken faturalar bile beni buluyor. Hani kardeşim banada destek olsa kötü zamanımda belki seve seve yaparım ama öyle zamanlarda ortada olmaz.

Ne gibi dertler mesela? ciddi şeyler mi? yoksa şımarıklık mı yaptığını düşünüyorsunuz. bence her ne olursa olsun kardeşinize destek olmalısınız :KK43: kardeş bu dünyadaki en değerli şey benim için, canımı istese veririm öyle çok seviyorum kız kardeşimi. sizde sanki başka problemlerde olmuş gibi
Bir Kız kardeşim daha var onun için bende canımı veririm ama o benim kötü günümde her zaman yanımda. Bu diğer sorunlu kardeşim sadece işi olunca gelir yoksa hiç bir zaman yanımda olmaz. Artık herkesin yükünü taşımaktan çok yoruldum galiba ama kimse farkında değil.

Eşiyle belirli sorunlar yaşıyorlar ( kavga değil) ve bu sorunu benim çözmem bekleniyor. Ben ise bu işin içine girmek istemiyorum bir şey olsa görümce olarak çıkacak adım. Bu sadece bir örnek ama aklınıza gelecek her işe ben koşturuyorum mesela ödenmesi gereken faturalar bile beni buluyor. Hani kardeşim banada destek olsa kötü zamanımda belki seve seve yaparım ama öyle zamanlarda ortada olmaz.
Bir de küçük kız da değil, evli kadın ama hala sürekli siz büyüksünüz diye sizin peşinizde.

Yukarıda da bir üyenin dediği gibi kendi birey olma sorumluluğunu size yansıtmaya ve yüklemeye başlamışsınız, bunun ağırlığını hissetmekte ve devam etmek istememekte tabii ki haklısınız.

Hayır demeyi öğrenin, benim kendime oncelik vermem gerekiyor, vaktim yok, butcem benim de uygun değil gibi şeyler söyleyerek belki aleni kavga etmeden ilk etapta ama isteklerini de onlara vermeyek yavaş yavaş kenara çekilin derim.

Kardeş de olsa herkesin bir sınırı olmalı bu hayatta. O nedenle hislerinizde haklısınız. Yavaş yavaş geri çekilme şeklinde bir çözüm bulmalısınız diye düşünüyorum.

Birey olamıyor çünkü sürekli arkasında biz varız ve annem kaç yaşına gelmiş adamı hala şımartıyor. Az önce bu yüzden kavga ettik ve haklı olduğumu bildiğim halde kendimi kötü hissediyorum.
kendine odaklan,yoksa ilerde neden kendime değer vermedim diye üzülüceksin

Bir de küçük kız da değil, evli kadın ama hala sürekli siz büyüksünüz diye sizin peşinizde.

Yukarıda da bir üyenin dediği gibi kendi birey olma sorumluluğunu size yansıtmaya ve yüklemeye başlamışsınız, bunun ağırlığını hissetmekte ve devam etmek istememekte tabii ki haklısınız.

Hayır demeyi öğrenin, benim kendime oncelik vermem gerekiyor, vaktim yok, butcem benim de uygun değil gibi şeyler söyleyerek belki aleni kavga etmeden ilk etapta ama isteklerini de onlara vermeyek yavaş yavaş kenara çekilin derim.

Kardeş de olsa herkesin bir sınırı olmalı bu hayatta. O nedenle hislerinizde haklısınız. Yavaş yavaş geri çekilme şeklinde bir çözüm bulmalısınız diye düşünüyorum.
Ben kardeşime çok kolay hayır derim o da bunu bildiği için anneme gider ve onun çözmesini bekler. Annemde sürekli benden yardım bekliyor. Arada annem olunca kıyamıyorum ama artık annemede hayır demeyi öğrenmem lazım çok haklısınız.

Faturalarini bile odeyemeyiyolarsa neden evlenmisler😐adin zaten kotu olacak ilerde birsey dersen, bence simdiden kotu ol yipratma kendini

Niyeyse kız kardeş olarak hayal etmiştim ama şımartılmış erkek kardeş çıktı. Herhalde ailenin tek erkek çocuğu diye pohpohlanmaktan hiçbir işini yapamayan biri olmuş.

Kardesiniz erkek mi kadin mi anlayamadim ama daha fazla esler arasina girmeyin kendi derdini kendi cozsun.

Bir abladan bir ablaya nasihat: Yapmayi birak. Biz alistiriyoruz böyle. Kardeslerim bir ara Telefon görüsmelerini bile bana yaptiriyordu o sekil onlari cözüm kralicesi olduguma alistirmistim. Ilk basta hayir deseniz tepki alacaksiniz herkesten. Cünkü sınırlarınızın olmamasindan en cok onlar faydalaniyor. Ama zamanla alisiyorlar. Artik nadir yardim etmeme gerek oluyor. Ama ilk kendileri cözmeye calisiyor

Bir Kız kardeşim daha var onun için bende canımı veririm ama o benim kötü günümde her zaman yanımda. Bu diğer sorunlu kardeşim sadece işi olunca gelir yoksa hiç bir zaman yanımda olmaz. Artık herkesin yükünü taşımaktan çok yoruldum galiba ama kimse farkında değil.
Ama hata sizde. Siz görev yüklenmişsiniz o da sizi görevlendirmiş. Kardeşim böyle böyle sen ben aynındurumda olsam hiç yardım etmek aklına gelmez. Neden benim sürekli bunu yapmam gerektiğini düşünüyorsun? Bu senin sorumluluğun diyeceksiniz. Aileniz de aynı şekilde yalnız bırakacak ki kendi kişiliği gelişebilsin.

X