Davranış Bozuklukları Kardeşini dövüyor

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Kiz Annesi2

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2020
17
8
32
Merhaba anneler. Kızım 20 aylık kardeşi 5 aylık. Kızım şuan iki yaş sendromu yaşıyor sinirlenince, istediği birşey olmayınca kafasına vuruyor. son zamanlardada istediği birşey olmayınca sinirlenip kardeşine vuruyor. Çok dikkat ediyoruz psikolojisi bozulmasın kıskançlık oluşmasın diye, sonuçta oda bebek etkilenip içine kapanmamasına çok özen gösteriyorum ama kızım durudurak bilmiyor. Nasıl davranmalıyım çok çaresizim.

İzlediklerine dikkat edin yanında şiddet içerikli şeyler izlemeyin kendi video izliyosa onlardan çok etkileniyolar. Pedagoga gitmekte fayda var bence.

Ben gün içinde 1 saati geçmeyecek şekilde çizgi film izlemesine izin veriyorum. Beraber izliyoruz oradaki karakterleri yorumluyoruz. Genellikle eğitici olanları tercih ediyorum ve içeriğe çok dikkat ediyorum ama babası şiddetin bol olduğu pek çok film ve dizi izliyor sanırım onlardan etkilenmiş olmalı. Ben sakinleşmesini bekliyorum sonra Karşıma alıp konuşuyorum anlatıyorum olmadı dediğiniz gibi bir pedagoğa gideceğiz.

İzlediklerine dikkat edin yanında şiddet içerikli şeyler izlemeyin kendi video izliyosa onlardan çok etkileniyolar. Pedagoga gitmekte fayda var bence.
Ben gün içinde 1 saati geçmeyecek şekilde çizgi film izlemesine izin veriyorum. Beraber izliyoruz oradaki karakterleri yorumluyoruz. Genellikle eğitici olanları tercih ediyorum ve içeriğe çok dikkat ediyorum ama babası şiddetin bol olduğu pek çok film ve dizi izliyor sanırım onlardan etkilenmiş olmalı. Ben sakinleşmesini bekliyorum sonra Karşıma alıp konuşuyorum anlatıyorum olmadı dediğiniz gibi bir pedagoğa gideceğiz.

Aynı aralıkta iki çocuğum var, hala dövüşüyorlar.
Ben pedagogla da görüştüm, o dönemlerde bunların normal olduğunu söylediler.
Ama yazınızda babası dizi izliyor demişsiniz, çocuğun bulunduğu alanda asla ama asla yetişkinlere uygun bir içerik açılmamalı.

7 yaşına kadar çocuklar duygularını bizler gibi kontrol altında tutamazlar. Dışarıya dönük yaşarlar.
Kardeşine yaptığı her olumsuz hareketi aslında bir mesaj
Sizinle daha çok vakit geçirmek istiyor.
Bol bol sarılın. Öpün koklayın.
Onu çok sevdiğini söyleyin.
Kardesini de seviyorum demeyin. Onunla ilgilenirken sadece ona odaklı sevgiler gösterin.
Ne zamanki küçük bebeğin yanına geldiniz o zaman deyin ki
Bak kızım kardeş bizden ilgi bekliyor biraz onu sevelim mi ona sevmeyi öğretin.
Ellerini tutun bebeği oksatin. Öğrenmeye ihtiyaçları var. Siz ona rehber olacaksınız.
Neyi yapmaması gerektiğine değil neyi yapması gerektiğine odaklanın.

Anne ve babaların en büyük hatası büyük çocuk küçüğüne vurduğunda anne babalar da büyük olana vururlar bak nasıl canı acıdı diyerek.

Ama bu yangına körükle gitmekten başka bir şey değil. Çocuk vurmayı her zaman çözüm olarak görür. Doğruyu öğrenemez.

Her fiziksel şiddette siz soğuk davranır ve o an çocuğunuzu bulunduğunuz ortamdan az da olsa uzaklastirirsaniz küçük bir ikazda bulunursaniz
Ya öfkeni anlıyorum derseniz o daha çok sakinlesmesini sağlar.

Onun yerine kendinizi koyduğunuzda onu daha çok anlarsınız şu an ilgi azalması oldu sadece kendisi varken sizin hayatınızda simdi başka bir bebeği de sizinle paylaşmak zorunda kaldi.
Önce onu anlayın.
Güzel duygular yükleyin.
Ona minik sorumluluklar verin.
Kardeşinin bakımında ufak yardımlar isteyin.
Bu onun hem Kardeşine daha çok yakinlasmasina olanak sağlar hem de kendini daha işe yarar ve ozguvenli hisseder.

Büyük olana bol bol sarılın Öpün koklayın.

Kolay gelsin.

Merhaba anneler. Kızım 20 aylık kardeşi 5 aylık. Kızım şuan iki yaş sendromu yaşıyor sinirlenince, istediği birşey olmayınca kafasına vuruyor. son zamanlardada istediği birşey olmayınca sinirlenip kardeşine vuruyor. Çok dikkat ediyoruz psikolojisi bozulmasın kıskançlık oluşmasın diye, sonuçta oda bebek etkilenip içine kapanmamasına çok özen gösteriyorum ama kızım durudurak bilmiyor. Nasıl davranmalıyım çok çaresizim.

Çocuk gelisiciyim bu video dikkatimi çekmişti.Izleyin sizde

7 yaşına kadar çocuklar duygularını bizler gibi kontrol altında tutamazlar. Dışarıya dönük yaşarlar.
Kardeşine yaptığı her olumsuz hareketi aslında bir mesaj
Sizinle daha çok vakit geçirmek istiyor.
Bol bol sarılın. Öpün koklayın.
Onu çok sevdiğini söyleyin.
Kardesini de seviyorum demeyin. Onunla ilgilenirken sadece ona odaklı sevgiler gösterin.
Ne zamanki küçük bebeğin yanına geldiniz o zaman deyin ki
Bak kızım kardeş bizden ilgi bekliyor biraz onu sevelim mi ona sevmeyi öğretin.
Ellerini tutun bebeği oksatin. Öğrenmeye ihtiyaçları var. Siz ona rehber olacaksınız.
Neyi yapmaması gerektiğine değil neyi yapması gerektiğine odaklanın.

Anne ve babaların en büyük hatası büyük çocuk küçüğüne vurduğunda anne babalar da büyük olana vururlar bak nasıl canı acıdı diyerek.

Ama bu yangına körükle gitmekten başka bir şey değil. Çocuk vurmayı her zaman çözüm olarak görür. Doğruyu öğrenemez.

Her fiziksel şiddette siz soğuk davranır ve o an çocuğunuzu bulunduğunuz ortamdan az da olsa uzaklastirirsaniz küçük bir ikazda bulunursaniz
Ya öfkeni anlıyorum derseniz o daha çok sakinlesmesini sağlar.

Onun yerine kendinizi koyduğunuzda onu daha çok anlarsınız şu an ilgi azalması oldu sadece kendisi varken sizin hayatınızda simdi başka bir bebeği de sizinle paylaşmak zorunda kaldi.
Önce onu anlayın.
Güzel duygular yükleyin.
Ona minik sorumluluklar verin.
Kardeşinin bakımında ufak yardımlar isteyin.
Bu onun hem Kardeşine daha çok yakinlasmasina olanak sağlar hem de kendini daha işe yarar ve ozguvenli hisseder.

Büyük olana bol bol sarılın Öpün koklayın.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim güzel cevabınız için. Çok dikkat ediyordum ama bundan sonra daha çok dikkat edeceğim

Aynı aralıkta iki çocuğum var, hala dövüşüyorlar.
Ben pedagogla da görüştüm, o dönemlerde bunların normal olduğunu söylediler.
Ama yazınızda babası dizi izliyor demişsiniz, çocuğun bulunduğu alanda asla ama asla yetişkinlere uygun bir içerik açılmamalı.
Eşime anlatıyorum dinlemiyor çocukları alıp başka odaya geçiyorum. Ama kızım babasına çok düşkün sürekli babasıyla olmak istiyor bu konuda sanırım tek yapabileceğim şey ilgisini başka yönlere çekmek

X