Karnabahar Kısırı

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.138
596.068
42
Kısır çok severim.3 aydır diyette olunca en çok aşerdiğim şey kısır oldu.Bu tarifi defalarca gördüm ama bu kadar güzel olacağını tahmin etmediğim için hep erteledim.Bugün yapmaya karar verdim ve çok beğendim.Çocuklarımda çok beğendi..Daha az kalorisi olan bir tarif yapmanızı tavsiye ederim.Umarım beğenirsiniz...
20171217_165333.jpg

1 orta boy karnabahar
1 adet kuru soğan
3-4 diş sarımsak
Marul
Maydanoz
Kara lahana
Tuz
1 tatlı kaşığı köfte baharatı
Zeytinyağı(istediğiniz kadar)Yarım çay bardağı kadar koydum
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
2 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı sumak
1 yemek kaşığı kadar nar ekşisi veya limon
Öncelikle karnabaharların çiçeklerini ayırdım ve iyice yıkadım.Sonra bir tencereye su koyup üzerine süzgeç koyup karnabaharları koydum ve buharda pişirdim...Sadece çiğliği gitti çok pişirmedim..Sonra alıp rondoda çektim ve tavaya yağ koyup karnabaharları 2-3 dakika yağda çevirdim ve bir kaba aldım.Üzerine salçaları ve sarımsak soğanı ekleyip karıştırdım.Üzerine nar ekşisi,baharatlar,tuzu ekleyip harmanladım.Yeşillikleri koyup karıştırdım.Yağ az bulursanız yeşilliklerin üzerine ekleyebilirsiniz.Daha sonra afiyetle yiyoruz...

karnabahar-kısırı-768x433.jpg

Karnabahar Faydaları Saymakla Bitmiyor!
Yemeği yapılan, kızartılan ve fırında kaşar ile birlikte pişirilen karnabahar faydaları saymakla bitmiyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu şifalı sebze, kış aylarında birçok şekilde değerlendirilir. Brokoli ile benzerliği ile meşhur bir sebzedir. İşte karnabaharın faydalarından birkaçı şöyledir:

1. Karnabahar ortalama 25 kaloridir.
  2. Vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılar. A, B1, B2, C ve E vitaminlerini içerir.
  3. Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca içeriğinde sülfür, silisyum, klor ve demir de bulundurur.
  4. Sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme için uygundur. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin tercihidir. Özellikle buharda pişirilmesi ve suda haşlanması ile diyet yapan kişilerin yada hastaların tercih ettiği bir sebzedir.
  5. İdrar söktürücüdür.
  6. Mide rahatsızlıklarına karşı da koruyucu etkisi vardır. Mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  7. Vücudu toksin maddelerden arındırması da karnabahar faydaları arasındadır.
  8. Özellikle karaciğeri toksinlerden temizler, karaciğer için çok faydalıdır.
  9. Şeker hastalığı olan kişilerin de rahatlıkla tüketebileceği ve fayda bulabileceği bir sebzedir.
  10. Cinsel isteği arttırıcı etkisi vardır, bununla birlikte cinsel gücü de arttırır.
  11. İyi bir folik asit kaynağıdır, günlük folik asit ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaya yardım eder.
  12. Kalp için de oldukça faydalı bir sebze türüdür. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  13. Obezite riskini azaltır.

Son düzenleme:
bunun brokoli kısırı varmi:)
brokoli karnabaharin yeşili.. bende evde brokoli var ondan kısır yapmayı düşünüyorum:)

X