Kavgasiz gunumuz yok!!!!

Görümce zaten bebeğe bakıyormuş salatayı eşinize yapın deseydiniz en başta sorun çıkmazdı. Niye paşa gibi oturuyor ki eşiniz, niye ona yap demiyorsunuz ki?
Eşime salatayı yap desem kardeşine söyleyecek işten geldim yoruldum bilmem ne falan diye caz yapar

Her şeyi geçtim de "ağzına sıçarım senin", "şizofren" vs kelimelerinin havada uçuştuğu evlilikten hayır gelmez.Fazla yüz,göz olmuş üstüne saygıyı kaybetmişsiniz.Bence karı koca terapi falan alın.Görümcenizi de misafir kabul edin,yardım etmiosa etmesin.Herkes kendine yakışanı yapar.

Şimdi doğru anladıysam eşinizin 18 yaşındaki kız kardeşi size yardım olsun diye kalkmış gelmiş bebeğinizle ilgileniyor. 2,5 saat sonra dönüyorum demişsiniz ama o 2.5 saatte bebeğinizi emanet edecek başka biri var mı? Yok herhalde. Yani eşiniz genç kız kardeşinin yapacak bir sürü uğraş bulabilecek yaşta şu pandemi sürecinde gelip yardımcı oluyor olmasından memnun ancak sizin yaklaşımınızı yanlış değerlendirmiş. Sonuçta genç bir kız var evinizde ve çok da memnun olmayabilir halinden. Sizin açınızdan da çok kolay bir süreç değil ancak siz büyüksünüz ve küçük görümcenize daha ılımlı, yapıcı ve yumuşak yaklaşmanızı öneririm. Doğru bile olsa söylediğiniz söyleyiş şekliniz ve yaklaşımınız sonucu etkiler. Mesela ‘Ablacım sen evde pek salata yapmıyorsun sanırım. Bi tanem önce havuçları soyacağız, bugün olmasada ilerde evlenip yapman gerektiğinde ayıplayabilirler. Senle hazır burdayken bol bol yemek, salata yapıp pratik yapalım. Ne dersin? Hem boynuz kulağı geçer derler. Belki ilerde benden de güzel yaparsın!’ gibi. Mesela bu yapıcı bir yaklaşım şeklidir. Eşinize de sen bi önceki konuşmaşarımızı duymadan bir anlık cümleden beni yargıladın, küstün, salonda yatarak cezalandırdın. Kardeşinin yanında beni hem abla hemde eşin olarak aşağıladın. Hem kardeşine kötü örnek olduk hemde beni çok kırdın. Küçük çocukmuyuz da küsüyorsun sofraya ve bana. Bir şey söyleyeceksen odamızda konuşabilirdik. Böyle ufak şeylerden yatak ayırmak da nedir? Ufak bebeğimiz var. Ayrılalım evladımız anasız-babasız mı büyüsün? Orta yolu bulabilmeliyiz pek tabi biz karı-kocayız sonuçta, diyebilirsiniz. Ki tekrar söyleyeceğim üslubunuzu acilen değiştirip yumuşatmalısınız. Evliliğinizin selameti için!

Görümce sizinlemi yaşıyor? Böyle bir eş için iş çıkışı yorgun argın tatlılar börekler yapmamak gerekiyormuş demek ki. Başkasinin yanında tartışmak hic doğru değil, eşiniz size başkalarının yanında nasil davranırsa, o başkalarında size oyle davranmayı kendilerinde hak görürler.

Şimdi doğru anladıysam eşinizin 18 yaşındaki kız kardeşi size yardım olsun diye kalkmış gelmiş bebeğinizle ilgileniyor. 2,5 saat sonra dönüyorum demişsiniz ama o 2.5 saatte bebeğinizi emanet edecek başka biri var mı? Yok herhalde. Yani eşiniz genç kız kardeşinin yapacak bir sürü uğraş bulabilecek yaşta şu pandemi sürecinde gelip yardımcı oluyor olmasından memnun ancak sizin yaklaşımınızı yanlış değerlendirmiş. Sonuçta genç bir kız var evinizde ve çok da memnun olmayabilir halinden. Sizin açınızdan da çok kolay bir süreç değil ancak siz büyüksünüz ve küçük görümcenize daha ılımlı, yapıcı ve yumuşak yaklaşmanızı öneririm. Doğru bile olsa söylediğiniz söyleyiş şekliniz ve yaklaşımınız sonucu etkiler. Mesela ‘Ablacım sen evde pek salata yapmıyorsun sanırım. Bi tanem önce havuçları soyacağız, bugün olmasada ilerde evlenip yapman gerektiğinde ayıplayabilirler. Senle hazır burdayken bol bol yemek, salata yapıp pratik yapalım. Ne dersin? Hem boynuz kulağı geçer derler. Belki ilerde benden de güzel yaparsın!’ gibi. Mesela bu yapıcı bir yaklaşım şeklidir. Eşinize de sen bi önceki konuşmaşarımızı duymadan bir anlık cümleden beni yargıladın, küstün, salonda yatarak cezalandırdın. Kardeşinin yanında beni hem abla hemde eşin olarak aşağıladın. Hem kardeşine kötü örnek olduk hemde beni çok kırdın. Küçük çocukmuyuz da küsüyorsun sofraya ve bana. Bir şey söyleyeceksen odamızda konuşabilirdik. Böyle ufak şeylerden yatak ayırmak da nedir? Ufak bebeğimiz var. Ayrılalım evladımız anasız-babasız mı büyüsün? Orta yolu bulabilmeliyiz pek tabi biz karı-kocayız sonuçta, diyebilirsiniz. Ki tekrar söyleyeceğim üslubunuzu acilen değiştirip yumuşatmalısınız. Evliliğinizin selameti için!
Ilımlı yaklastigimda da tiye alınmadım kardeşi tarafından. Bu şekilde konuştuğumda gorumcem dalga geçer eminim ve eşimle de konusulmuyor defalarca denedim güzel konuştum olmadı ağladım olmadı öfkelendim olmadı. Terapiyi de kabul etmiyor

Önceki konularınıza şöyle bir gözattım.

-Eşiniz iş arkadaşı bir bayanla normal bir yazışma yaptı diye olay çıkarıp. Napayım benim yapım kıskanç demişsiniz
-Adama şiddet uygulamışsınız
-Bu hangi görümceniz bilmiyorum ama diğer görümcelerinizle de aranız kötü..

Hep siz haksızsınız demiyorum ama eş ailesinde ki krediniz tükenmiş. Haklıysanız kendinizi doğru ifade edin. Şiddet kullanmayın. Yok haksızsanız da kendinizi düzeltin.

Dikkat ediyorum sizin konularınız hep bu tarz.
Eşinizle sizin birbirinize resmen tahammülünüz de saygınız da kalmamış, devamlı hakaret devamlı küfür. Evlilikte olması gereken en önemli şeyin saygı olduğuna inanıyorum bu şekilde nereye kadar devam eder bilemiyorum.
Evet bazı şeyleri kaybettik artık.

Görümcem ilk evlendiğim yıl bende kaldı arada bizim de sürtüşmelerimiz oluyordu ama aramızda hallediyorduk çünkü ikili iletişim budur. Eşinize ne oluyor da ufacık bir lafta sanki kardeşine bir şey demişsiniz gibi konusuyor eşiniz son derece hadsiz ve size saygı duymuyor. Sorun görümcebin yaptığı salatada değil eşinizin hareketlerinde

Eşime salatayı yap desem kardeşine söyleyecek işten geldim yoruldum bilmem ne falan diye caz yapar
Eee tamam kardeşine o söylemiş olacaktı. Iste sorun burda aslında eşiniz yapmıyor diye söylememek siz de işten geldiginiz halde her şeyi yaparken aman tadımız bozulmasin diye adama paşa muamelesi yapmak. Öyle yapmışsınız ama yine yaranamamışsınız. Eşinizde sorun çünkü. Bari iş yapsın da öyle kavga çıksın en azından.

Eee tamam kardeşine o söylemiş olacaktı. Iste sorun burda aslında eşiniz yapmıyor diye söylememek siz de işten geldiginiz halde her şeyi yaparken aman tadımız bozulmasin diye adama paşa muamelesi yapmak. Öyle yapmışsınız ama yine yaranamamışsınız. Eşinizde sorun çünkü. Bari iş yapsın da öyle kavga çıksın en azından.
Artık yemek falan yapmayacağım .

Görümcenizin gölgesinde kalmissiniz eşinizin gözünde.Kardesine size duydugu saygidan daha fazla saygi duyuyor,onu daha cok önemsiyor yani.O nedenle gorumceye karsi yaptiklariniz,davranis biciminiz vs her sey eşinizi hirslandiriyor gibi geldi bana.Hic sevmedigim koca modeli eşiniz ; objektifligini yitirip birilerini ulvilestiren ve o ulvilestirdigi kisiye karisinin nasil davrandigiyla ilgilenen ve hatta karisina ona gore davranan koca modeli sizin kocaniz.
Görümceye çocuk baktığı için teşekkür etmeyi denese! Bir de görümce suçlu pes ki ne pes!!!

Yatili kalıyor bizimle birlikte
Yatılı kalan görümce bir işin ucundan tabi ki tutacak o zaman kusura bakmasın.
Ben geçen sene sizin gibi yaptım görümcem bizde kaldı bir yıl bebeğime baktı ama o bir yıl benim ömrümden ömür götürdü. Eşimle aram bozuldu huzurum kalmadı. İşten yorgun argın gelir yemekle uğraşırdım bir işin ucundan tutayım demezdi, anca şunu da sen yapsan olur mu derdim öyle yapardı, e her zaman da söyle söyle olmuyor ki gına geliyor insana. Bir şeyi de kendi düşünsün yapsın yardımcı olsun istiyorsun ama yok yani. En sonunda baktım olmuyor, geri gitti memleketine.
Siz de uğraşmayın inanın psikoloji kalmıyor, yıpranıyorsunuz. En minnetsiz temiz olanı bakıcı.
Bir de size tavsiyem görümceniz önünde tartışmamaya çalışın, benim görümce bir yıl kaldı tek bir kavgamızı tartışmamızı görmemiş duymamıştır. Her zaman bir arada olacağız sonuçta, bağları zedelememek de gerekiyor.

X