Kaybettiğim davam, ödenmeyen nafaka, çıkmam gereken evim ve düşman başına ailem

Duruşmalarda hakimin verdiği vaazları dinleseydiniz böyle düşünmezdiniz. Açık açık "karşı tarafın dini bütün bir Müslüman olduğunu, kendini düzelteceğine inandığını, yuvamı yıkmamın vebal olduğunu, çocuklara çok yazık ettiğimi" uzun uzun anlattı. Doğrusu ben de davayı açarken böyle bir konuşmayla karşılaşacağımı aklıma getiremedim. Neyse müthiş adalet sistemimizin konumu sabote etmesini istemediğim için o kısmı siliyorum, zaten dava kapandı ve benim 3 yıl boyunca hiçbir hakkım yok.
Yazıklar olsun... Yandaşla, ayıyla dayıyla torpille, sıfır liyakatla bu noktalara da geldik sonunda. Söylediklerinizin fazlası vardır eksiği yoktur bundan da eminim. Güçlü olun. Gerekirse kadın dayanışma dernekleri ile iletişime geçin.

Merhaba, beni hatırlayan var mı:) 2 yıllık bir boşanma sürecinin sonunda, davanın yanlış maddeden açılması sonucu davam reddedildi ve 3 yıl daha resmi olarak evli kalmakla cezalandırıldım(!)

Davayı kaybettiğimde beri ailemle kavgalıyız. Karşı tarafa ve aileme gün doğdu. Artık herşey için beni suçluyorlar. En son anneler gününde konuştuk ve tüm ısrarlarına rağmen o adamla tekrar bir araya gelmeyeceğimi söylediğim için ve "çocukları babalarına ver öyle gel" şeklindeki tavsiyelerini(!) reddettiğim için annem olacak kadın bana defalarca ahlaksız dedi. Dayanamayıp "sizin çocuğunuz olarak doğduğum güne lanet olsun" deyip kapattım.

O evlilikte çok şey yaşadım evet ama ben bitirdikten 2 yıl sonra bile bu hakaretleri, acıları, zorlukları çekmek isyan etmeme sebep oluyor. Dünyada olduğum için ve cahil yaşlarımda anne olup onları da bu hayata mecbur bıraktığım için kendimden ve beni bu dünyaya getirenlerden nefret ediyorum. Hiç doğmamış olmayı o kadar çok isterdim ki.

Neyse işte bir yandan bu baskıyla başa çıkmaya çalışırken diğer yandan karşı tarafla uğraşıyorum. Hakim tedbiren 1800 nafaka bağlamıştı. Karar duruşmasında da nafakanın devamına ve arttırma talebinin reddine karar vermişti. Artmasında gözüm yok, nafakayı ödesin yeter. Birkaç gün önce artık ödemeyeceğini yazdı. Ben de pazartesi günü icra takibi başlattım, tebligat yollattım. O da ayrı bir süreç ve mahkeme için dilekçe yazdırmaya bile 700 TL istiyorlar, benim ise yumurta alacak param yok:) Haa unutmadan, ev sahibimin çıkmam için verdiği süre bu ay doluyor. Ailemin kiradaki evine geçeceğim, oradaki kiracının çıkmasını bekliyorum. Karın ağrılarının büyük kısmı da bundan. Kardeşimi evlendirip o eve koymak istiyorlar ben ise iki çocukla gelip tüm planlarını bozmuş oluyorum. Başlarına kalıcam diye ödleri patlıyor.

Onlardan daha çok korkan biri varsa o da benim. O mahalleye, o insanlara katlanmak zorunda kalmak ayrı, geçim sıkıntısı ayrı kabus. Taşınacağım ama nasıl? İşler durma noktasında gelen siparişlerle anca temel gıda malzemeleri alabiliyorum. Nafakayı kiraya veriyordum, adi herif onu da ödemeyecek ve bu ayki kirayı kredi kartından avans çekip ödeyeceğim. (daha sonra mahkemenin maaşına haciz koyacağını umut ediyorum). Bu konudaki haklarımı bana bildirecek avukat arkadaşlar varsa minnettar olurum.

Öyle işte. Hayatımın en çaresiz, en yalnız, en kırılgan zamanlarından geçiyorum ve tek yardımcım olan psikiyatri ilacımı da sigortamı ödeyemediğim için bırakmak zorunda kaldım. Tamamen savunmasız bir halde bir günün diğerini kovalamasını izliyorum. Aile bakanlığına yazdım bir umut ama tahmin edeceğiniz gibi suriyeli olmadığım için cevap alamadım. İçim daha fazla şişerse yanlış şeyler yaparım korkusuyla bari yazarak biraz rahatlayayım dedim. Okuduğunuz için teşekkürler...
Yuzmussunuz yuzmussunuz kuyruğuna gelmişsiniz icra takibi baslatmissiniz . Eski esinizde memurmus artık o düşünsün..süreç şöyle işler tebligat eşinize ulaşır süre başlar kesinleşir sonra maaş haczi gönderirseniz...en fazla iki aya nafaka yatmaya baslar

Merhaba, beni hatırlayan var mı:) 2 yıllık bir boşanma sürecinin sonunda, davanın yanlış maddeden açılması sonucu davam reddedildi ve 3 yıl daha resmi olarak evli kalmakla cezalandırıldım(!)

Davayı kaybettiğimde beri ailemle kavgalıyız. Karşı tarafa ve aileme gün doğdu. Artık herşey için beni suçluyorlar. En son anneler gününde konuştuk ve tüm ısrarlarına rağmen o adamla tekrar bir araya gelmeyeceğimi söylediğim için ve "çocukları babalarına ver öyle gel" şeklindeki tavsiyelerini(!) reddettiğim için annem olacak kadın bana defalarca ahlaksız dedi. Dayanamayıp "sizin çocuğunuz olarak doğduğum güne lanet olsun" deyip kapattım.

O evlilikte çok şey yaşadım evet ama ben bitirdikten 2 yıl sonra bile bu hakaretleri, acıları, zorlukları çekmek isyan etmeme sebep oluyor. Dünyada olduğum için ve cahil yaşlarımda anne olup onları da bu hayata mecbur bıraktığım için kendimden ve beni bu dünyaya getirenlerden nefret ediyorum. Hiç doğmamış olmayı o kadar çok isterdim ki.

Neyse işte bir yandan bu baskıyla başa çıkmaya çalışırken diğer yandan karşı tarafla uğraşıyorum. Hakim tedbiren 1800 nafaka bağlamıştı. Karar duruşmasında da nafakanın devamına ve arttırma talebinin reddine karar vermişti. Artmasında gözüm yok, nafakayı ödesin yeter. Birkaç gün önce artık ödemeyeceğini yazdı. Ben de pazartesi günü icra takibi başlattım, tebligat yollattım. O da ayrı bir süreç ve mahkeme için dilekçe yazdırmaya bile 700 TL istiyorlar, benim ise yumurta alacak param yok:) Haa unutmadan, ev sahibimin çıkmam için verdiği süre bu ay doluyor. Ailemin kiradaki evine geçeceğim, oradaki kiracının çıkmasını bekliyorum. Karın ağrılarının büyük kısmı da bundan. Kardeşimi evlendirip o eve koymak istiyorlar ben ise iki çocukla gelip tüm planlarını bozmuş oluyorum. Başlarına kalıcam diye ödleri patlıyor.

Onlardan daha çok korkan biri varsa o da benim. O mahalleye, o insanlara katlanmak zorunda kalmak ayrı, geçim sıkıntısı ayrı kabus. Taşınacağım ama nasıl? İşler durma noktasında gelen siparişlerle anca temel gıda malzemeleri alabiliyorum. Nafakayı kiraya veriyordum, adi herif onu da ödemeyecek ve bu ayki kirayı kredi kartından avans çekip ödeyeceğim. (daha sonra mahkemenin maaşına haciz koyacağını umut ediyorum). Bu konudaki haklarımı bana bildirecek avukat arkadaşlar varsa minnettar olurum.

Öyle işte. Hayatımın en çaresiz, en yalnız, en kırılgan zamanlarından geçiyorum ve tek yardımcım olan psikiyatri ilacımı da sigortamı ödeyemediğim için bırakmak zorunda kaldım. Tamamen savunmasız bir halde bir günün diğerini kovalamasını izliyorum. Aile bakanlığına yazdım bir umut ama tahmin edeceğiniz gibi suriyeli olmadığım için cevap alamadım. İçim daha fazla şişerse yanlış şeyler yaparım korkusuyla bari yazarak biraz rahatlayayım dedim. Okuduğunuz için teşekkürler...
Sızın adınaza cok uzuldum..Allah yardımcınız olsun

Pardon da anne baba evlat ilişkilerinde bahsettiğiniz denklem işlemiyor. Ne kadar kavga da etsek, çocuklarla ilgili blöf de yapsalar bana evimize gelme deme hakları yok. Kardeşime beleşden ev verip beni kiracı olarak alıyorlar. Bir de sen gelme mi diyeceklerdi? Sanırım kız evlatlara hiçbir şeyin reva görülmeyebileceği mantığındasınız.
ben diger kardesinizin erkek oldugunu bile bilmiyorum madem aile evine gidince kira ödiceksin ne yapmaya babanın evine gidiyorsun yazmadıgın eksık seyler var o zaman

Ailemin berbat olması başka, yaptığım bez bebeklerden vergi alan devletin benden esirgediği ilacı yabancılara dağıtması, benim vergimle yürüyen aile bakanlığı sisteminin beni duymazdan gelip yabancılara kol kanat germesi ayrı şeyler. Ama hepsi aynı oranda irrite edici, hırsız ve suçlu konumunda. Hepsi hayatımdan ve haklarımdan çalıyor. Size de aralarından birinin avukatlığı düşmüş. Lütfen başka yerde yapın işinizi.
oooo senin kafa leyla olmus burda herkeze catamazsın kardess :)))) madem yazdın dinlicen okucannn

İlaç konusunda haklı bende geçen gün acil'e gittim bakın acil diyorum sigortam olmadığı için sadece doktorun imzalayacağı bir onay formu ile tedavi olabileceğim söylendi onlarca kişi arasından doktorun yanına gittim durumu anlatmak için doktor dinlemedi bile tüm bunlar olurken arkamda konunun içinde geçen ırk'a mensup bir kadın ve boy boy çocukları beş kuruş ödemeden tedavi oldular benim tek suçum orada neydi biliyor musunuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak siyaset yapmak yasak biliyorum ama arkadaşında dediği gibi ay olayı bizzat yaşadığım için anlatmak istedim

Konularınızı genel hatlarıyla hatırlıyorum.

Ancak adalet sistemindeki bir hakimi elle tutulur bir sebep olmadan böyle yaftalamak hiç hoş değil.

Zira davamızın yanlış madde ile açılmasından dolayı reddedilmiş. Keşke ilk etapta düzgün hareket edilseymiş.

Aileniz sizi kurtarmak için evlerini açmışlar ama gönüllü ama gönülsüz. Bir şekilde vermişler. Bu açıdan tamamen suçlu bulmamak lazım.

Bu arada benim anlamadığım şeylerden biri de şu; Suriye ile dilekçenizde yanıt almak arasında ne ilişki var.

En küçük bir sıkıntımı da memnuniyetimi de dilekçe yada CİMER aracılığı ile devlet kurumlarına iletiyorum. Yanıt alıyorum.

Evet sosyal yardımlar konusunda mülteciler daha çok destek alıyor. Çünkü sigortalı çalışan, barındığı bir evi olanlara çok düşük ihtimalle yardım çıkıyor. O konuda devlet, belediye, dernekler gerçekten kriterleri tekrar tekrar gözden geçirmeli.

Öte yandan hiç bir kadın yok yere boşanmak istemez. Umarım en kısa zamanda çözülür sorunlarınız, boşanır ve kendinize iyi bir hayat kurarsınız.

Bir de ilacı gss ile alamıyor musunuz?

Avukatlar bana kızmış ama avukatım çıkışta bana "bu hakim hep böyle, buna denk gelen davalarımı baştan kaybedilmiş sayıyorum. Asla boşamıyor" demişti. Kendim de duruşmalardaki tavrından az çok durumu kavramıştım zaten. Bir tek yüksek sayılabilecek bir nafaka vermiş olmasına sevinmiştim ama karar tutanağına "ileride nafaka arttırma talebinde bulunulamaz" şeklindeki maddeyi görünce onun da bir anlamı kalmadı.

Anlayışınız için teşekkür ederim🌸🌸
Cok fazla yargı izlediğim icin soruyorum glkgflkfgkl hakim degistirme hhakkı yok mu?Yada acıklamalarından hakimi cimere sikayet etme hakkınız?Davalarda kayıt olmuyor mu?
Bide ödeyemeyecegim nafakayı diyince bitiyor mu is?Maası yok mu?Neden ödeyemiyor pardonda?
Allah yardımcınız olsun.
En azından kira derdiniz olmayacak.

İstinaf süreci ayrı bir çileymiş. Avukatım kararın kesinleşmesini ve süreyi doldurmayı tavsiye etti. Karar kesinleşti zaten.
Avukatınız biraz sıkıya gelemiyor mu?
Ne bilim o olmaz bu olmaz.3 yıl bekle diyor.
Avukatınız biraz pasif gibi geldi bana.

Konularınızı genel hatlarıyla hatırlıyorum.

Ancak adalet sistemindeki bir hakimi elle tutulur bir sebep olmadan böyle yaftalamak hiç hoş değil.

Zira davamızın yanlış madde ile açılmasından dolayı reddedilmiş. Keşke ilk etapta düzgün hareket edilseymiş.

Aileniz sizi kurtarmak için evlerini açmışlar ama gönüllü ama gönülsüz. Bir şekilde vermişler. Bu açıdan tamamen suçlu bulmamak lazım.

Bu arada benim anlamadığım şeylerden biri de şu; Suriye ile dilekçenizde yanıt almak arasında ne ilişki var.

En küçük bir sıkıntımı da memnuniyetimi de dilekçe yada CİMER aracılığı ile devlet kurumlarına iletiyorum. Yanıt alıyorum.

Evet sosyal yardımlar konusunda mülteciler daha çok destek alıyor. Çünkü sigortalı çalışan, barındığı bir evi olanlara çok düşük ihtimalle yardım çıkıyor. O konuda devlet, belediye, dernekler gerçekten kriterleri tekrar tekrar gözden geçirmeli.

Öte yandan hiç bir kadın yok yere boşanmak istemez. Umarım en kısa zamanda çözülür sorunlarınız, boşanır ve kendinize iyi bir hayat kurarsınız.

Bir de ilacı gss ile alamıyor musunuz?
Hakimin yaptığı konuşmadan bazı cümleleri yazdım. Bence elle tutulur, gözle görülür, kulakla duyulur sebeplerdi.

Ailemin evine kiracı olarak gireceğim. Çıkacak olan kiracı 900 tlye otururken ben 1500 kira ödeyeceğim. Keşke başka şansım olsaydı da orada oturmak zorunda kalmasaydım.

Ben vergisini ödeyen bir vatandaş olarak zor duruma düştüğümde kendini sosyal olarak tanımlayan devlet yanında olsun, elimden tutsun isterim. Daha geçen ay sattığım 12 tane bez bebek için 500 TL vergi ödedim ve 1500ün üzerinde vergi borcum var. Ayrıca kayıtlarda kazancım, giderim, sigortamı bile ödeyemediğim gayet açıkken benim yardım isteğim geri çevrilirken bu ülkeye tek kuruş vergi vermemiş, çilesini çekmemiş insanların ekmek elden su gölden yaşaması onuruma dokunuyor. Ayrıca şu an ailemin evine gitmek zorunda kalmama sebep olan kiralık ev kıtlığı, ev fiyatlarının uçması da bu sorunun bir sonucu değil mi? Bu konuda daha fazla yazmayacağım zira site kurallarına aykırı. Sadece biraz empati yapmanızı ve tek isteğimin vatandaşlık haklarımın bir kısmını almak olduğunu bilmenizi istiyorum.

İlacım raporlu, sürekli kullanmam gereken bir ilaç. Ama buna rağmen verilmiyor.

Avukatınız biraz sıkıya gelemiyor mu?
Ne bilim o olmaz bu olmaz.3 yıl bekle diyor.
Avukatınız biraz pasif gibi geldi bana.
Bence de pasif. Zaten ilk baştan garanti olan maddeden değil de sıkıntılı bir maddeden dava açması bile yanlış kişiyi seçtiğimi gösteriyor ama parasını en başta ödedim ve başka bir avukat tutmaya gücüm yetmediği için onunla devam ettim

Diyecek söz bulamıyorum boşanıyorsun ayol sanki ne yapmışsın bitmedi bu zihniyet ☹️

Bir anne nasıl razı olur kızının tacize tecavüze şiddete göz yummasına
Kocası yaa ne tecavüzü!!!!
derler bide utanmadan.. çünkü kocasıdır
şiddete de amann bir anlık sinirle yapmıştır denilir

konu sahibi Allah yardımcınız olsun güzel hayırlı kapılar açsın inşallah :KK200:

Adalet sisteminin bir parçası olarak hakimi böyle bir şeyle suçlamanızı doğru bulmadım. Sadece bunu söylemek için geldim. Davanız, yanlış maddeye dayanarak açtığınız için reddedildiğini kendiniz söylemişsiniz. Gayet doğal bir durum bu. Dayandığınız maddedeki şartlar oluşmamışsa dava reddedilir. Bu durumda haklı haksız olmaz zaten. Sizin davanızın reddedilmesi sizi haksız, karşı tarafı haklı çıkarmaz.

Bu durum beni aşırı irrite ettiği için belirtme isteği duydum.
Adalet sisteminin bir parçası olarak böyle hakimlerin olmadığını mı düşünüyorsunuz ?
İ

Hakim reddetme sebebi olarak bunu gösterdi. Avukat "Cana kast etmekten" açmıştı. Videolar ve darp raporu vardı. Ama hakim cana kast edecek birşey yok dedi. Avukat da itiraz etti. Nasıl yok hakim bey tüm delillerimizi sunduk şahitlerimiz var dedi. Hakim de "şiddetli geçimsizlikten açsaydınız boşardım ama bu maddeden boşamayacağım" dedi.
İstinaf etmedi mi avukat ? Siz tekrar dava açın. Bu sefer bu kadar uzun sürmez. Şiddetli geçimsizlikten dava açın. Avukatla bir görüşün yazdın bir dilekçe versin size gerekirse süreci siz takip edersiniz.

Ödenmeyen nafaka için de icraya ver. Avukatının bu işlemi yapması lazım aslında. Mahkemenin tensip zaptıyla icra takibi başlatabilir. Avukat yapmıyorsa sen yap. E devlet vatandaş uyaptan nafakaya karar verilen duruşmanın tensip zaptını çıkar. Dilekçen ile birlikte onu icra dairesine götür. Yarım günde halledrsin

İstinaf etmedi mi avukat ? Siz tekrar dava açın. Bu sefer bu kadar uzun sürmez. Şiddetli geçimsizlikten dava açın. Avukatla bir görüşün yazdın bir dilekçe versin size gerekirse süreci siz takip edersiniz.
Avukatla ilişkimi kestim. İcra dilekçesi için 500 TL para istedi. Üstelik kaybettiğimiz davalardan birine de katılmamıştı ve hiçbir açıklama yapama zahmetinde bile bulunmadı. Karar da kesinleşti. Kendisi istinafa göndermenin gereksiz olduğunu söylemişti.

İcraya başvurdum, tebligat gönderttim. Şimdi eline ulaşmasını ve kesinleşmesini bekliyorum. Birkaç yerden "mahkemeden ceza alması için" ödemediği nafakanın üzerinden 1 ay geçmesi gerektiğini okudum. Bu doğru mu acaba? İcra kesinleştikten sonra hemen gidip dava açabilir miyim? Maaş haczi koydurmak için ne yapabilirim? Kusura bakmayın çok soru sordum, cevap verebildiğiniz kadarına vermenize de razıyım🙂

Hakimin yaptığı konuşmadan bazı cümleleri yazdım. Bence elle tutulur, gözle görülür, kulakla duyulur sebeplerdi.

Ailemin evine kiracı olarak gireceğim. Çıkacak olan kiracı 900 tlye otururken ben 1500 kira ödeyeceğim. Keşke başka şansım olsaydı da orada oturmak zorunda kalmasaydım.

Ben vergisini ödeyen bir vatandaş olarak zor duruma düştüğümde kendini sosyal olarak tanımlayan devlet yanında olsun, elimden tutsun isterim. Daha geçen ay sattığım 12 tane bez bebek için 500 TL vergi ödedim ve 1500ün üzerinde vergi borcum var. Ayrıca kayıtlarda kazancım, giderim, sigortamı bile ödeyemediğim gayet açıkken benim yardım isteğim geri çevrilirken bu ülkeye tek kuruş vergi vermemiş, çilesini çekmemiş insanların ekmek elden su gölden yaşaması onuruma dokunuyor. Ayrıca şu an ailemin evine gitmek zorunda kalmama sebep olan kiralık ev kıtlığı, ev fiyatlarının uçması da bu sorunun bir sonucu değil mi? Bu konuda daha fazla yazmayacağım zira site kurallarına aykırı. Sadece biraz empati yapmanızı ve tek isteğimin vatandaşlık haklarımın bir kısmını almak olduğunu bilmenizi istiyorum.

İlacım raporlu, sürekli kullanmam gereken bir ilaç. Ama buna rağmen verilmiyor.

İlaçla ilgili rapor değil, mesela babam sigortasını/bağkurunu ödeyemediği dönemlerde sgkya daha cüzi bir miktar ilk zaman 50 idi, şimdilerde 100 civarı sanırım bir ödeme yapıp aynı şekilde faydalanıyorlar.
Doktora da gidiyorlar, ilaçlarını da alıyorlar. Ödeme listesinde değilse doktorunuz ödeme listesinde olan bir ilaç ile değiştirebilir.

Öte yandan anlattıklarınızda bazı şeyleri aşırı taraflı, önyargılı değerlendirdiğinizi düşünüyorum.

Eminim ki okumuşsunuzdur yardımların nasıl olacağı tekrar değerlendirilmeli diye yazdım. Kalıcı çözümler sunulmalı mültecilerle ilgili buranın konusu değil ama. Gerekli gördüğüm mecralara iletiyorum bu sorunları.

X