Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama kaçırdığın noktalar var. Karı koca adamların bahçelerini yapmasa paraları gelirleri yok. Adamların kartları bunlarda bütün bahçe geliri bunlara akıyor bu gelirden onlara para harcanıyor ve bunu sanki kendi paralarını harcıyorlarmış gibi lanse ediyor halbuki para zaten onların kimin parasını kime harcıyorsun? Aile isterse vermiyorum artık gidin çalışın der. Ya da fındık toplamak için birilerine para verir tüm geliri evdeki oğluma verir kim ne diyebilir? Şimdi kaynı çalışıyor diye babasının tüm paraları bunlara akıyor isterse çalışmaz yıne alır payını çünkü kemdi babasının yeri konu sahibi buna karışamaz. Laf bile edemez. Çalışmaz gider karı koca mesleklerini yaparlar oldu bitti. Her sene o zaman çalışmayıp bahçeyi karı koca yapıp gelir elde etsinler öyle şey mi olur

Bak ben ilk mesajimda dedim ki sorun esinizde dedim. Yani konu sahibi burada kendi kurdugu aileden cikacak olan paradan bahsediyor ve pekala karisabilir. Ha baska is yapiyor olurlar esinin ailesinin findik bahcesine karisir o zaman derim ki konu sahibi buna karisamaz. Ozetle butun sorun esinde ve konu sahibi bunu gormuyor. hala esimi kirmadan nasil ifade edebilirim demis.

Kayina gelirsek yok ben ustumu kirletemem, yok benim iznim bilmem ne diyecek ama pasanin evlenirken takacagi altinlar da alinacak bilmem ne. Yok oyle bir dunya. Benim calistigim ve benim ailemin parasini ben de sorgularim kimse kusura bakmasin. Hakmis hukukmus haksa pasa calisacak. oyle bedavaya hak yok.

Eşiniz ve belki de siz iş bulun kendinize.. Kaynım işsiz fındığı kendi topluyor ve parasını alıyor . Biz uzaktayız şimdilik, tayinle yakına geldiğimiz de, eşim payımı ayıracam kendim toplayıp parasını alacam diyor. Hakkımı evet kim ne diyebilir babadan kalan tarla.. Kaynım napıcak o zaman neyle geçinicek.. Yarın öbür gün sizin kaynınız gelip yıllardır siz aldınız bu sene ben toplayıp alacam derse ne yapacaksınız🤔🤔

Sizi zorla bahçede çalıştıran yok, babanızın hayrına da çalışmıyor gayet geçiniyorsunuz. "Biz şunu yapıyoruz topluyor ediyoruz" diye anlatmanız durumu çarpıtmaktan ibaret sadece.

Kvnizin insanlar içinde ettiği laf gurur zedeleyici onda haklısınız ve fakat bu kadar her şeyin çetelesini tutuyor olmanız o kadar itici ki; alacaksanız laf etmeyin, laf edecekseniz almayın. Alınan tereyağından mazotuna, kimin boğazından ne geçiyor, kime kimden mal kalmış da kim nerede çalışmış da... Kaynınıza "Kaç lira alıyon aylık net he, maaşın ne" diye yüzden sormadığınız kalmış. Onu da belki laf arasında bir yerde dinleyip almışsınızdır hafızaya. Muhasebe okuyup defter tutun siz, doğal yeteneğiniz var.

Eşiniz severek yapıyor belli.
Emin olun yarın öbürgün kaynınız evlendiğinde eşi ve kaynınız prens ve prenses edalarında yaşayacaklar, hep siz çekeceksiniz bu durumu.
Hep eşinizle bu yuzden kavga edeceksiniz

Nasıl mi eminim? Bazı şeyler baştan bellidir. Emek vermediği şeyin parasını almak isteyen
Insan ancak onu yapar cunku.
Uzaktan da ev tutar kendine.
Her yıl payını alır işte
Evet ben burada oturmam diyor zaten aile evi için. "Siz işe girin kuraklık olur da fındık verimi düşerse ne olacak" falan diyor. Nasıl olsa bunlar izin günlerinde falan da gider fındık bir şekilde olur, onlar da bir işte çalışırsa fındığı eşit bölüşürüz diye düşünüyordur adım gibi eminim. Ben eşimin ailesinden hiçbir şey almadım yani 5 bilezik 1 set o da eşimin emeğiyle kazandığı fındık parasıyla. Onun dışında ne altın ne hediye ne çeyiz. Gelinliğimi, kınalığımı, nişanlığımı hepsini kendi paramla aldım. Alışverişe çıkmadık erkek tarafıyla. K.valide önüme oyasız tülbentlerini koydu evlendikten sonra istediğin varsa al içinden dedi. Bu kadar ki masraf çıkarmadım yani kimseye. Kaynımın eşinin istekleri olursa muhtemelen onlar da fındık parasından karşılanacak 😊😊😊 Bizim durumumuz yok diyecek k.valide 😊😊😊😊 Ben sırf tatsızlık çıkmasın, kimse bana laf etmesin diye her şeyi kendim hallettim ama gel gör ki şu durumda biz yükmüşüz gibi görülüyoruz 😏

İnanın ben de istemiyordum başta ama eşim orada iş alacağım, bir süre bahçe işleriyle uğraşırım dedi özel sektörde de yıpranmış 6 yıldır. Ben de iş bulurum diyordum ama burası küçük bir ilçe iş imkanı yok. Kimseye eyvallahı olmayan biriyim. Şuan da eşim kendi kazandığını da yeme içme araba masrafları bahçe giderleri buralara harcıyor. Bir akrabaları dedi ki, kızım söyleyin birkaç yıl fındık parasını size versinler kendinize ev alın, kaynın zaten baba evinde dedi. Ama ailesinin fındığı komple vermesini bırakın daha fazla masrafları oluyor bize 😑
Lütfen yanlis anlamayin ama esiniz 6 senede ne diye yipranmis el altinda calismak istemiyor belliki 18 yasinda ise girdim 23 yasimda evlenirken ayrildim hergun milletin pisligini temizledim tuvalet yikadim izmarit topladim isim geregi hic de yipranmadim isim oydu parami aldim karsilifginda sizn esiniz el atinda calisamayacak kadar kibar oyuzden aileside bildigi icin bu laflari yiyorsunuz bence.bahcelere bakiyor die bence komple findik parasini sahiplenemez oda is bulsa ozmn sizde dersiniz findik parasi istiyorum diye emin olun ikinizde madem meslek sahibisiniz kimsenin balina receline bakmayin gidin is bulun kendinize bal corek alin kafaniz rahat eder
Not : Kayniniz her daim daha degerli olacak cunku isi var ve ona ragmen 2 saat de olsa gelip bahcede calisiyor bu benim fikrim degil onun anne babasi bence oyle dusunuyor

Bak ben ilk mesajimda dedim ki sorun esinizde dedim. Yani konu sahibi burada kendi kurdugu aileden cikacak olan paradan bahsediyor ve pekala karisabilir. Ha baska is yapiyor olurlar esinin ailesinin findik bahcesine karisir o zaman derim ki konu sahibi buna karisamaz. Ozetle butun sorun esinde ve konu sahibi bunu gormuyor. hala esimi kirmadan nasil ifade edebilirim demis.

Kayina gelirsek yok ben ustumu kirletemem, yok benim iznim bilmem ne diyecek ama pasanin evlenirken takacagi altinlar da alinacak bilmem ne. Yok oyle bir dunya. Benim calistigim ve benim ailemin parasini ben de sorgularim kimse kusura bakmasin. Hakmis hukukmus haksa pasa calisacak. oyle bedavaya hak yok.
Eee çalışmasınlar? Eşininde takıları bu gelirle önceden yapılmış konu sahıbı kalkıp birikimiyle yapsın biz çalışıp geliri alalım mantığı saçma. Altın yapılsın eve ama ben yardım etmem diyebilir eleman bulurlar bu zor bir şey değil. Silah dayamıyorlar yapın diye kv kp de işiniz yok dediğine göre çokta yapıp bütün geliri almalarından memnun değil. İstemiyoruz çalışmak demek zor değil kendileri ailenin bahçesini yapıp gelir ediyor eee o zaman kaynada o bahçenin kirasını ödesinler. Babalarının hayrına çalışmıyorlar senelik gelir elde edip adamların maaş kartını alıyorlar. Ilk kez farklı baktık olaya afhjk

Evet ben burada oturmam diyor zaten aile evi için. "Siz işe girin kuraklık olur da fındık verimi düşerse ne olacak" falan diyor. Nasıl olsa bunlar izin günlerinde falan da gider fındık bir şekilde olur, onlar da bir işte çalışırsa fındığı eşit bölüşürüz diye düşünüyordur adım gibi eminim. Ben eşimin ailesinden hiçbir şey almadım yani 5 bilezik 1 set o da eşimin emeğiyle kazandığı fındık parasıyla. Onun dışında ne altın ne hediye ne çeyiz. Gelinliğimi, kınalığımı, nişanlığımı hepsini kendi paramla aldım. Alışverişe çıkmadık erkek tarafıyla. K.valide önüme oyasız tülbentlerini koydu evlendikten sonra istediğin varsa al içinden dedi. Bu kadar ki masraf çıkarmadım yani kimseye. Kaynımın eşinin istekleri olursa muhtemelen onlar da fındık parasından karşılanacak 😊😊😊 Bizim durumumuz yok diyecek k.valide 😊😊😊😊 Ben sırf tatsızlık çıkmasın, kimse bana laf etmesin diye her şeyi kendim hallettim ama gel gör ki şu durumda biz yükmüşüz gibi görülüyoruz 😏
Şimdi bazıları baba mali alacak demiş ama

Sizin yerinizde işçiler çalışmış olsaydi kalan para 3 e bolunurdu alırdı hakkı.

Ama ortada sadece 1 tarla var, geri kalan her şeyi siz yapıyorsunuz
Eken biçen toplama olmazsa zaten o tarla ne ise yarar ki?

parayı 2 ye bölersiniz mesela, baba kendi payını verir oğluna o olur
Onun dışındaki durumlar bence haksızlık !!

Ve tabii ki siz ne derseniz deyin iş eşinizde bittiği için boşuna kendinizi yıpratmış olursunuz.

En güzeli ayrı olmak bu meselelere
Siz de yapmayın, bırakın eşiniz kimlerle hallederse halletsin. Bu kadar verici olmayın
Çok üzülürsünüz

Eee çalışmasınlar? Eşininde takıları bu gelirle önceden yapılmış konu sahıbı kalkıp birikimiyle yapsın biz çalışıp geliri alalım mantığı saçma. Altın yapılsın eve ama ben yardım etmem diyebilir eleman bulurlar bu zor bir şey değil. Silah dayamıyorlar yapın diye kv kp de işiniz yok dediğine göre çokta yapıp bütün geliri almalarından memnun değil. İstemiyoruz çalışmak demek zor değil kendileri ailenin bahçesini yapıp gelir ediyor eee o zaman kaynada o bahçenin kirasını ödesinler. Ilk kez farklı baktık olaya afhjk

Elektracim seni severim bilirsin bir kere de ayni dusunmeyelim ne olacak :) :KK200:

Ama kaçırdığın noktalar var. Karı koca adamların bahçelerini yapmasa paraları gelirleri yok. Adamların kartları bunlarda bütün bahçe geliri bunlara akıyor bu gelirden onlara para harcanıyor ve bunu sanki kendi paralarını harcıyorlarmış gibi lanse ediyor halbuki para zaten onların kimin parasını kime harcıyorsun? Aile isterse vermiyorum artık gidin çalışın der. Ya da fındık toplamak için birilerine para verir tüm geliri evdeki oğluma verir kim ne diyebilir? Şimdi kaynı çalışıyor diye babasının tüm paraları bunlara akıyor isterse çalışmaz yıne alır payını çünkü kemdi babasının yeri konu sahibi buna karışamaz. Laf bile edemez. Çalışmaz gider karı koca mesleklerini yaparlar oldu bitti. Her sene o zaman çalışmayıp bahçeyi karı koca yapıp gelir elde etsinler öyle şey mi olur
Valla akan para yok maalesef 😊 fındık işiyle uğraşanlar anlar beni. 16 dönüm kadar bahçe var. Eşimin arabası son bir aydır her gün bir saat köye inip çıkıyor. Sabah saat 5 olmadan çıktı akşam 7ye kadar güneşin alnında ter içinde her yere koşuyor. Fındığın %30u kayınvalideye gidiyor, masraflar kesilmiyor onların parasından. Alman gübresi, solucan gübresi, böcek ilacı vs eşim alıyor, bahçe motorları, makasları eşime ait motorlar arıza veriyor tamire gönderiyor, arabanın mazotunu kendisi karşılıyor, bahçe motorlarına benzin alıyor, köy evi derme çatmaydı kendi parasıyla yaptırdı, ailesine her iki günde bir sürekli alışveriş yapıyor. Daha sayamayacağım bir sürü masraf var. Fındıık temizlemek için patoza para veriliyor, fındığı tüccara taşımaya para veriliyor. Fındık destek parasıyla kayınpederlere yatak alındı. Valla az çok ekonomiyi takip ediyorsanız her şey ateş pahası, gübre vs. Hep dolar endeksli. Ben ramazanda ne halde sahurdan sonra bahçelere gittim eşimle 20 kiloluk çuvallar taşıdım sırtımda. Ki buradaki fındık bahçelerinde düşe kalka gidiyorsunuz, uyuz oldum bahçede her yerimdyerimde yaralar çıktı. Valla hiç öyle biz her şeye konduk paralar bize aktı gibi bir durum yok benim ayar olduğum da bu zaten. Tabi bahçe k.pederin, ben bizim demiyorum. Ama eşim olmasaydı da mümkün değil gelip burada iş yapamazlardı. Bahçeleri bile eşim okuyup araştırıp internetten tekniklerini izleyip adam etti, verimini artırdı

Bazı Karadenizli tanıdıklarımızda fındık sırası oluyor kim o sene çalıştıysa paranın çoğu ona gidiyor. Şimdi de o şekilde bir yıl siz bir kaynınız şeklinde düzenlemediğiniz sürece sizin üzerinizde kalacak.
Siz ve eşiniz de fındık haricinde bir geçim kaynağı bulun gerekirse başkasına kiralayın ama emeğinizi verip hem de biz bakıyoruza getirmeyin.

Bu arada esim şuan köyde tarlada tarım isleri ile uğraşıyor
Yıllardır bekarken çalışmış köye ve iki abisi bunun etinden sütünden fazlasıyla yararlanmış ve birsuru mal sahibi olmuşlar
O mallardan eşime birşey düşmeyecek adım gibi eminim.
Şimdi seneye ev alma durumumuz var esim bu yaz yine orada bu yaz komple orada geçiriyor zamanini ama bu yaz eş ailesi borçlarını ödeyecek.
Seneye üründen gelir elde edilirse eşime yardım edeceklermis esim ama tabiri caizse hayvan gibi çalışıyor.
Okul biteli yüzünü göremedim.
Ama mesela ne kadar yardım edecekler diyorum iste bir üründen kar edilirse diyor
Edilmezse diyorum karavana😂
Eşek olursan semer vuran çok olur.
Sizin yerinizde olsam iş bulurdum.
Ortak işten hayır gelmez.
Benim kendime ait maaşım olduğu için umruma değil.
Bazısı çok çalışır kimisi sadece görünür.
Kayninizla yerinizi ayirin resmiyette olmasa da hakkını verin fazlasına göz dikmesin.
Anlatırken ne kadar sinirlendiysen bı sürü bu yaz demissin.
Canım benim ya 🤭🤭🤭

Bahçe dededen miras yoluyla kaldıysa şu an için eşinizin ve kardeşinin söz hakkı zaten yok. Mal kayınbabanın. Tamam yükü siz çekiyorsunuz ama mal onun. Neticede geçiminiz de şu an onun malına bağlı. Evlenmeden çalışıyormuşsunuz, eşiniz mühendismiş geçin bunu. Şu an o bahçe sayesşnde geçiniyorsunuz, kayınbabanın üslubu hatalı ama söylediği tamamen yanlış değil. Bahçede eşinizin kardeşinin de payı olacak neticede baba malı. En doğrusu bu lafları işitmemek adına kendi yolunuzu çizmeniz

Biz nişanlıyken daha evimizi kiralamamıştık, k.valide anneme telefonda bize de bir oda düşer mi acaba demiş kendisi ve eşi için. Ki babam istemeye geldiklerinde anneler oğullarını pek paylaşamaz buna hazır mısın demişti. Tabi hazırım dedi ama düşüncesi şuymuş kışın 6 ay bizimle yaşayacakmış eşiyle birlikte, yazın da köyde kalacakmış. Kendi evini de kaynıma verecekmiş evlenince o orda oturacakmış. Bana sormadan bunu planlamış. Ben duyunca kabul etmedim, babam da öyle olacaksa nişanı atalım dedi. Sonra akşamına babamı arayıp ben öyle demedim misafirlik için bize yatak odası hazırlasalar dedim, eşin yanlış anladı deyip suçu anneme attı, annem yemin ediyor başta öyle demedi diye. Eşim de sonradan itiraf etti evet annemin öyle bir niyeti vardı 6 ay bizle kalacak 6 ay köyde kalacaktı, hem köy evini de mirasçılar alamayacaktı diğer evimiz de kardeşime kalacaktı diye. 😏😏
Hoşt yahu o kaynananiza. Niye kayniniz orada özgür yasayacakmis da sizin basiniza coreklenecekmis eş ailesi?
Ne münasebet kime sormuş
Kayniniza niye kiyamiyolar hayrola

Bizim sülalede bir sıkıntı var o zaman
Annemler 6 kardeş
Köyde bir tek dayım var. Hem dedemle anneannemin tüm ihtiyaçlarını görür. Hem de köydeki tüm işleri yapar. Mal mülk tarla dedemlere ait. Yıllarca kimse de bizim de payımız var 6 kardeşiz bize de ver demedi. Ben bi kere anneme sordum hak değil mi diye. O orada çalışıyor, yoruluyor, emek veriyor, tarla ekmek biçmek zordur, ek olarak anne babama bakıyor tek başına dedi. Bana doğrusu bu gibi geliyor.

Eşiniz ve belki de siz iş bulun kendinize.. Kaynım işsiz fındığı kendi topluyor ve parasını alıyor . Biz uzaktayız şimdilik, tayinle yakına geldiğimiz de, eşim payımı ayıracam kendim toplayıp parasını alacam diyor. Hakkımı evet kim ne diyebilir babadan kalan tarla.. Kaynım napıcak o zaman neyle geçinicek.. Yarın öbür gün sizin kaynınız gelip yıllardır siz aldınız bu sene ben toplayıp alacam derse ne yapacaksınız🤔🤔
Haklısınız. Ben bu yıl KPSS sınavına gireceğim eşim de büyük şehirlerde iş bulabilir. O gelse de gelmese de biz gidelim de kafam rahat etsin istiyorum artık 😑

Şimdi bazıları baba mali alacak demiş ama

Sizin yerinizde işçiler çalışmış olsaydi kalan para 3 e bolunurdu alırdı hakkı.

Ama ortada sadece 1 tarla var, geri kalan her şeyi siz yapıyorsunuz
Eken biçen toplama olmazsa zaten o tarla ne ise yarar ki?

parayı 2 ye bölersiniz mesela, baba kendi payını verir oğluna o olur
Onun dışındaki durumlar bence haksızlık !!

Ve tabii ki siz ne derseniz deyin iş eşinizde bittiği için boşuna kendinizi yıpratmış olursunuz.

En güzeli ayrı olmak bu meselelere
Siz de yapmayın, bırakın eşiniz kimlerle hallederse halletsin. Bu kadar verici olmayın
Çok üzülürsünüz
Zaten fındıkta işçiye para ödeyince pek bir şey kalmıyor bahçe sahibine. İşçi ne kadar özenecek bu da ayrı durum. İşçi alışverişini de yapıp getirecek değil. Köyde doğru düzgün yol yok eşim arabayla taş toprak zar zor gidip geliyor. K.pederin kartını biz kendimize harcamıyoruz. Eşim onların ihtiyaçları için kullanıyor. Zaten onlar karta para yatırıp çekmeyi bilmiyor. Kendisi yaptığı harcamaları da hesap etmiyor. Kendi parasıyla da onlara bir şeyler alıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X