Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
an biz bahçeyi verimli hale getirdiysek, şuan biz anne babanın bütün sorumluluğuyla ilgileniyorsak. Dul teyze ve anneanneyle de eşim sürekli iletişimdeyse. Yığınla masraf yapıyorsak, birikim yapamıyorsak, seneye de fındık parasıyla kaynıma altın alınacaksa biz bu hamallığı niye çekiyoruz?
Çekmeyin hanımefendi
Üstünüze ait olmayan bahçeden de hak iddia etmeyin
Verirler yarıya yine alır parayı otururlar
Ki sizden yüzde 30 alıyorlarmış diğer türlü yarısını alacaklar
Eylül,ekim,kasım,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz ve ağustosla birlikte, temmuz ve ağustos full olmak üzere diğer aylarda da çoğunlukla bahçede eşim. Buradaki köylüler yapmayın ne gerek var o kadar gübreyle uğraşmayın diyor, ışka almayın diyor, eşim hepsini araştırdı bir sürü işlem yaptı maşallah fındıklar dolu dolu 2 sene önce bahçeler öyle değildi
E çünkü eşiniz çalışmıyor ya hani
Bol bol vakti var
E tüm gelir planınızı da fındığa göre yapmışsınız
Bu durumda oraya yatırım yapmanızdan daha mantıklı olan ne var ki zaten?
Bu arada karadenizliyim
Hakimim yani fındık işlerine
Bilmeden sallamıyorum yani

Mesajları okumamışsınız ki. Dededen miras 2 yıl önce kaldı. Bütün her şeyle eşim ilgileniyor. Maaş kartından biz kendimize bir harcama yapmıyoruz kart eşimde çünkü anne baba bankamatikle uğraşamıyor. Fındığın %30 geliri k.pedere teslim ediliyor. Onun dışında bütün masrafları eşim karşılıyor aklıma gelenleri detaylıca yazdım önceki mesajlarda. Şuan biz bahçeyi verimli hale getirdiysek, şuan biz anne babanın bütün sorumluluğuyla ilgileniyorsak. Dul teyze ve anneanneyle de eşim sürekli iletişimdeyse. Yığınla masraf yapıyorsak, birikim yapamıyorsak, seneye de fındık parasıyla kaynıma altın alınacaksa biz bu hamallığı niye çekiyoruz? Mesajlarda bahçe k.pederin deniyor evet onun, ama adan zye her şeye eşim yapıyor. Fındık parasıyla eşim benim altınlarımı aldı evet ama çalıştı çabaladı o bahçeler için o parayı zaten o hak etti. Kaynım zaten baba evinde oturuyor faturaları telefonuna kayıtlı olan pederin emekli maaş kartından ödüyor. Tabi bu durumda k.pederi sömüren haksız biz oluyoruz. Birkaç saatlik çalışmada bile kıyamet kopartan faturaları da babasından ödeyen kaynıma altın alınması hak oluyor öyle mi? Olmuyor işte ben de bunu kabullenemiyorum
Kusura bakmayın ama siz baya her şeyi sahiplenmişsiniz yorumlarınızdan anlamıştım zaten iyice içinizdekileri çıkarıyorsunuz. Ama şu gerçeği unutmayın mallar sizin değil siz o mallar olmadan geliriniz var mı? Yok. Kaynınız çalışıyor baba evinde oturuyor eeee adamın mesleği var onun çalışması suç mu? Sizin işinizin olmamasının suçu kaynınızın mı adam hakkını alıcak sizi ortada enterese eden bir durum göremiyorum yok beraber oturuyorlar yok dededen kalmış adamlara babasında kalmış bu sizi niye ilgilendiriyor sürekli bir mağdur edebiyatı yapıyorsunuz? Adamlar sizi istemediği için laf sokuyor olabilir bunu hiç düşündünüz mü? Sizi zorla çalıştıran yok isteyende yok bence ki kendınız diyorsunuz sorun uğraşmamak istemek değil istiyorum diyorsunuz yani siz istiyorsunuz ki hep biz yapıp alalımda öyle bir dünya yok. Çalışmayın emek vermeyın adamlar yine her türlü yapar siz kaynınız vs hiç almasın hep bizim olsun istiyorsunuz hep yorumlarınızın alt metni bu ama adam sizden icazet almaz babasının yerı sizin babanızın yeri değil

Kızlar merhaba, bu konuda gerçekten fikirlerinizi merak ediyorum. Biz eşimle Karadeniz'in bir ilçesindeyiz, eşimin ailesi de 6 ay kendi evlerinde kalıyor, 6 ayda bizim yaşadığımız ilçeye bağlı köylerinde kalıyorlar. Kaynı, ailesinin evinde yaşıyor bekar ve çalışıyor sgk'lı olarak. Ben yeni evliyim, eşimle birlikte bahçelerin bakımını yapıyoruz bu yaz da fındık toplayacağız. Anne babası da toplamaya yardım edecek. Eşim fındığı satıp paranın %70ini kendimize alacak, bu para bizim 1 yıllık geçim kaynağımız olacak, kalanı da anne babasına verecek. Seneye kaynıma da fındık parasından vereceğini söyledi kaynımın düğün altınları için hoş henüz bir gelin adayı yok. Kaynım yıllık izninde buraya geldi ve sadece birkaç saat çalıştı. Sonrasında kavga gürültü ben tekrar iş kıyafetlerini giymem, yemek molası vermeseydik yemek getirirken benim fikrimi mi aldınız vs dedi (ki hem önüne yemek koydum hem de hepimize böyle çemkirdi hata ettik hazırlamakla) ve ben kadın halimle gidip eşime ve kayınpedere çuval taşıyarak yardım ettim. Kaynımın hem buradaki hiçbir işle alakası yokken, hem düzenli bir işi varken, kira vermiyor, faturaları babasının emeklisinden ödüyorken.. Biz ise burada kirada, bahçeyle sürekli ilgileniyorken, eşim sürekli arabasıyla köye in çık yapıp anne babanın her alışverişi, bahçe masrafları, mazotu, benzini, gübresi, motor arızaları vs. vs. bir sürü iş ve masrafla uğraşıyorken.. Konuşulan şu: seneye fındık parasından kaynıma da verilecekmiş evleneceği zaman gelinin takıları fındık parasıyla alacaklarmış. Bu normal mi sizce? Evet eşim bana taktığı bilezikleri fındık parasıyla aldı ama zaten eşim olmasa anne baba buraya gelip bahçe işlerini yapamaz bile, k.peder çok pasif, neredeyse hiçbir şey yapamıyor, her şey eşimin omuzlarında. Bunların üstüne bir de geçenlerde babamlar geldi, k.valide dedi ki biz olmasak bu çocuklar açlıktan ölür. Ben üniversite mezunuyum ve evlenmeden önce hep çalıştım. Eşim mühendis 6 yıl özelde çalıştı. Maddi hiçbir beklentimiz yok eşimin ailesinden durumları yok ama eşim buraya yerleşmek istedi, zaten bahçeler 2 yıl önce dededen mirasla kaldı onlara, kafasında farklı iş planları da vardı ama umut veren kişi sözünden dönünce tek yapamadı. Kayınvalidenin yoğurdu, balı, tere yağı, zeytinyağı, kaşarı, yediği önünde yemediği arkasında eşim her ihtiyacını alıyor. Ona rağmen ailemin yanında da sanki bütün varını yoğunu bize vermiş gibi konuştu. K.pederin kartını da verdim onlara fındığı da diyor ama her istediğini alıyor eşim. Zaten o para anca giderlerini karşılıyor. Kendilerine bile kaşar yumurta vs veriyor sürekli düşünün. Hesabını ayrı tut dedim eşime ayrı zaten diyor ama sanmıyorum ayrı tuttuğunu. K.valide şimdiden biz olmasak bunlar açlıktan ölür diyor babamlara, ki öyle bir şey asla yok resmen eşim onlara bakıyor, kavga çıkmasın diye kendimi zor tuttum o an. Şimdiden bunları söyleyen yarın öbür gün neler der. Biz yatalak değiliz elimiz ayağımız tutuyor, eşim bahçeleri çekip çeviriyor bize ettiği lafa bakın. Kaynım da kayınvalide de, sizin de bir işiniz olsun gibisinden laflar etti birkaç kere. Eşim çalışırken aile evinin tadilatına para harcamış, her ay kardeşi okurken para yollamış, buna rağmen eşime paranı hiç biriktirmedin, neyse ders oldu sana yapacak bir şey yok gibisinden laf ettiler. Eşime kibarca söyledim kardeşin kendisi çalışıyor altınları o alsın dedim hayır ben de fındık parasıyla aldım diyor. İyi de senin işin şuan bu, onun gibi bahçede iki saat çalışıp esip gürlemiyorsun ki 😏😏😏 Sizce doğru mu düşünüyorum, bu durumu eşimle tekrardan konuşmalı mıyım, kırmadan nasıl ifade edebilirim fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim okuduğunuz için.

Bence aile işine bu kadar müdahil olmayın , haksız olan siz olursunuz çünkü. Eşiniz gerizekalı olmadığına göre kendi hakkını savunuyordur heralde ama benden size tavsiye kendi mesleğinizle bir iş bulup çalışın o fındık parasına pek bel bağlamayın.

Çekmeyin hanımefendi
Üstünüze ait olmayan bahçeden de hak iddia etmeyin
Verirler yarıya yine alır parayı otururlar
Ki sizden yüzde 30 alıyorlarmış diğer türlü yarısını alacaklar

E çünkü eşiniz çalışmıyor ya hani
Bol bol vakti var
E tüm gelir planınızı da fındığa göre yapmışsınız
Bu durumda oraya yatırım yapmanızdan daha mantıklı olan ne var ki zaten?
Bu arada karadenizliyim
Hakimim yani fındık işlerine
Bilmeden sallamıyorum yani
Yahu daha 8 aylık evli eşi daha 1 aydır köye gitmiş ama öyle bir anlatıyor ki karı koca sanki çalışıyorlar halbu ki kayınvalidesini sevmeyen nayramdan bayrama arayan köye bile gitmiyor ama baya yoruluyor ne hikmetse:işsiz: herhalde eşim yapsın sahıplenelim geçimi böyle yapalım diye plan yapıldı ama baktı kayın ortaya çıktı hakkını alacak planlarına çomak soktu olmaz doğru bulmuyorum dıye içerlemiş😶 ama kaynı babasının malından hak alıcak kendi bu konularda dış kapının dış mandalı olduğunu unutmuş

Bakın benim eşim de babasının meyve bahçelerine bakıyor ama aynı zamanda uluslararası bi şirkette mühendis, çoğu zaman işçi çalıştırarak organizasyonu onda olacak şekilde ilgileniyor yani tüm gelirini bu bahçelerden sağlamıyor çünkü o bahçelerde abartmıyorum en az beş ailenin daha hakkı var bugün biri vefat etse tüm dengeler değişir, ben zaten kamuda memurum o bahçeler haricinde aylık 15 bin gelirimiz var, bahçeler umrumda değil çünkü kendi gelirim var tekrar edeyim mi kimsenin malında gözüm yok çünkü kendim kazanıyorum, umarım ana fikri kapmışsınızdır.

Yahu daha 8 aylık evli eşi daha 1 aydır köye gitmiş ama öyle bir anlatıyor ki karı koca sanki çalışıyorlar halbu ki kayınvalidesini sevmeyen nayramdan bayrama arayan köye bile gitmiyor ama baya yoruluyor ne hikmetse:işsiz: herhalde eşim yapsın sahıplenelim geçimi böyle yapalım diye plan yapıldı ama baktı kayın ortaya çıktı hakkını alacak planlarına çomak soktu olmaz doğru bulmuyorum dıye içerlemiş😶 ama kaynı babasının malından hak alıcak kendi bu konularda dış kapının dış mandalı olduğunu unutmuş

Hepi topu 1 ayın mevzusumuymuş bu🙈

Yuh 1 ayda mı yaşanmış her şey?
Tüm yıl bahçeye gitmiş eşi, kayınvalide bir ayda her gün kaşar yemiş filan 🤪
İşin özü şu baba malını kim daha çok yiyebilirim derdinde yani

Valla ben olsam maaşlarına karışmam bari o el harçlığı olsun insancıklarda ,belki arada kaşarın yanında canları sucuk ister, te o zaman ar etmeden bi konu daha açarsınız kayınvalidem hergün sucuk yiyor diye , bu arada kilonuza baktım siz de az değilsiniz hergün kaşarları balları götürüyorsunuz sankim 😁🥸

Kayninizin hakkini almasi kadar normal birsey yok hatta bu yil ve onceki yilda almaliydi esiniz normal sgkli bir is bulsun hatta vardiyali olursa bos vaktinde yine bahcede calissin iscilik masrafini dusun kari paylasin. Su anki duzen en sacma duzen boyle seymi olur. Ayrica hem maas karti sizde hemde kasar bal lafi yapmissiniz evet size bakiyorlar baska geliriniz yok birde mutlu degilsiniz planiniz yok bugun vazgecseler bostasiniz.

Valla ben olsam maaşlarına karışmam bari o el harçlığı olsun insancıklarda ,belki arada kaşarın yanında canları sucuk ister, te o zaman ar etmeden bi konu daha açarsınız kayınvalidem hergün sucuk yiyor diye , bu arada kilonuza baktım siz de az değilsiniz hergün kaşarları balları götürüyorsunuz sankim 😁🥸
Kayınpederin kartından alınan kaşarlar ballardır şimdi kimse yemez bunu kart bizde de yok efenim giderlerini sağlıyoruz. Gider maaşı çekıp ellerine verirsin kart niye sizde gayet üstlerinden geçiniliyor. Adamlar laf sokuyormuş çalışın diye tabi sokar bütün gelirler akıyor size 😑 sonra yok bize evlenirken nir şey yapmadılara bağlıyorlar adamın parasıyla altınların yapılmış sen daha eşya almamışsın burada insanlara bunun lafını yapıyor. Te allahım

Kayınpederin kartından alınan kaşarlar ballardır şimdi kimse yemez bunu kart bizde de yok efenim giderlerini sağlıyoruz. Gider maaşı çekıp ellerine verirsin kart niye sizde gayet üstlerinden geçiniliyor. Adamlar laf sokuyormuş çalışın diye tabi sokar bütün gelirler akıyor size 😑 sonra yok bize evlenirken nir şey yapmadılara bağlıyorlar adamın parasıyla altınların yapılmış sen daha eşya almamışsın laf sokuyor. Te allahım
Bi soru daha ekleyeyim sana
Hani konu sahibinin eşi çalışıyormuş ya önceden
O zamanlar kim karttan maaşlarını çekiyormuş acaba? 🙄

Dün bir bugün iki, eş ailesinin malı, parası, yediği kaşar-tereyağı dert olmuş size.
Kusura bakmayın ama dışardan çok hesapçı biri gibi görünüyorsunuz.
Bu kadar rahatsızsanız karı-koca başka işler bulun kendinize.
Biriniz mühendis, biriniz üniversite mezunuymuşsunuz ya, ne işiniz var fındık bahçesinde?

Kayınpederin kartından alınan kaşarlar ballardır şimdi kimse yemez bunu kart bizde de yok efenim giderlerini sağlıyoruz. Gider maaşı çekıp ellerine verirsin kart niye sizde gayet üstlerinden geçiniliyor. Adamlar laf sokuyormuş çalışın diye tabi sokar bütün gelirler akıyor size 😑 sonra yok bize evlenirken nir şey yapmadılara bağlıyorlar adamın parasıyla altınların yapılmış sen daha eşya almamışsın laf sokuyor. Te allahım

Tabi bütün gelir bunların elinde doğal olarak kayınvalidenin mutfak masrafını karşılıyorlar gözüne batıyor gelin hanımın, kayınvalide bundan hoşlanmayınca da sinir oluyor. Eşi belli ki özel sektörde çalışmak istememiş böyle takılmak istiyor gelin hanıma gelen para yetmiyor, git çalış bi işte istediğin gibi harca paranı ya da sus otur bi zahmet. Aile bahçesi bu kadar sahiplenilir mi sanki gelirken çeyizinde getirmiş.

Bi soru daha ekleyeyim sana
Hani konu sahibinin eşi çalışıyormuş ya önceden
O zamanlar kim karttan maaşlarını çekiyormuş acaba? 🙄
Bende bir soru ekliyeyim bu insanlar 6 ay köyde 6 ay farklı yerdeler niye? şimdi eş ailesi bir atdıd eşiyle köydeymişler demek ki adamlar köye çalışmaya gidiyorlar. Ama tüm gelir konu sahibine eşine akıyor. Eee onlarda çalışıyor oğullarına diğer senelerde pay verirlerdi dimi?

Bende bir soru ekliyeyim bu insanlar 6 ay köyde 6 ay farklı yerdeler niye? şimdi eş ailesi bir atdıd eşiyle köydeymişler demek ki adamlar köye çalışmaya gidiyorlar. Ama tüm gelir konu sahibine eşine akıyor. Eee onlarda çalışıyor oğullarına diğer senelerde pay verirlerdi dimi?
Ama aynı zamanda hiç becerikli değiller
Her şeyi konu sahibinin eşi çekip çeviriyor 😶

Eylül,ekim,kasım,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz ve ağustosla birlikte, temmuz ve ağustos full olmak üzere diğer aylarda da çoğunlukla bahçede eşim. Buradaki köylüler yapmayın ne gerek var o kadar gübreyle uğraşmayın diyor, ışka almayın diyor, eşim hepsini araştırdı bir sürü işlem yaptı maşallah fındıklar dolu dolu 2 sene önce bahçeler öyle değildi
Altı yıldır karadenizli geliniyim hiç bu kadar gidip gelip ilaçlayan gübreleyen görmedim. Siz baya baya hormonlu gıdaya çevirmişsiniz. Bizimkiler de ot biçiyor dediğini gibi zırt pırt olmaz o iş. Fındıktan bir ay önce giderler o bir ayda biçilir.
Ağustosta toplanır, temmuzfa ot biçilir. Eylülde patoza verilir, satılır. Ekimde hadi bilemedin kasımda gelir kayınpeder. Mart nisan gibi de gübreye gider on gün kalır döner. Gayet de verimli. Köylerinde de herkesin çalışma sistemi bu. Sürekli iş yok fındıkta ben şahidim yahu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X