Kayınbiraderim bebeğimi kıskanıyor, kayınvalidem de körüklüyor

Sizi çok iyi anladım.biri demiş 7 yaşındaki cocukdan normal sevmesi beklenemez .Kiskanmasi için yerden yere atması gerekirmiş kendini 🤣Siz nasıl çocuklar yetistiriyirsunuz.Okula başlamış çocuk artık nerede durması nerede konusmasi gerektiğini bilmesi gerekir.Benimde çocuklarım 7 yaşında oldu ve kuzeni yeni dogdugunda gayet güzel kucağında tuttu sevdi oyaladı hatta 4 yaşına kadarda en iyi arkadaşı oldu iki kızımda.ben sevdiğinde de hiç zarar vermek aklından gecmedi.Demek çocuk sınırlarını bilirse yapılmaması gereken ogretilirse gayet de güzel olur.
Anlasilan cocugun sınırı yok belli kayınvalideniz çocuğu geç yapmış fakat nasılsa arada kaynar büyür diye hiç ilgilenmiyor heralde.cocukda bebekle ilgilenirken sizin ve annesinin ilginizi çekmek için gürültü vs... Yapıyor. Onu oyalayacak onunla oyun oynayacak komşu yada akraba çocugu varsa onuda çağırın onlar geldiğinde.En güzel oyunla ilgisi dağılır çocukların.
Evet, demek istediğim bu. Benim de 6 yaş küçük kardeşim var, ben de kıskançlık hissediyordum, ama zarar vermeden sevmeyi de biliyordum yani 7 yaşında. Kaldı ki bu kardeş değil yani devamlı birlikte değiller bir kaç günde bir 3 4 saatliğine görüşüyorlar, ilkokula giden çocuk o kadar kontrol edebilmeli kendini.
Madem kayınvalideniz olaya müdahale etmiyor siz müdahale edin çocukla bebeği yalnız bırakmayın, ikisiyle beraber oyun oynayın diğer işleri de kayınvalidenize yönlendirin. Bunu net bir şekilde dile getirebilirsiniz 7 yaşındaki çocuk için "onunla vakit geçirmeyi seviyorum yeğeni ile arasına bağ kurulsun diye beraber vakit geçirmek istiyorum anne siz zaten evde yeterince görüşüyorsunuz" deyip üçünüz beraber oyun oynayarak diğer işleri kayınvalidenize yönlendirebilirsiniz diye düşünüyorum
Bunu denedim ama benim oğlum da çok sakin bir bebek değil ve daha 7 aylık, huysuzlanmadan en fazla 15-20 dakika oynayabiliyor, oyunu bölününce çocuk da daha çok sinirleniyor. Çevremde hiç çocuk da yok ne yazık ki. Bebeği kayınvalideme verip ben oynamaya oyalamaya çalışınca da annesinde aklı kalıyor.

açıkça konuşsanız, anne sözlerin yüzünden bu çocukcağız zarar görüyor deme öyle şeyler deseniz dinler mi sizi?
İşte öyle dersem ben çocuk yetiştirmeyi bilmiyor muyum diye alınma ihtimali çok yüksek.
Konuda hersey ayri değişik 7 yaşindaki kayin birader 🤣 askere evlendikten sonra giden iş ekstra bir çocuk 🤦🏼‍♀️ kaçiyordu muhtemelen bu seyler

Valla böyle yazınca gerçekten garip geliyor ama aslında kendi içinde mantıklı bir durum valla 😂 Eşimle üniversitede tanıştık, mezun olunca evlendik, çalışırken bir yandan yüksek vs yaptık bu nedenle eşimin askerlik işi uzadı. O arada bebeğimiz oldu. Kayınvalidem de 50li yaşlarda üni mezunu yani hikayedeki en garip kısım 45 yaşında yeniden anne olması 😂

7 yaşında oğlum var. Böyle davransa elinden tuttuğum gibi doktora götürürüm büyük bir sorunu var diye. Çocuk artık birinci sınıfta, hareketlerinin sorumluluğunu çoktan almış olması lazım. Ana oğul sorunlular yani bunu da normalleştirmeyin
Zaten çocuğun psikolojik destek almaya ihtiyacı var babanın kaybından ötürü falan da. Okulda da problemler yaşıyormuş. Ancak bunu eşim söylediğinde ben kardeşini ölümden sonra götürdüm doktora normal dedi, sen deli mi zannediyorsun kardeşini diye günlerce eşimle konuşmadı, ben desem neler olur bilemiyorum.

Bebegim doğduğunda gorumcemin kizida kiskanmisti, oda 7 yaslarindaydi hatta emzik emmeye calisiyodu. ona hep anlattilar. O daha bebek, daha savunmasiz, senide seviyoruz onuda seviyoruz gibi. Simdi kizimla cok iyi anlasiyor, her bulusmalarinda ona balon,toka gibi kucuk hediyeler aliyormus.
Tek farki var. Zarar verme huyu yoktu, zaten izin vermezdim. Sizde izin vermeyin. Cocuk akil edemeyebilir ama annesi duruma müdahale etmeli. Eger annesi cocugunu telkin etmiyorsa, engellemiyorsa siz mudahil olun

Kv taktigini kullan tam tersini yap. Cocugu öv. KV bebegi ovdugunde aa asil oglun daha iyi, daha tatli diyerek abart gitsin. Hem kv hönk noluyoruz der, hem cocuk mutlu olur.
Evet ben de bu yolu denedim, mesela kayınvalide bebeği severken ben çocuğu gidip sevdim aa ama ahmet kadar tatlı değil bu bebek, ne kadar akıllı sevimli bir çocuk Ahmet hem artık okulda da çok başarılı bir öğrenci olmuş falan diye diye, kayınvalidem yok yok bu çok başka benim oğullarımın ikisinden de tatlı Ahmet çok fena bir bebekti falan diyor 🤦‍♀️ hani çocuğu özellikle üzmek istesen bu kadar söylenmez

Aa simdi yorumlara baktim da cocugun baska sorunları varmis. Cocuk psikiyatristine götürmeleri lazim. Cocuk küçükken ebeveyn kaybi yasadiysa, cocukta bir sorun olmasa bile mutlaka her ebeveyn bunu yapmali. Siz sadece bebeginizi koruyabilirsiniz, cocugun davranışlarını degistiremezsiniz
Bende böyle düşünüyorum, ancak annesi yaşça da büyük olduğu için biraz önyargılı bu işlere. Ebeveyn kaybı 3 yıl kadar önce, sanırım bu sürede çocuk atlatır diye düşünüyor ama belli yani atlatamadığı.

Bende böyle düşünüyorum, ancak annesi yaşça da büyük olduğu için biraz önyargılı bu işlere. Ebeveyn kaybı 3 yıl kadar önce, sanırım bu sürede çocuk atlatır diye düşünüyor ama belli yani atlatamadığı.

Bende babami 7 yasindayken kaybettim. Ilk baslarda hiiic bisey anlamadım. Herkes agliyor, üzülüyor. Sonradan sıkıntı cekmeye basladim. Okulda babalarin meslekleri yazilacakti. Babam öldüğü icin meslegini soylememem gerekiyor diye dusunuyordum, cocuk akli iste. Arkadasim geliyor babamin adini soruyor, öldüğü icin ismi söylenmez saniyordum. Halbuki ne alakasi var. O cocukta mutlaka biseylere maruz kaliyodur, cocuk akliyla anlam veremiyordur, ne yapacağını bilemiyordur. Baba kaybi yasayan kiz cocuklari sessizlesirken erkek cocuklari agresiflesiyormus. Cocugun davranislari normal, travma icinde ve ne yapacagini bilemiyor. Agresif davranışları aslında yardim çığlığı. Kayinvalideniz bir anne olarak müdahil olmali. Hatta cocugu körükleyecek davranislarda bulundugu icin kendisininde psikolojik destek almasi gerektigini düşünüyorum

Yok, toplu görüşüyoruz, yalnız kalmıyorlar asla, dediğiniz gibi kötü niyet olmasa bile çocuktur istemeden zarar verebilir

Normal hayatta kardeşim diye bahsediyorum ve öyle davranıyorum, o da bana abla diye hitap eder. Burada aramızdaki ilişkinin anlaşılması için bu ifadeyi kullandım. 7 yaşında çocuğun kıskançlık etmesi elbette ki normal, normal olmayan şey annesinin bunu körüklemesi benim sorunum da burada.

Durumu çok iyi anlatamamışım sanırım. Çocuk komşulardan şikayete sebep olacak derecede bağırarak koşturup eşyaları oraya buraya atıyor. Annesinin ilgisini böyle çekemeyince bebeğe sarıyor, çocuğu ağlatacak kadar ona bağırıp sıkıştırıyor, bunlar işe yaramayınca annesinden açıkça ilgi talep ediyor, annede hala tık yok. Yetim bir çocuk ben de çok şevkat duyuyorum kıyamıyorum, başka bir çocuk olsa kapımdan sokmam. Ama hiç sınır olmadan uyarı almadan terbiye edilmeden büyümek ona yarardan çok zarar verir bence.
Kv uyarın açık açık ya ad bebegi koruyun esiniz gelene kadar eger idare ederim diyemem iyaramam derseniz. Zamanla gecer. En kucuk kardesim 6 yasindayken hesapa olmadan baska kardesimiz oldu. Baya baya kıskandi kardeşim. Şimdi kızkardeşim 24 yasında kuçük de 18. Çok iyi anlasırlar. Bizden iyiler yani. Velhasır koruyup kollayıp zamana birakin zamanla kiskanclik geçer guzep bir arkadasliklari olur

Merhabalar benim derdim kayınbiraderimin bebeğimi çok kıskanması ve bu durumun beni endişelendirmesi. Kayınbirader diyince öyle koca adam zannedilmesin, kendisi 7 yaşında ilkokul birinci sınıfa gidiyor, eşimle aralarında 20 yaşa yakın fark var. Çok sonra doğduğu için ortamda hep en küçük olmaya alışmış bir çocuk. Kayınpederim de bir kaç yıl önce vefat etti, bir de babasız kaldığı için annesi ve çevresi iyice üstüne düştü. Aslında genel olarak iyi niyetli ve çok zeki bir çocuk ama bu saydığım nedenlerle bir o kadar da şımarık.
Benim bebeğim ise 7 aylık, ailenin her iki taraftan da ilk torunu bu nedenle biraz kıymetli. Başlarda bir sorun yoktu, eşimi baba figürü gibi gördüğü için onu biraz kıskanıyordu sadece bebekten. Ben de bir arada olduğumuz zamanlarda eşimi kardeşi ile birebir ilgilenmeye teşvik ederek çözmüştüm bu sorunu.
Şimdi eşim askere gitti, bu nedenle kayınvalidem sık sık oğluyla birlikte bana geliyor güya yardıma ve bu durum benim kabusum olmuş durumda. Çocuk her geldiğinde evdeki tüm eşyalara saldırıyor, inanılmaz gürültü yapıyor, seveceğim diyerek bebeği hırpalamaya çalışıyor, kedimi hırpalıyor vs. Her gelişlerinde komşulardan şikayet alıyoruz. Annesi de durumun hiç farkında değilmiş gibi hareket ediyor, ama yani görmezden gelmesi aymazlık seviyesinde. Mesela çocuk açıkaça diyor ki "Anne bebeği bırak şimdi ben seninle oyun oynamak istiyorum", annesinin cevabı "Hayır bebek çok tatlı ben onu sevmeye geldim çok özledim, gel sen de sev." Sonra çocuk gelip ağlatana kadar sıkıştırıyor bebeğimi, resmen oyuncak muamelesi yapıyorlar. Yanında çocuğun duyacağı şekilde bağıra bağıra "Ay torunum çok tatlı çok başka benim oğullarım bu kadar tatlı değildi bebekken" gibi şeyler diyor. En son dayanamadım, "Anne Ahmet seni pek paylaşmak istemiyor galiba, bebek biraz bende dursun" dedim. İnanılmaz şaşırmış gibi tepki gösterdi, sonra da alındı, ben çok utandım oğlum böyle şeyler yapamaz falan dedi. Ama asla çocuğu uyarmıyor, kıskandırmaktan kaçınmıyor. Şimdi önümüz bayram, her gün bende olacaklar ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğa kızamıyorum, zaten babasız, annesinin de psikolojisi çok iyi değil, yaşı da kıskanmaya müsait bir yaş. Kayınvalidem desen aslında cahil de değil, üni mezunu kariyer sahibi bir kadın ama yani bu duruma olan tutumu çok yanlış. Kendisi normalde çok iyi niyetli, bu olaylardan bağımsız çok iyi geçiniriz birbirimizi severim, o kızım yavrum güzelimden başka laf söylemez, ben hep annecim derim saygıda kusur etmem falan ama bu konuda gerçekten fikirsiz davranıyor. Biraz da alıngan bir insan ve kariyerinden dolayı her şeyi ben bilirim havasında bir insan, ciddi ciddi bu konuda uyarsam çok alınacağına eminim. Mw yapmalıyım?
tek yorum yapıcam: Ahmet kocaman gözüne batıyor senin... en başıdan beri bebek olmadan da batıyordu. O zaman da eşini baba yerine koymasına sinirleniyordun. Her şey çocuğu sindiremediğin için.

Bende babami 7 yasindayken kaybettim. Ilk baslarda hiiic bisey anlamadım. Herkes agliyor, üzülüyor. Sonradan sıkıntı cekmeye basladim. Okulda babalarin meslekleri yazilacakti. Babam öldüğü icin meslegini soylememem gerekiyor diye dusunuyordum, cocuk akli iste. Arkadasim geliyor babamin adini soruyor, öldüğü icin ismi söylenmez saniyordum. Halbuki ne alakasi var. O cocukta mutlaka biseylere maruz kaliyodur, cocuk akliyla anlam veremiyordur, ne yapacağını bilemiyordur. Baba kaybi yasayan kiz cocuklari sessizlesirken erkek cocuklari agresiflesiyormus. Cocugun davranislari normal, travma icinde ve ne yapacagini bilemiyor. Agresif davranışları aslında yardim çığlığı. Kayinvalideniz bir anne olarak müdahil olmali. Hatta cocugu körükleyecek davranislarda bulundugu icin kendisininde psikolojik destek almasi gerektigini düşünüyorum
Sizinde başınız sağ olsun, Allah babacığınıza rahmet eylesin. Dediğiniz gibi okula gitmek arkadaşlarının babalarını görmek falan tetiklemiş olabilir belki. Psikolojik desteği önerince mantıksız tepkiler veriyor kayınvalidem, ama belki ona duyurmadan okul rehberlik servisi ile görüşebilirim, belki onlardan gelirse daha makul yaklaşabilir.

Kv uyarın açık açık ya ad bebegi koruyun esiniz gelene kadar eger idare ederim diyemem iyaramam derseniz. Zamanla gecer. En kucuk kardesim 6 yasindayken hesapa olmadan baska kardesimiz oldu. Baya baya kıskandi kardeşim. Şimdi kızkardeşim 24 yasında kuçük de 18. Çok iyi anlasırlar. Bizden iyiler yani. Velhasır koruyup kollayıp zamana birakin zamanla kiskanclik geçer guzep bir arkadasliklari olur
Benim de kardeşimle durumum aynı, aramız 6 yaş çocukken kıskançlık vardı şimdi en yakın arkadaşım oldu, dediğiniz gibi sabır lazım

tek yorum yapıcam: Ahmet kocaman gözüne batıyor senin... en başıdan beri bebek olmadan da batıyordu. O zaman da eşini baba yerine koymasına sinirleniyordun. Her şey çocuğu sindiremediğin için.
Aramızdaki ilişkiyi bilmeden konuşmak kolay, ben bu durumu bilerek evlendim. Bir gün Ahmet'i kendi kardeşimden ayırmışlığım yoktur. Gerçekten seviyorum da, postta da belirttim normalde iyi huylu çok zeki bir çocuk annesinin duyarsız davranışları yüzünden bu halde, ben kimseyi kırmadan buna çare arıyorum.

Aramızdaki ilişkiyi bilmeden konuşmak kolay, ben bu durumu bilerek evlendim. Bir gün Ahmet'i kendi kardeşimden ayırmışlığım yoktur. Gerçekten seviyorum da, postta da belirttim normalde iyi huylu çok zeki bir çocuk annesinin duyarsız davranışları yüzünden bu halde, ben kimseyi kırmadan buna çare arıyorum.
Bence iyiniyetlisiniz. Buradaki kirıcı yorumlara bakmayın zamanla dızelir. Sizinki 2 yasına gelince deli gibi oyun oynamak isteyecek. Amcası oyun oynayacak vakit gecirdikce sevecek sevdikçe kıskançlık azalacak. Kotüniyetli olsanız esinizle beraberken kardeşinle ilgilen demezdiniz zaten.

Bence iyiniyetlisiniz. Buradaki kirıcı yorumlara bakmayın zamanla dızelir. Sizinki 2 yasına gelince deli gibi oyun oynamak isteyecek. Amcası oyun oynayacak vakit gecirdikce sevecek sevdikçe kıskançlık azalacak. Kotüniyetli olsanız esinizle beraberken kardeşinle ilgilen demezdiniz zaten.
İşte ben de aralarında böyle bir ilişki olsun istiyorum, eşimin kardeşi yani çok çok yakınımız. Başından önlemezsem aralarında hayat boyu sürecek tatsızlıklar olmasından korkuyorum. Kayınvalidem şimdiden başladı bebek büyüyünce oyuncak almayın brn ancasınınkilerden kurtulmak istiyorum diye, böyle böyle kıyas ederek kayırarak yeğeninden nefret ettirsin istemiyorum

İşte ben de aralarında böyle bir ilişki olsun istiyorum, eşimin kardeşi yani çok çok yakınımız. Başından önlemezsem aralarında hayat boyu sürecek tatsızlıklar olmasından korkuyorum. Kayınvalidem şimdiden başladı bebek büyüyünce oyuncak almayın brn ancasınınkilerden kurtulmak istiyorum diye, böyle böyle kıyas ederek kayırarak yeğeninden nefret ettirsin istemiyorum
Esiniz annesi ile konussun o zaman güzelce. Sizin sozunüz unutulmaz ama oglununkini unutur. Kv ile yüzgöz olmamak herzaman iyidir

Nasıl sakin kalıyorsunuz bir de alınmasından korkuyorsunuz? O bebek ve kedi size emanet farkında mısınız? Sizin eve gelmesinler kabul etmeyin ya açıkça söyleyin kedimi ve bebeğimi hırpalıyor komşulardan da şikayet alıyorum diye ki bence bu kesin çözüm. En azından küserler de gelmezler bir daha. Ya da müsait değilim deyin. Ben kediyle bebeğe çok üzüldüm, sizin korumanıza muhtaç iki canlı ikisi de ama kvde ve sidikli çocuktan daha değersiz gibi görünüyor

X