Kayınbiraderim bebeğimi kıskanıyor, kayınvalidem de körüklüyor

Sizinde başınız sağ olsun, Allah babacığınıza rahmet eylesin. Dediğiniz gibi okula gitmek arkadaşlarının babalarını görmek falan tetiklemiş olabilir belki. Psikolojik desteği önerince mantıksız tepkiler veriyor kayınvalidem, ama belki ona duyurmadan okul rehberlik servisi ile görüşebilirim, belki onlardan gelirse daha makul yaklaşabilir.

Teşekkür ederim guzel dilekleriniz icin. Rehberlik ile gorusmek mantikli olur

Bence iyiniyetlisiniz. Buradaki kirıcı yorumlara bakmayın zamanla dızelir. Sizinki 2 yasına gelince deli gibi oyun oynamak isteyecek. Amcası oyun oynayacak vakit gecirdikce sevecek sevdikçe kıskançlık azalacak. Kotüniyetli olsanız esinizle beraberken kardeşinle ilgilen demezdiniz zaten.
Ben de kötü niyetli bulmadım konu sahibini. Bebeğini korumakta da haklı, çözüm aramakta da. Konu sahibinin durumunda zamana bırakmak iyi bi seçenek, Ahmet'in de alışması için zaman gerekiyor çünkü çok yoğun bi kıskançlık söz konusu . Gide gele törpülenir, içine atamıyor demek ki . Diğeri de daha bebek , emecek uyucak kalkacak iki çıngırak salla bi hoppala tamam. Sadece bebeği sıkıp ağlatmasına izin vermeyin, orda sevmek istiyorsun biliyorum ama bu kadar sert seversen canı acır gibi aynalama yapın. Sorunu çözecek olan kişi kayınvalide burda ama yapmıyosa da siz müdahil olun. Annenin birincil görevi bebeği her türlü tehlikeden korumak çünkü diğer görevler sonra gelir . Biz kimseyi kontrol edemiyoruz malesef ama bebeğinizi korumanızı söyleyen hormonlarınızı ve içgüdülerinizi de kv için bastırmayın.

Ben de kötü niyetli bulmadım konu sahibini. Bebeğini korumakta da haklı, çözüm aramakta da. Konu sahibinin durumunda zamana bırakmak iyi bi seçenek, Ahmet'in de alışması için zaman gerekiyor çünkü çok yoğun bi kıskançlık söz konusu . Gide gele törpülenir, içine atamıyor demek ki . Diğeri de daha bebek , emecek uyucak kalkacak iki çıngırak salla bi hoppala tamam. Sadece bebeği sıkıp ağlatmasına izin vermeyin, orda sevmek istiyorsun biliyorum ama bu kadar sert seversen canı acır gibi aynalama yapın. Sorunu çözecek olan kişi kayınvalide burda ama yapmıyosa da siz müdahil olun. Annenin birincil görevi bebeği her türlü tehlikeden korumak çünkü diğer görevler sonra gelir . Biz kimseyi kontrol edemiyoruz malesef ama bebeğinizi korumanızı söyleyen hormonlarınızı ve içgüdülerinizi de kv için bastırmayın.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için, dediğiniz gibi yapmak sanırım en gerçekçi ve mantıklı çözüm olacak. Bir süre onların bana gelmesi yerine ben kayınvalideme gitmeyi düşünüyorum bebekle birlikte, hiç olmazsa kedi ve komşular gibi başka endişelenmem gereken faktörler olmaz, durumun gerginleştiğini hissedersem de bir şeyler uydurup kalkabilirim kimseyi kırmadan. Belki Ahmet de kendi ortamında daha rahat hissedecektir.

"Benim çocuğum çok kıymetli,her iki tarafın da ilk torunu."Bu cümleden sonrasını okumadım.Bizler de sokaktan topladık çocuklarımızı zaten😏.Kayinbirader deyince de,kazık kadar bir herif canlandı gözümde ayrıca,7 yaşında kayinbirader mi olur😂?
Ben onu kayınvalidemin bebeğime olan yaklaşımını anlatmak için söylemiştim, yoksa tabi her annenin çocuğu kendisine en kıymetli tabi ki. Bu durumda ne yapacağımı bilemem de biraz durumun absürtlüğünden, hani normal kayınbirader olsa koca adam çıkışırsın, kardeş olsalar anne sensin arayı bulursun, kuzen olsalar kardeşinle konuşursun rahat rahat ikaz edersin anasını ya da babasını, konu komşu olsa iletişimi kesersin, bizdeki durum hiç biri değil 😅

Ben onu kayınvalidemin bebeğime olan yaklaşımını anlatmak için söylemiştim, yoksa tabi her annenin çocuğu kendisine en kıymetli tabi ki. Bu durumda ne yapacağımı bilemem de biraz durumun absürtlüğünden, hani normal kayınbirader olsa koca adam çıkışırsın, kardeş olsalar anne sensin arayı bulursun, kuzen olsalar kardeşinle konuşursun rahat rahat ikaz edersin anasını ya da babasını, konu komşu olsa iletişimi kesersin, bizdeki durum hiç biri değil 😅
O zaman şöyle düşünün,bu kayinbirader😆,ay kusura bakmayın gülesim geliyor.Neyse,bu çocuklar kardeş olsaydı ki,son derece muhtemel bir durum bu çünkü aralarında 7 yaş fark var sadece.Çocuk bu kıskanacak tabi ki,kardes olsaydi gene ayni srkilde kiskanacakti.Siz sadece yanliz bırakmamaya dikkat edin,alın karşınıza konuşun çocukla bir güzel.

O zaman şöyle düşünün,bu kayinbirader😆,ay kusura bakmayın gülesim geliyor.Neyse,bu çocuklar kardeş olsaydı ki,son derece muhtemel bir durum bu çünkü aralarında 7 yaş fark var sadece.Çocuk bu kıskanacak tabi ki,kardes olsaydi gene ayni srkilde kiskanacakti.Siz sadece yanliz bırakmamaya dikkat edin,alın karşınıza konuşun çocukla bir güzel.
İşin komiği çocuk da farkında durumun ben amca olmak için çok genç değil miyim falan diyor 😂 dediğiniz gibi annesinden bir yardım göreceğim yok, konuşma işi bana kaldı gibi

Eşinizin kardeşi olması 7 yaşındaki ilkokul çocuğuna kayınbirader demeyi gerektirmemeli ya 😂komik. Kvniz deliyse siz akıllı olmalısınız,sadece sizin çocuğunuz kıymetli değil. Elbette zarar verecek davranışlarda bulunuyorsa çocuğunuzu korumak kollamak sizin göreviniz ama ilk torun,tek torun ,tek çocuk vs kavramlarını çok kullandığınız için sizin düşüncelerinizi de çok olgun göremedim üzgünüm.
Çünkü normalde olgun bir insan kvsi kafayı tırlatıp 7 yaşındaki çocuğu el kadar bebe üzerine saldığında “olur mu hiç öyle şey,lütfen iki çocuğu birbiriyle bu şekilde karşılaştırmayın” demeliydi

Merhabalar benim derdim kayınbiraderimin bebeğimi çok kıskanması ve bu durumun beni endişelendirmesi. Kayınbirader diyince öyle koca adam zannedilmesin, kendisi 7 yaşında ilkokul birinci sınıfa gidiyor, eşimle aralarında 20 yaşa yakın fark var. Çok sonra doğduğu için ortamda hep en küçük olmaya alışmış bir çocuk. Kayınpederim de bir kaç yıl önce vefat etti, bir de babasız kaldığı için annesi ve çevresi iyice üstüne düştü. Aslında genel olarak iyi niyetli ve çok zeki bir çocuk ama bu saydığım nedenlerle bir o kadar da şımarık.
Benim bebeğim ise 7 aylık, ailenin her iki taraftan da ilk torunu bu nedenle biraz kıymetli. Başlarda bir sorun yoktu, eşimi baba figürü gibi gördüğü için onu biraz kıskanıyordu sadece bebekten. Ben de bir arada olduğumuz zamanlarda eşimi kardeşi ile birebir ilgilenmeye teşvik ederek çözmüştüm bu sorunu.
Şimdi eşim askere gitti, bu nedenle kayınvalidem sık sık oğluyla birlikte bana geliyor güya yardıma ve bu durum benim kabusum olmuş durumda. Çocuk her geldiğinde evdeki tüm eşyalara saldırıyor, inanılmaz gürültü yapıyor, seveceğim diyerek bebeği hırpalamaya çalışıyor, kedimi hırpalıyor vs. Her gelişlerinde komşulardan şikayet alıyoruz. Annesi de durumun hiç farkında değilmiş gibi hareket ediyor, ama yani görmezden gelmesi aymazlık seviyesinde. Mesela çocuk açıkaça diyor ki "Anne bebeği bırak şimdi ben seninle oyun oynamak istiyorum", annesinin cevabı "Hayır bebek çok tatlı ben onu sevmeye geldim çok özledim, gel sen de sev." Sonra çocuk gelip ağlatana kadar sıkıştırıyor bebeğimi, resmen oyuncak muamelesi yapıyorlar. Yanında çocuğun duyacağı şekilde bağıra bağıra "Ay torunum çok tatlı çok başka benim oğullarım bu kadar tatlı değildi bebekken" gibi şeyler diyor. En son dayanamadım, "Anne Ahmet seni pek paylaşmak istemiyor galiba, bebek biraz bende dursun" dedim. İnanılmaz şaşırmış gibi tepki gösterdi, sonra da alındı, ben çok utandım oğlum böyle şeyler yapamaz falan dedi. Ama asla çocuğu uyarmıyor, kıskandırmaktan kaçınmıyor. Şimdi önümüz bayram, her gün bende olacaklar ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğa kızamıyorum, zaten babasız, annesinin de psikolojisi çok iyi değil, yaşı da kıskanmaya müsait bir yaş. Kayınvalidem desen aslında cahil de değil, üni mezunu kariyer sahibi bir kadın ama yani bu duruma olan tutumu çok yanlış. Kendisi normalde çok iyi niyetli, bu olaylardan bağımsız çok iyi geçiniriz birbirimizi severim, o kızım yavrum güzelimden başka laf söylemez, ben hep annecim derim saygıda kusur etmem falan ama bu konuda gerçekten fikirsiz davranıyor. Biraz da alıngan bir insan ve kariyerinden dolayı her şeyi ben bilirim havasında bir insan, ciddi ciddi bu konuda uyarsam çok alınacağına eminim. Mw yapmalıyım?
Cocuga uzuldum. Hicbir sucu yok. Kiskancligi besleyen cahil annesi. Yazik yahu. Insan kucuk cocugunun psikolojisini boyle bozmaya ugrasir mi? Sorun cocuk degil, annesi. Onunla konusmaya calisin.

Merhabalar benim derdim kayınbiraderimin bebeğimi çok kıskanması ve bu durumun beni endişelendirmesi. Kayınbirader diyince öyle koca adam zannedilmesin, kendisi 7 yaşında ilkokul birinci sınıfa gidiyor, eşimle aralarında 20 yaşa yakın fark var. Çok sonra doğduğu için ortamda hep en küçük olmaya alışmış bir çocuk. Kayınpederim de bir kaç yıl önce vefat etti, bir de babasız kaldığı için annesi ve çevresi iyice üstüne düştü. Aslında genel olarak iyi niyetli ve çok zeki bir çocuk ama bu saydığım nedenlerle bir o kadar da şımarık.
Benim bebeğim ise 7 aylık, ailenin her iki taraftan da ilk torunu bu nedenle biraz kıymetli. Başlarda bir sorun yoktu, eşimi baba figürü gibi gördüğü için onu biraz kıskanıyordu sadece bebekten. Ben de bir arada olduğumuz zamanlarda eşimi kardeşi ile birebir ilgilenmeye teşvik ederek çözmüştüm bu sorunu.
Şimdi eşim askere gitti, bu nedenle kayınvalidem sık sık oğluyla birlikte bana geliyor güya yardıma ve bu durum benim kabusum olmuş durumda. Çocuk her geldiğinde evdeki tüm eşyalara saldırıyor, inanılmaz gürültü yapıyor, seveceğim diyerek bebeği hırpalamaya çalışıyor, kedimi hırpalıyor vs. Her gelişlerinde komşulardan şikayet alıyoruz. Annesi de durumun hiç farkında değilmiş gibi hareket ediyor, ama yani görmezden gelmesi aymazlık seviyesinde. Mesela çocuk açıkaça diyor ki "Anne bebeği bırak şimdi ben seninle oyun oynamak istiyorum", annesinin cevabı "Hayır bebek çok tatlı ben onu sevmeye geldim çok özledim, gel sen de sev." Sonra çocuk gelip ağlatana kadar sıkıştırıyor bebeğimi, resmen oyuncak muamelesi yapıyorlar. Yanında çocuğun duyacağı şekilde bağıra bağıra "Ay torunum çok tatlı çok başka benim oğullarım bu kadar tatlı değildi bebekken" gibi şeyler diyor. En son dayanamadım, "Anne Ahmet seni pek paylaşmak istemiyor galiba, bebek biraz bende dursun" dedim. İnanılmaz şaşırmış gibi tepki gösterdi, sonra da alındı, ben çok utandım oğlum böyle şeyler yapamaz falan dedi. Ama asla çocuğu uyarmıyor, kıskandırmaktan kaçınmıyor. Şimdi önümüz bayram, her gün bende olacaklar ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğa kızamıyorum, zaten babasız, annesinin de psikolojisi çok iyi değil, yaşı da kıskanmaya müsait bir yaş. Kayınvalidem desen aslında cahil de değil, üni mezunu kariyer sahibi bir kadın ama yani bu duruma olan tutumu çok yanlış. Kendisi normalde çok iyi niyetli, bu olaylardan bağımsız çok iyi geçiniriz birbirimizi severim, o kızım yavrum güzelimden başka laf söylemez, ben hep annecim derim saygıda kusur etmem falan ama bu konuda gerçekten fikirsiz davranıyor. Biraz da alıngan bir insan ve kariyerinden dolayı her şeyi ben bilirim havasında bir insan, ciddi ciddi bu konuda uyarsam çok alınacağına eminim. Mw yapmalıyım?
bebeginizi severken o cumleleri kurarsa tekrar ,hemen isi ogluna cevirin ve ona soz birakmadan o cocugu ovün,hic firsat vermeyin kv bu konuda hem sizin hem bebeginizin hemde cocugun sagligi acisindan ayrica kirmak istemiyorsunuz ama oda farkinda degil kirmadan da konusulabilir bu konular

Benim kardeşim de 7 yaşında ilk okula gidiyor.. eşimi kıskanıyor daha geçenlerde bana abla çocuğun olmasın o zaman sen beni sevmezsin diyordu...annemlere her gittiğimde arkamdan ağlar bana geldigi zaman gitmek istemez.. eşimi görünce tamamen değişiyor çocuk dibimden ayrılmıyor kucağıma falan oturmaya çalışıyor.. çocuk işte... ☺️ 🤦🏻‍♀️ kıskançlıgı cok normal..ama siz tabiki temkinli olun yanliz bırakmayın..

Kv ile konuşun. Hadi eşyaların zarar görmesi idare edilir, gürültü işi de komşularla konuşulur. Ama bebeğin ve kedinin hırpalanması bence çok çok kötü. Bir canlı kimsenin oyuncağı, vakit geçirecek aracı olmamalı. Zarar da verebilir istemeden. Anlık bir dikkatsizliğinize bakar. Bebeğiniz daha çok küçük. Kv oğlunu getirdiği zaman lütfen bebeği ağlatmasın ya da kedimi sıkıştırmasın diye söyleyin. Alınan alınsın artık. Herkes kendi çocuğundan sorumlu.

Bir de bence olaya şu yönünden bakın, bu çocukların arasında 6.5-7 yaş var ve amca-yeğenler. Dünyanın çok da iyi bi yere gitmediğini de varsayarsak , düzgünce büyütülürlerse birbirlerine her daim destekçi olacak olan 2 erkek. Siz bu dünyadan ayrılsanız bile belki de ona sahip çıkacak olan kişi Ahmet olacak. Çocukluktan itibaren bağlarını sağlam kurmak iyi bi fikir olabilir.

Kız kardeşim 10 yaşında kızım 1,5 yaşında.
İlk başta kıskanmıyor diye düşündük ama kızım hareketlenip babama dede dedikçe, kucaklarına çıktıkça kıskanmaya başladı. Paylaşmak istemiyor.
Bu demek değil ki zarar verecekler. Siz yenge olarak anlatın ne güzel yaşınız yakın birlikte büyüyeceksiniz, oyun oynayacaksınız, gezeceksiniz gibi aralarındaki bağı arttırın. Ne kadar minik bir amca da olsa merak etmeyin o bağı kurduktan sonra tehlikeli olmaz.
Ancak evin diğer düzeni ile ilgili yada zarar vermesi ile ilgili direk kayınvalidenizle açıkça konuşun.

Bence kv ile konuşmalısınız.onu uyarmalisiniz.Araniz bozulursa bozulsun,ki emin olun bozulmaz.7 yaşındaki çocuğa çok üzüldüm ben. Onun gözünden baksanıza olaya.Babası ölmüs gitmiş,annesi de yeni gelen bir bebeği kendisinden daha tatlı buluyor ve seviyor.
Sizi surda hatalı buldum.Kv nizin uzulmesi,7 yaşındaki bir çocuğun üzülmesinden,bebeğinizin ve kedinizin hirpalanmasindan daha önemli olmamalı.
Bu arada benimde kv ile aram iyidir.O da alingandir.Hemen suratı düşer ,sesi içine kaçar.Ama kafama uymayan bişey olursa direkt söylüyorum.Hatta açık açık diyorum.Kendi bildiğini okuyan kendi annem bile olsa evine gitmem,çocuğumu uzak tutarım diye.

Eşin kaç yaşında?Kv kaç yaşında?Valla pek yapacak bir şeyin yok gibi.Sonucta o çocukta onların değerlisi.Sen şimdi ne desen yanlış anlaşılacaksin.Kv 7 aylık çocuğa nasıl muamele edilmesini elbet biliyordur.Bu durumun eğitimle alası yok zaten🤷 Çocuğu çaktırmadan uzak tut onlardan

Benim bebegimi de komşu çocugu sevcem deyip düşürüyordu. Annesi var diye bi seslenmedim uyarır bekle Oscar dedim. Ama tık yok. bi çemkiriverdim çocuga. Güzellikle felanda söylemedim. Anneside bozuldu birdaha dokunamadılar. Konu bebegimse cekinmem hiç bişeye

Konu sahibi kıskançlık böyle bir şey değil.

Örneğin, babaaanne torunu sevdiğinde, 7 yaşındaki oğlu kendini yerden yere atar, ağlar. Ama çocuk normal çocuk gibi "gel benle oyna" demiş. Birde 7 yaşındaki çocuktan yetişkin gibi bebek sevmesini beklemende saçma. Daha 7 yaşında. Çocuğuna şiddette göstermemiş.

7 yaşındaki çocuk için şımarık, kıskanç gibi kinli düşüncelere sahip olman senin iyi niyetli olmadığını gösterir kusura bakma. 7 yaşındaki çocuk birkaç yıl önce babasını kaybetmiş, çocuğa merhametli davranmak yerine kıskanç demek kötü düşünmek ne bileyim bana kötü geldi.

Sen iyisi kaynananla arana mesafe koy.
Yedi yaşında
Sekiz yaşında
Dokuz yaşında
Daha on yaşında diye diye ağaçlar yaşken egitilemez oldu.
Otuzunda karıları kocaları yontar artik

Yerinizde olsam kayınvalideni basbasa konusurdum sert dille degil o da farkinda degildi kendi ilk torunu olunca cok bi baska oluyor. Keske kaba davranmasaydın senin kv iyi birine gibi duruyor. Aranızda ne güzel anlaşıyormussunuz cocuklar için araniza limoni tutmayın bence basbasa bi sekil cözüm bulunur bi dahakine kendi çocuğuna dikkat eder etmezse de kendi bilecegi is

Aslında genel olarak iyi niyetli ve çok zeki bir çocuk ama bu saydığım nedenlerle bir o kadar da şımarık.
Dikkatimi çeken tek şey şurası oldu..
7 yaşındaki bir çocuğun kötü niyeti olamaz, masumdur zaten.

X