Kayınvalide sorunsalı

_gokkusagi_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2020
33
16
33
Merhaba arkadaşlar içimde aşamadiğim bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum benim çocuğum küçükken kayınvalidem 1 yil baktı ben çalışıyordum sonra bekar olan kaynimla tartışma oldu o istemediği için cocuga bakmayı bıraktı o dönem kreşlerde bakicilarda idare ettik ben bunları sineye çektim üstünü kapattım sonra bıraktım işi çalışmıyorum kaç yıldır bu arada diğer oğlu boşandı onun çocuğuna bebekliginden beri baktı büyüttü oğlu tekrar evlendi çocuğa kayınvalidem baktı lise çağına geldi şimdi hala yanında neyse şimdi ameliyat oldu hastanede 4 gece kaldım 1 aydır ev yüzü görmedim her gün gidip işini yemeğini yaptım hasta olduğum halde bahanelere siginmadim Allah rızası için yaptım şimdi yapılan anlatılmaz diyeceksiniz haklısınız ama anlatmanın sebebi dün yine gittim işlerini yapıyorum telefonla konuşmasını duyuyorum yan odadan boşanıp tekrar evlenen oğluyla konuşuyor bir tane daha çocuğu olsun diye baskı yapıyor ogluda olursa bakicakmisin dedi (ses hoparlördeydi herşey duyuluyordu) anneside bakarım dedi (taze gelini çok yakın oturmasına rağmen kapısını açmıyor ameliyat olduğundan beri sayılı gittiği) yemin ederim başımdan aşağı kaynar su döktüler sanki bir tek benim çocuğum bunlara ağırlık yapıyormuş salak kafam 1 aydır bu insanlar için kendimi yirtiyordum bacağından ameliyat olduğu için hiçbir işini yapamıyordu yeni yeni toparlanıyor hazmedemiyorum dünden beri çocuğumun okul çıkış saati geldiği için çıkmam gerekti çıktım onlar.hala konuşuyordu telefonda yoksa herşeyi vuracaktim suratına tek tek söyleyemediğim içinde icim içimi yiyor

Kv bebenize bakmak zorunda degil, digerlerinin de bebesine bakmak zorunda değil ama pasa gonlu istedigi icin bakmis, hepiniz bebelerinizi kadina yıkmaya calistiginiz icin mecbur o piti piti hesabı da bir bebe seçebilir, ozetle kvyi rahat birakin.

İnsanlar bebe bakmayla gecirmis ömrü, bir de torunlariyla ugrasacaklar, guvenmeyin kardessim kimseye.

cocuga bakmayı bıraktı o dönem kreşlerde bakicilarda idare ettik ben bunları sineye çektim üstünü kapattım
Neyin üstünü kapattınız? Kayinvalideniz sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil ki. Çocuğu yapiyorsanız, işinizi bakicinizi da düşünüp ayarlayın.

Merhaba arkadaşlar içimde aşamadiğim bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum benim çocuğum küçükken kayınvalidem 1 yil baktı ben çalışıyordum sonra bekar olan kaynimla tartışma oldu o istemediği için cocuga bakmayı bıraktı o dönem kreşlerde bakicilarda idare ettik ben bunları sineye çektim üstünü kapattım sonra bıraktım işi çalışmıyorum kaç yıldır bu arada diğer oğlu boşandı onun çocuğuna bebekliginden beri baktı büyüttü oğlu tekrar evlendi çocuğa kayınvalidem baktı lise çağına geldi şimdi hala yanında neyse şimdi ameliyat oldu hastanede 4 gece kaldım 1 aydır ev yüzü görmedim her gün gidip işini yemeğini yaptım hasta olduğum halde bahanelere siginmadim Allah rızası için yaptım şimdi yapılan anlatılmaz diyeceksiniz haklısınız ama anlatmanın sebebi dün yine gittim işlerini yapıyorum telefonla konuşmasını duyuyorum yan odadan boşanıp tekrar evlenen oğluyla konuşuyor bir tane daha çocuğu olsun diye baskı yapıyor ogluda olursa bakicakmisin dedi (ses hoparlördeydi herşey duyuluyordu) anneside bakarım dedi (taze gelini çok yakın oturmasına rağmen kapısını açmıyor ameliyat olduğundan beri sayılı gittiği) yemin ederim başımdan aşağı kaynar su döktüler sanki bir tek benim çocuğum bunlara ağırlık yapıyormuş salak kafam 1 aydır bu insanlar için kendimi yirtiyordum bacağından ameliyat olduğu için hiçbir işini yapamıyordu yeni yeni toparlanıyor hazmedemiyorum dünden beri çocuğumun okul çıkış saati geldiği için çıkmam gerekti çıktım onlar.hala konuşuyordu telefonda yoksa herşeyi vuracaktim suratına tek tek söyleyemediğim içinde icim içimi yiyor

Yani kusura bakma ama sendede var.
Sana öyle davranan birinin işlerini ne diye yapıyosun? Kimin çocuğun bakıyorsa o yapsın.
Kendin gidip göz göre göre hala hizmet edip birde kızıyosun. Sen böyle olursan kullanmaya çalışan çok olur.

Kimin cocuguna baktigi bakmadigi sizi hic ilgilendirmez. Kaynin yapacagi yapmayacagi cocuk da sizi ilgilendirmez. Size mi soracak? Kayniniz bosanmis cocuk annesiz kalmis, tabi ki bakacakti. Sizin durumunuzdan daha zaruri ve daha vicdanina dokunan bir durum olmus o konuda. Sizin cocugunuza da 1 yil bakmis. Zaten ne kadar bakabilir ki insan gelinin evine git.gel yaparak ya. Dogurur bi sure siz bakarsiniz, ise basladiginizda hadi çok kucuk olduğu için kreş vs ustemezseniz 1.sene de.babanne yardimci olmus, sonra da kres vs vaska cozum dusuneceksiniz zaten. Ne olacakti ki baska? Sonsuza kadar cocugunuza babanne mi bakacak. allah rizasi icin yapiyorum diyldunuz, allah rizasi icin yapiyosaniz yapın devam edin. Caniniz istemiyorsa ve yaptiginiz yardim karsigilinda insanlarin hayatina karisma hakkini kendinizde bulacaksaniz yapmayin. Geri cekin kendinizi. Bir baskasi mecbur yapacak

Bu anneanne ve babaannelere çocuk baktırma işi de sıktı. İnsanlar gelmiş en az 50,60 yaşına kendi çocuklarına bakmışlar sizin çocuklarınıza bakmak zorunda değiller. Yazık günah değil mi? Bu insanlar doğru düzgün tatil yapmamışlar sinemaya gitmemişler. Tüm hayatları çocuk bakmak olmuş. Boşa giden hayat,gençlik... Çocuk yaparken maddi ve manevi hazırlık yapmak lazım. Anneanne veya babaanneye güvenilerek çocuk yapılmaz. Bu insanlar zaten hasta yarın bir gün ölürlerse o zaman ne olacak? Her ihtimali düşünmeniz lazım. Bakıcı, kreş masrafları için birikim yapmak lazım. Çocukların sosyalleşmesi için ya kreşe vereceksiniz ya da evde oturup siz bakacaksınız. İnanın o insanlar da o yaşta bebek sesiyle uğraşmaktan memnun olmuyor, mecburiyetten bakıyor. Çocuklar da enerjilerini atamıyor. Tüm gün kendilerinden 60 yaş büyük insanlarla dört duvar arasında kalıp ekran bağımlısı oluyorlar. Böyle olacağına 2,3 yaşından itibaren kreşe gidip kendi akranlarıyla birlikte olması sosyal gelişimi açısından daha sağlıklı olacaktır.
Size gelince ağlayıp sızlanmak yerine mesafenizi koruyun. Bu kadar söylenecekseniz yardıma gitmeyin. Kıymetinizi bilen yok, kendinize odaklanın.

Kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil öncelikle. Zaten bir yıl bakmış da. Diğer çocuk annesiz kalmış. Ona bakmasi çok normal.
Peki siz neden 1 aydır kendinizi paraliyorsunuz? Esas sorun bu. Yardımcı olunur, destek olunur o ayrı. Kendini yırtmak ayrı. Kayinpederiniz yok mu? Çok mu yaşlı evde elini bir şeye atamıyor mu? Eşiniz mesela ne kadar yardımcı oldu annesine. Çalışıyor bla bla demeyin. İzin alsın annesi için haftada bir gün veya yarım gün gidin beraber temizleyin mesela evi. Kayinvalidenin evlatlari ve eltiniz keyif yapıyor. Siz neden hirpaliyorsunuz kendinizi? Hiç de olmuyorsa kayinvalideniz ve çocukları bir bakıcı tutsun işlerini hallettirsinler. Çalışmadığınız için joker elaman gibi her işi siz üstlenmek zorunda değilsiniz.

Daha fazla fedakarlık yapmamalısın, yeni çocuk yapıp baktıracak kişiler kendisiyle ilgilensin. Sorarsa da bu şekilde söylersin bu saygısızlık değil.
Anneanne babaanneye çocuk baktırılmasın deniyor ama şartlar öyle olmuyor işte. Yanlış anlaşılmasın üstüme alındığımdan söylemiyorum çocuğum yok, yurtdışında yaşıyorum zaten. Burada 6 aylıktan itibaren çocukların bırakılabildiği kurumlar var. Ancak Türkiye'de durum pek öyle değil kadının istihdama devam edebilmesi için aile desteğine ihtiyacı oluyor. En azından1-2 yaşına kadar :/

Kimseden beklenti icinde olmayin. Kendi isini yapmak ve kimsenin agiz kokusunu, lafini sözunu cekmemek cok guzel bir özgurluk. Size yapilan Evet haksizlik ama zararin neresinden dönersen kar. Sizde az gider gelirsiniz bundan sonra. Mesafeli olun ve ozaman size tavirlari hizla nasil degisiyor, izleyin ve görun. Süreklide gitmeyin 10-14 gune gayet iyi. Kosturmayinda islerine

Kayınvalideniz sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil, bu konuda bir şey diyemem. Ama siz de kayınvalidenize bakmak zorunda değilsiniz. Bile isteye kayınvalideye bakıp karşılık bekliyorsanız bir yıl çocuğunuza bakmış işte. Bence bir iyilik yapıyorsanız karşılık beklemeyin. Karşılık bekliyorsanız da dile getirin, şahsen benim kayınvalide şimdiden yolunu yapıyor ben sizin çocuklarınıza bakarım siz de yaşlanınca bana bakarsınız diye. Ben şu noktada kadınlar kulübüne katılmıyorum, eğer kayınvalide çocuğa bakmıyorsa yaşlanınca da gelin bana baksın demesin.

Herkes anneanneler babaanneler çocuk bakmak zorunda değil yazmış. Evet zorunda değiller. Bakmasınlar o yaştan sonra zaten de, konu bu değil ki.
Konu burada kv nin bir çocuğunun bebesine bakmam derken, diğerinin bebesine bakması.
Evlat ve torun ayrımı.
Paşa gönlü istediğine bakar diye bir şey yok, evlat olarak ayrıma maruz kalmak, bu incitici bir şey.

Kv bebenize bakmak zorunda degil, digerlerinin de bebesine bakmak zorunda değil ama pasa gonlu istedigi icin bakmis, hepiniz bebelerinizi kadina yıkmaya calistiginiz icin mecbur o piti piti hesabı da bir bebe seçebilir, ozetle kvyi rahat birakin.

İnsanlar bebe bakmayla gecirmis ömrü, bir de torunlariyla ugrasacaklar, guvenmeyin kardessim kimseye.
Ben kimseye çocuk yikmiyorum ama.yikanlar.cok.kiymetli o ayrı. O pıtı pıtı yapincada hep o oglununkileremi.denk.geliyor.Bakmayan insan hiçbirine bakmaz birininkini büyütmüş zaten bizimkine bakmadı şimdi o çocuğunu büyüttüğü oğluna yap bitane daha bakarım diyor bu haksızlık değilde ne

Neyin üstünü kapattınız? Kayinvalideniz sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil ki. Çocuğu yapiyorsanız, işinizi bakicinizi da düşünüp ayarlayın.
Keşke birde okuduğunuzu anlamaya çalışsanız ben o bir yilda neler yaşadım hepsini detaylı yazamıyorum. Ayrıca bakmayan insan bana güvenmeyin der hiçbirine bakmaz benim zoruma giden yaptığı haksızlık

X