Kayınvalide sorunsalı

Kayınvalideniz çocuğunuza bakmaya mecbur değil. Bir sene bakmış üstelik. Çocuğun sorumluluğu siz ve eşinizde. Kaynınızla nasıl bir tartışma oldu da kayınvalideniz vazgeçti torununa bakmaktan onu belirtmemişsiniz. Siz de kayınvalidenize bakmaya mecbur değilsiniz. İçinizden geldiği için bakmıyorsa bakmayın zaten

Kimin cocuguna baktigi bakmadigi sizi hic ilgilendirmez. Kaynin yapacagi yapmayacagi cocuk da sizi ilgilendirmez. Size mi soracak? Kayniniz bosanmis cocuk annesiz kalmis, tabi ki bakacakti. Sizin durumunuzdan daha zaruri ve daha vicdanina dokunan bir durum olmus o konuda. Sizin cocugunuza da 1 yil bakmis. Zaten ne kadar bakabilir ki insan gelinin evine git.gel yaparak ya. Dogurur bi sure siz bakarsiniz, ise basladiginizda hadi çok kucuk olduğu için kreş vs ustemezseniz 1.sene de.babanne yardimci olmus, sonra da kres vs vaska cozum dusuneceksiniz zaten. Ne olacakti ki baska? Sonsuza kadar cocugunuza babanne mi bakacak. allah rizasi icin yapiyorum diyldunuz, allah rizasi icin yapiyosaniz yapın devam edin. Caniniz istemiyorsa ve yaptiginiz yardim karsigilinda insanlarin hayatina karisma hakkini kendinizde bulacaksaniz yapmayin. Geri cekin kendinizi. Bir baskasi mecbur yapacak
Çocuğun annesi burdaykende bakıyordu 7 yaşında boşandı ozamana kadarda kv bakıyordu zaruriden değil yani. Ayrıca benim evime gelip bir gün bile bakmadi biz taşıdık minibüsle. Böyle kaynana ne kadar bakacak diyorsunuz ya diğer oğluna yap yine bakarım diyor yaşını başını almış bıkmış madem.cocuk. bakmaktan bu neyin nesi ben yapılan haksızlıktan bahsediyorum böyle ahkam.kesmek.ne kadar.kolay

Bu anneanne ve babaannelere çocuk baktırma işi de sıktı. İnsanlar gelmiş en az 50,60 yaşına kendi çocuklarına bakmışlar sizin çocuklarınıza bakmak zorunda değiller. Yazık günah değil mi? Bu insanlar doğru düzgün tatil yapmamışlar sinemaya gitmemişler. Tüm hayatları çocuk bakmak olmuş. Boşa giden hayat,gençlik... Çocuk yaparken maddi ve manevi hazırlık yapmak lazım. Anneanne veya babaanneye güvenilerek çocuk yapılmaz. Bu insanlar zaten hasta yarın bir gün ölürlerse o zaman ne olacak? Her ihtimali düşünmeniz lazım. Bakıcı, kreş masrafları için birikim yapmak lazım. Çocukların sosyalleşmesi için ya kreşe vereceksiniz ya da evde oturup siz bakacaksınız. İnanın o insanlar da o yaşta bebek sesiyle uğraşmaktan memnun olmuyor, mecburiyetten bakıyor. Çocuklar da enerjilerini atamıyor. Tüm gün kendilerinden 60 yaş büyük insanlarla dört duvar arasında kalıp ekran bağımlısı oluyorlar. Böyle olacağına 2,3 yaşından itibaren kreşe gidip kendi akranlarıyla birlikte olması sosyal gelişimi açısından daha sağlıklı olacaktır.
Size gelince ağlayıp sızlanmak yerine mesafenizi koruyun. Bu kadar söylenecekseniz yardıma gitmeyin. Kıymetinizi bilen yok, kendinize odaklanın.
Kafasi almıyor olabilir bakmak zorunda değil tabi ozaman diğer oğluna niye ben bakamam herkes kendi başının caresine baksın demiyor bize gelincemi yaşlandığı aklina geldi

Kafasi almıyor olabilir bakmak zorunda değil tabi ozaman diğer oğluna niye ben bakamam herkes kendi başının caresine baksın demiyor bize gelincemi yaşlandığı aklina geldi
Kavga çıkarmayın yaptığınız fedakarlıklar unutulur yavaşça geri çekin kendiniz çocuğa yetişemiyorum okulda faaliyet var annelerin vs gitmeyin

Kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil öncelikle. Zaten bir yıl bakmış da. Diğer çocuk annesiz kalmış. Ona bakmasi çok normal.
Peki siz neden 1 aydır kendinizi paraliyorsunuz? Esas sorun bu. Yardımcı olunur, destek olunur o ayrı. Kendini yırtmak ayrı. Kayinpederiniz yok mu? Çok mu yaşlı evde elini bir şeye atamıyor mu? Eşiniz mesela ne kadar yardımcı oldu annesine. Çalışıyor bla bla demeyin. İzin alsın annesi için haftada bir gün veya yarım gün gidin beraber temizleyin mesela evi. Kayinvalidenin evlatlari ve eltiniz keyif yapıyor. Siz neden hirpaliyorsunuz kendinizi? Hiç de olmuyorsa kayinvalideniz ve çocukları bir bakıcı tutsun işlerini hallettirsinler. Çalışmadığınız için joker elaman gibi her işi siz üstlenmek zorunda değilsiniz.
Malesef her işi üstlendim.saf.gibi eşim evde bile işlere yardım etmez kaldiki oraya gidip ev işi yapsin. Kayınpeder de 10 dan fazla ameliyat geçirdi kanser hastasıydı eğilip kalkamıyor düzgün yasida var oda yapamazdı yani. Evet herkes keyif yaparken ben yırttım kendimi keşke yapmasaydim kimse kıymet bilmiyor zaten. Görmediğim bir pazar günleri arayıp pansumana gel diyordu evdekiler onu bile yapmıyordu önüne bir çorba koyan yoktu kendisi yapmaya çalışıyordu ağlıyordu ağrıdan telefonda bu yüzden vicdanım el vermedi. Ayrıca torununun annesi boşanmadan öncede o bakıyordu bosaninca bakmadı yani

Ben kimseye çocuk yikmiyorum ama.yikanlar.cok.kiymetli o ayrı. O pıtı pıtı yapincada hep o oglununkileremi.denk.geliyor.Bakmayan insan hiçbirine bakmaz birininkini büyütmüş zaten bizimkine bakmadı şimdi o çocuğunu büyüttüğü oğluna yap bitane daha bakarım diyor bu haksızlık değilde ne
Haksizlik değil, dedim ya paşa gönlü nasil istersee öyle. Demek ki onlarin cocuklarina bakmak istiyor🫣

Siz de kimse icin oyle cok fedakarlık yapmayin, gün gelir yapmasaydin olur🤷‍♀️

Daha fazla fedakarlık yapmamalısın, yeni çocuk yapıp baktıracak kişiler kendisiyle ilgilensin. Sorarsa da bu şekilde söylersin bu saygısızlık değil.
Anneanne babaanneye çocuk baktırılmasın deniyor ama şartlar öyle olmuyor işte. Yanlış anlaşılmasın üstüme alındığımdan söylemiyorum çocuğum yok, yurtdışında yaşıyorum zaten. Burada 6 aylıktan itibaren çocukların bırakılabildiği kurumlar var. Ancak Türkiye'de durum pek öyle değil kadının istihdama devam edebilmesi için aile desteğine ihtiyacı oluyor. En azından1-2 yaşına kadar :/
İlk bakıcıya verdik onlarında sorunları bitmiyordu sonra kreşe verdik 2 yaşında bile değildi

Kayınvalideniz sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil, bu konuda bir şey diyemem. Ama siz de kayınvalidenize bakmak zorunda değilsiniz. Bile isteye kayınvalideye bakıp karşılık bekliyorsanız bir yıl çocuğunuza bakmış işte. Bence bir iyilik yapıyorsanız karşılık beklemeyin. Karşılık bekliyorsanız da dile getirin, şahsen benim kayınvalide şimdiden yolunu yapıyor ben sizin çocuklarınıza bakarım siz de yaşlanınca bana bakarsınız diye. Ben şu noktada kadınlar kulübüne katılmıyorum, eğer kayınvalide çocuğa bakmıyorsa yaşlanınca da gelin bana baksın demesin.
Ben zaten bu saatten sonra bakarım desede vermem o köprünün altından çok sular aktı bir beklentim yok yani ben baktim oda benim çocuğuma baksın gibisinden ama o halinde bile doğur bı tane daha bakarım demesi zoruma gidiyor arkasını toplayan herşeyine koşan ben ama bizimkine bakmayan hiçbirsey umrunda olmayan gelinine doğursun bakiyim diyor

Herkes anneanneler babaanneler çocuk bakmak zorunda değil yazmış. Evet zorunda değiller. Bakmasınlar o yaştan sonra zaten de, konu bu değil ki.
Konu burada kv nin bir çocuğunun bebesine bakmam derken, diğerinin bebesine bakması.
Evlat ve torun ayrımı.
Paşa gönlü istediğine bakar diye bir şey yok, evlat olarak ayrıma maruz kalmak, bu incitici bir şey
Zoruma giden tamda bu zaten

Malesef her işi üstlendim.saf.gibi eşim evde bile işlere yardım etmez kaldiki oraya gidip ev işi yapsin. Kayınpeder de 10 dan fazla ameliyat geçirdi kanser hastasıydı eğilip kalkamıyor düzgün yasida var oda yapamazdı yani. Evet herkes keyif yaparken ben yırttım kendimi keşke yapmasaydim kimse kıymet bilmiyor zaten. Görmediğim bir pazar günleri arayıp pansumana gel diyordu evdekiler onu bile yapmıyordu önüne bir çorba koyan yoktu kendisi yapmaya çalışıyordu ağlıyordu ağrıdan telefonda bu yüzden vicdanım el vermedi. Ayrıca torununun annesi boşanmadan öncede o bakıyordu bosaninca bakmadı yani
Ayyy bi de eşiniz kendi evinde bile parazit gibi yaşayan biri. Siz de iki eve yetişmeye çalışıyorsunuz. Bravo gerçekten! Kendinize kendinizden başka düşman aramayın.
Bi çorba yapıp götürseydiniz ötesi için de hiç ugrasmasaydiniz. Paralarına kıyıp adam tutsunlar.
Hassasiyetiniz anlıyorum benim de oğlum iki yaşını doldurmadan kreşe başladı. Sürekli hastalık, eşle işten izin alma kavgaları vs . Ama bakmamış işte yapacak birşey yok. Siz de çizginizi çekin.

Ben kimseye çocuk yikmiyorum ama.yikanlar.cok.kiymetli o ayrı. O pıtı pıtı yapincada hep o oglununkileremi.denk.geliyor.Bakmayan insan hiçbirine bakmaz birininkini büyütmüş zaten bizimkine bakmadı şimdi o çocuğunu büyüttüğü oğluna yap bitane daha bakarım diyor bu haksızlık değilde ne
Tercih, seçim, paşa keyfi öyle istemiş durumu

Keşke birde okuduğunuzu anlamaya çalışsanız ben o bir yilda neler yaşadım hepsini detaylı yazamıyorum. Ayrıca bakmayan insan bana güvenmeyin der hiçbirine bakmaz benim zoruma giden yaptığı haksızlık
Okudugumu anlıyorum zaten merak etmeyin siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz ama.
İstediği kişinin çocuğuna bakar ya da bakmaz keyfi öyle yetmiştir. Ona güvenip mi çocuk yaptınız. Saçmalık

Siz bence apaçık kıskanıyorsunuz. Kıskançlığınızın yıkıcı etkilerini insanlara yansıtıyorsunuz. Karşı taraf ayrılık süreci yaşamış. O süreçte kayınvalidenin çocuğa bakması gayet normal. O çocuk anne ilgisini tam olarak görmemiş olabilir ama sizin çocuğunuzun çok şükür annesi yanında 🤷🏻‍♀️ İki durum aynı değil ki. Ek olarak kabullenmek zor olsa bile demek ki erkek kardeşi daha çok seviyor. Elbette evlat ayrımı çok yanlış ama bu saatten sonra kayınvalidenizin fikirlerini değiştiremezsiniz. Kendi çocuklarınız için farklı bir seçenek bulmaktan başka çare yok. Kadına zorla baktıracak değilsiniz. İstediğine bakar İstediğine bakmaz. Buna biz karışamayız ki.

Sana kim dedi git işini yap diye kızı vs yok mu onlar yapsın ilk onlara düser ha Allah rızası için ise yapın ama çocuğuma bakmadı zoruma gitti karşılık beklemek gibi geldi bana eğer böyle karşılık beklemek gibi bir niyetiniz varsa işini yapmayin bence zaten hangi iyilik görüluyor ki

Siz bence apaçık kıskanıyorsunuz. Kıskançlığınızın yıkıcı etkilerini insanlara yansıtıyorsunuz. Karşı taraf ayrılık süreci yaşamış. O süreçte kayınvalidenin çocuğa bakması gayet normal. O çocuk anne ilgisini tam olarak görmemiş olabilir ama sizin çocuğunuzun çok şükür annesi yanında 🤷🏻‍♀️ İki durum aynı değil ki. Ek olarak kabullenmek zor olsa bile demek ki erkek kardeşi daha çok seviyor. Elbette evlat ayrımı çok yanlış ama bu saatten sonra kayınvalidenizin fikirlerini değiştiremezsiniz. Kendi çocuklarınız için farklı bir seçenek bulmaktan başka çare yok. Kadına zorla baktıracak değilsiniz. İstediğine bakar İstediğine bakmaz. Buna biz karışamayız ki.
Benim derdim zaten bu saatten sonra baksın degilki ne seçeneğinden bahsediyorsunuz ben kıskanç olsam en başından beri baglantimi keserdim ama.yapmadim o çocukta bebek değildi 7 yaşında ayrıldılar o tarihe kadar da kv baktı bazen haftasonu bile bırakıyordu annesi ne kadar dar bir pencereden bakiyorsunuz

Okudugumu anlıyorum zaten merak etmeyin siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz ama.
İstediği kişinin çocuğuna bakar ya da bakmaz keyfi öyle yetmiştir. Ona güvenip mi çocuk yaptınız. Saçmalık
Ona güvenip çocuk yaptığım nerde yazıyor zaten bakmıyor bakmasinda kimseye yalvarmiyorum. İstediği kişi dediğiniz ikiside öz çocuğu ikisi arasında ayrımcılık yapıyor. Saldirmadan önce okuyup anlamanizi tavsiye ederim

Merhaba arkadaşlar içimde aşamadiğim bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum benim çocuğum küçükken kayınvalidem 1 yil baktı ben çalışıyordum sonra bekar olan kaynimla tartışma oldu o istemediği için cocuga bakmayı bıraktı o dönem kreşlerde bakicilarda idare ettik ben bunları sineye çektim üstünü kapattım sonra bıraktım işi çalışmıyorum kaç yıldır bu arada diğer oğlu boşandı onun çocuğuna bebekliginden beri baktı büyüttü oğlu tekrar evlendi çocuğa kayınvalidem baktı lise çağına geldi şimdi hala yanında neyse şimdi ameliyat oldu hastanede 4 gece kaldım 1 aydır ev yüzü görmedim her gün gidip işini yemeğini yaptım hasta olduğum halde bahanelere siginmadim Allah rızası için yaptım şimdi yapılan anlatılmaz diyeceksiniz haklısınız ama anlatmanın sebebi dün yine gittim işlerini yapıyorum telefonla konuşmasını duyuyorum yan odadan boşanıp tekrar evlenen oğluyla konuşuyor bir tane daha çocuğu olsun diye baskı yapıyor ogluda olursa bakicakmisin dedi (ses hoparlördeydi herşey duyuluyordu) anneside bakarım dedi (taze gelini çok yakın oturmasına rağmen kapısını açmıyor ameliyat olduğundan beri sayılı gittiği) yemin ederim başımdan aşağı kaynar su döktüler sanki bir tek benim çocuğum bunlara ağırlık yapıyormuş salak kafam 1 aydır bu insanlar için kendimi yirtiyordum bacağından ameliyat olduğu için hiçbir işini yapamıyordu yeni yeni toparlanıyor hazmedemiyorum dünden beri çocuğumun okul çıkış saati geldiği için çıkmam gerekti çıktım onlar.hala konuşuyordu telefonda yoksa herşeyi vuracaktim suratına tek tek söyleyemediğim içinde icim içimi yiyor
Bir gün değil iki gün değil bir ay değil iki ay değil tam bir yıl evladımı güvenip birine emanet ettiysem yedirip içirip uyutup paklayıp güvenliğini sağladıysa o kişiyi başımın üstünde taşırım bırak ameliyat olunca bir ay ilgilenmeyi ömrüm boyunca minnettar olur ne yapacağımı şaşırırım. Siz ise bir ayın tatavasını yapıyorsunuz. Ayrıca Allah rızası için yapılan şeyin hesabı edilmez dile getirilmez başa kakılmaz, sessizce yapar ve unutursun, sizin yaptığınızın nesi Allah rızası için? Böyle vır vır edecekseniz bakmayın kadına ya bir lokma su vermeyin, kimse siz bakmadınız diye ölmez
Vah kaynana bakarım deyince başınızdan aşağı kaynar su döküldü demek, kaynananız olmasaydı kime baktıracaksınız çocuğunuzu? Yaw doğuran siz, sorumluluk sizin, evlat sizin ama bakmayan kötü, bakamayacağınız yada bakmak zor gelecek yada birilerine yamamaya çalışacağınız çocuğu niye doğuruyorsunuz? Mevzu onunkine baktı bununkine bakmadı değil sizin kendi çocuğunuzun sorumluluğunu almak istememeniz. Kıskançlıktan kendinizin farkında bile değilsiniz.

Ona güvenip çocuk yaptığım nerde yazıyor zaten bakmıyor bakmasinda kimseye yalvarmiyorum. İstediği kişi dediğiniz ikiside öz çocuğu ikisi arasında ayrımcılık yapıyor. Saldirmadan önce okuyup anlamanizi tavsiye ederim
Bu da öz çocuklarının problemi sizin değil

Benim derdim zaten bu saatten sonra baksın degilki ne seçeneğinden bahsediyorsunuz ben kıskanç olsam en başından beri baglantimi keserdim ama.yapmadim o çocukta bebek değildi 7 yaşında ayrıldılar o tarihe kadar da kv baktı bazen haftasonu bile bırakıyordu annesi ne kadar dar bir pencereden bakiyorsunuz
Tamam da bu saatten sonra kadın değişmez ki. İsterseniz gelip günde 10 kez aynı konuyu açın. Sabahtan akşama kadar ağlayın bu kadın düzelmez. Kadının mayası bu. Bundan sonra mesafenizi koruyun biraz da diğer gelin ilgilensin diyin geçin işte. Kardeş ayrımı maalesef çok oluyor ama bunun önüne biz geçemeyiz ki. Boşuna kendinizi üzüyorsunuz 🤷🏻‍♀️ Demek ki diğer evladını daha çok seviyor. Problem edecekse eşiniz etsin annesiyle çözsün siz artık bir şeylerine karışmayın

X