Kayınvalıdem eşimin sorumluluk kazanmaması için elinden geleni yapıyor

Akıllı davran. Madem KV de vermek istiyor eşinde almak, git dolapta ne var ne yok sömür. Ne eksiğin varsa, fazla fazla. O zaman bakalım neler olacak.

Sizin bir de her akşam kayinvalidenin evinde yemek istememek gibi bir derdiniz vardı. Şimdi gidip marketten alır gibi kayinvalidenin evinden malzeme alırsanız o konudan gol yemiş olursunuz.

Siz sonuçta her ay ortalama ne kadar market masrafı olduğunu bilirsiniz. Ay başında eşinizden o parayı alın ve market alışverişinde kullanın. Böylece başka hesaba atamaz.

Konudan bağımsız, herkesin kendi kararı ama çalışmadığınız için bu kayınvalide görümce olayları aklınızda çok büyüyor. Boşluktan yani. Bir işe girip çalışsanız yorgunluktan kayınvalide düşünecek hal kalmaz. Hem de kendi paranız olur elinizde.

Kayınvalideniz kötü niyetli değil, sadece biraz fazla alıştırmış hazira.
Eşiniz de suistimal ediyor. Nasıl düzeltilir bu durum bilemedim.
Kuzenimle annesinin durumu tamamen aynı. Eşi de kendisi de bu durumdan faydalanmaya alıştılar. Ne halam vermekten şikayetçi, ne de kuzenimle eşi almaktan.. ihtiyaçları da olmadıgi halde ustelik. Kari koca ikisi de iyi kazaniyor. Birikim yapmayı seviyorlar ve bu durum işlerine geliyor..

Yalan da konusmayim, bana da annem, kayınvalidem birseyler alir verir ama ben de onlara alir veririm. Severiz birbirimize birseyler almayi falan hepimiz.
Genel olarak sizin duruşunuz doğru ama.

Ben bilerek çalışmıyorum meslegım var ama görümcem daha yenı evlıyken calısmıyorum dıye ustume yurumustu ben de ınat ettım calısmıyorum
Su kisimda dehsete dustum ya. Calismamak sizin karariniz ama gorumceye inat? Onun da cok bitarafindadir sizin calisip calismamaniz emin olun.

Alisveris konusunda da ben olsam alirim elime posetleri cikarim ust kata. Toplu igneye varana kadar alir alir koyarim kendi evime. Kvniz dusunsun.

Ya cok safsiniz ,gidin kv evine acin dolaplarini neye ihtiyaciniz varsa alin,
Evinizi donatin ,esinizde parasini biriktirsin,bu sorumluluk almamak degil,destek cikmak ,iyiki kv niz gibi anne var, esiniz cikarlarini gozettiyor orada var diye almiyor
Neden açayım canım dolabını ne münasebet..Sonuçta durumumuz gayet iyi,öyle bırseye ıhtıyacımız yok esımın annesı de olsa durumumuz varken neden annesıne mınnet edelım..Bu durum sureklı olunca erkeklerı tembellıge alıstırıyor...Evlı degılsınız sanırım evlı olsanız benı anlardınız

Bu bana pek sorumluluk almamak olarak gelmedi ya. Bildiğin belesci yani eşiniz. Çok itici
Ama kayınvalidenizde art niyet sezmedim
Evet kayınvalıdem bu konuda art nıyetlı degıl ogluna yardımcı olmak ıstıyor ama bızım yardıma ıhtıyacımız yok esım cok ıyı kazanıyor zaten borcsuz evlendık ve 1 senede normal düzeydebır ev alacak kadar paramız bırıktı

Listeyi eline ver, anası marketten kendisi topluca getirsin, sonra eksikleri alın. Biraz abartılı iste, iki kg domates lazımsa 4 kg iste dondurucuya atarsın fazlasını. Kaynanan da bir yerden sonra iki ev eşyası almaktan bezer.
Et gibi şeyleri de aldığında getirip direk sana versin kendi dondurucuna at.
Bırak çeksin yükü, eşek olana az bile. 35 yaşında asalak gibi yaşayan adamı yetiştiren aile sonuçta, öyle böyle yeter derler
Valla canım ıste ben onu yapamıyorum ama dedıgın gıbı yapmak lazım sanırım..Ne de olsa markette esım bu evde var dıyor annesını arıyor o halde onceden verıp markette oyalanmamak lazım :)) Kızını oglunu da bu sekılde yetıstırmıs kızı ayrı evde yasıyor kırası evın ıhtıyacları kayınvalıdemde bezmıs anlatıyor ama bır yandan da aynı seyı bıze yapmaya calısıyor.Ikısı de yetıskın ınsanlar kendı hallerıne bırakmıyorlarkı gecımı ogrensınler

Anlıyorum da bu sorumluluk almamak değil ki annesinin evi yakın var olduğunu da biliyor annede alın yeyin modunda, olmasa yada kayınvalideniz ben veremem dese mecbur markete gidip alıcak ama eşiniz anne evine yaslanmış gidiyor.
Ama bu zaten sorumluluktan kactıgını göstermıyor mu ya da arkadasların dedıgı gıbı belescılık adı ne her ıse benı rahatsız edıyor bu durum

Kayinvaliden elini sizden çekince eş olucak o bedavacı nasıl duvara vurmus gibi olucak göreceksiniz

Iste o zaman asıl sorumluluk duygusu nedir ne değildir görüceksiniz
İşte canım bütün mesele bu..Asla kayınvalıdem bu huyundan vazgecmez,iyilik yapıyor kendınce ama tembellıge alıstırıyor cocuklarını...Aramızda huzursuzluk cıktıgını bıldıgı halde (Önceden bu konuyla alakalı aramızda cok kavga cıkıyordu alısamamıstım bu duruma) ona ragmen kac kere uyardım hala aynı devam edıyor..

Ama bu zaten sorumluluktan kactıgını göstermıyor mu ya da arkadasların dedıgı gıbı belescılık adı ne her ıse benı rahatsız edıyor bu durum
Beleşçilik değilde zaten anne evinde yemek yeniyor o yüzden eve alışveriş yapmayı israf görüyor olabilir. Kv de yemek yemeyi bırakın. Tamamen kendi evinizde kendi düzeniniz olsun eğer bunu kabul etmezse o zaman rahata konmak işine geliyor demektir

Kayınvaldeniz iyi niyetli bunda sorun görmedim. Eşinizin ailesi sonucda ne güzel destek çıkıyorlar bence bu kadar büyütmeyin bu mevzuyu. Benimde kv dem dese eşimde alsa hiç kafaya bile takmam. Sizin çalışmanız konusunda sizin kendi tercihiniz saygı duyulmalı bence sizin kararınızla eşinizin yaptığının arasında bir bağlantı yok keşke hiç bahsetmeseydiniz.:KK43: eşinizin yaptığını büyütüp huzursuz olmayın bence. Gerekirse kendiniz gidin tek ev ihtiyacını görün. Eşiniz madem karışıyor.

Arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum..1,5 senedir evliyim..Eşim ailesinin ilk çocugu bir de kız kardesi var..35 yaşında eşim.Evlendiğimizden beri kayınvalıdem alısverıs yaparken ne alırsa o gün neyde indirim varsa ondan kendine alınca bıze de alır..Bazen bu 1 kg domates olur bazen sıvı sabun olur aklınıza ne gelırse..Buraya kadar güzel ama eşime ve kız kardesı de dahıl hıc sorumluluk vermemişler her istedikleri altın tepside sunulmus.Görümcem bu sebeple şımarık,sürekli memnun edilemeyen biri olmuş eşim de evlenince başta alışverişe gittiğimizde sürekli aramızda kavga cıkardı mutfak alışverişi için..Normal yemek yapmak için temel malzemelerden alırım bu domatesi neyde kullanacaksın,bunu niye aldın kı,bundan evde var (annesının evını kastediyor) böyle konulardan sürekli markette kavga ederdim.Bırakırdım alacaklarımı,gelir hemen güler sarılır gönlümü alırdı...Neyse böyle onunla kavga ede ede sorumluluk almasını öğrendi biraz ama geçen bütün maaşını bırıkım yaptıgımız bır hesabı var oraya atmıs alısverıse gıdecegız şu kadar para var dedi, komık bır rakam söyledı..Evden dısarı cok az bır parayla cıkar..Her zaman kızarım erkeksın bu kadar parayla dısarı mı cıkılır derım olsun kart var der,yanına nakıt de al bulunsun dünyanın bınbır turlu halı var sonucta dıyorum.Neyse geçen alısverıse cıkacagız hıcbırsey kalmamıs evde dedımkı alısverıse gıdelım...Diyor suan hıc para yok bır sonrakı hafta gıdelım mı.. Dedım maası ne yaptın..Hepsını birikim ıcın actıgımız bankadakı hesaba yatırmıs hıc ev için ayırmadan..Parayı nerden buluyorsan bankadan mı cekıyorsun karttan mı harcıyorsun,napıyorsan yap bu eve alısverıs yapılacak dedım..Neyse gıttık karttan alısverıs yaptık birşey lazım oluyor kıyma alacagım, bu evde var dıyor..Evde nerde var nıye ben görmedım dıyorum annesının evını kastedıyor..Kayınvalıdem öyle bır alıstırdıkı bır kasabı var etı toptan alıyor..Annesı lazım olunca alın demıs..Ben dedım kımseden dılencı gıbı gıdıp bana 1 kg kıyma ver dıyemem..Baska bır sey oluyor en basıtı pul bıber alacagım evde var dıyor annesını arıyor marketten soruyor,varsa var dıyor yoksa alıyoruz..Kayınvalıdemle bu konuyu defalarca konustum hatta bunun uzerıne esımle kavga ettıgımız bıle oldu seslere kayınvalıdem gelmıstı konuyu anlatmak zorunda kalmıstık..Kızım dıyor senın de annen yakında olsa annen de yardım eder..Elbette yardım eder Allah razı olsun aılelerden ama bızım ıhtıyacımız yok esım guzel para kazanıyor..(Ben bilerek çalışmıyorum meslegım var ama görümcem daha yenı evlıyken calısmıyorum dıye ustume yurumustu ben de ınat ettım calısmıyorum ) Esım bu sekılde hazıra alısıyor ve markette sureklı evde var evde var dıyor..Geçen de marketten 1 kg kıyma alıcam evde var dedı ben dedım gıdıp alamam sen alıyorsan al karısmıyorum dedim bezdim artık laf anlatamıyorum çünkü....Gıttı 1 kg kıymayı ust kattan aldı geldı annesını esımın yanında uyardım hala dıyorkı ne zaman lazım olursa dondurucu burda alabılırsınız..Sen dedım sımdı bunu dedın ya bu senın evınde hıcbırsey koymaz hazırlıklı ol dedım..Gülüyor..Aklıma şu geldı.Baktım böyle ınsan gıbı konusunca olmuyor..Acaba alısverıse gıderken lıste yapınca lıstede evde var dedıklerını alıyorsa annesınden alsın da hıc sesımı cıkarmadan bezdırene kadar aldırsam mı ..Bir bezdirme polıtıkası mı uygulasam ne yapsam..Hıc karısmasam mı aldıgında..Çünkü bunun sonu gelmıyor..Eşim herseyı bedavaya getırmek ıstıyor..Bu arada bunun dısında dısarda restaurantlara tıyatroya sınemaya para harcar..Hanı desem kı cımrı ama sadece ev alısverısınde cımrı..Dısarda asla paradan kısmaz..Sanırım aılesı var dıye böyle yapıyor..Sizce ne yapım öyle bısey olsun kı bıksınlar onlar almayın desınler :)
Kasaptan alışveriş yapıp sizi düşünen insan size göre ayrı paket yaptırır buyur kızım sizede aldım der. Onun amacı bağınızı koparmamak.
Net tavır koymak istiyorsanız biraz daha sert olmalısınız. Asla kabul etmemeniz lazım. Gerekiyorsa yemekleri eksik malzemeyle yapın falan yani

İ
Valla canım ıste ben onu yapamıyorum ama dedıgın gıbı yapmak lazım sanırım..Ne de olsa markette esım bu evde var dıyor annesını arıyor o halde onceden verıp markette oyalanmamak lazım :)) Kızını oglunu da bu sekılde yetıstırmıs kızı ayrı evde yasıyor kırası evın ıhtıyacları kayınvalıdemde bezmıs anlatıyor ama bır yandan da aynı seyı bıze yapmaya calısıyor.Ikısı de yetıskın ınsanlar kendı hallerıne bırakmıyorlarkı gecımı ogrensınler
Hatalı olan taraf sadece kayınvalideniz değil, 35 yaşında evlenmeyi bilen kocaman adam var karşınızda, kendisinin düşünmesi gerekir. Annesine de yazık.
Listeyi verin gitsin annesinden alsın olmayanları da bir dahaki gidişte hazırda bulundursun. Siz de kendi keyfiniz için kendiniz alışverişe çıkın alışverişi kendiniz yapın. Ek kart çıkartın kocanızın hesabından kendiniz alın birlikte gidince sinir oluyorsunuz madem kendiniz gidip alın gönlünüze göre.

Görümceye inat çalışmamak? Başka sebep olsa olsun da yanlış anlamayın kendinize kötülük olmuş. Diğer konu evin geçimini sağlama durumunda olan eş, annesinden destek alıyor. Bu konuda ortak kararınız olsa daha iyi ama demek ki kayınailenizin durumu el veriyor. Bundan sonrası için eşinize listeyi verin o nereden temin ederse artık eve getirsin. Bu şekilde dilenci gibi de hissetmezsiniz.​
Evet görümceme inat calısmadım çünkü daha yenı evlıyken benı ajans ajans gezdırdıler (ıs bulma kurumu) Bulundugum bölge metropol degıl ıs ımkanları sınırlı,yurt dısında yasıyorum.Temızlık ısı,yaslı bakımı,köpek bakıcılıgı,garsonluk ıslerı baktılar..Bır kayınvalıdem bır gorumcem goturuyordu bana göre ıs cıkmıyordu cunku yurt dısına gelın gelmıstım ve henuz dıl bılmıyordum.Bır restaurantta garsonluk ısı cıktı o kadar avam bır yerdıkı parmagımda yuzuk olmasına ragmen ıckılı bır restrauranttı ve gelen musterıler konusmaya calısıyordu rahatsız oluyordum neysekı avrupada covıd patlayınca orası da kapandı.Ondan sonra bır gun esımle bır konuyla ılgılı evımızde tartısırken gorumcem kapıya dayandı sen aptalsın salaksın anca evde otur v.s saydırmaya basladı.Kı ben daha yenı evlıyım evlendıgımde evımı bıle hazırlamamıslar ev dedıgım kayınvalıdemlerın evı 2 katlı alt katı garajı bıze ev yaptılar evımız yapılana kadar..Onu bıle kabul etmısım ama ınsan bır oncesınde boya yaptırır duvarlar sapsarı her yer orumcek agı..Ben o evın boyasını bıle kendım elıme fırca alıp boyadım kı aılemın durumu ıyı,oyle ımkanlardan boyle bır yerde oturmayı kabul etmısım sırf esımı sevdıgım ıcın.O evın ısını daha yenı bıtırmısım yenı yerlesmısız oncesınde 2 ay kayınvalıdemlerde kaldım..Tam evımde oturacagım bana sacma sapan ısler buluyorlar bı de gece vardıyası var..Esım evdeyken ben gece calısacagım yanı..Bunların ıyı nıyetlı olmadıgını anladıgım ıcın Türkiyeye aılemın yanına döndüm esım de geldı benımle...Aılem esımle konustuktan sonra daha benı ajans ajans gezdırmedıler ufaktan kayınvalıdemle dısarı cıktıgımızda resturantların uzerındekı ıs ılanlarını bana gosterırdı hıc oralı olmadım suan o konu kapandı..O kadar sogudumkı bu konudan suan kesınlıkle calısmayı düşünmüyorum..Zaten durumumuz cok ıyı..Benım de aılemden guvencem kendı evım var Türkiye'de..Onun dısında esımın elıne lıste versem de esım yalnız basına alısverıs yapabılen bırı degıl..Bılmıyor yanı ogretsem de yapamıyor..Öyle bır alıstırmıslarkı normalde avrupada yasıyorum copler plastık,cam,gıda olarak ayrılır..Hepsını sımgeleyen bır renk var.Ben 1,5 yıldır yurt dısında yasıyorum esım burda dogmus buyumus ona ragmen elıne bır cop verıyorum bunu yesıle atacaksın dıyorum gıdıyor bılmıyorum unuttum deyıp çöple dönuyor.

İ

Hatalı olan taraf sadece kayınvalideniz değil, 35 yaşında evlenmeyi bilen kocaman adam var karşınızda, kendisinin düşünmesi gerekir. Annesine de yazık.
Listeyi verin gitsin annesinden alsın olmayanları da bir dahaki gidişte hazırda bulundursun. Siz de kendi keyfiniz için kendiniz alışverişe çıkın alışverişi kendiniz yapın. Ek kart çıkartın kocanızın hesabından kendiniz alın birlikte gidince sinir oluyorsunuz madem kendiniz gidip alın gönlünüze göre.
Canım suan bırlıkte yaptıgımız tek sey alısverıs.Yapamıyor dıye bıraktıgım herseyde sonra bakıyorumkı evı tek basıma ben ıdare edıyorum o zaman evı otel gıbı kullanmıs oluyor..Bunu yapamıyor ben tek basıma yapayım,onu da bırlıkte yapmayalım dedıkce tembellıge alısıyor..Bır de benım bulundugum yerde otobus metro vs yok herkes kendı arabasıyla gıdıp gelıyor ben daha yenı ehlıyete yazıldım ehlıyetım yok o yuzden mecburuz bırlıkte yapmaya..Ama normalde ben ona ogrettıgımde bazı seylerı ogrenıyor ama kayınvalıdem ızın vermıyor bıraksa ıs basa dusecek yapacak ama o kadar konusmama ragmen ızın vermıyor dınlemıyor bızı

Evet görümceme inat calısmadım çünkü daha yenı evlıyken benı ajans ajans gezdırdıler (ıs bulma kurumu) Bulundugum bölge metropol degıl ıs ımkanları sınırlı,yurt dısında yasıyorum.Temızlık ısı,yaslı bakımı,köpek bakıcılıgı,garsonluk ıslerı baktılar..Bır kayınvalıdem bır gorumcem goturuyordu bana göre ıs cıkmıyordu cunku yurt dısına gelın gelmıstım ve henuz dıl bılmıyordum.Bır restaurantta garsonluk ısı cıktı o kadar avam bır yerdıkı parmagımda yuzuk olmasına ragmen ıckılı bır restrauranttı ve gelen musterıler konusmaya calısıyordu rahatsız oluyordum neysekı avrupada covıd patlayınca orası da kapandı.Ondan sonra bır gun esımle bır konuyla ılgılı evımızde tartısırken gorumcem kapıya dayandı sen aptalsın salaksın anca evde otur v.s saydırmaya basladı.Kı ben daha yenı evlıyım evlendıgımde evımı bıle hazırlamamıslar ev dedıgım kayınvalıdemlerın evı 2 katlı alt katı garajı bıze ev yaptılar evımız yapılana kadar..Onu bıle kabul etmısım ama ınsan bır oncesınde boya yaptırır duvarlar sapsarı her yer orumcek agı..Ben o evın boyasını bıle kendım elıme fırca alıp boyadım kı aılemın durumu ıyı,oyle ımkanlardan boyle bır yerde oturmayı kabul etmısım sırf esımı sevdıgım ıcın.O evın ısını daha yenı bıtırmısım yenı yerlesmısız oncesınde 2 ay kayınvalıdemlerde kaldım..Tam evımde oturacagım bana sacma sapan ısler buluyorlar bı de gece vardıyası var..Esım evdeyken ben gece calısacagım yanı..Bunların ıyı nıyetlı olmadıgını anladıgım ıcın Türkiyeye aılemın yanına döndüm esım de geldı benımle...Aılem esımle konustuktan sonra daha benı ajans ajans gezdırmedıler ufaktan kayınvalıdemle dısarı cıktıgımızda resturantların uzerındekı ıs ılanlarını bana gosterırdı hıc oralı olmadım suan o konu kapandı..O kadar sogudumkı bu konudan suan kesınlıkle calısmayı düşünmüyorum..Zaten durumumuz cok ıyı..Benım de aılemden guvencem kendı evım var Türkiye'de..Onun dısında esımın elıne lıste versem de esım yalnız basına alısverıs yapabılen bırı degıl..Bılmıyor yanı ogretsem de yapamıyor..Öyle bır alıstırmıslarkı normalde avrupada yasıyorum copler plastık,cam,gıda olarak ayrılır..Hepsını sımgeleyen bır renk var.Ben 1,5 yıldır yurt dısında yasıyorum esım burda dogmus buyumus ona ragmen elıne bır cop verıyorum bunu yesıle atacaksın dıyorum gıdıyor bılmıyorum unuttum deyıp çöple dönuyor.
Mesleğim var yazmışsınız ona binayen yazdım. Dil sorununu halledince kendiniz mesleğinize uygun bir iş umarım bulursunuz. Kolaylıklar diliyorum.

X