Kayınvalidemin evi aşırı kirli düzensiz

Defalarca konuşuldu fakat bir çözüme ulaşamadım ne yazık ki 😭 Yaşı epey var evet ama bunun yaşla alakası yok dediğim gibi her zaman boyleydi. Yani full ev temizliğine girismesine gerek yok mutfakta yere bir çay dokulduyse Vileda ile silersin, üzerine basıp bütün evi dolasmazsin. Ya da klozete bir çamaşır suyu tableti atmak zor gelmemeli.Anneannem gibi bir kadından nasıl böyle bir evlat çıkmış şaşırıyorum.
Valla laf anlatmak zor ya benim ananemde annemde bütün teyzemlerde tertipli düzenlidir. Acaba size mi güveniyor gidip yaparsınız diye anne evi bu bi de gitmeden de olmaz

Benimde evim yakın olsa bende biraz durur özellikle yemek zamanı kendi evime geçerim ama öyle bi imkanım yok maalesef ki 🥺 köy işleri hep sıkıntı ya siz yemek yemediğinizde kayınvalideniz bir şey demiyor mu niye yemiyorsun falan diye
Yoo acik acik onada esim söylemiş arada laf sokuyor ne guzel yemek yapiyom yemiyon falan diye bende size afiyet olsun diyip koseye oturuyorum

Benim kayınvalidemde acayip pistir o geldi aklıma ıyyy. Yaptığı her yemekten kıl çıkar, şimdi menepoz a girdi ama regl okurken bezleri sağda solda olurdu banyoda. Kışlık menemen yaptığı tenceresi ile banyo kocası iç içe dururdu.
Klozet kenarları sidik pislik içinde. Kayınpeder burnunu karıştırır sağa sola atar elini koltuğa silerdi.

Bulaşık makinesini normalin 3 katı doldurduğundan yıkanmazdı doğru düzgün. Tabaklar bardaklar hep yemek kalıntısı.

Yerlerin tozunu kirini görmüyordum bile diğerlerini görmekten. Rezil leş kadını kendisine bakmadan millete kulp bulurdu utanmadan.

Her gittiğimde nevresimimi kendim götürdüm. Getirince de 90 derece yıkayıp ütüleyip kaldırıyordum.
Her gittimde elimden geleni yaptım ama ben yaptıkça beni hizmetçisi sanıp daha da beklentiye girdi.
Eşşek kadar oğlu( kaynım) kocası tuvalet eğitimi nedir bilmiyorlardı.
Her gittiğimde tiksinmekten kaşınıyor kaşındıkça kabarıyordum.
Artık ilişkimiz bitti. Yeni gelini uğraşsın artık pislikleriyle. Aklıma geldi yine tiksindim.
Ayy çok geçmiş olsun valla kurtulmuşsunuz sizinki daha betermiş. Benim çok şükür öyle yemeklerden bir şey çıkmadı ama banyoda kullandığı yer bezi bi bakarsın mutfakta gezer sofra bezleri hep kirlidir sererken midem bulanır insan bi makineye atar yıkar yani. Zaten havlu falan asla kullanmam orada kağıt peçetimi götür öyle silerim yüzümü. Dediğiniz gibi yerler zaten pis hep terlik götürürüm. Ama çok şükür benimki iş yaptırmaz öyle dediğim gibi Allahtan iyi insanlar o yüzden bende eşimin hatırına susuyorum. Ay en kötüsü de torunları da öyle rahat yetiştiriyorlar çocuk salataya dalıyor yere döküyor pilavı eliyle yiyor kimse bir şey demiyor çocuğa bi düzgün yemek yedirmiyorlar ya abur cubur yesinler hemen yerlere dökerler kayınvalidem sesini çıkarmaz. Çocuğum olursa büyük konuşmıyım ama asla o kadar rahat takılmasına izin vermem

Durumunuz müsaitse ayda birde olsa yardımcı tutabilirsiniz. Anne sen cok yoruluyorsun diyip. Duzen icinde bi gittiginizde hadi kizlar hep beraber dolaplari dokelim beraber bi temizlik yapalim dersiniz. Baktinizki sonrasinda o duzen devam eymiyo yine pis kalmayin

Durumunuz müsaitse ayda birde olsa yardımcı tutabilirsiniz. Anne sen cok yoruluyorsun diyip. Duzen icinde bi gittiginizde hadi kizlar hep beraber dolaplari dokelim beraber bi temizlik yapalim dersiniz. Baktinizki sonrasinda o duzen devam eymiyo yine pis kalmayin
Maalesef o şekilde kimse kalkıp para vermez onlarda yabancı birini evlerine sokmazlar ben dedim kaç kere büyük temizlik için yok kızım ben yapıyorum diyor 🥲 görümcemler de ne zaman elimi bi işe uzatsam aman yenge bırak biz yaparız diyorlar ama bir şey yaptıkları yok kendi dolaplarına da odalarına da girmem açıkçası

Ayy çok geçmiş olsun valla kurtulmuşsunuz sizinki daha betermiş. Benim çok şükür öyle yemeklerden bir şey çıkmadı ama banyoda kullandığı yer bezi bi bakarsın mutfakta gezer sofra bezleri hep kirlidir sererken midem bulanır insan bi makineye atar yıkar yani. Zaten havlu falan asla kullanmam orada kağıt peçetimi götür öyle silerim yüzümü. Dediğiniz gibi yerler zaten pis hep terlik götürürüm. Ama çok şükür benimki iş yaptırmaz öyle dediğim gibi Allahtan iyi insanlar o yüzden bende eşimin hatırına susuyorum. Ay en kötüsü de torunları da öyle rahat yetiştiriyorlar çocuk salataya dalıyor yere döküyor pilavı eliyle yiyor kimse bir şey demiyor çocuğa bi düzgün yemek yedirmiyorlar ya abur cubur yesinler hemen yerlere dökerler kayınvalidem sesini çıkarmaz. Çocuğum olursa büyük konuşmıyım ama asla o kadar rahat takılmasına izin vermem
Şükürler olsun şeytan görsün yüzlerini.
Ben bayramdan bayrama gittğim halde tahammül edemiyordum. Aynı apartmanda oturan gelini ne yapıyor şimdi aklıma geldikçe 🤮

Merhaba biraz garip bi konu olabilir ama burada fikir danışmak istiyorum ben 3 yıllık evliyim 2 sene doğudaydık geçen sene İstanbul’a taşındık kayınvalideme yakın değiliz ama ayda bir falan bazen daha sık haftasonları gidiyoruz biz anadolu yakasındayız kayınvalidemlerde Avrupa yakasında mecburen bir gece de olsa kalıyoruz.

Kayınvalidemi gerçekten seviyorum çok iyi bakın hiç ses etmez karışmaz aynı şekil görümcelerim bekar kızlar zaten onlarında hiç kötülüğünü görmedim Allah için bunca zamandır. Ama benim sorunum evleriyle 🥺 evlerinde hiç düzen tertip yok hayatımda bu kadar kirli dağınık ev görmedim bakın 3 sene oldu ama her gittiğimde ilk 1 2 saat ruhum daralıyor evi gördükçe yani gerçekten size atsam sizde bu nasıl ev dersiniz.

Kayınvalidemin bi suçu yok aslında kadın zaten torun bakıyor yemeğini zor yapıyor ama benim en kızdığım görümcemler o kadar dağınıklar ki biri çalışıyor birisi de kpss’ye hazırlanıyor tamam zamanları olmayabilir ama o kitapları yerlerde bir şey yerler çöpü odada saçları her yerde banyo iğrenç halde dağınık. Mutfak deseniz zaten eski bir ev ne kadar toplasan da düzelmiyor buzdolabında sıfır düzen. Hani diceksiniz sen gittikçe yapsana ben elimden geldiği kadar yapıyorum zaten ama kalkıp görümcemlerin pislik içindeki odasını da temizlemem. Bi misafir geliyor mesela her yer her yerde ben utanıyorum. Ben kendim de aşırı temizlik hastası biri değilim ama benim annemin evi çiçek gibidir yani bilmiyorum ne yapıcam yatarken bile o kadar tedirgin yatıyorum ki o evde hiç gitmek istemiyorum ne yapıcam 🥺 ayrıca evli görümcem var onunda evi aşırı düzensiz dağınık yani bu anneden gelen bir şey mi bilmiyorum eşim mesela gider evi tamir eder bir sürü yeni eşya aldı annesine adamın kendi evinde bi düzeni var çünkü o bile fark ediyor evin nasıl kirli olduğunu çok şükür eşim titiz çıkmış o evden. Bi de bi ampül bozulsun eşim gidip değiştirmeyene kadar asla ne kayınpeder ne kaynım değiştirmez hiçbir şeyin tamirini yapmazlar. Ne yapabilirim bu konuda 🥺
sizene baskasinin evinin duzeninden.ayrica abarttiginizi dusunuyorum baskalarinin evini dert etmryin .size karsi iyilerse gittginizde birkac gun sabredersiniz yiyip icin karismayin birseye.o evi duzeltmek sizin goreviniz degil.onlarida buna zorlayamazsiniz onlarin duzenide bu.lutfen tatli caninizi sıkmayin bosverin

kendimi görümcelerden birinin yerine koyup düşünüyorum
ailenin gelini gelip odam hakkında bir laf etse ciddi kavga çıkartırım
orası sizin eviniz değil, düzeni de temizliği de sizi ilgilendirmiyor
madem bu kadar rahatsızsınız gitmeyin, kalmayın
eşinize de açıkça söyleyin yani o ev çok dağınık ve kirli, ruhum daralıyor
ben kalmak istemiyorum sen git kal dön dersiniz
insan eşine bunu açıkça söyler yani ne var
ama sizin yaşadığınız yer değil
biri normal iş hayatında diğeri de kpss yolunda ders çalışmakla meşgul insanları
sizin yargılamaya hakkınız yok
anneleri bir şey demiyorsa size laf düşmez
sizin yaşamadığınız bir ev hakkında ev ahalisini uyarmak sizin haddinize değil
toplamak, temizlemek zorunda değilsiniz
bu kadar dert ediyorsanız ödersiniz parasını 2 haftada 1 temizlikçi tutarsınız

Nasıl mecburen kalıyorsunuz anlamadım aranızda 10 saat mesafe yok neticede, aynı ilin sınırları içindesiniz. Yatılı kalmazsanız görümcemizin odasını da görmezsiniz. Bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Kendi ailenizle kıyaslamayın, sizin aileniz başka insan eşinizin ailesi başka insanlar. Onların da düzeni böyle demek ki. Çözümü yok bu konunun.

Valla laf anlatmak zor ya benim ananemde annemde bütün teyzemlerde tertipli düzenlidir. Acaba size mi güveniyor gidip yaparsınız diye anne evi bu bi de gitmeden de olmaz
Kesinlikle bana güveniyor. Çocuklugumdan beri böyle çünkü. İşin kotu yani anne evi değil 🤣Her yaz olduğu gibi bu yaz da benim yazligimda 5 aydır. Helali hoş olsun, sefasını sürsün.

Normalde ben hafta ortası zaten uğrar alışveriş falan yaparim, sevdiği yemekleri pisiririm. Yemek pişirmeye de useniyor çünkü.Evi derler toplarım, eksik gedik varsa tamamlarım falan. İki haftada bir de eşimle haftasonu giderdik ziyarete fakat gerek evin sürekli leş gibi olması gerekse eşime kaba ve kötü davranmasi sebebiyle artık haftasonu ziyaretlerini kestim. Önlemini almazsam aramızı açacak cunku 🤦🏼 Kolesini elinden aldı adam, herhalde ondan böyle protesto ediyor 🤣

Kendi ailem daha da uzak maalesef ki kayınvalidemle aramızda 60 kilometre var bi de köprü trafiğini düşünürsek bazen 2 saate falan ancak gidiyoruz ama git akşamına geri dön eşim yapmaz öyle benzin fiyatları uçmuş zaten

Benzinle ne alakası var anlamadım gittiğiniz yolu yine geri dönmüyor musunuz? Aynı gün dönmekle ertesi gün dönmek arasında benzin fiyatı nasıl farklı oluyor? Benzini dert ediyorsanız toplu taşımayla gidin trafiğe de takılmamış olursunuz. İstanbul’da 2 saat çok uzak bir mesafe değil. Her gün işe giden insanlar var. Aynı ilin sınırları içinde hele ki rahat edemediğiniz bir yerde yatılı kalmanız çok saçma

Kimseyi değiştiremezsiniz. Kendinizde yapsanız nereye kadar .. arkanızı döndüğünüz an yine aynı olacak.
Bence boyle bır ortamda gıdıp aksam evınıze donmelısınız. Kalmayın bunu adet edınmeyın ..
Sonra sıze zor geldıkce alıstıkları ıcın beklentıye girecekler.
Bahane bulun ve sadece gunluk gıdın

kendimi görümcelerden birinin yerine koyup düşünüyorum
ailenin gelini gelip odam hakkında bir laf etse ciddi kavga çıkartırım
orası sizin eviniz değil, düzeni de temizliği de sizi ilgilendirmiyor
madem bu kadar rahatsızsınız gitmeyin, kalmayın
eşinize de açıkça söyleyin yani o ev çok dağınık ve kirli, ruhum daralıyor
ben kalmak istemiyorum sen git kal dön dersiniz
insan eşine bunu açıkça söyler yani ne var
ama sizin yaşadığınız yer değil
biri normal iş hayatında diğeri de kpss yolunda ders çalışmakla meşgul insanları
sizin yargılamaya hakkınız yok
anneleri bir şey demiyorsa size laf düşmez
sizin yaşamadığınız bir ev hakkında ev ahalisini uyarmak sizin haddinize değil
toplamak, temizlemek zorunda değilsiniz
bu kadar dert ediyorsanız ödersiniz parasını 2 haftada 1 temizlikçi tutarsınız
Ben görümcelerimi uyardım mı dedim acaba ? Üç senedir eşime bile bir şey anlatmadım ben görümcelerimi seviyorum niye onları kırayım odalarının halini görseniz böyle demezdiniz ne kadar çalışan insanlar da olsalar 2 saat ayırıp odalarını temizleyebilirler annelerine yazık değil mi ? Kahve içerler günlerce bir sürü bardak odalarında kirli şekilde durur. Size bu normal gelebiyor olabilir ama bana gelmiyor üşengeçlik yani temizlik dışında zaten görümcelerde rahatsız olduğum bir şey yok. Kimsenin evine karıştığım yok kendi içimde sıkıntı yaşıyorum sadece

Kesinlikle bana güveniyor. Çocuklugumdan beri böyle çünkü. İşin kotu yani anne evi değil 🤣Her yaz olduğu gibi bu yaz da benim yazligimda 5 aydır. Helali hoş olsun, sefasını sürsün.

Normalde ben hafta ortası zaten uğrar alışveriş falan yaparim, sevdiği yemekleri pisiririm. Yemek pişirmeye de useniyor çünkü.Evi derler toplarım, eksik gedik varsa tamamlarım falan. İki haftada bir de eşimle haftasonu giderdik ziyarete fakat gerek evin sürekli leş gibi olması gerekse eşime kaba ve kötü davranmasi sebebiyle artık haftasonu ziyaretlerini kestim. Önlemini almazsam aramızı açacak cunku 🤦🏼 Kolesini elinden aldı adam, herhalde ondan böyle protesto ediyor 🤣
İyi yapmışsınız eşinize de laf söylemesi falan hoş değil ya anneler bazen fazla alışıyor sonra çok beklentiye giriyor kızlarına karşı

Ben görümcelerimi uyardım mı dedim acaba ? Üç senedir eşime bile bir şey anlatmadım ben görümcelerimi seviyorum niye onları kırayım odalarının halini görseniz böyle demezdiniz ne kadar çalışan insanlar da olsalar 2 saat ayırıp odalarını temizleyebilirler annelerine yazık değil mi ? Kahve içerler günlerce bir sürü bardak odalarında kirli şekilde durur. Size bu normal gelebiyor olabilir ama bana gelmiyor üşengeçlik yani temizlik dışında zaten görümcelerde rahatsız olduğum bir şey yok. Kimsenin evine karıştığım yok kendi içimde sıkıntı yaşıyorum sadece
ben görümcelerin durumu normal dedim mi acaba?
tabii ki bana da normal gelmiyor
ama sizin eleştirmeniz ve bunu dert edinip içinizde sıkıntı yaşamanız da normal değil
uyarmanız zaten uygun olmaz zaten uyarmanız halinde kıyamet kopar gibime geliyor
lakin koca insanların da temizliğini pisliğini bu derece gözlemlemeniz normal değil
odaları da pislikleri de sizi ilgilendirmiyor
böyle yaşayan insanlar var ben senelerce yurtta kaldım, 1 sene oda arkadaşlarım
aynı bu anlattığınız görümceler gibiydi
kirli bardaklarını odanın bi köşesinde tutarlardı, ortak alan olduğu için uyarmak zorunda kaldım zaman zaman
en sonunda yurt müdürüne şikayet etmiştik diğer arkadaşımla
çünkü orası paylaşımlı bir alandı, onların özeli değildi
ama görümcelerin evi ve odaları onların özeli
annelerine hiç yazık falan değil valla kendi evladına söz geçiremeyen insana acımam ben
başkalarını bu kadar dert etmek ömür kısaltır hasta olursunuz
eşiniz farkında zaten o evde hijyen olmadığının. sizin yerinizde olsam gitmem, kalmam ve eşime de söylerim gerekçemi

Merhaba biraz garip bi konu olabilir ama burada fikir danışmak istiyorum ben 3 yıllık evliyim 2 sene doğudaydık geçen sene İstanbul’a taşındık kayınvalideme yakın değiliz ama ayda bir falan bazen daha sık haftasonları gidiyoruz biz anadolu yakasındayız kayınvalidemlerde Avrupa yakasında mecburen bir gece de olsa kalıyoruz.

Kayınvalidemi gerçekten seviyorum çok iyi bakın hiç ses etmez karışmaz aynı şekil görümcelerim bekar kızlar zaten onlarında hiç kötülüğünü görmedim Allah için bunca zamandır. Ama benim sorunum evleriyle 🥺 evlerinde hiç düzen tertip yok hayatımda bu kadar kirli dağınık ev görmedim bakın 3 sene oldu ama her gittiğimde ilk 1 2 saat ruhum daralıyor evi gördükçe yani gerçekten size atsam sizde bu nasıl ev dersiniz.

Kayınvalidemin bi suçu yok aslında kadın zaten torun bakıyor yemeğini zor yapıyor ama benim en kızdığım görümcemler o kadar dağınıklar ki biri çalışıyor birisi de kpss’ye hazırlanıyor tamam zamanları olmayabilir ama o kitapları yerlerde bir şey yerler çöpü odada saçları her yerde banyo iğrenç halde dağınık. Mutfak deseniz zaten eski bir ev ne kadar toplasan da düzelmiyor buzdolabında sıfır düzen. Hani diceksiniz sen gittikçe yapsana ben elimden geldiği kadar yapıyorum zaten ama kalkıp görümcemlerin pislik içindeki odasını da temizlemem. Bi misafir geliyor mesela her yer her yerde ben utanıyorum. Ben kendim de aşırı temizlik hastası biri değilim ama benim annemin evi çiçek gibidir yani bilmiyorum ne yapıcam yatarken bile o kadar tedirgin yatıyorum ki o evde hiç gitmek istemiyorum ne yapıcam 🥺 ayrıca evli görümcem var onunda evi aşırı düzensiz dağınık yani bu anneden gelen bir şey mi bilmiyorum eşim mesela gider evi tamir eder bir sürü yeni eşya aldı annesine adamın kendi evinde bi düzeni var çünkü o bile fark ediyor evin nasıl kirli olduğunu çok şükür eşim titiz çıkmış o evden. Bi de bi ampül bozulsun eşim gidip değiştirmeyene kadar asla ne kayınpeder ne kaynım değiştirmez hiçbir şeyin tamirini yapmazlar. Ne yapabilirim bu konuda 🥺
İnsanların kendi evleri. Ya gidip kalmayacaksınız, biraz uzak duracaksınız; ya da katlanacaksınız.
Kimseye "Senin evin niye böyle" denmez yani, ayıp. Belki öyle rahat ediyorlar.

Kusura bakmayin ama baska derdiniz mi yok, size ne, dertsiz basiniza dert mi alacaksaniz, birakin araniz da iyiymis, nasil istiyorlarsa öyle yasasinlar, siz kendi hayatiniza bakin. Sakin sakin konusup iliskinizi de bozmayin, esinize de soylemeyin zaten adam farkindaymjs

X