Kayınvalidenize bakar mısınız?

Allah ne beni ona ne onu bana muhtaç etmesin, yaptıklarını düşününce su verilecek insan değil. Bakamam !! Bir dediğini iki etmediği gelini baksın bir zahmet. Benden uzak olsun.

Yani neden tek kalamıyor ki saçmalık. Ben olsam kabul etmem. Kızları ile aynı şehirde zaten sürekli ziyaret ederler annelerini. Ya da kızlarına yakın ev tutsun madem. 4 ay da saçma az değil ben rahat edemezdim

Kabul etmem, elden ayaktan da düşmemiş, herkes kendi evinde kalsın, tek kalamıyorsa ortak parayla yatılı bakıcı tutulur

Asıl insan kızının yanında rahat eder zihniyete bak ya.. hasta olsa diyecek tek sözüm yok bakmakla herkes yükümlü ama hasta değil bir şey değil kalsın evinde kızlar haftada 1 veya 2 gün ugrasa ayrı günlerde ediyor 4 gün diğer 2 gün komşularını gezsin 1 günde temizlik yapsın 🤣guzel bir plan bence

Bakmam ebu cehillik yapıp anamdan emdigimi burnumdan getirirken düsünseymiş derim.Oğğğlummmm diye yere göğe sıgdıramadıği damadi baksın zira o kadar icten oglum kelimesini eşime bile kullanmadı.Evlatlik görevini yapmak isterse esim yakında ev tutar düzen oturtur alısverisini yapar ama kimse kimsenin görevini baskasına yıkamaz.Kadin ugrassin yemegiyle camasiriyla altina pisletiyorsa altiyla ama sonra oglum baktı olsun gelin elini sürmese nasil bakiyorlarmıs ogulları ? Bazi erkekler hayırli evlat sıfatıni aliyorlarsa esleri sayesinde.Ayni acindırmayi babaannem de anneme yapti neredeyse bosanma derecesine geldiler babamla simdi gayet kalabiliyor yapti yapti sonra ee ben yalnız kaldım kalirsin tabi zamanında düşünseydin.Ay cok dolmuşum ben 😆

Düzeni varsa kendi evinde kalmasından yanayım madem çocukları da var arada gider annelerine bakarlar eksik gedik var mı diye diğer türlü ev ev üstüne olmaz

Merak ettim, kayınvalideniz kaç yaşında ve ne gibi sağlık sorunları var?

Konu sahibinin kayınpederi hayatta...
Önceki konusuna bir iki gün önce yazdığı mesajlara göre hayatta en azından.

Konu sahibi ya başkası için soruyor, ya oturdu kayınpeder önce vefat ederse, kayınvalidem bana gelmek isterse diye dertlendi, ya da can sıkıntısından anket yapıyor.

Anket seçeneğine pek ihtimal vermiyorum çünkü iki görümce var, bu kişiler kv ile aynı şehirdeler, tek erkek evlât var vs... Spesifik birinin koşulları tarif ediliyor.

Ha, ya da adamcağız dün rahmetli oldu, konu sahibi bugün koşa koşa geldi bu konuyu açtı. Ama bu seçeneğe pek ihtimal vermiyorum, böyle biri değil konu sahibi.

Son düzenleme:
Allah mecbur birakmasin, ben kabul edemem. Eniste kapısı ne demek?? Erkekler cekiyor gidiyor, evdeyken bile evdekiyle ilgilenmiyorlar, evdeki kadin bakiyor bakilacak biri varsa. Bu durumda tabi ki kizlari daha dogru bir seçenek. Eniste kapısı bahane. Kizlarina kiyamiyorlar. Gelin el kızı geberesiye calissin bana hizmet etsin diye düşünüyorlar. Bu kafadaki yaşlıların mantigi bu cok net gordum bunu boylelerinde. Benim babannem elden ayaktan düşmemişti ölene kadar, ama cok yasliydi. Yaklasik 70 yasina kadar halamlarin alt katinda yaşadı. Enistemi cok severdi o da enistemi cok severdi. Olene kadar son 15 sene halamlar ile birlikte yaşadı. Halam da hasta. Enistem hem halama hem babanneme bakti. Kimse onlarin üstüne attigindan degil, babannem başkasında kalamazdi. Enistem kendi annesi gibi severdi anlasirdi. Boş laf yani bunlar. Herkes işine geldigi gibi davraniyor

Benim annem 70 yaşına yaklaştı, kanser hastası, babam da yok ama annem kimseyle kalmak istemiyor. Sizinki madem sağlıklı kadın, sırf dul diye neden birileriyle kalsın onu çok anlayamadım.

Her neyse, bahsettiğiniz gibi yanında kalmayı gerektirecek hastalığı olmadığı için madem aynı şehirde 2 kızı var gidip düzenli olarak görebilirler. İş yapılması gerekiyorsa destek olabilirler. Ama herhangi birinin evinde kalmasına bence gerek yok. Ha gerçekten hasta olsaydı, tek gelin ve tek kız olsaydım bizde kalabilirdi, elimden geleni yapardım ama 2 görümce varken hastalık durumunda onların da desteği olması gerekir, 4'er ay bana mantıklı geldi.
Rabbim annenize şifa versin
Anneniz gibi kimsenin yanında kalmak istemeyen insanları seviyorum

Ben istemezdim. Enişteye ayıp oluyor da geline neden ayıp olmuyor bunu bi türlü anlamadım gitti. El oğlu eşinin ailesine bakmak zorunda değil de el kızı neden bakmak zorunda

Ayrıca dul kadın yalnız kalınca noluyor.

Ancak gelin için sorun yoksa kalabilir tabi. Bunun cevabı sizde yani. Kimisi kabul eder kimisi etmez

Bu meseleye kayınvalide izin bakışı önemli. Kadın istiyor mu size gelmeyi ya da evinde kalmamayi? Onun bu duruma bakışı nedir?

Bir evin tek gelinisiniz, iki görümceniz var ve kayınpederiniz vefat ediyor. Eşinizin işi gereğince siz gurbetcisiniz ancak görümceleriniz kayınvalidenizle aynı şehirde yasıyor. Kayınvalideniz gayet sağlıklı ufak tefek yaslilik rahatsizliklari var. Kendi evi düzeni kurulu. Bu durumda dul kadın yalnız kalmasın düşüncesiyle birinin yanında kalması gerekiyor. Ama enişte kapısında kalmak istemeyen birisi ve doğal olarak tek gelin olarak sizinle kalması gerekiyorsa bu durumda ne yaparsınız?
Benim şahsi fikrim 3 çocuğu var her birinde 4’er ay kalsa kimseye fazlaca zor gelmemiş olur. Ancak enişte kapısı diye kızlarında kalmıyor.
Ayrıyetten zaten elden ayaktan düşmemiş birisi şimdiden gelip bizimle yaşamaya başlarsa Allah uzun gün uzun ömür versin ama belkide 30 sene yaşayacak ve hep sizinle yaşayacak size alıştığı için.
Gerçekten zor durum herkes için ama sizin fikrinizi de şu şartlarda merak ettim?
Dul kadın niye yalnız kalamıyor anlamadım. Benim ananem 95 yaşında tek başına yaşıyor. Hergun yakın ve müsait olan dayım yokluyor. Arada yemek götürüyor yengelerim. Ananem de istemez gitsin kalsın ogullari ile. 4 ay da değil hiç kabul etmeyin. Enişte kapısı ne alaka Asıl damatlar işe gidecek. Hiç bir şey ile ilgilenmeyecekler. Kızlarında daha rahat eder.. Ben anlamadım bu mantaliteyi, bile bile mutsuzluk kavga gürültü olacak. Kimse mutlu olmayacak.

Bir evin tek gelinisiniz, iki görümceniz var ve kayınpederiniz vefat ediyor. Eşinizin işi gereğince siz gurbetcisiniz ancak görümceleriniz kayınvalidenizle aynı şehirde yasıyor. Kayınvalideniz gayet sağlıklı ufak tefek yaslilik rahatsizliklari var. Kendi evi düzeni kurulu. Bu durumda dul kadın yalnız kalmasın düşüncesiyle birinin yanında kalması gerekiyor. Ama enişte kapısında kalmak istemeyen birisi ve doğal olarak tek gelin olarak sizinle kalması gerekiyorsa bu durumda ne yaparsınız?
Benim şahsi fikrim 3 çocuğu var her birinde 4’er ay kalsa kimseye fazlaca zor gelmemiş olur. Ancak enişte kapısı diye kızlarında kalmıyor.
Ayrıyetten zaten elden ayaktan düşmemiş birisi şimdiden gelip bizimle yaşamaya başlarsa Allah uzun gün uzun ömür versin ama belkide 30 sene yaşayacak ve hep sizinle yaşayacak size alıştığı için.
Gerçekten zor durum herkes için ama sizin fikrinizi de şu şartlarda merak ettim?
Valla kayınvalidem çok iyi biridir Allah sağlıklı ömürler versin öyle bir durumda ben bakarım zamanında bana çok iyiliği olmuştur. 1 tane kızı var kızı çok kocacı kendi çıkarı dışında aramaz sormaz buna zaten üzülüyor, ben de el kapısına göndermem. (Kocasıyla arası bozulur korkusuyla kızı da almaz zaten) kayınvalidem çok iyidir ama patavatsızdır damatla bir birlerine girerler sonra görümceyede bakmak zorunda kalırım :)

Daha genç veya orta yaşlı heralde.İyice elden ayaktan düşene kadar beraber yaşamayın bence.Ama size yada kızlarından birine yakın oturursa iyi olur.

Dul kadın yalnız kalmasın düşüncesini anlayamam. Sağlığı yerinde olduğu sürece kimse kimsenin düzenini bozmamalı. İlerde yaşlılıkta, hastalıkta sırayla bakılmalı diye düşünüyorum. Hem benim etrafımda gördüğüm genelde anneler kızlarının evinde daha rahat ediyor. Ben de şahsen ilerde annemin yaşlılığında gelininden daha fazla yanında olmak isterim. Sonuçta benim annem. Kayınvalideye de sırayla bakılmalı ama yok orda damat var hep sizde kalacağım derse işte o çok mantıksız olur.

Son düzenleme:
X