Kaynana Görümce v.s

Nedir bu takı para meselelerine takmanızın amacı oldum olası anlam veremem hakkaten aşırı gereksiz yok şu şu kadar taktı bu bu kadar taktı şu takmadı o da takmadı kız tarafı daha çok taktı erkek tarafı daha çok taktı taktı taktı taktıda taktı değiyo mu huzursuz olmanıza cidden? Takıyla kurulmaz yuva evlilik bu değil geleneksek düşüncelerden bi vazgeçin önce. Mantıklı düşünün takı takmak ne kadar gerekli onuda bi sorgulayın hadi diyelim illa takılsın önemli diyosunuz adamın durumu yoksa napsın e gidin daha çok takabilecek biriyle evlenin o zaman. Ticaret mi yapıyosunuz yuva mı kuruyosunuz?

bence de onemli olan evilige karsi genel bakisi, simdi uc bes sey yapip sonra burnunuzdan getirseler daha mi iyi olacak. bence yardim etmiyorlar vs diye dugun odakli dusunuyorsunuz. dugun gelip geciyor, onemli olan hayata karsi bakis ve davranislari.

Cok cok akilli olmaniz lazim nisanliniza guveniyirsaniz gercekten politik davranip durumu toparlamaniz lazim nisanliniz borclar kapattirip birde bu tur seyler yapmamasini saglayip yuvanizi saglam temellere kurmaniz lazim benimde oleymis mslesef ben herseyi evlenince ogrendim sinir krizkeri gecirdim iki cocuk kaybettim suan maaasimizda icra var hala borc öduyorum iyi düsunun saglsm basin saglam kararlar alin siz dik durursaniz kimse sizi ezemez kıramazda
Çok teşekkür ederim evet şuan tavrım net herkese karşı altın borçlarını ödedi bu süreçte şuan abisine ailesi için çektiği kredi var onuda azalttı birde araba kredisi ailesine göndermekten onada ara vermiş onuda ödüyor 🙏🏻

Takı insanın geleceği şu zamanda benim ailem ve ben birşeylere çabalıyorsam karşı tarafta çabalaması lazım hadi diyelim ki çabalamak zorunda değilse dürüst olmak lazım en baştan. Peki bu kadar şeyi nişandan bir gün sonra öğrenmem mantıklımı babamın bana yaptığı birikimi bunların oğullarına yaptığı borçları ödemek zorunda mıyım? Yoksa ben takmayıp almayıp Adettir o takılacak kafasında biri değilim.
İnsanın geleceği mi? Herks kendi geleceğini kendi kurar kimse kimseyi hayatına alıyo diye üstüne para vermek zorunda değil ki ben bi kadın olarak bunu çok alçaltıcı buluyorum teklif dahi edilince tuhaf hissetmiştim kendimi. Mehir var dinimizde ama bu takı işi tamamen halk hurafesi insan kullanımıdır senin geleceğin en fazla mehir hakkındır takıda kul hakkına grer bi de yapmadı almadı diye hayıflanmak çok çok yanlış. Diğer meseleye yorum yapmadım zaten orda haklısın ama takı meselesinde iyi düşün mantıklı düşün bu yüzden kaç nişan atıldı kaç çift ayrıldı inan saçma bi konu

Bunu cevremde çok gördüm o yüzden söylemek istedim, riske atmıyorlar ya yapılmazsa deyip bu şekilde davranıyorlar... son dönemlerin modası bu olsa gerek
Ay ne bilim ya ben olsam durumum neyse üstüme başıma en lüksünü alacağıma evdeki birşeyleri giyerim ama bir çeyrek takarım ne aile fertleri ne bir akrabaları kimse takmadı. Üstüne biz aldık dedikleri bir tepsiyi bile nişanlım almış tabi ben hep sonradan öğrendim okudum daha doğrusu mesajları 🤷‍♀️

peki su an evlilikte kacinci yiliniz ve bu noktaya gelene kadar nasil bir mucadele verdiniz? ben de evli biri icin hemen vazgecme ve ugras derim ama nisanli birisinin durumu daha farkli bence
10. Yılım.. eşim benim tutumlu olduğumu bilir birikimlerimiz hep benim üzerime oldu her ay ne kadar olduğunu bilirdi ama hesap benimki. Düğün takılarının olduğu kasa benim üzerimeydi. Sonra baktım kardeşi evlenecek bunlar para isteyecek belli ev borcuna girdik.. ki yanılmamışım istediler. Düğün yap dediler, beyaz eşyasını sen kredi kartından al biz öderiz(yersen😖) dediler.. eşim kenarda köşede olmadığı için istese de yapamazdı zaten. Hala ara ara yoklarlar çift maaşsınız bilmem ne diye ama tavrımın net olduğunu bilir eşim.

10. Yılım.. eşim benim tutumlu olduğumu bilir birikimlerimiz hep benim üzerime oldu her ay ne kadar olduğunu bilirdi ama hesap benimki. Düğün takılarının olduğu kasa benim üzerimeydi. Sonra baktım kardeşi evlenecek bunlar para isteyecek belli ev borcuna girdik.. ki yanılmamışım istediler. Düğün yap dediler, beyaz eşyasını sen kredi kartından al biz öderiz(yersen😖) dediler.. eşim kenarda köşede olmadığı için istese de yapamazdı zaten. Hala ara ara yoklarlar çift maaşsınız bilmem ne diye ama tavrımın net olduğunu bilir eşim.
Akıllı kadınmışsınız helal olsun umarım bizimki de bu şekilde devam eder 🙏🏻

Çok şaşırdım aynı tarz aile yapısı çok galiba. Peki o dönemde siz net kırıcı şekilde açık sözlülükle konuştunuz mu ve karşı tarafın tepkisi ne oldu nişanlınız İn yani benim eskiden de arkadaşım olduğu için size bu yazdıklarımın 10 katını söyledim herşey maddiyat değil ama bilseydim nişanlanmazdım bunları hak etmedim dürüst olmadınız v.s diye beni asla ezdirip haksızsın demedi ama ilerisi karmakarışık ne olacak ne bitecek güvenmiyorum erkeklere iki gün sonra ailem derse boşanma olur.
Ailesinin biseyden haberi yok maalesef.Esimde nisanliyken boynu bükük ve sürekli beni haklı görürdü özür falan dilerdi ailesi adina.Evlenince erkeklerin geneli ailesine düşüyor niyeyse.Bizde kimi zaman konuşarak kimi zaman kavga ederek aştık.Esim kendini çektiği için yüz bulamadılar.Kucuk çaplı istekleri oluyor onlarda bişey diyemem anne babasıdır bizimde evladımız var.Bir de ben gelirimizi sürekli bir yere bağlamaya çalışıyorum biliyorum ki boş bulunca yumulacaklar.Kisaca evin maddi gelirini ben yönetmeye başladım daha doğrusu mecbur kaldım.Benim çalışmam da etkili oldu sen verirsen bende harcarim çocuklarımızın geleceğini bitirmiş oluruz tarzı konuşunca aklı başına geldi.Cunku eşim de onlara para verirken benim kazancıma güveniyordu.Su an çok şükür öyle bir derdimiz yok ara sıra kendiliğinden kardeslerine cep harçlığı atıyoruz başka da bişey yapasjm gelmiyor.
En çok sinirlerimi bozanda ben kendimi maddi yönden sıkarken onların rahatlarina rahatlık katmak istemeleri oldu.Allah yardımcın olsun şimdiden önlemini al.

10. Yılım.. eşim benim tutumlu olduğumu bilir birikimlerimiz hep benim üzerime oldu her ay ne kadar olduğunu bilirdi ama hesap benimki. Düğün takılarının olduğu kasa benim üzerimeydi. Sonra baktım kardeşi evlenecek bunlar para isteyecek belli ev borcuna girdik.. ki yanılmamışım istediler. Düğün yap dediler, beyaz eşyasını sen kredi kartından al biz öderiz(yersen😖) dediler.. eşim kenarda köşede olmadığı için istese de yapamazdı zaten. Hala ara ara yoklarlar çift maaşsınız bilmem n

benim sormak istedigim bunun icin ne kadar mucadele verdiniz? yani muhtemelen kolay olmamistir. onu soylemek istedim. gencler duyunca kolay bi sey oldugunu dusunebilirler.

Ben geçmiş den dolayı aşka inancım yoktu o yüzden bu şekilde istedim aslında sevgi saygı mantık olsun diye de mantık sıfır bu durumda öyle çıktı

Bence herkes kendine asik olmaya veya gercekten sevmeye bir sans tanimali. Durumlari iyice gözlemleyin. Dügünden önce ayrilmak, bosanmaktan iyidir. Hakkinizda hayirlisi

Ailesinin biseyden haberi yok maalesef.Esimde nisanliyken boynu bükük ve sürekli beni haklı görürdü özür falan dilerdi ailesi adina.Evlenince erkeklerin geneli ailesine düşüyor niyeyse.Bizde kimi zaman konuşarak kimi zaman kavga ederek aştık.Esim kendini çektiği için yüz bulamadılar.Kucuk çaplı istekleri oluyor onlarda bişey diyemem anne babasıdır bizimde evladımız var.Bir de ben gelirimizi sürekli bir yere bağlamaya çalışıyorum biliyorum ki boş bulunca yumulacaklar.Kisaca evin maddi gelirini ben yönetmeye başladım daha doğrusu mecbur kaldım.Benim çalışmam da etkili oldu sen verirsen bende harcarim çocuklarımızın geleceğini bitirmiş oluruz tarzı konuşunca aklı başına geldi.Cunku eşim de onlara para verirken benim kazancıma güveniyordu.Su an çok şükür öyle bir derdimiz yok ara sıra kendiliğinden kardeslerine cep harçlığı atıyoruz başka da bişey yapasjm gelmiyor.
En çok sinirlerimi bozanda ben kendimi maddi yönden sıkarken onların rahatlarina rahatlık katmak istemeleri oldu.Allah yardımcın olsun şimdiden önlemini al.
Aynı şeyleri yaşamış insanlardan yorum almak çok farklı teşekkürler inanın şuan bende o şekildeyim gerçekten sağlık olsun veya ihtiyaç olsa ben kendi paramdan da veririm bende tutumlu biriyim ama evli kardeşinin eve eşinden habersiz birşeyler alıp nişanlım dan daha doğrusu eşim oldu para istemesi tabi o kesti benden bile istedi daha yeni nişanlıyken.Hayırlısı olur inşallah 🙏🏻❤️

Nişanlım o zamandan beri yardımı herşeyi kesti benim de haklı olduğumu söyledi ama bu konularda çok tartıştık birde durumları olmaz dürüst olsalardı baştan ben çok açık sözlüyüm ona göre gözden geçirirdim herşey nişandan sonra ortaya çıktı. 😔
Olaya iyi tarafından bak. Nişanlın sana hak verip yardımı kesmiş ve şimdiden bseyler fark ettiysen oturup nişanlınla bu işleri oturup konuş. Benim eşim de nişanlıyken hiç para biriktirmemiş. Eşimin abisi evlenirken her şeylerini aldı ailesi. O çalışmıyor diye aldılar. Eşimin bir küçüğünün de nikahı oldu. Nikahtan ayrıldılar ama ona da ev eşyaları altınlar bilmem ne her şey alındı. Sürekli babası falan karşıladı. Biz evlendik bana taktıkları max 50 gr altın. Onu da eşim aldı. Bi de yurt dışında yaşıyorlar. Evde eşimle birlikte 5 erkek çalışıyor. Her biri 2500 Euro maaşla. Tek ev geçindiriyorlar. Ve inanır mısın kaynanam bana yurt dışından gümüş takı göndermiş. Gümüş? Eşime vermiş takarsın diye. Şaka gibi. Evin eşyalarını kayınbabamın tanıdığı diye en az 3-4 kat daha pahalı satan yerden aldık. Taksitleri kendimiz ödedik. Arada 2-3 taksiti kayınbabam ödedi paramız yetmiyor diye. Sonra daha da sıkıştık. Eşim arabasını satılığa çıkardı. Biz Türkiye’deyken satılmış. Kayınbabam içinden 500 Euro almış. Satıldığı para da 3000 Euro falan. Ahhhh ah. Şimdiki aklım olsa oturup konuşurdum her şeyi. Sen öyle yap valla. Çekinme hiç. Elleşmesinler nişanlının maaşına

İnsanın geleceği mi? Herks kendi geleceğini kendi kurar kimse kimseyi hayatına alıyo diye üstüne para vermek zorunda değil ki ben bi kadın olarak bunu çok alçaltıcı buluyorum teklif dahi edilince tuhaf hissetmiştim kendimi. Mehir var dinimizde ama bu takı işi tamamen halk hurafesi insan kullanımıdır senin geleceğin en fazla mehir hakkındır takıda kul hakkına grer bi de yapmadı almadı diye hayıflanmak çok çok yanlış. Diğer meseleye yorum yapmadım zaten orda haklısın ama takı meselesinde iyi düşün mantıklı düşün bu yüzden kaç nişan atıldı kaç çift ayrıldı inan saçma bi konu
Üstüne para vermek nedir bunu isteyen kim anlamadım burda tanınmamak adına söylemiyorum ama benim zaten ailem geleceğimi kurdu maddi açıdan bütün samimiyetimle söylüyorum size deselerdiki bizim durumumuz yok oğlana bir sürü borç yaptırdık onlarıda siz ödersiniz diye saygı duyardım ama bende ona göre tercihimi yapardım. Şuan stresten Adet bile olamıyorum

Aynı şeyleri yaşamış insanlardan yorum almak çok farklı teşekkürler inanın şuan bende o şekildeyim gerçekten sağlık olsun veya ihtiyaç olsa ben kendi paramdan da veririm bende tutumlu biriyim ama evli kardeşinin eve eşinden habersiz birşeyler alıp nişanlım dan daha doğrusu eşim oldu para istemesi tabi o kesti benden bile istedi daha yeni nişanlıyken.Hayırlısı olur inşallah 🙏🏻❤️
İyi niyetinizi suistimal ettirmeyin mutlu ,huzurlu yuvanız olur inşallah.Allah başka dert vermesin

Olaya iyi tarafından bak. Nişanlın sana hak verip yardımı kesmiş ve şimdiden bseyler fark ettiysen oturup nişanlınla bu işleri oturup konuş. Benim eşim de nişanlıyken hiç para biriktirmemiş. Eşimin abisi evlenirken her şeylerini aldı ailesi. O çalışmıyor diye aldılar. Eşimin bir küçüğünün de nikahı oldu. Nikahtan ayrıldılar ama ona da ev eşyaları altınlar bilmem ne her şey alındı. Sürekli babası falan karşıladı. Biz evlendik bana taktıkları max 50 gr altın. Onu da eşim aldı. Bi de yurt dışında yaşıyorlar. Evde eşimle birlikte 5 erkek çalışıyor. Her biri 2500 Euro maaşla. Tek ev geçindiriyorlar. Ve inanır mısın kaynanam bana yurt dışından gümüş takı göndermiş. Gümüş? Eşime vermiş takarsın diye. Şaka gibi. Evin eşyalarını kayınbabamın tanıdığı diye en az 3-4 kat daha pahalı satan yerden aldık. Taksitleri kendimiz ödedik. Arada 2-3 taksiti kayınbabam ödedi paramız yetmiyor diye. Sonra daha da sıkıştık. Eşim arabasını satılığa çıkardı. Biz Türkiye’deyken satılmış. Kayınbabam içinden 500 Euro almış. Satıldığı para da 3000 Euro falan. Ahhhh ah. Şimdiki aklım olsa oturup konuşurdum her şeyi. Sen öyle yap valla. Çekinme hiç. Elleşmesinler nişanlının

Olaya iyi tarafından bak. Nişanlın sana hak verip yardımı kesmiş ve şimdiden bseyler fark ettiysen oturup nişanlınla bu işleri oturup konuş. Benim eşim de nişanlıyken hiç para biriktirmemiş. Eşimin abisi evlenirken her şeylerini aldı ailesi. O çalışmıyor diye aldılar. Eşimin bir küçüğünün de nikahı oldu. Nikahtan ayrıldılar ama ona da ev eşyaları altınlar bilmem ne her şey alındı. Sürekli babası falan karşıladı. Biz evlendik bana taktıkları max 50 gr altın. Onu da eşim aldı. Bi de yurt dışında yaşıyorlar. Evde eşimle birlikte 5 erkek çalışıyor. Her biri 2500 Euro maaşla. Tek ev geçindiriyorlar. Ve inanır mısın kaynanam bana yurt dışından gümüş takı göndermiş. Gümüş? Eşime vermiş takarsın diye. Şaka gibi. Evin eşyalarını kayınbabamın tanıdığı diye en az 3-4 kat daha pahalı satan yerden aldık. Taksitleri kendimiz ödedik. Arada 2-3 taksiti kayınbabam ödedi paramız yetmiyor diye. Sonra daha da sıkıştık. Eşim arabasını satılığa çıkardı. Biz Türkiye’deyken satılmış. Kayınbabam içinden 500 Euro almış. Satıldığı para da 3000 Euro falan. Ahhhh ah. Şimdiki aklım olsa oturup konuşurdum her şeyi. Sen öyle yap valla. Çekinme hiç. Elleşmesinler nişanlının maaşına
Şaşkınlıkla okudum sizin konuyu Allah sabır vermiş sabretmişsiniz umarım bundan sonra çok mutlu olursunuz ❤️

Üstüne para vermek nedir bunu isteyen kim anlamadım burda tanınmamak adına söylemiyorum ama benim zaten ailem geleceğimi kurdu maddi açıdan bütün samimiyetimle söylüyorum size deselerdiki bizim durumumuz yok oğlana bir sürü borç yaptırdık onlarıda siz ödersiniz diye saygı duyardım ama bende ona göre tercihimi yapardım. Şuan stresten Adet bile olamıyorum
Benim görüşüm budur ve açıkça söylemekte bi sakınca görmüyorum kendi hayatımdaki gerçeğim budur anlatabildim mi? Başkaları yaptı diye üstüne para istiyor demem haddime değil beni ilgilendirmez sadece bana ters ve ben yapmam diyorum. Bu mesele konuşulup halledilecek bi mesele bu kadar stres olmana gerek yok henüz evli değilsiniz evlendiğinizde uyuşma aşamasında daha çok strese girme ihtimalin çok yüksek şimdiden kendini salma bence

Benim görüşüm budur ve açıkça söylemekte bi sakınca görmüyorum kendi hayatımdaki gerçeğim budur anlatabildim mi? Başkaları yaptı diye üstüne para istiyor demem haddime değil beni ilgilendirmez sadece bana ters ve ben yapmam diyorum. Bu mesele konuşulup halledilecek bi mesele bu kadar stres olmana gerek yok henüz evli değilsiniz evlendiğinizde uyuşma aşamasında daha çok strese girme ihtimalin çok yüksek şimdiden kendini salma bence
Evet salmıcam biraz agresifim stresliyim ama düğüne az kaldı maddiyat yüzüne bitirmicem ama duruma göre hareket edeceğim teşekkürler 🙏🏻 Yeni problemler çıkmadığı sürece aynı konularda.. 👌🏻

Evet salmıcam biraz agresifim stresliyim ama düğüne az kaldı maddiyat yüzüne bitirmicem ama duruma göre hareket edeceğim teşekkürler 🙏🏻 Yeni problemler çıkmadığı sürece aynı konularda.. 👌🏻
Ailen ne derse desn maddi konuda duyma bi de. Nedense bunu söylemek geldi içimden biraz aileden istemsiz gaza gelme durumu olmuş sanki sende

Hayırlı günler arkadaşlar birden fazla derdim var ama şuan gündemde olanı paylaşmak istiyorum nişanlıyım evlenmeme az bir zaman kaldı. Söz yapıldı bizde adettir elbise ayakkabı altın takılır ve nişanlımın aileside aynı yerde biz takmasak takı istemem anormal olur fakat benim annem babam ailem çok yüksek tutarlı altın taktılar benimde nişanlım kendince birşeyler aldı bunu problem yapmadım ama erkek tarafından bir çeyrek bir 100tl dahi takan olmadı veya elbiseye biz alalım gibisinden hiç bir yardımları olmadı. Nişanlım kendi parası ile birşeyler yaptı. Bu arada ilk haberi aldıklarında sürpriz bir nişan oldu çok sevindik seni çok istiyorduk şöyle böyle aşkımlar canım lar samimi davranışlar hava da uçtu. Bir gün sonra nişanlımın abisine çektiği borçları öğrendim yani 5 bin 10 bin bu şekilde para alınmış ve ailesiyle yemiş abisi birşey diyememiş onu ödüyormuş ve bana nişan da taktığı şeyleri hep borçla almış. Onu atlatmadan telefonuna baktım kız kardeşi ara ara hep şu kadar at bunu ödemem lazım hep para almış abiside iki güne bir ne kadar olursa hep para istemiş fakat ihtiyaç için değil hep alkol veya kıyafet eşya borcu benim ailemde tam tersi çocuklar çalışsa da anne baba destek olur ve bir kardeşim hariç biz asla ihtiyaç duysakta kardeşlerimizden asla para istemeyiz daha doğrusu başka kimseden de. Sonrasında kendileri bana sana şunu aldık dedikleri Bir iki gereksiz şeyleri almayın dememe rağmen aldılar onlarıda nişamlından almışlar paralarını ben şok oldum çok kavga ettim ama söz verdi haklısın dedi daha anlatacak çok şey var sizden ilk önce bu konuda yorum almak istiyorum ne düşünüyorsunuz? Bu arada birçok para detayını da atladım yormamak adına daha çok şey var yani annesi babasıda işin içinde.
Bundan sonrasını iyi takip edin, aynı şekilde devam edilmesine izin vermeyin. O aileden de bir şey beklemeyin, gelmez. Ne yapacaksanız ikiniz yapacaksınız gibi duruyor

X