Kaynanam ve Taşan Son Damla..Haksız Mıyım?

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.926
15.238
Merhabalar genelde konuları okurum ama bu sefer benim bir derdim var. Konu uzun ama özet geçmeye çalışacağım. Bundan sona nasıl davranacağımı bilemediğimden siz olsanız ne yapardınız diye danışmak istiyorum.

Ben İstanbul'dan Eskişehir'e gelin geldim. Eşimle ortak arkadaş vasıtası ile tanıştık internetten konuşmalarımız sürdü gittikten sonra ve yakın hissettik çıkmaya başladık bu sürede her ay yanıma geldi bayram, yılbaşı, doğumgünü. Aileme yani boşanmış olduklarından anneme durumu açtım tanıştı beğendi neyse o da ailesine açınca kaynanam sinirlenmiş istememiş kendi çevresinden kızları istemiş. Kayınpeder eski rektörlerden kaynanam da bir çevreye girmiş onun sayesinde normalde annesiyle yaşayan durumları iyi olmayan biriymiş orta halli diyelim yani aynı biz gibi. Eşim karşı çıkmış filan kp sayesinde oldu işimiz. Bir tanışmaya geldiler sonra isteme ve nişan bir arada oldu. Bir ara ayrılma durumumuz oldu kaynanam aramızı yapmayı bırakın oğlum daha dönmez bitti o iş dedi bana ama biz barıştık. Kp in oturmadıkları ama kiraya da vermedikleri bir evi vardı orayı bize yaptılar. Bu arada bir kaynım var yurtdışında yaşıyor ona da Etiler'de öğrenciyken ev alınmış ama onun üzerine değil o ev benim olsun bu evden feragat ediyorum demiş ki o ev bizimkinin 2 katı fiyatı. Yani neden o evde otuyoruz onu demek için yazdım yoksa maddi beklentim yok o ev satıldı ve azar azar parası ona gönderiliyor zaten ama bu ev bizim üzerimize bile değil.

Kaynanam nişan zamanı işte düğünü konuşuyoruz ben kınaya gelemem dedi nasıl olur dedik hastayım filan dedi ki otelde kalacaklar bir gün dönecekler teyzesi İzmit'te genç biri ona dedik bende gelemem dedi iyi oğlunuz gelir dedim o da gelemez dedi biz dumur olduk. Sonra eşimi ikna ettim sizden kimse yok ne o öyle akrabalara karşı çoğu düğüne gelemicek dedim. işte annem bizim evlilik planı yoktu durum belli tam herşeyi yapamadık dedi kaynanam bizimki de öleydi ama herşeyini yaptık dedi neyse ben tam takım çok şükür herşeyimi yaptım. Ev döşenecek ben aranmadan kendi zevkine göre almış herşeyi mutfak, salon, perdeler herşey onun zevkine göre yine sesimi çıkarmadım olsun dedim. Düğün yapmıcaz dediler aile arası yemek oldu tamam dedim. Nişan zamanı takıların hepsi sözde evde unutulmuş alyanslar dahil sırf sorun çıksın diye sorun yapmadık olsun dedik. Kendi kullandığı tabağı çanağı yığmış mutfağa ki kendi kullanacaklarımızı beraber alacaktık olsun dedim.

Daha sonra ben burada işe girdim. Evimize her geldiğinde yaptıklarını övdü işte ne güzel yaptık çok şanslısın filan bir koyduğu yumurta ayracını bile alır bunu kullanıyor musun şunu kullanıyor musun diye sorar. Mutfağa ek dolap yaptıracaktık kendi paramızla yani benim evim ben olur dersem olur dedi kp araya girdi, balkon kapattırdık yine öyle. Benim saçım kıvırcık topluyorum saçıma biçimsiz der, bana makyajsız dışarı çıkma sen der, benim yanımda eşime şu valinin şu bilmem neyin kızını istedim çok güzel kızlardı istemedi der, annem boşanmış biri bir kardeşim var askere gitti yalnız diye her ay haftasonu gider görür gelirim ki yemeğini yaparım eşimin bırakırım bir gün bana geldiğinde oğlum seni seviyor sen aileni seviyorsun dedi. Ki kaynanamın annesine de kp bakmış durumları iyi değilmiş. Ben çalışıp anneme yardım ettim zaten. Verdiği hediyeler olur gecelik almıştı takımlar sen onları giymiyorsun der nasıl ispat edeceksem. İşte markasını söyler çanta alır mesela, över durur pişman eder. Bir şeye kızar laf sokar yine susarım asla cevap vermem en fazla eşime derim o cevap verir. Bu arada oğlu hatırlamaz ama kp kaynana doğungünlerini ben hatırlar kutlarım pasta alırım yemeğe çağırım evlilik yıldönümlerine kadar. Annem gelir ne zaman gidecek der. Ben tüp tedavisi gördüm yazın annem bana geldi kaldı ben çıkamıyorum diye hiç adım atmadı dışarı evimin işini yemeğini yaptı. Negatif aldım annemi sadece 3 gün dışarı çıkardım gittiğinde annen burayı benden çok biliyor dedi ki bırakın burayı ülkeleri gezmiş biri eşiyle. Dondurulmuş tedavimde şubatta annemin geldiği gün aradı ilk şey annen ne kadar kalacak bende belli değil sonuca göre dedim, sonucu aldım negatif zaten moralim bozuk o akşam aradı ee annen ne zaman gidecek dedi. Küpe vermişti doğum günümde kendi küpelerinden annene gösterdin mi hediye mi dedi. Yani afedersiniz tam bir sonradan görmelik sergiledi bunu eşim bile söylüyor. Kendi kaynanasıyla ise anlaşmazlık nedeniyle hiç görüşmemiş eşim kardeşi hiç annesini bilmiyor. Hep laf sokar birşeye kızıp susarım filan. Beni istemedi kaynım yabancı bir kızla evlendi orada gram Türkçe bilmiyor telde bile konuşamıyorlar. Evlendiler geldiler yemek verdik burada sadece 3 gün kaldılar 2 gün sonra bayramdı kalmadılar İstanbul'a gidip gezdiler ki erken gelip gezmişlerdi zaten. Kaynım gelir Amerika' dan hiçbir şey getirmez bir kere teefon istedim ucuz diye orada ki parasını verecektim kaynanam bir ton laf etti kaynımda gümrük filan bahane edip getirmedi zaten. Aynısını parasını verip buradan aldım özellikle de aldığımı gösterdim. Eltime en son kaynım geldiğinde takı seti aldım gönderdim sırf o yüzden hediye getirmiş eşime çin malı bir çanta etiketi var ki 5. gün fermuarı yırtıldı, bana müzik çalar ama bizim bilgisayarlarla uyumlu değil kullanamıyoruz. Eşim getirmese daha iyiydi dedi

Her neyse son olay da şöyle oldu. Kaynım geldi yurtdışından bende gelmeden önce kaynanama yemeğe alırım demiştim. Geldi o haftasonu annemin bileğinden bir ameliyat olması gerekti gittim yanında olmak için nasılsa kaynım öbür h.sonu da burada dedim. Kaynanam da bir şey demedi. Dönünce gittim hoşgeldine. Hatta kaynıma yemeğe almak istediğimi söyledim ama o İnegöl köftesi istediğini söyledi eşimde ben o kadar yol gidemem dedi 1 saatlik yol iyi o zaman yemeğe alırım dedim seni ki kaynanam da bunu duydu yanındayız. Sonra iş çıkışı pazara gittim yemeğe alıcam ya dedim eşime bak oranın köftesini istedi götürelim alındı galiba dedim tamam dedi aradık kaynımı o da iyi olur demiş pazar günü için sözleştik. c.tesi arkadaşlarla pikniğe gittik 7 senedir ilk defa arkadaşlarımla bir yere gittim işyerinden. Başka gün gidemiyorduk sonraki üç hafta üniversitede çalışıyorum açıköğretim, iölp, erasmus sınavlarında görev alıyoruz haftasonu çalışıyoruz. Nasılsa pazar günü var diye ki bu arada eşim ben İst. iken gezdirmiş yemek yedirmiş bize gelip oturmuşlar ben piknikteyken de gitti görüştüler canının istediği bir şey varmış onu almış eşim. Pazar günü gittik kandildi kandillerini kutladım kaynımı aldık çıktık kaynanamlar istemedi gelmek. Yemeğimizi yedik geldik kaynanama oturduk. Pazartesi yine gittik akşam bir şey yok kaynanamda salı da kaynım gidecek.

Benim o gün boğazlarım acıyordu zaten gece ateşim çıktı sabah fenaydım heryerim ağrıyordu hast. gittik serum taktılar 2 gün rapor aldım evdeyim kaynanamı aradım Allah kavuştursun demeye kp kaynımı otogara bırakmata gitmiş İst. gidecek oradan uçağa binecek. Soğuk konuştu işte ben çok hastayım rapor aldım şu odadan şu odaya gidemiyorum dedim bana Allahtan çocuğun yok ben hasta halimle çocukların mamasını yapar yedirir altını temizlerdim öyle bir odadan bir odaya gidememek olmazdı, koskoca kadınsın kendine dikkat edemiyor musun, piknik sezonunu erken açtın filan dedi eşimde yanımdaydı benimle kalmıştı o konuştu kapattı ben ağlamaya başladım sordu söylemedim ısrar etti dedim işte. Hiçbir şey değil en çok çocuk olayını yüzüme vurması zoruma gitti tedavi gördüğümü biliyor dün gitmiş konuşmuş kaynanam yemeğe almama kızmış ısrar edecekmişim dışarı götürmeyecek mişim ki ben yine de vazgeçer diye pazardan alışverişimi yaptım menümü hazırladım. Baya tartışmışlar eşimle eski konular açılmış ha burada p.tesi gittik ki her p.tesi gideriz yine de gittim yüzüme bile bakmadı onun üzerine eşim dün gitti konuştu. Bu insan evinde daima hizmetçisi olan çocuklarına bakıcıların baktığı biri. Ben 5. kat evimin camlarını siliyorum bir kere kadın almadım hem çalışıyorum hem evimi idare ediyorum bir kere beklentim olmadı onlardan. Tam tersi pazara giderim ararım istediğiniz var mı diye, her hafta giderim birşeyler yapar götürürüm, hediyesiz bırakmam. Uyku sorunu var gece uyumaz gündüz uyur şekeri var diye kalkamıyorum der kp herşeyini yapar kadın yokken kahvesine yemek ısıtmasına kadar herşey önüne gelir o bile yaranamaz. Yemeğe çağırırım sofra hazırlarım telefon edilir gece uyuyamadı yatacak diye yine paket yapar götürürüm yesinler diye. Öbür oğlu senedir bir belki gelir 10 gün kalır gider. Ben bu sefer adım atmamaya karar verdim dediği söz çok oturdu içime şimdi yine bir şey olmamış gibi davransam yine aynıları olacak gitmicem sen gidersin dedim ki eşime de çok ağır konuşmuş o da çok kızgın kardeşine bunu yaptın hakkım helal değil demiş ne yaptıysak kardeşi aramaz sormaz bir kere. Şimdi ben haksız mıyım ne yapayım görüşmeyeyim mi. Ben öyle düşünüyorum bir süre babamı ara sorar istediklerini alırım yemek gönderirim ama konuşmayacağm bir süre. Ne diyorsunuz?

Son düzenleme:
glecekde yanındakilerinin hayatını mutsuz ederek yaşayi an insanlar geçmişte hayatlarının büyük bölümünü mutsuz geçiren insanlar oluyor.sanki acısını çıkarır gibi geçmişin ben yaşadım oda yaşasın. kv deler için söylüyorum ki çogu böyle hazımsız.bence artık tavrını koy. ne öyle herşeyi sine çekmişsin kim olursa olsun böyle insanlara haddini bildirip resmi bir samimiyet içinde olmalı. ne kadar az okadar iyi.

ayyyy cnm yaaa kelin ilacı olsa başına sürermiş.

benimkilerde kısaca ben ne yaptıysam yaranamadım gittim geldim aradım sordum hediyeler aldım en önemlisi sevdim yetmedi yetmedi

en sonunda kavgasız dövüşsüz sessizce çıkarttım hayatımdan hepsini. bir dahada çocuklarımın ve benim yüzümü göremezler

sana bunu yap diyemem. ama fazladan bişiler yapma diyorum. onlara kendini yarandırmaya neden uğraiıyorsun anlamadım. kadını var kocası var oğlu var sen ne hediye yemek fln yapıyorsun. yapma daha kıymetli olursun bana güven. ben gidip gelmeyince tel yağdırıyorlar eşime gelmiyor naptık biz diye

kendini ağırdan sat kavga polemiğe girme kızsan bile manidarca gül konuş laf sokana sok ama kavgasız inceden

ama yapamazsan hiç ses çıkartma aynen böyle devam et sükunetini koru kendi hayatına bak

Vallahi cnm sen başta yapmişsn hatayi tabi eşin nasil goz yumdu bunlara zaten dugun zamani bile kadin bir suru entrika cevirmis keske evlilignzin ilk zamanlarinda biraz dişini gosterseydin simdide bir sure gorusme bence kocanlada herseyi acik acik konus kadin anlar da hareketlerine dikkat ederse yine mesafeli olarak gorusursun ama ayni kafa devam edrse gorusme bence yani evine gelen misafirin ki bu kisi annen ne kadar kalacagina nasil karisi ya izin verme boyle seylere tersle kapat telefonu benim fikrim s3n cok sabretmissin

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

tepene çıkarmışın canım sen ona ses etme buna etme bak çok basit bişey anlatayım kulağına küpe olsun: yaşadığım yerde yeni gelin görmeye gidilir eş dost toplanır hediyelerle yeni geline misafirliğe gider.kaynana biraz cazgırdır gelin bişey getirmedi diyemez ama şunu ben aldım unu ben yaptım geline huzur vermez misafirlerin yanında hele dantel örtüyü anlata anlata bitiremez. misafirler gider gelin örtüyü toplar sobaya atar yakar sonra da sonsuza kadar mutlu yaşar:KK51:

glecekde yanındakilerinin hayatını mutsuz ederek yaşayi an insanlar geçmişte hayatlarının büyük bölümünü mutsuz geçiren insanlar oluyor.sanki acısını çıkarır gibi geçmişin ben yaşadım oda yaşasın. kv deler için söylüyorum ki çogu böyle hazımsız.bence artık tavrını koy. ne öyle herşeyi sine çekmişsin kim olursa olsun böyle insanlara haddini bildirip resmi bir samimiyet içinde olmalı. ne kadar az okadar iyi.

katılıyorum sıkı muhabbet tez ayrılık bolca da laf söz dırdır dedikodu getirir :KK9:

Ah dejavu. Senin bu kadar kendini ezdirecek biri olduğunu hayatta düşünmezdim. Canım saygıda kusur etmemek başka şey kendini ezdirmek başka. Bedenimiz ruhumuz her şeyimiz de bize emanet. Kendi ruhumuzu psikolojimizi bu kadar sıkmak da sıkılmasına müsade etmek de günah olmalı. Anne baba hakkı önemlidir. Tamam bir şeye ya da bakıma ihtiyaçları olduğunda gene yanlarında olursunuz ama böyle ruh hastasıyken fazla samimiyete gerek yok bence. Eşin de görüyor ne olduklarını araya mesafe koyman en iyisi olur.

tepene çıkarmışın canım sen ona ses etme buna etme bak çok basit bişey anlatayım kulağına küpe olsun: yaşadığım yerde yeni gelin görmeye gidilir eş dost toplanır hediyelerle yeni geline misafirliğe gider.kaynana biraz cazgırdır gelin bişey getirmedi diyemez ama şunu ben aldım unu ben yaptım geline huzur vermez misafirlerin yanında hele dantel örtüyü anlata anlata bitiremez. misafirler gider gelin örtüyü toplar sobaya atar yakar sonra da sonsuza kadar mutlu yaşar:KK51:

:KK14:hah o gelin benim işte:KK1: bizim buralarda bir söz vardır kedinin bacagını başından ayır derler. hikayeside şu yeni evlenen gelin düğün sabahı evdeki kedinin bacagını ayırdı ayırdı yok kv ayırdıysa onun sözü geçer derler. bunu başından yapmazsan hayatına tacizi göze alacaksın.

tebrikler tam benim kafadan :KK9:

:KK14:hah o gelin benim işte:KK1: bizim buralarda bir söz vardır kedinin bacagını başından ayır derler. hikayeside şu yeni evlenen gelin düğün sabahı evdeki kedinin bacagını ayırdı ayırdı yok kv ayırdıysa onun sözü geçer derler. bunu başından yapmazsan hayatına tacizi göze alacaksın.

ay pek korkunçmuş hikaye yalnız laf aramızda benim de idolümdür böyle cazgır gelinler:KK23:

Ben öyle düşünüyorum bir süre babamı ara sorar istediklerini alırım yemek gönderirim ama konuşmayacağm bir süre.

Ay şu son cümlen çok duygulandırdı beni.Babam demişsin,için rahat etmeyecek hala yemek gönderecekmişsin.
Bu kadar kızgın kırgın cümleler üzerine şu babam deyişin dokundu bana.
İnsan sevince sevilince nasıl da baba diyebiliyor,Anne de derdin mutlaka ama senin kayınvaliden kaynana demeyi haketmiş.

Sen ne kadar verici olursan karşı taraf o kadar talepkar oluyor.Az verince verdiğin kıymetli oluyor.
Sadece maddi anlamda değil,ilgi ve yakınlık anlamında da aynı durum sözkonusu.

Yoğun bir iş tempon ve uzakta ilgilenmen gereken bir annen varmış.
Bunları bahane edip bir süre kendini çekmeni öneririm.
Kendini sevdirmeye,yakınlık kurmaya çalışmanın faydası yok gibi görünüyor.
Durumu olduğu gibi kabul edip mesafeli gelin olmak seni daha az yıpratır.

Susmaa susdukça sıra sana gelecek. takiiiiiii kv den ölene kadar:KK1::KK1::KK1:

ay pek korkunçmuş hikaye yalnız laf aramızda benim de idolümdür böyle cazgır gelinler:KK23:

Vallahi cnm sen başta yapmişsn hatayi tabi eşin nasil goz yumdu bunlara zaten dugun zamani bile kadin bir suru entrika cevirmis keske evlilignzin ilk zamanlarinda biraz dişini gosterseydin simdide bir sure gorusme bence kocanlada herseyi acik acik konus kadin anlar da hareketlerine dikkat ederse yine mesafeli olarak gorusursun ama ayni kafa devam edrse gorusme bence yani evine gelen misafirin ki bu kisi annen ne kadar kalacagina nasil karisi ya izin verme boyle seylere tersle kapat telefonu benim fikrim s3n cok sabretmissin

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ah dejavu. Senin bu kadar kendini ezdirecek biri olduğunu hayatta düşünmezdim. Canım saygıda kusur etmemek başka şey kendini ezdirmek başka. Bedenimiz ruhumuz her şeyimiz de bize emanet. Kendi ruhumuzu psikolojimizi bu kadar sıkmak da sıkılmasına müsade etmek de günah olmalı. Anne baba hakkı önemlidir. Tamam bir şeye ya da bakıma ihtiyaçları olduğunda gene yanlarında olursunuz ama böyle ruh hastasıyken fazla samimiyete gerek yok bence. Eşin de görüyor ne olduklarını araya mesafe koyman en iyisi olur.

Ben öyle düşünüyorum bir süre babamı ara sorar istediklerini alırım yemek gönderirim ama konuşmayacağm bir süre.

Ay şu son cümlen çok duygulandırdı beni.Babam demişsin,için rahat etmeyecek hala yemek gönderecekmişsin.
Bu kadar kızgın kırgın cümleler üzerine şu babam deyişin dokundu bana.
İnsan sevince sevilince nasıl da baba diyebiliyor,Anne de derdin mutlaka ama senin kayınvaliden kaynana demeyi haketmiş.

Sen ne kadar verici olursan karşı taraf o kadar talepkar oluyor.Az verince verdiğin kıymetli oluyor.
Sadece maddi anlamda değil,ilgi ve yakınlık anlamında da aynı durum sözkonusu.

Yoğun bir iş tempon ve uzakta ilgilenmen gereken bir annen varmış.
Bunları bahane edip bir süre kendini çekmeni öneririm.
Kendini sevdirmeye,yakınlık kurmaya çalışmanın faydası yok gibi görünüyor.
Durumu olduğu gibi kabul edip mesafeli gelin olmak seni daha az yıpratır.

bu neki anne derdim baba derdim abla abi yenge derdim içten severek gerçekten severdim

olmayınca olmuyor. karşı taraf soğuk durmask istiyosa siz ne yapsanız boş

terzi kendi söküğünü dikemiyormuş gerçekten ...Herkese akıl veren özel hayatını dıdıkleyen arkadaşında gun gelınce bızım durumumuza dusebılıyormus...
Çok ayıp etmış kayınvalıden kullandıgı kelıme senı cok ıncıtmıs haklısın (zamanında bende bılmeden kullandıgım bır cumle yuzunden senı ıncıtmıstım ozur dılemıstım gercı ama kaynanan bılerek demıs :26:)Çok uzucu sen umursama bu dertlerın kımın basına gelecegı bılınmez rabbım bır gun onun evladınada yasatır.... aynı derdı pısman eder...
şimdi demem o ki kaynana yada es yada kanından olmayan bır baskası zaten tavrını bastan bellı etmıs karakterı bellıymıs yanı keske haketmeyen bırıne bu kadar ıyılık edıp tavız vermeseydın bız kadınlar en buyuk kotulugu ıyılık yaparak yapıyoruz ve kendımız zarar gorup uzuluyoruz kesınlıkle bu defa sen yanaşma eşin zaten gerekenı soylemıstır :KK34: bekle ılk adımı ondan o kaynananın ozur dıleyecegını sanmam fakat en azından adım atmalı atmassada gorusme bayram seyran dısında esınle paylaş çok kırıldıgını ıfade et haklısın sonuna kadar rabbım tez zamanda bır evlat nasıp etsın sana ınşallah

inan bazı insanlar hakediyor. karşındakine göre davranacaksın.beni mutsuz ve huzursuz eden hiç kimseyi hayatımda tutmadım şimdiye kadar. başksın mutsuzluğu ile beslenen insanlar var:KK14:

ben de öyleyim ama bazen susup kalıyorum ne olduğunu anlamıyorum bile ve karşı taraf çoktan mutsuz etmiş beni

ya nasıl bu kadar verici olabiliyosunuz anlamıyorum bu sitede çok görüyorum. afedersniz ama siz sokak çocuğumuusunuz kimsesizmisiniz. yani ona da boşver dedim buna da boşver dedim diyosunuz okurken hayret ettim. ben o takılar gelmediğinde nişanı atmıştım sanırım sorunuda kökten çözmüş olurmuşum neyse...
yapacağınız şey tavrınızı koymak sokakta köpeğin bile önüne mama koyunca gelir koklar sever. seni insan yerine koymayan birini neden bu kadar yücektiyosunuz ki... eşinize söyleyin görüşmek istemiyorum deyin. sizi bu kadar yıpratan birine bune hürmet saygı anlamadım...

ben de öyleyim ama bazen susup kalıyorum ne olduğunu anlamıyorum bile ve karşı taraf çoktan mutsuz etmiş beni

bazen düşünyorumda annecim evlenince annen baban onlar senin ne olursa olsun saygısızlık etme falan filan bir sürü öğüt vermişti. yahu kimse demdiki kendini ezdirme. tecrübe kazandım senelr sonra ama ne demişler tecrübe yenen kazıkların bileşkesidir:KK1: olsun geç olmadan akllandım diyorum ben. ha şuda var eş çok öenmli eşinin herşeyi sen olcaksın önceliği sen olmalısın ki bunu yapabilesin. asla saygısızlık edin demiyorum. ama kimsenin sizin yerinize karar vermeye degersiz hissettirmeye ezmeye hakkı yok. ben bunu örendim. kızalrımı özgüvenleri yüksek önce kendilerini seven bir kadın olarak yteiştirmek asıl görevim şimdi benim.:KK14:

X