Kaynanamın davranışları

CiRiLLA

Kayıtlı Üye
10 Ekim 2014
18.497
64.415
+1

Bu şekilde değmeyecek sıfatlara yaranabilmek için saygı göstermeye çalışacağıma, gerekirse bir güzel boşar kendime saygımı gösteririm, kendime yaranırım en güzelinden.
Sonra da aynara bakar kendi elimi öperim aferin sana kızım hadi şimdi huzurla yeni hayatına başla ve tanrının sana hediye ettiği bu canın, bu hayatın hakkını ver diyerek.

Benim bile bazi şeyler içime oturuyor. Sirf ogullariyla, kardeşleriyle evlendi diye birine rahat rahat laf sokma, tartişma hakkini kendilerinde nasil buluyorlar şaşiyorum.
😑😑😑
Gorumcelerinden biriyle de 1 sene oldu gorusmuyorum 10 dakikalik mesafedeyiz ustelik yuzunu gormuyorum o derece koptu. Allah akil fikir versin.
 

ASSOSyal

sosyal 🍒
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
28 Haziran 2011
13.243
38.691
Evimizi yaktı ne demek ya, tam bir ortalık karıştırıcısi bu kadın. Allah yardımcınız olsun, soğumakta haklısınız. Bence biraz kendinizi toparlayın, eşinle kafanızı toplayın. Sonrasında bebek düşünmeye başlayın tekrar. Rabbim nasip edecektir ınş 🙏
 

esmaa_9153

2 prenses annesi
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2015
4.684
7.802
29
Terbiyesiz kadın ya teselli vereceği yerde ortalığı ayağa kaldırmış gerizekalı. Ne kadar uzak olursan o kadar iyi mesafeli ol mutlaka. Bebeğinin kalbının durmasının kendini yormanla vs ilgisi yok. Ömrü bu kadarmış. Üzülmeyin ne insanlar var doğduktan sonra evlat acısı yaşayan. Bende dusuk yapmıştım. Sağlıksız gebelikmiş belliki pamuklara yatsanda gene aynısı olacaktı.
Eşinle olan ilişkine karıştırma annesini. Kapıyı kapatınca herkes dışarda kalıyor. Hayırlısıyla sağlıklı evlatlar dilerim..
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1009 gün geçti.

yalniz kalpler

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2019
5.190
10.015
annemle iş yaptığımda iyiydim. doğum günü hazırlığı temizliği ağır geldi. ondan sonra ağrım oldu deseydiniz hepsinin çenesi kapanır olsun kızım üzülme Allah bir daha verir derlerdi.
 

sehabe89

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2013
959
1.073
Merhaba arkadaşlar,
malesef ben de bir cok evli kadın gibi kaynanam ile sorunlar yaşıyorum.. evlenmeden önce benim durumumda olan kişilere cok kızar ve kendi kendime insan eşinin annesini nasıl bu kadar hor görür diye düşünürken aynısı benim başıma geldi diyebilirim. Hikayem biraz uzun olacak simdiden özür dilerim.
Biz eşim ile birbucuk sene önce severek evlendik. Öncesinde beş sene süren bir sevgililik dönemimiz vardı. Bu sürenin bu kadar uzun olmasının da sebebi benim. Ailem eşimi kültürfarklılığından dolayı onaylamayacağını biliyordum cünki ve kac defa ayrıldıysam eşimden yani o zamanlarki sevgilimden, her defasında yine bir araya geldik. Kimse yanlış anlamasın ailem normalinde cok acık görüşlüdür. Ama iş kız vermeye gelince, ailelerin kültürleri değişik olunca, birbirlerini tanımayınca ve üstelik mesafeler de cok uzak olunca işler biraz değişiyor ve insan ister istemez olabileceklerden korkuyor bir anne baba olarak. Buna rağmen uzun bir tanışma ve ikna etme çabasından sonra telli duvaklı annemlerin evinden gelin oldum.
Kaynanamın istediği gibi onların evine yerleşip altlı üstlü onunla bir yerde oturmak yerine üniversite ve iş bahanesi ile müstakil bir ev aldık onlardan bir saatlik uzaklıkta. Iyi ki de bu kararı alıp eşimi de ikna etmişim yoksa eminim ki ya eşim ile ayrılır yada piskolog yardımına ihtiyac duyardım coktan.. ki hala böyle birşeyin olmayacağının garantisini veremem cünki uzaktan da yapıyor yapacağını...
Coğu ufak tefek şeyleri hic anlatmicam cünki anlatmaya başlarsam sabaha kadar yazarım herhalde ve yinede bitmez yaptıkları.. Benim yanlışım belkide eşimin ailesi (özellikle annesi) hakkında bana olumsuz gelen herşeyi eşime anlatmam oldu. Icime atıp kendi kendime sinir olsaydım şu an belki eşimin düşünceleri farklı olurdu...
Size beni en cok üzen ve en ağır yaralayan olayı anlatmak ve sizin fikrinizi duymak istiyorum.
Evlendikten bir sene sonra eşim ile birlikte artık anne ve baba olmak istedigimize karar verdik. aradan cok fazla gecmeden de hamile kaldım. Bu sürecte tabiki herkes cok üstüme titredi. Aman onu yapma, aman oraya oturma aman onu kaldırma gibilerinden.
Görünüş olarak kaynanam da öyle.. ama sadece görünüş olarak.
Bir gün annem bi kac günlüğüne bize geldi. Dedigim gibi cok uzak aramizdaki mesafe o yüzden her gün gelip gitme gibi bi imkanımız yok malesef.
Eşim ve ben o sıralar cok calışmaktan zamanımız kısıtlı olduğu icin evi almamız bir seneyi gecmesine rağmen, ufak tefek işler yapılamadı (Bazı henüz kullanılmayan odaların boya badanası vs.) . O yüzden annem bizi ziyarete geldiğinde evimiz güzelleşsin diye bazı işleri kendi yapmaya karar verdi. Şimdi diyeceksiniz ki bunu anlatması ne alaka ama bu konu cok büyük bir önem taşıyacak ileride.. azar azar da olsa annemin sen yapma ben yaparım demesine rağmen anneme yardım ettim. Yaptıklarımız işler ağır işler değildi sonucta ve ben böyle işler yapmasını ev işi yapmasından daha cok severim. Bir gün, daha o belirttiğim evin işleri bitmeden kaynanamlar geldi. Benim ufak tefek anneme yardım ettiğimi görünce ortalığı ayağa kaldırdı. Ben bu halimle niye bu işlere girişirmişim, annem niye bu kadar acele edip boşuna para harcarcayıp o kadar malzeme almışmış şu an ztn durumları fazla yokmuşmuş (ki hep öyle der ama neticede herşeyin en yenisini en güzelini alıp herkese hava atar eşim ile kayınbabam da ortak calıştıkları icin bize pek bişey kalmaz hatta gören der ki o yeni gelin ben kac senelik evli evlerimizin düzeni o şekilde yani... ). Bunun üzerine annem de herşeyi kendi cebinden ödediğini ve kimsenin parasını harcamadığını söyleyince (ki gercekten kendisi ödedi) kaynanam lafı nasıl cevireceğini şaşırıp yok sen yanlış anladın ben öyle demek istemedim fln demeye başladı.
Bir gün eşim işyerinden aradı. Yeğeni'min doğumgünüymüş carşıya cıkıp pasta yaptırabilirmisin bizimkiler gelip bizde kutlicaz dedi. Yeğenini cok severim ufaklık da beni cok sever ama cocuğun annesinin evi dururken bizim evimizde kutlamamız cok tuhafıma gitti. Bütün hafta hamile hamile calışan ve her gün yorgunluktan neredeyse saat 8 de uyumak icin yatağa düşen ben, haftasonunu doğumgünü hazırlıkları yaparken buldum kendimi. Üstelik anneme yardım ederken bana o kadar yorma kendini senin bu halinle yapacağın iş mi o diyen kaynanam kılını bile kıpırdatmadı bütün gün.

Neyse aradan aylar gecti ve ben bir sonraki doktor kontrolümü ip ile cektim, cünki eşim ilk defa benimle gelip cocuğumuzu görüp kalp atışlarını duyacaktı.. en azından biz öyle düşünüyorduk. O gün geldi ve muhteşem bir gün olmak yerine hayatımdaki en kötü günlerimden biri oldu o gün. Sebebi ise o gün cocuğumuzun kalbi artık atmadığını öğrenmek zorunda kaldığımızdı. Eve vardıktan ve önce annemi arayıp acı haberi verdikten sonra kaynanamı aradım. Ben teselli etmesini beklerken haberi aldıktan sonra telefonda bana bağırmaya başladı. Herşey benim yüzümden olmuşmuş.. o bana o kadar yapma demişmiş ama ben onu dinlememişim.. annem ile birlikte o işlere girişmeseydik cocuğum şimdi yaşıyor olcakmış. Telefonda kendiliğinden gecmiş bir şekilde bağırınırken kayınbabama annem hakkında dedikleri de şuydu: o kadın evimizi yıktı! Kız iki hafta orada kaldı eminim ki orda da iş yaptırmıştır kıza!
Eşimi telefona isteyip ona da öfkesini belli ettikten sonra tamam kapat telefonu geliyoruz dedi. Eşime dönüp, geldiğinde de böyle bağırıp anneme laf söyliyecek ise hic gelmesin dedim ve eşim de kendisinin gelmesi gerekmediğini belirtmesine rağmen kaynanamı kimse tutamadı. Yarım saat sonra cümbür cemaat geldiklerinde kapıdan girir girmez yine bağırmaya başlayan kaynanam, benim dayanamayıp ve ağızımdan birşey kacırıp saygısızlık etmemek icin odama cıkmamı saygısız bir davranış olarak algılayıp yine eşime beni şikayet etti.
Eşim beni ikna edip birlikte yine oturmaodasına gectiğimizde kaynanam sanki başka birisiymişcesine beni teselli etmeye calışıp onun da ilk cocuğu düştüğünü ve üzülmememi söyledi. Yani anlıyacağınız bir dediği bir dediğini tutmuyor ve özellikle öfkeli iken cok kırıcı olabiliyor kendisi.
Eşim de biliyor annesinin zor bir insan olduğunu ama yinede benim onu arayıp sormamı istiyor. O güne kadar da herşeyi alttan almaya calıştım ama o günki davranışı bende herşeyi bitirdi. Cok kırgın ve öfkeliyim ona karşı ama eminim ki kırgınlığımı belirtip yaptıklarını göz önüne tutarsam aramız daha da cok bozulur cünki kendisi eleştiriye hic acık birisi değil. Fakat o da tabiki benim deyiştiğimi fark edip her eşimi gördüğünde bunu belirtiyormuş. Eşim de alttan al onun da huyu öyle diyor ve ona yine eskisi gibi davranmamı bekliyor benden. Aile terbiyemden dolayı ona kesinlikle bile bile saygısızlık etmem ama bundan sonra arayıp sormak gelmiyor icimden! Eşim, birlikte ailesine gitmemizi isterse sesimi cikarmadan giderim hizmet de ederim ama durup dururken telefon acıp halini hatrını sormam bundan sonra. Veya eşim herhangi bir konu yüzünden haklı olarak ona öfkelendiğinde boşver ne olursa olsun annen o senin diyip kaynanamı kollamam mesela. Aynen bu lafımı eşime de söyledim kac defa.
Öfkemin sebebini bilmesine rağmen bu konu yüzünden cok tartışıyoruz. Ufacık bişey söylesem, sen anneme karşı bi tuhaf oldun diyip duruyor. Bu durumdan sonra nasıl tuhaf olmayım? Üstelik benim bu duygularımdan dolayı sanki sebepsiz bir şekilde o da benim annemlerden soğudu gibi bir his var icimde.
Aslında hala bir cocugumuz olsun istiyorum ama kaynanam yüzünden eşim ile aramız açılacak diye korkmuyorum da değil...

Kafam cok karışık.. Cocuk isteğim öncekinden daha da büyük ama aynı zamanda korkum da cok büyüdü.. Eşim ile ayrılıp cocuğumu babasız büyütme korkusu cok ağır basar oldu icimde bu konudan dolayı.. hatta bazen diyorum ki belki de bu sebepten dolayı cocuğum dünyaya gelemedi.. hani her şer de bir hayır vardır derler ya...

Sizce ne yapmalıyım?
Tek duam herşeyin hayırlısı olması ama artık beynim düşünmekten yoruldu diyebilirim... Yanlış mı düşünüyorum kaynanam konusunda? Siz olsanız yinede eskisi gibi davranırmıydınız? Ayrılık yoluna kadar gidermi bu olay?
Annem bize geldiginde mutlaka bir gün bile olsa kaynanamlara giderdik.. yaptığı onca şeyden sonra annemin artık kaynanamı göresi bile yok..
Bu konu haricinde eşim ile benim aramda hic bir sorun yok.. Annesi bu kadar zor bir kişilik olmasa eşim ile ömrümüzün sonuna kadar beraber kalacağımızdan 100/100 emin olurdum cünki birbirimizi cok seviyoruz.
caresizim...

okuduğunuz icin teşekkür ederim.

Olanlar için üzgünüm, Allah ilerleyen zamanlarda sağlıklı çocuklar versin... Bebeğin durumu sadece sizi ve eşinizi ilgilendirir. Hatta çoğunlukla sizi....Anneniz babanız kardeşiniz arkadaşınız asla ve asla yorum yapamaz.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1071 gün geçti.

lilay5

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2020
921
1.322
böyle hassas zamanınızda size bağırıp çağıran, sizi ve annenizi bebeğin kalbinin durmasının sorumlusu yapan bir insanın bence hizmetini yapmasanız da olur. eşinizi de anlamıyorum tamam annesi olabilir ama annesi diye size bu lafları söyleteceği anlamına gelmiyor
 

Umutumut82

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2018
11.944
19.017
En sinir olduğum şey insanların ;amannnn bosver bu onun huyu alttan al demesi. Yada psikolojik probleri var diye arkasina sığınması. bebegini kaybeden kadinin yarasina tuz basmak en büyük kötülük.Herkes haddini bilecek, dilini tutacak ,tutmuyorsada cezasinı çekecek. benim kaynanamda kızlari icin (3 görümcem var 50 ye bedel) ;aman onlar deli cahil,sen duymamazlıktan gel .diyip dururdu. bende bir bayram sabahı bir delirdim, topunu kovdum evden .bina inledi rezil oldular. (Bacaklari tutmayan kaynanam 2 ser 2 ser indi merdivenleri) hehhh dedim bu evin deliside benim si..tirin gidin. Herkes kendi delisine sahip cıksın dedim. Benim en büyük şansım eşim asla karışmaz .bilir kardeşlerinin huyunu uzak dur der.
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 01-08-2021

Hamileliğimin 18. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 155 gün kaldı.

Bebeğinizin çoğu kemikleri ultrason üzerinde görünecek kadar sertleşti. Bazı kadınlar için gebelikte tuz alımının sınırlandırılması, gebelikte oluşan ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olabilir. Bu konuda diyetinizde kullandığınız tuz ile ilgili olarak doktorunuzla konuşabilirsiniz. Eğer reflü veya mide yanmasından şikayetiniz varsa, doktorunuza veya ebenize alabilceğiniz güvenli ilaçları sorabilirsiniz.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 210 gr. - Yaklaşık boyu : 14.2 cm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

derinberrak

Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2019
99
261
36
Kocam da kocam...Sen daha çok ezilirsin.Saygı hak edene gösterilir.Sırf yaşı büyük diye,kayınvalide diye istediğini söyleyemez.Sen de aklınca tepki gösteriyorsun saygını bozmadan(!)Evine gidiyorsun,hizmet ediyorsun.Zannediyor musun ki kayınvaliden tepkini anlıyor.Eşin de hala annesini aramanı istiyor.Huyu böyle deyip kimse kenara çekilemez.Kayınvaliden hakkını arayan ,ezilmeyen birinin karşıısnda muma dönerdi.Sen de o potansiyel yok zaten.İpleri eline vermişsin.Olayın olduğu gün sen de bağırıp çağıracaktın bir de yalandan bayılacaktın.Bk o zaman neler oluyordu.Geç kalmış sayılmazsın.Şu noktadan sonra da bazı tepkiler koyabilirsin.Mesela görüşmemek gibi.En azından özür dileyene kadar.Bu arada biz gelinler niye kayınvalidemizi arayıp hal hatır soruyoruz ya da eşimiz bunu istiyor.Niye eşlerimiz babalarımızı aramıyor mesela.Kayınvalidem çok iyidir,aramızda iyidir.Ama ben özel günler ve hastalık dışında aramam.Eşim de istemez,istese cevabım hazır
 

Acelyahayat

Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2019
574
970
34
Kendine saygisizlik yapmasina izin vererek sende kendine saygisizlik yapmış olmuşsun. Çok net söylüyorum bu laflarin birini o haldeyken dese agzina micarim onun. Ben anlamadim hiç niye bu kadar hirpalattiginizi
 

Nilul

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2018
3.039
1.714
Bence annenin sizde kalmasını kıskanmış gibi geldi yani biz ona is yaptirmiyoruz oda yapmadı yapmadı ama annesi gelince biranda is yaptı demekki isteyince yapıyormuş diye bilenmiş olabilir bide yanlış anlamayın ama annenizle is yaparken yorulmadiniz isteyerek yapıyordunuz dogum gunu mevzusundada sizin evde yapılmamasını istemişsiniz ordada ben okadar yoruluyorum falan yazmışsınız bence istemediğinizi dile getiseydiniz yani boyle yoruluyorumlar fln adil gelmiyor çocuğunuz icinde uzuldum saglikla bir bebeğiniz olur inşallah
 

hayatyolcusuyum

Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2020
345
403
31
1.nolursa olsun hamile hamile annenize yardım etmeyecektiniz siz o kadar ayaklanırsanız eşinizde Doğum günü için yüz bulmuş bence bunlara dikkat edebilirdiniz
2.çok pasif kalıyorsunuz kayınvalide diye her ağzına geleni söyleyemeyez özellikle annenizin yerinde olsam çok alınırdım kendimi orda fazla hissederdim ve giderdim yazık kadına zaten bebeğinizi kaybetmemin vermiş olduğu psikolojik buhranla bide kayınvalideyle uğraşıyorsunuz
3.eşinizi çok sevdiğinizi söylüyorsunuz bırakında o sizi daha çok sevip düşünsün bu kadar ezdirmesin siz bu kadar sinmeye müsait olmayın yoksa bi ömür burda konu açarsınız
 

meLo89

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2020
102
113
31
Kusura bakmayın ama haklı dahi olsanız susarsanız pasif kalırsanız sesi daha yüksek çıkan kendini her zaman haklı zanneder. Benim kayınpederim bana bağırıp küfür ettiğinde tek dediğim şey hooopp orda dur bakalım ben senin kızın değilim bana hakaret edemezsin sana dava açarımdı. Bir daha bana ağzını açamadı. Ben haklıyken bana kimse bağırmaz kvde kp hiçkimse beni kendi çocuğu gibi azarlayamaz. Siz çok pasif ve ezik kalmışsınız. Saygısılık yapmamak için odaya gittiğinizde eşiniz sizi ikna ettiğinizde tıpış tığış gitmişsiniz. Gitmeseydiniz tavrınız net olur herkez durması gerektiği yeri bilirdi. Ayrıca ben annem geldiğinde kv bana bağırıyorsa sebebi her ne olursa olsun buna müsade etmezdm.
 

Pinhan

Kendinsin geç kaldığın
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2019
1.393
4.419
Kendi çocuğumu kaybettiğimde bana bunun için bağıran kadına "saygısızlık" ederdim.
Benim karnımda, benim bebeğim. Benden daha mı çok üzülmüş,neyin öfkesi. Basbaya kıskançlıktan.
And olsun ki ona bağırmak nasıl olur ben gösterirdim.

Eşiniz de bir zahmet unutmasın annesinin yaptıklarını.
Herkesi olduğu gibi kabul ediyorsanız sizi de etsinler.
Evliliğinizin geleceğini göremiyorsanız çocuk düşünmeyin.
Ama madem eşinizle mutlusunuz, bu ailevi durumları karşılıklı bir konuşun halledin.
Ve asla kendi annenizi de kendinizi de ezdirmeyin.
 

1sadekahve

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2019
8.402
17.285
Cocugunu kaybetmene ragmen sana bagrdi sen sustun bir sey bile demedin. Ve esin hala onlari ara diyor hı. Problem esin bence
 

BusraFati

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2020
143
67
28
Kusura bakmayın ama haklı dahi olsanız susarsanız pasif kalırsanız sesi daha yüksek çıkan kendini her zaman haklı zanneder. Benim kayınpederim bana bağırıp küfür ettiğinde tek dediğim şey hooopp orda dur bakalım ben senin kızın değilim bana hakaret edemezsin sana dava açarımdı. Bir daha bana ağzını açamadı. Ben haklıyken bana kimse bağırmaz kvde kp hiçkimse beni kendi çocuğu gibi azarlayamaz. Siz çok pasif ve ezik kalmışsınız. Saygısılık yapmamak için odaya gittiğinizde eşiniz sizi ikna ettiğinizde tıpış tığış gitmişsiniz. Gitmeseydiniz tavrınız net olur herkez durması gerektiği yeri bilirdi. Ayrıca ben annem geldiğinde kv bana bağırıyorsa sebebi her ne olursa olsun buna müsade etmezdm.
VaLLa bazen kim neyi hakkediyorsa onu vereceksin