Kaynanayı anlarım da Görümcelere ne oluyor? Dış kapının mandalı

güzelim daha evlenmemişsiniz ne biçim yorumlar yazıyosunuz
siz iyi görümce olun mesela abinizle yengenizin mutluluğunu isteyin başta emin olun ki dünyanın en iyi görümcesi değil kardeşi olursunuz gelininizin gözünde...
evlenınce yorumlarımın dusuncelerımın degıscenı sanmıyorum kı ..
cunku kısılıgım oturmus bı yaşdayım..
abımde olsa kımsenın ozel yaşantısına mudaha etmem helekı esıyle arasında..
annemle babam dahı tartıssalar aralarına gırmem. asla..buna kımsenın hakkı olmadıgını dusunuyorum...
yarın obursu gun gorumce bana bunu yaparmı yapamaz efendım cunku o hakkı asla vermem..ama asla abısıyle onun ılıskısınıde karısmam...

işte arkadaşım önyargılı olmamak gerek değilmi?
başımıza gelebilme ihtimali bile sabrımızı taşırıyorki gelse neler olur
kaldıki suç eşinizde demişsiniz
bence tam olarak değil
bilmezmisiniz kadın elinden şeytan bile kaçar ki erkek nasıl başetsin
siz kendinizden feyzalın, aklınıza taktığınız yapmanıza abiniz, babanız, eşiniz engel olabilir mi ?
maalesef kadınkadının en büyük düşmanı.en büyük zarar yine biz kadınlardan geliyor.

benim kızdığım nokta zaten kendini veya annesini savunması değil. Asla.
Eğerki görümcesi öyle bi terbiyesizlik yapmışsa haddini bildirmeli. Hemde ağır bi şekilde.
Fakat bu yinede görümceyi dış kapının dış mandalı yapmaz, çünkü o eşinin kardeşi ve ablasıdır.
Bugün yarin (Allah korusun) eşler boşanabilir herhangi bi sebebden ama kardeş kardeşden ne olursa olsun ayırlamaz, kopamaz. Bu böyledir. İsterse 10 sene konuşmasınlar, küs olsunlar et tırnaktan asla ayrılmaz. Ama yeri gelir bir adam karısını, bir kadın kocasından çok rahat bi şekilde ayrılır.
Ben yinede suçu arkadaşın eşinde buluyorum. Eğerki bu durumdan karısı kadar rahatsız olsa, ablasını veya kardeşini sert bir dille uyarabilir, ne durmadan beni arayıp karımı kötülüyorsun, ne haklan evimin huzurunu bozuyorsun demeli. Demekki demiyorki kadın halen devam ediyor. İşte bu durumda buna müsade eden eş suçludur kimse kusura bakmasın

Görümceleri bu kadar küçük görmeyin diyorum

Onları dış kapının mandalı gibi görmenizde ayrıca çok saçma

Sorununuzu onlara hakaret eden bir başlık açmadanda halledebilirsiniz burada

taraflar birbirlerine saygılı olmadığı sürece bu paradox sürer, gider...
daha önce açtığınız konuyu okudum, k.valideniz size göz kulak olmak için gelmişti, siz ona "git bu evden" demiştiniz o da size "sen git burası oğlumun evi" demişti. doğru hatırladım değil mi?

genellikle k.valideler gelinlerinin gerek yaşının küçüklüğünden, gerek tecrübesiz olduğunu düşünerek herhangi bir olağan dışı durumda oğullarına bakmak isterler. bu hemen her k.valide için geçerlidir. sizin hatanız her ne yaşanırsa yaşansın k.vlidenize "git burdan" demeniz. eğer onu kovarsanız gerek kendisinden, gerekse görümcenizden her türlü tepki gelmesi normal. gelen tepkiye karşılık "sen kim oluyorsun dış kapının mandılı" diyemezsiniz, çünkü kovduğunuz kişi annesi, evli olduğunuz kişi de abisi...
eğer siz normal bir tartışma yaşamış olsaydınız ve görümceniz karışsaydı, gereksiz bir yaklaşım sergilemiş olurdu. ama ortada yapılan bir hakaret varsa karışmasından daha doğal birşey göremiyorum...
benimde bir görümcem var, ve kardeşim yakın bir zamanda evlenecek. yani görümce olacağım.
nasıl ki eve gelen geline sen "el sin" demek gayet komik ise, görümceye "dış kapının mandalı" demek te bir o kadar komik...
eşinizin tepki vermemesine birşey diyemeyeceğim, zira her olan olayı eşlere/abilere anlatma taraftarı değilim...

[/COLOR TEPKı VEREN ARKADAŞLARIM SANKı GÖRÜMCEM SıZMıŞSıNıZ GıBı TEPKı VERMıŞSıNıZ SıZ DIŞ KAPININ MANDALI OLMAYIN SıZE SÖZÜM YOK AMA BANA GÖRE GÖRÜMCLERıM DIŞ KAPININ MANDALI BıRNıCıSı BEN KAYINVALıDEMı EVDEN KOVMADIM KAYIN VALıDEM BENı KOVDU EŞYALRINI AL BU EV TERK ET DıYE BUNUN KARŞILIĞNDEN BURASI BENıM EVıM KıMSE BENı KOVAMAZ DEDıM GÖRÜMCLERıM ERTESı GÜNÜ EVıMı BASMAYA GELDıLER RESMEN BASAR GıBı AĞIZLARINA NE GELıRSE SÖYLEDıLER HATTA Bı DE ONLAR KOVDU .
ŞıMDı NE OLDU EŞıM BANA DAHA ÇOK BAĞLANDI VE BEN GıTMEDĞıM SÜRECE KAYINVALıDEME GıTMıYORUM ZAMAN HAKLIYI GÖSTERıR UMARIM GÖRÜMCE OLACAKLAR VE GÖRÜMCE OLANLAR KARDEŞıNıZı KENDıZıNDEN UZAKLAŞTIRCAK KADAR DIŞ KAPININ MANDALI OLMAZSINIZ SıZ OLMAYIN CANIM NıYE BU KADAR TEPKı VERDıNıZ ANLAYMADIM AÇIKCASI...
SAYGI VE SEVGıYLE KALIN ıYı GÖRÜMCELER.....

benim kızdığım nokta zaten kendini veya annesini savunması değil. Asla.
Eğerki görümcesi öyle bi terbiyesizlik yapmışsa haddini bildirmeli. Hemde ağır bi şekilde.
Fakat bu yinede görümceyi dış kapının dış mandalı yapmaz, çünkü o eşinin kardeşi ve ablasıdır.
Bugün yarin (Allah korusun) eşler boşanabilir herhangi bi sebebden ama kardeş kardeşden ne olursa olsun ayırlamaz, kopamaz. Bu böyledir. İsterse 10 sene konuşmasınlar, küs olsunlar et tırnaktan asla ayrılmaz. Ama yeri gelir bir adam karısını, bir kadın kocasından çok rahat bi şekilde ayrılır.
Ben yinede suçu arkadaşın eşinde buluyorum. Eğerki bu durumdan karısı kadar rahatsız olsa, ablasını veya kardeşini sert bir dille uyarabilir, ne durmadan beni arayıp karımı kötülüyorsun, ne haklan evimin huzurunu bozuyorsun demeli. Demekki demiyorki kadın halen devam ediyor. İşte bu durumda buna müsade eden eş suçludur kimse kusura bakmasın
haklısınız tabiki açıkladığınız yönleriyle, bende bu fikre katılıyorum yani kardeş birbirinden vazgeçzmez kısmına
ama kendini bilen bir kardeşte abinin iyiliği içinde olsa ateşli yaklaşmamalı
çünkü bi yerdede diğeride karısı, abisi kızghında olsa eşin olduğun için affedebilir
bu kezde olan kardeşe olur.
Maalesef kızgınlıkla kalkıp zararla oturabiliiyoruz.
Ben evlilik hayatımdan ve burda sorunlardan öğprendiğim kadarıyla kim olursa olsun ister anne baba olsun ister kayınvalide eş arasındaki tartışmaya seyircilikten öteye geçilmemli, yani yaklaşımlar merhametli olmalı enazından.çünkü onlar problemlerini hallediyorlarda olan 3.,4. kişilere oluyor.
Dışkapı mandalı deyimi ağır olmuş biraz , sanırım ruh hali çok iyi değildi.
taraflar birbirlerine saygılı olmadığı sürece bu paradox sürer, gider...
daha önce açtığınız konuyu okudum, k.valideniz size göz kulak olmak için gelmişti, siz ona "git bu evden" demiştiniz o da size "sen git burası oğlumun evi" demişti. doğru hatırladım değil mi?

genellikle k.valideler gelinlerinin gerek yaşının küçüklüğünden, gerek tecrübesiz olduğunu düşünerek herhangi bir olağan dışı durumda oğullarına bakmak isterler. bu hemen her k.valide için geçerlidir. sizin hatanız her ne yaşanırsa yaşansın k.vlidenize "git burdan" demeniz. eğer onu kovarsanız gerek kendisinden, gerekse görümcenizden her türlü tepki gelmesi normal. gelen tepkiye karşılık "sen kim oluyorsun dış kapının mandılı" diyemezsiniz, çünkü kovduğunuz kişi annesi, evli olduğunuz kişi de abisi...
eğer siz normal bir tartışma yaşamış olsaydınız ve görümceniz karışsaydı, gereksiz bir yaklaşım sergilemiş olurdu. ama ortada yapılan bir hakaret varsa karışmasından daha doğal birşey göremiyorum...
benimde bir görümcem var, ve kardeşim yakın bir zamanda evlenecek. yani görümce olacağım.
nasıl ki eve gelen geline sen "el sin" demek gayet komik ise, görümceye "dış kapının mandalı" demek te bir o kadar komik...
eşinizin tepki vermemesine birşey diyemeyeceğim, zira her olan olayı eşlere/abilere anlatma taraftarı değilim...

genel olrak yorumlarınıza bende katılıyorum.
ama işte şu sorunu bi aşabilsek
Gelin el kızı, görümce kaynana kapı dışı gibi.
Ama ben arkadaşa sizin yazdıklarınızdan sonra bi kere daha hak verdim
kurulan cümle yanlışta olsa.
Karşısındakiler onun el kızı olduğunu söylerse yada hisssettirirse
oda biraz dış kapı deyimini kullanmakta hakı.
Tüm sorun zaten olan olduğuyla kabul edememk, sevgiyi bölüşememk değilmi ?
Aileye sonradan katılanlar hep kötü olamaz ama damgamız bu işte
kaynana yada gelin farketmez mevcut kötülüklerin efedisi gibi algılanıyo
ama insanlara fırsat verilmeli, iyilikleride çıksın ortaya kötülükleri,
yaşayarak o damga konulsun yaşanmadan değil.

dier gün patladım kapıları çarptım ve kavga başladı konuştu konuştu bende git başımdan git dedim oda burası benim oğlumun evi sen git eşylarını da götür dedi

bu sizin yazınız değil mi? sizde kaldığı için dayanamadığınızı söylüyorsunuz. başka birşey yazmadığınız için sadece kalmasından rahatsız olduğunuz anlaşılıyor. eğer siz kapıları çarpıp, git demeseydiniz o da size demeyecekti, görümceleriniz de evi basmayacaktı. anlatmak istediğim buydu... yerimseniben

haklısınız tabiki açıkladığınız yönleriyle, bende bu fikre katılıyorum yani kardeş birbirinden vazgeçzmez kısmına
çünkü bi yerdede diğeride karısı, abisi kızghında olsa eşin olduğun için affedebilir
Ben evlilik hayatımdan ve burda sorunlardan öğprendiğim kadarıyla kim olursa olsun ister anne baba olsun ister kayınvalide eş arasındaki tartışmaya seyircilikten öteye geçilmemli, yani yaklaşımlar merhametli olmalı enazından.çünkü onlar problemlerini hallediyorlarda olan 3.,4. kişilere oluyor.

genel olrak yorumlarınıza bende katılıyorum.
ama işte şu sorunu bi aşabilsek
Gelin el kızı, görümce kaynana kapı dışı gibi.
Ama ben arkadaşa sizin yazdıklarınızdan sonra bi kere daha hak verdim
kurulan cümle yanlışta olsa.
Karşısındakiler onun el kızı olduğunu söylerse yada hisssettirirse
oda biraz dış kapı deyimini kullanmakta hakı.
Tüm sorun zaten olan olduğuyla kabul edememk, sevgiyi bölüşememk değilmi ?
Aileye sonradan katılanlar hep kötü olamaz ama damgamız bu işte
kaynana yada gelin farketmez mevcut kötülüklerin efedisi gibi algılanıyo
ama insanlara fırsat verilmeli, iyilikleride çıksın ortaya kötülükleri,
yaşayarak o damga konulsun yaşanmadan değil.

evet anlatmak istediğim bu, herkes karşısındakine potansiyel tehlike gözüyle bakmasa birşey olmaz aslında.
yanlız burada bazı konu sahipleri görüyorum, çok ciddi şekilde eleştirilseler dahi, fikirlere saygı duyup teşekkür ediyor, farklı açıdan olaya baktıklarını söylüyorlar. bazı arkadaşlar ise kesinlikle "evet, çok halısın, bence döv,koy kapıya" tarzı yorumlarla, yapılanın desteklenemsini bekliyorlar. mesela arkadaş hemen büyük harfle yazıp sağa-sola laf atmaya başlamış. böyle hangi sorun çözülebilir ki bu çözülsün değil mi???

bu sizin yazınız değil mi? sizde kaldığı için dayanamadığınızı söylüyorsunuz. başka birşey yazmadığınız için sadece kalmasından rahatsız olduğunuz anlaşılıyor. eğer siz kapıları çarpıp, git demeseydiniz o da size demeyecekti, görümceleriniz de evi basmayacaktı. anlatmak istediğim buydu... yerimseniben

bende kaldığı için değil bizi denetlemek için kaldığı için kızdım yani kavga ediyor muyuz nasıl geçniyoruz kıscası teftiş amaçlı kendisi dedi yani kayınvalidem ben kapıyı çarparım tepkisiz kalamam kimse gelip benim evimi denetleme teftiş etme hakkınasahip değildir başkları bu hakkı veriyosa n mutlu onlara ama ben veremem....

aLiNyAziMsIn kullanıcısından alıntı

alınyazlım arkdaşım ruh halimi bile anlayacak kadar yaşadıklarımı görmüş ve bire bir şahit olmuş sanki bakın herkesin hayata bakış açısı farkıldır aile için yıkıcı olan davranışlarda ve sözlerde her kim bulunursa dış kapını mandalıdır bu benim annem de olsa ya sizin kendinizi ve ailenizi yönlendirmes beceriniz varsa dışrıdan kişilere neden söz düşer anlamadım ha bunu gerçekten yapıcı olmak adına arayı düzeltmek adına her kim yaprsa yabancı tanımadığımz biride olsa başımızn tacıdır ıNSANLARIN YANLIŞ GÖRDÜĞÜ NOKTALARA TEPKı VERMESıYLE BUNU DA DIŞ KAPININ MANDALI ŞEKLıNDE ADLANDIRMASIYLA RUHSAL DURUMUNUN KÖTÜ OLMASIYLA NASIL BAĞDAŞTIRIRSIZ ANLAMAYAMADIM SıZLER BURDA ÇOK BÜYÜK TEPKıLER VERDıNıZ AMA BEN BUNLARIN RUH HALı BOZUK DEMEDıN KARŞIMDAKıNı FıKRıNı BEĞENMESEM BıLE SAYGI DUYMAK ZORUNDA OLMAM GEREKTĞıNE ıNANDIĞIM Bı BıRıKıM Bı TERBıYEM Bı KÜLTÜRÜM VAR....YıNE DE SAĞOLUN YAKIŞTIRMANIZ ıÇN aLiNyAziMsIn

valla evlılgın ıcıne kım gırerese karı koca arasına kım fıtne fesat karısırrısa evet dıs kapının mandalıdır. katılıyorum . benımde erkek kardesım var bende gorumce olacagım hepınız gıbı ama konusup dert dınlemekten zıyade kardesımı arayıp ıs yerınde doldurusa getırırsem gelınım bana dıs kapının mandalısın desın haketmısımdır :umursamaz: :umursamaz: takma derım arkadasım cevap verme he he de gec. esın doldurusa gelıp evde sana sarmıyorsa sorun yoktur

feryalcim; sanırım beni yanlış anladın tatlım.Biz insanlar kızgınken ağır ithamlarda bulunabiliyoruz, ben size ruhsal olarak felaketsizsiniz demedim.Şuan bu olaylar taze olduğu için kzıgınlığın bu şekilde dıavurulmuş olabilir diyorum.yada herkesin ifadesi farklıdır.
Farkındaysan ben sana hak veriyorum.görümceler adamı çileden çıkartabiliyor, haksız dayılmazsınız diye.ama ben kendimi sizin yerinize koyarak bu yorumu yaptım, ben kızgınken felakaet kelimeler çıkar ağzımdan.
Tabiki biz sizin aile yaşam seklinizi saygınızı sevginizi bilemeye,iz.Durum gerektirmiş ki sizde bazı tepkileri vermişsiznz.Yanlış anlaşılmak istemem

valla bende görümceyim ama gelinimize hiç karışmadım dahada destek oldum gurbet dedim ailesi uzakta dedim ama anlamadı cahil işte nabalım dedim. ama en sonunda ailemle aramın bozulmasına sebep oldular abimle ikiside.
diğer taraftan bir tanede görümcem var evlere şenlik annesi bize bişey lacak ona almayacak diye korktu. kıskançlıkalrından ne yapacakalrını şaşırdılar.
aslında bu ne kaynana ne görümce nede gelin meselesi. insan olmayı bilmiyorlar. o aileye girdik bizde o aileden olduk yabancımıyız. her kim olursa olsun iyiliğe iyilikle karşılık verirse kavga gürültü olmaz. ama tarflardan birisi kötü olursa karşısındakide kötü davranır kıyamet kopar.

kaynanayı anlarım da görümcelere ne oluyo dış kapının mandalı
konu başlığı bile o kadar yanlışki
ne demek dış kapının mandalı.
benim ağabeyim var. hayattaki tek ailem..
ne yani , ben ağabeyimin dış kapının mandalımıyım.
olacak şey değil.. şoka girdim. daha konuyu okuyamadım bile takıldım ,başlığa, gözlerimi ayıramıyorum:1ninca:.
ben kardeşiyim kanıyım canıyım. karındaşıyım.
Allah sizin gibi düşünen gelinler vermesin kimseye:enbuyukkk:

ne görümceyim nede görümcem var
ama başlığı ve konuyu okuduktan sonra şu mesaja amiiiiiinnn demeden geçemedim:Saruboceq:

okypete kullanıcısından alıntı
kaynanayı anlarım da görümcelere ne oluyo dış kapının mandalı
konu başlığı bile o kadar yanlışki
ne demek dış kapının mandalı.
benim ağabeyim var. hayattaki tek ailem..
ne yani , ben ağabeyimin dış kapının mandalımıyım.
olacak şey değil.. şoka girdim. daha konuyu okuyamadım bile takıldım ,başlığa, gözlerimi ayıramıyorum.
ben kardeşiyim kanıyım canıyım. karındaşıyım.
Allah sizin gibi düşünen gelinler vermesin kimseye..

karındaş olan karısıyla abisinin arasını bozmuyacak o zaman o karındaş değil fesat denir:))))

ben de görümceyim.
birbirimizi zerre kadar sevmeyiz gelinle.
mümkün olduğu kadar görüşmek istemem ama malesef annemle birlikte oturuyor.
ben ona hiç karışmam.
ama o salak bana akıl vermeye çalışır abla olduğum halde, var işte dengesizler.

ben takarım merwee. önce o başlık değişmeli. beni rahatsız etti.
en hassas noktalarımdan biridir bu konular...[/QU

cnm o başlık değişmeyecek önce başkasının düşüncesini beğenmesen bile saygı duymayı tahammül etmeyi öğreneceksin çünkü bende senin düşünceni beğenmedim diye bu artık yazmasın burda diyemem demi hem anlamadım TEKRAR TEKRAR SÖYÜLÜYORUM BEN GÖRÜMCELERİMİ ÖYLE GÖRÜYORUM SİZ DEĞİLSENİZ NE MUTLU SİZE YARASI OLAN GOCUNUR SİZ SAKİN OLUN LAFIMIZ SİZİN GİBİ İYİ GÖRÜMCELERE DEĞİL....TŞK EDERİM YORUMLARINZ İÇİN...

birincisi kimse benim annemi arayıp onun huzurunu bozamaz ciddi anlamda paralarım (paralarım lafı fiziksel şiddet değil ama lafla canına okurum )

ikincisi aarkadaşım görümcelerin laf taşıma konusunda ve eşinin işyerine gidip onu doldurma konusunda hatalı evet amma velakin bence hatanın büyüğü senin eşinde niye mi senin hakkında bırak görümcelerinin annesinin bile laf edememesi lazım bunu da eşin sağlar benim kayınvalidemle sorunum var görümcemle çok sorun yaşadım ama hiçbiri tutup da benim eşime hakkımda en ufak bişi söyleyemedi sadece bir dönem kayınvalidemin çözebileceği ama kılını kıpırdatmadığı bişi yüzünden boşanmak üzereydik o zaman kayınvalidem eşime benim hakkımda laf etmeye kalkmış o da sadece şu eşimin kuzenin,in düğünü vardı eşim gitmek istemedi ben de gitmeyelim dedim eşim de annesini aradı annesi eşin mi istemiyor gitmeyi demiş sadece budur eşim annesine kızıp telefonu kapatmış sonra da beni aradı sen haklıymışsın ben onları tanıyamamışım diye ben de bu kadar lafa kızılmaz annen başka bişi mi dedi hakkımda dedim o da demedi ama bıraksam derdi biliyorum dedi onun dışında annesi de kardeşi de gık diyemez eşiem ha benle uğraşırlar o ayrı

eşinin de bu mesafeyi koyması gerekir abla ya da kardeşim sen eşimi gelip şikayet edemzsin karışma herşeye diyecek kestirip atacak sorun varsa sen kayınvalidenle kendin halledeceksin

dış kapıya bişi diyemem çünkü benim erkek kardeşim var o benim gözümün bebeğidir evlendi diye değişcek bir durum değiil bu benim görümcem de var eşim fazla görüşmez ama bence o da dış mandal değil

anahtar eşinde canım madem senin haklılığına inanıyor o zaman ailesinin çenesini kapatacak o kadar

X