Kedi ile 24 saatlik araba yolculuğu veya 35 günlüğüne başkasına bırakmak

Lochos

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2020
84
-24
29
Merhaba,
Almanya'dan Türkiye'ye geleceğiz. 2 Tane 6 aylık kedimiz var. Eşim kedileri Almanya'da ki arkadaşlarımıza bırakmak istiyor fakat ben bırakmak istemiyorum. Bir kedi 24 Saatlik araba yolculuğuna dayanabilir mi sizce? Sonuçta kesintisiz yol gidilmeyecek, hamileliğimden dolayı 3-4 saatte bir durup yürüyüş yaparken kedileri de tasmalarıyla gezdiririm diye düşünüyorum tabi mama ve sularını da bu duruşlarda vereceğim.

Yol benimde gözümü korkutuyor onlar için fakat bırakmak istemememin birkaç nedeni var.

1 - Neredeyse 35 gün ayrı kalacağız. Döndüğümüzde bize küserler mi acaba diyorum.
2 - Bırakacağımız kişilerin 2 yaşın da bir tane çocuğu var bu beni daha tedirgin yapıyor. Çünkü geçen misafirliğe gittiğimiz de kedileri götürdük her çocuk gibi sevmek istedi fakat kedilerim yabancı bir ortama geldiği için taşıma çantasından çıkmak istemedi o da rahat bırakmadı. Belki alışınca problem olmayacak ama benimde bebeğim olacak ya çocuklara karşı bu süre de hırçınlaşırlarsa diye korkuyorum.
3 - Sigara içiyorlar ve sigara içmek için balkona çıkıyorlar. Kedileri unutup pencereyi, balkon kapısını açık bırakır, kediler kaçarsa diye korkuyorum.

Sizin düşünceleriniz nedir?

Geçtiğimiz günlerde eşimin abisi geldi. Bebekliler. Hava da çok sıcaktı ve dolayısıyla öncelikli olarak bebeklerini düşündüler orada bi sıkıntı yok, çok normal. Ama kedim de benim bebeğim. Eşim kediyi camın kenarından yakaladı, açık bırakmışlar bizimki de fırsattan istifade koşmuş cama. Yani maalesef öncesinde bi evcil hayvan tecrübeleri yoksa camı vs açık bırakacaklardır, hem bebekleri için hem sigara için. Ben hak verdim size.

Yolculuk kediler için stresli bir olay ama 35 gün tanımadıkları insanlarla kalmasından daha az stresli diye düşünüyorum. Veteriner hekimden de destek alabilirsiniz, bazı sakinleştirici ilaçlar da verilebiliyor. Ama dediğiniz gibi zaten molalar verilecek o sıra ihtiyaçları giderilebilir.

Bende 1 yaşında kendimle 17 saatlik yol gittim yakın zamanda. Tecrubelerimi aktarayım belki yardımım dokunur. Öncelikle kedim uzun yolculuğa hı cikmadi. Internetten kedi nanesinin kedileri sakinlestirdigini okumuştum. Kutusunun icerisine biraz ondan serpistirdim. Yolculuk başladığında kutunun kapısını açtım ve yanıma gelip kendisini sevdirmek isterse gelsin diye. Tuvalet kabini da koltuk arasına koymuştum. İlk bi saat hiç sesi çıkmadı sonra yanıma gelip kendini sevdirmek istedi. Kucağıma alıp sevdim. Ama kafes dışında olduğunda çok fazla strese girdiğini fatkettim. Bende sadece mola verdiğimiz zamanlarda kafesi açmaya basladim. Ve hiç ses çıkarmadı. Yolculuk boyunca da hiç yemek yemedi şu icmedi en sevdiği yas mamayi da reddetti. Sadece iki kez tuvaletini yaptı. Benim kedim dışarıdan çok korkuyor gezdirmek imkansız oluyor eğer sizin kediniz aliskinsa gezmeye sizin için avantaj olur. Yemek molası verdiğimizde de kafesi ile restoranda yanımda durdu. Ayrıca yemek yememesi kusmasına engel oluyormus.

Merhaba,
Almanya'dan Türkiye'ye geleceğiz. 2 Tane 6 aylık kedimiz var. Eşim kedileri Almanya'da ki arkadaşlarımıza bırakmak istiyor fakat ben bırakmak istemiyorum. Bir kedi 24 Saatlik araba yolculuğuna dayanabilir mi sizce? Sonuçta kesintisiz yol gidilmeyecek, hamileliğimden dolayı 3-4 saatte bir durup yürüyüş yaparken kedileri de tasmalarıyla gezdiririm diye düşünüyorum tabi mama ve sularını da bu duruşlarda vereceğim.

Yol benimde gözümü korkutuyor onlar için fakat bırakmak istemememin birkaç nedeni var.

1 - Neredeyse 35 gün ayrı kalacağız. Döndüğümüzde bize küserler mi acaba diyorum.
2 - Bırakacağımız kişilerin 2 yaşın da bir tane çocuğu var bu beni daha tedirgin yapıyor. Çünkü geçen misafirliğe gittiğimiz de kedileri götürdük her çocuk gibi sevmek istedi fakat kedilerim yabancı bir ortama geldiği için taşıma çantasından çıkmak istemedi o da rahat bırakmadı. Belki alışınca problem olmayacak ama benimde bebeğim olacak ya çocuklara karşı bu süre de hırçınlaşırlarsa diye korkuyorum.
3 - Sigara içiyorlar ve sigara içmek için balkona çıkıyorlar. Kedileri unutup pencereyi, balkon kapısını açık bırakır, kediler kaçarsa diye korkuyorum.

Yanınıza alın diyelim ki bakacak kişiler çocuk vs ile ilgili Bi sıkıntı yaşadı ve tatilin ortasında ben artık bakamam falan der sizi yarı yolda bırakırsa ne yapacaksınız apar topar gidip alma vs imkanı olan bir mesafede degil veteriner vs ile görüşür yanıma alırdım o kadar uzun süre kimseye güvenmek mantıklı değil alışkın degiller kedinin başına herşey gelebilir yada zorlanıp bakmaktan vazgeçerler kısa Bi zamanda degil ki bence kediler çocuktan Korkup yabancı ortam oldugu için buna tepki verebilir ne bileyim psikolojisi bozulursa evin Bi yerlerine tuvaletini yaparsa bunlar kedi bakan insanların yaşayabilecegi şeyler riske girmeye gerek yok böyle şeyler yaşayıp karşı taraf bundan rahatsız olabilir

Merhaba,

kedileri evde bırakın, her gün gelip yemek su verecek ve kumlarını temizleyecek bir komşuya rica edin. her gün değil 3 günde bir gelse de olur
kediler sahiplerinden çok evlerine bağlıdır. 8 sene kedi baktım, 7 güne kadar şehir dışında olduğumuz oldu. arkadaşım 3 günde bir gidip yemek su verdi kumunu temizledi. bir de eski bir telefonunuz ya da tablet varsa alfred camera uygulamasını kurun, telefonu şarja takıp kedilerin en çok durduğu odayı görecek şekilde bırakın. evi canlı izleyebiliyosunuz kendi telefonunuzdan. uygulama ücretsiz.

Ben kedimle defalarca yolculuk yaptım. Genellikle İstanbul-İzmir arası. Ama 24 saatlik gidiş-geliş de yaptım 2-3 kere. Kediler gayet de yolculuk yapabilirler. Asıl yalnız bırakmanız durumunda size trip atarlar mutlaka ve kapı pencere durumundan dolayı kaçabilirler. Ben asla asla bu riske girmezdim. Yurtdışı için prosedür ayrı vizesi felan oluyorsa onları mutlaka araştırın.

Ben yapmanız gerekeni anlatıyorum. Uzun yolculuktan önce mama-su kesmeniz lazım. Yani sabah 8 de yola çıkacaksanız gece yarısı 12 de yiyecek son öğününü. Mesanesi boş olacak. Çünkü kediler temiz hayvanlar eğer siz -özellikle suyu kesmezseniz - kendini tuvaletini yapmamak için zorlar ve mesanesi böbrekleri zarar görebilir.

Yolculuk anında mutlaka kafeste olmalı emniyet kemeri ile arka koltuğa sabitleyin. İlk mutsuz huzursuz olup bağıracaktır ama bir süre sonra uyur. Eğer kucağınıza alırsanız dalgınlığınıza gelip sürücü tarafına geçebilir. Fren gaz pedalının altına girebilir. Birebir giren duydum ve kedinin bacakları kırıldı ani fren yüzünden.

Mola verdiğiniz zaman tasma ile gezdirebilirsiniz çok güzel olur onun için. Eğer tasma ile gezmeyecekse de mutlaka kafesini yanınıza alın. Sıcaktan havasızlıktan boğulma ihtimali var. O da gelsin yanınızdaki tabureye koyarsınız zaten kimse De kafesteki kediye bişey demiyor rahat olun.

Eğer yolculuk 10-12 saat sürecekse ben artık son 1-2 saat kala Pet şişe kapağı ile su veriyorum bi kaç damla. Ama genellikle reddediyor kediler çünkü ortam değişikliği sevmez. Ha bir de köpek gibi dilini dışarı çıkarıp hızlı hızlı solumaya başlarsa özellikle yolculuğun başında korkmayın bu stres olduğu için vermiş olduğu bir tepki. Konumuza dönünce özellikle yazın içiriyorum. 1-2 saatten sorun yaşamıyoruz. Ama onda bile gider gitmez kumuna koşuyor. İlk işiniz zaten varınca kum ve su mama ayarlamak olsun.

Eğer yolculuk çok daha uzun sürecekse zaten gece kalmanız gerekecektir. Yanınıza kum kabı niyetine küçük plastik naylon ya da ayakkabı kutusu alın. İçine kum dökersiniz. Mamasını suyunu verip aynı şekilde saati ayarlarsınız.

Şimdilik aklıma gelen bunlar sizin sormak istediğiniz varsa yazın.

X