Kedim, lütfen bir akıl verin..

sevgdmr

💙👶🏼
Kayıtlı Üye
11 Mart 2023
1.096
1.259
Herkese iyi akşamlar, lütfen bana bir akıl verin siz olsanız ne yapardınız?

Kedim 3,5 yaşında erkek bir tekir. Ağustos ayı gibi sırtında ufak bir kist hissettim. Veterinere götürdük büyüyedebilir büyümeyedebilir, büyürse parça almak gerekir, kist küçültücü ve büyütmesini önleyici iğne yapabiliriz dedi. Kabul ettim, 5 doz iğne tedavisi gördü. Daha sonra doğum yaptım ve evden bir süre çıkamadım. Bu süre içerisinde kedimin sırtındaki tümör epeyce büyüdü. Tekrar veterinere gittik ve tümörün alınması gerektiğini, patolojiye gittikten sonra da ona uygun bir tedavi düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Çekilen röntgende evet tümör büyük bir yeri tutuyor fakat çok şükür ki ciğerlerine henüz ulaşmamış. Arkadaşlar karar veremiyorum. Bir yanım diyor ki evet ameliyat olsun, bir şansı var düzelmek için. Bir yanımda diyor ki şu anda bu şekilde yaşıyor ona zarar veren şu an için bir durum yok ya ameliyattan çıkamazsa.. veteriner bu ameliyattan kaybettiğim olmadı dedi. Riski %2-3’müş. O benim evladım her şeyim inanın evladımdan ayırmıyorum onu. Ama karar veremiyorum beklersem bu sefer ciğerlere yayılırsa diye de çok korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız, fikirlerinize çok ihtiyacım var

Kuzum hem kedi sahibiyim hem de patoloji teknikeriyim
Sana şöyle anlatayım. İnsandakini anlatacağım hayvanlarda da muhtemelen aynıdır bu…Kist küçükse ve büyüme göstermiyorsa zararsızdır denir kendi haline bırakılır. Lakin gittikçe büyüyen bir kitleyse, kanser olma riskine karşın ameliyat önerilir. Çünkü orda kaldıkça büyüyecek ve kanserliyse metastaz yapıp organlara sıçrama riski vardır. Ki böyle bir şey yaşanırsa kurtarmak için organlardan vazgeçmek gerekebiliyor. Bunun için çok duymuşsundur rahimi alınır kadınların. Kadın rahimsiz yaşayabilir ama ordan lenflere sıçrarsa vücudu sarar ve yaşama ihtimali çok çok daha düşüktür… bunu şey gibi düşün. Rahmi, yumurtalığını kistlerden dolayı çok aldıran kadın vardır. Bu ameliyatlardan ölen duymazsın. Ama rahim kanserinden ölen duyarsın… senin durum da öyle. Bana sorarsan eğer ameliyatı gözün kapalı yaptır derim. Çünkü yaptırdığında değil yaptırmadığında riske atmış olacaksın… şöyle düşün kanser değilse bile en fazla hayvanı sırtındaki yükten kurtaracaksın. Boşa anestezi vermiş olursun en fazla. Ama kanserliyse ciğere atlayabilir. Lenflere atlayıp vucuda yayılabilir. Allah korusun ölümüne sebep olabilir. Yani hayvanı ya şimdi ameliyat ettirip kanser olma riskinden arındıracaksın. Ya da kanser mi değil mi diye hep muallakta kalıp, bir de kanserse düşük bağışıklığıyla birden fazla ameliyat ve ilaca ihtiyaç duyacaksın… şu an ameliyat ettirmen en doğrusu. Tabi bu benim şahsi düşüncem. Gene kararı elbette ki sen verirsin kuzum

X