Kedimi kısırlaştırma operasyonu sonrası kaybettim

Basiniz sagolsun cok uzuldum.hayvan sahibi olmayan anlayamaz belki ama onlar da evladimiz gibi oldugu icin kaybettigimizde aci cekiyoruz.bizim de var bir kedimiz daha dort ay oldu evimize geleli ama o kadar evin bir parcasi oldu ki onsuz dusunemiyorum artik.
Evin butun pencereleri kapali olsa da geceleri kalbim carpa carpa onu ariyorum iyi mi diye.evden ciktigimda hep aklimda napiyo acaba diye oyle baglandim ona yani.
Biz de dogum yaptiktan sonra kisirlastirmayi dusunuyorduk ama konuyu okuyunca cok korktum.nasil olacak bilmiyorum ona bir sey olsa kizim mahvolur ölüyor onun icin.bir haftalik tatile ciktigimizda arkadasina biraktik eve aglaya aglaya geldi .ben basit bir islem saniyordum kisirlastirma isini ama cok dikkatli olup arastirarak yaptirmak gerekiyormus demek ki.

Biz de çok basit bir işlem sanıyorduk çevremdeki çoğu insan kısırlaştırmıştı hiç bir sorun da yadamadılar ilk defa benim basima geldi veterin dedigine gore onun da ilk defa basina gelmis yaptiracaksaniz bile mutlaka oncesinde test isteyin bir de gazli anestezi varsa onu tercih edin daha hafif atlatir umarim kimse yasamaz boyle bir seyi.

Kedi kısırlaştırma doğalarına aykırı bir durum. Bana kedi sahiplerinin bencilliği gibi geliyor. Uğraşmak istemiyorlar ve hayvanı değiştiriyorlar. Kedinin sağlığı ile ilgili durumlardan bahsetmiyorum. Sizinki de kendinizi, bebeğinizi düşündüğünüz için olmuş. Boşa ağlamayın.

Hiç kedi baktınız mı bilmiyorum yazdığınızdan yola çıkarak bakmadığınız dusunuyorum ben kedimi 1 bucuk aylıkken sahiplendim daha dogrusu artik kediyi bakmak istemeyen yakınımdan başka birilerine vermek icin almistim ama kendim alistigim icin bir daha kimseye veremedim. Benim kedim bazen 10 15 gunde bir kizginliga giriyordu butun gun bagira bagira agliyor kendisini surekli yerlere atiyordu evin cesitli yerlerine idrar birakmasini o kadar saymiyorum bile boyle bir durumda siz sessizce durup kisirlastirmak kedinin dogasina aykiri diyip bekleyebilir miydiniz? Ne yapardiniz cok merak ediyorum surekli ciftlestirirmiydiniz kizginliga girmekten benim kedim kendi tuylerini yolmaya baslamisti bu kedinin dogasina aykiri degil mi? Yoksa sokaga mi at diyeceksiniz iki senedir evde bakilan kapinin acilmasiyla daha urkup iceri kacan kendini koruyamayacak bir kedi? Ne yapardiniz ?

Başınız sağ olsun.
Bende tam kızımı kısırlaştırmayı düşünüyordum bu konuyu görmeseydim iyi olurdu.
Geçecek acınız dinecek inşallah nasıl bir iç acısıdır bilirim ama yine şanslısın ki yavruları varmış onları severek okşayarak acını bir nebze dindirebilirsin. onun ömrü o kadarmış yapacak bişi yok ne denirki başka...

Sizi de korkuttuğum için üzgünüm bu her kedinin başına gelebilecek bir durum degil ama hic tahmin etmezdim basima gelecegini. Yapacaksaniz bile cok iyi arastirin on testler isteyin kedinizi gozlemleyin Allah korusun kedinizi sağolun.

Erkek kedi için çok erken, en az bir yaşına kadar beklemeliydiniz, üzgünüm ki hastalanacaktır zaman içerisinde, ben anlamıyorum bunu yapan veterinerleri, bile bile nasıl yapıyorlar pesss
Beslenmesine ve hareket etmesine çok dikkat edin, fazla protein ve kalsiyum onun için zararlı bundan sonra, diyet mama ve içtiği su miktarına çok dikkat edin, gerekirse aralarda şırınga ile su verin, böbreğine çok dikkat etmeniz lazım artık

Ciğerini sökerim o veterinerin, niye susup oturuyorsunuz ki
Şikayet edin vet. hekimler odasına ve takipçi olun
Bünyesi kaldırmadı diye gerekçe mi olur, adam düpedüz yapması gereken testlerden kaçınmış ve hayvan öldürmüş

Bana kalsa yapıcaktım ailem beni son o nobet asamasinda veterinere goturmedi bile kizimi da oldukten sonra gommesi icin vette birakmislar son bi kere gorseydim diye surekli icimde zaten.. bir de otopsiyi dusunuyordum ama boyle bir durumda o sansimi da kaybettim. Veterinerler birligine olmasa da cok bilindik ve kendisinin unlu oldugu bir cok yerde paylastim durumu insanlari uyarmak icin sanirim o kadar cok telefon gelmis ki kendisine benimle gorusmek istedi ilk basta reddettim daha sonra gorustum fakat telefonda gercekten uzgundu beni yazdiklarim konusunda aramadi yani ne yaparsam ne soylesem hakli oldugumu ama operasyonda yanlis bir sey yapmadigini hatta babama bile kullandigi tum malzemeleri eksiksiz teslim edebilecegini kontrol ettirmesini dahi istemis istersek kizimi da arastirilmak uzere otopsi yapmak icin vermeyi teklif etmis ama ailem hamileyim daha fazla yipranmim diye bu konunun uzerine cok gitmedi. Belki hatasi yoktur belki gercekten uzulmustur bilemiyorum ama benim kedimi oldurdugu gerceginin degistirmiyor en azindan suan cok sogukkanli bakamiyorum olaya.

Bana kalsa yapıcaktım ailem beni son o nobet asamasinda veterinere goturmedi bile kizimi da oldukten sonra gommesi icin vette birakmislar son bi kere gorseydim diye surekli icimde zaten.. bir de otopsiyi dusunuyordum ama boyle bir durumda o sansimi da kaybettim. Veterinerler birligine olmasa da cok bilindik ve kendisinin unlu oldugu bir cok yerde paylastim durumu insanlari uyarmak icin sanirim o kadar cok telefon gelmis ki kendisine benimle gorusmek istedi ilk basta reddettim daha sonra gorustum fakat telefonda gercekten uzgundu beni yazdiklarim konusunda aramadi yani ne yaparsam ne soylesem hakli oldugumu ama operasyonda yanlis bir sey yapmadigini hatta babama bile kullandigi tum malzemeleri eksiksiz teslim edebilecegini kontrol ettirmesini dahi istemis istersek kizimi da arastirilmak uzere otopsi yapmak icin vermeyi teklif etmis ama ailem hamileyim daha fazla yipranmim diye bu konunun uzerine cok gitmedi. Belki hatasi yoktur belki gercekten uzulmustur bilemiyorum ama benim kedimi oldurdugu gerceginin degistirmiyor en azindan suan cok sogukkanli bakamiyorum olaya.

Düşünün ki bu hasta bir bebeğin başına geldi, şikayet etmeyecek miydiniz, edecektiniz, bu da aynı şey
Bir çok olasılık var, ameliyata girip sonra vücudunda ki parazitten ölen hayvan bile gördüm ben, belki hatası yoktur ama bu gerekli tedbiri almadığı gerçeğini değiştirmiyor. Hayvan ölümü insan ölümü kadar cezaya tabi değil ya da arkası kovalanmıyor diye çok rahat hareket ediyorlar, yukarıda bir arkadaş yazmış, 6,5 aylık erkek kediyi kısırlaştırmış veteriner bunun canilik olduğunu, o hayvanın maksimum 2 yıl sonra böbrek hastası olacağını adları gibi biliyorlar, neden yapıyorlar çünkü şikayet ve ceza mekanizması yok, o an alacağı 300-400 liradan mühim değil hayvanın hayatı ve tabi hasta bir hayvan uzun süre para kazanmak demek onlar için, 20 yıl önce benim bilgisizliğimden faydalanıp 7,5 aylık oğlumu kısırlaştıran veterinerin yüzünden cehennem azabı yaşadım , 10 yıl böbrek hastası bir hayvana bakabilmek için onlarca kredi kullandım, çektiğim üzüntü, azap, hayvanın çektiği acı daha neler neler.... Bu adamlar bunu peşini kovalayan olmadığı için yapıyorlar

Düşünün ki bu hasta bir bebeğin başına geldi, şikayet etmeyecek miydiniz, edecektiniz, bu da aynı şey
Bir çok olasılık var, ameliyata girip sonra vücudunda ki parazitten ölen hayvan bile gördüm ben, belki hatası yoktur ama bu gerekli tedbiri almadığı gerçeğini değiştirmiyor. Hayvan ölümü insan ölümü kadar cezaya tabi değil ya da arkası kovalanmıyor diye çok rahat hareket ediyorlar, yukarıda bir arkadaş yazmış, 6,5 aylık erkek kediyi kısırlaştırmış veteriner bunun canilik olduğunu, o hayvanın maksimum 2 yıl sonra böbrek hastası olacağını adları gibi biliyorlar, neden yapıyorlar çünkü şikayet ve ceza mekanizması yok, o an alacağı 300-400 liradan mühim değil hayvanın hayatı ve tabi hasta bir hayvan uzun süre para kazanmak demek onlar için, 20 yıl önce benim bilgisizliğimden faydalanıp 7,5 aylık oğlumu kısırlaştıran veterinerin yüzünden cehennem azabı yaşadım , 10 yıl böbrek hastası bir hayvana bakabilmek için onlarca kredi kullandım, çektiğim üzüntü, azap, hayvanın çektiği acı daha neler neler.... Bu adamlar bunu peşini kovalayan olmadığı için yapıyorlar

Doğru söylüyorsunuz benim elim kolum baglandi sonrasinda da bir sey yapamadim. Veterinerlere uzun zamandir guvenmiyorum aslinda bana paradan baska bir sey dusunmeyen bir meslek grubu gibi geliyor bu olaydan oncesinde de baska seyler yasadigim icin konusuyorum. Tabi hepsini ayni kefeye koymamak gerekiyor mutlaka duzgun olanlari da vardir. 8 tane kopegin saldirisina ugramis bir kediye hic bir sey yapmadan omurgasi icice gecmisti hayvanin 6 7 tane vitamin verip 500 lira ilac parasi alip bunlari kullanin gecer diyen oldu.

Benim oğluma da teşhis koyulamadı bir türlü..tek tek organları çöktü..aynen bzimde veterinerde kaldığı bir dönemde hastalığı başladığı için bir yanım sürekli onları suçladı..ne yaptılar da benim sapasağlam oğlum bu hale geldi diye..ama hekim olan yanımda tıbbi müdahalelerin yaratabileceği komplikasyonların farkındaydı..onlarda ğstün bir çaba harcadılar yaşatabilmek için..ama olmadı..otopsi benimde aklımdan geçmiyordu ama veterinerimiz kendisi talep etti..izniniz olursa yaptırmak istiyorum diye..o anda farkettim eğerki bir hataları olsaydı üstünü örtmeye çalışırlardı..otopsi talep etmezlerdi diye.bende hekimim yaptığım tedaviden eminsem hatam olmadığını düşünüyorsam sonuna kadar araştırılsın isterim kendimi savunmak için..otopsi sonucuna göre FIP dendi bize..en azından öğrendim kimsenin yapabileceği birşey yoktu.bakın ben kendimden geçtim oğlumun hastalığı ve kaybetme sürecinde..bir hafta içinde oldu bunlar..yemeden içmeden kesildim..kaç kilo verdim.hiç hasta olmayan ben ağır hasta oldum bir ay geçmedi öksürüğüm.çok zor biliyorum ama sizin bunları yapabilme şansınız yok şu anda..bebeğiniz için güçlü olun..isrediğiniz zaman yazın özelden destek olurum elimden geldiğince..

Hiç kedi baktınız mı bilmiyorum yazdığınızdan yola çıkarak bakmadığınız dusunuyorum ben kedimi 1 bucuk aylıkken sahiplendim daha dogrusu artik kediyi bakmak istemeyen yakınımdan başka birilerine vermek icin almistim ama kendim alistigim icin bir daha kimseye veremedim. Benim kedim bazen 10 15 gunde bir kizginliga giriyordu butun gun bagira bagira agliyor kendisini surekli yerlere atiyordu evin cesitli yerlerine idrar birakmasini o kadar saymiyorum bile boyle bir durumda siz sessizce durup kisirlastirmak kedinin dogasina aykiri diyip bekleyebilir miydiniz? Ne yapardiniz cok merak ediyorum surekli ciftlestirirmiydiniz kizginliga girmekten benim kedim kendi tuylerini yolmaya baslamisti bu kedinin dogasina aykiri degil mi? Yoksa sokaga mi at diyeceksiniz iki senedir evde bakilan kapinin acilmasiyla daha urkup iceri kacan kendini koruyamayacak bir kedi? Ne yapardiniz ?

Sadece dikkat çekmek için saçmalayan insanlara aldırmayın lütfen. Hayatında bir hayvana bir kere yuva olmuş biri gerçekleri bilir zaten, cahile laf anlatmaya çalışmayın.

Ben moral vermek isterdim ama ben de bir yıl önce kedimi kaybettim ve hala aklıma gelince ağlıyorum. Hamile olmasanız hemen bir can alın eve derdim yoksa kolay kolay atlatilmiyor ama sizin bebekle meşguliyetiniz olacak inşallah kolay atlatirsiniz.
Kendinizi de sakın suçlamayin her ameliyatta(insanlar için de) her türlü önlem alınsa bile risk vardır. O yüzden komplikasyonlardan sorumlu değiliz diye imza alıyorlar ya zaten.
Yavruları yakininizdaymiş onlarla bol bol teselli bulun.

Kendini suçlama.Senin ne suçun var.Yine de şanslı ki seni gibi kendini çok seven birine denk geldi hayatta.Onu çok sevdin,baktın,büyüttün.Evladını kucağına alınca acın hafifler.Onunda ömrü o kadarmış.

Sadece dikkat çekmek için saçmalayan insanlara aldırmayın lütfen. Hayatında bir hayvana bir kere yuva olmuş biri gerçekleri bilir zaten, cahile laf anlatmaya çalışmayın.

Ben moral vermek isterdim ama ben de bir yıl önce kedimi kaybettim ve hala aklıma gelince ağlıyorum. Hamile olmasanız hemen bir can alın eve derdim yoksa kolay kolay atlatilmiyor ama sizin bebekle meşguliyetiniz olacak inşallah kolay atlatirsiniz.
Kendinizi de sakın suçlamayin her ameliyatta(insanlar için de) her türlü önlem alınsa bile risk vardır. O yüzden komplikasyonlardan sorumlu değiliz diye imza alıyorlar ya zaten.
Yavruları yakininizdaymiş onlarla bol bol teselli bulun.

Zaten sinir olduğum konu da bu insanlar hayatlarinda kedi bakmaz sevmez ama is yorum yapmaya gelince sanki dunyanin en dusunceli en hayvansever insanı gibi konusurlar yok dogasini bozdunuz yok kendinizi dusundunuz diye. Bir bebek gibi emek verdim ona ben hasta oldu her gun igneye goturdum en ufak bir sey kusma yuregim agzima gelirdi bir sey oldu ona diye bu kadar sakindigim kedime neden kotuluk yapmak isteyeyim. Canım yanmış buraya yazmışım böyleleri de çıkıp acımı iki kat arttırmaya calışıyorlar. Imza attırıyorlar evet hep küçük de olsa bi ihtimal olacağını söylüyorlar vetlerde ama o kadar kücük ki kimse üzerinde durmuyor formaliteden imzalaniyor gibi sonra yıkılıyor insan. Yavruları kopyası gibi sanki onların önrü uzun olur inşallah sağolun

Kendini suçlama.Senin ne suçun var.Yine de şanslı ki seni gibi kendini çok seven birine denk geldi hayatta.Onu çok sevdin,baktın,büyüttün.Evladını kucağına alınca acın hafifler.Onunda ömrü o kadarmış.

Ben de çok şanslıydım aslında dünyanın en sevecen ve en uslu güzel kedisiydi benim kızım bir de en iyi kedi annesi. Amin inşallah biran önce elime alırım bu zor zamanları unutturur bana sağolun

mis gibi cehalet kokulu mesajlardan sonra kedisini kışırlaştıracak, kısırlaştırmayı düşünenler için yazayım; bu operasyondan bir kaç gün önce bile yapılması gereken testler var, mutlaka yaptırın.. testler sıkıntılı çıkarsa veteriner zaten fakülteye gönderiyor.. işin ehli olmayan, hatta nette yorumları olmayan yerlere götürmeyin evlatlarınızı.. çocuklar için doktor seçerken 100 kere düşünüyoruz, onlar da evlat..

Zaten sinir olduğum konu da bu insanlar hayatlarinda kedi bakmaz sevmez ama is yorum yapmaya gelince sanki dunyanin en dusunceli en hayvansever insanı gibi konusurlar yok dogasini bozdunuz yok kendinizi dusundunuz diye. Bir bebek gibi emek verdim ona ben hasta oldu her gun igneye goturdum en ufak bir sey kusma yuregim agzima gelirdi bir sey oldu ona diye bu kadar sakindigim kedime neden kotuluk yapmak isteyeyim. Canım yanmış buraya yazmışım böyleleri de çıkıp acımı iki kat arttırmaya calışıyorlar. Imza attırıyorlar evet hep küçük de olsa bi ihtimal olacağını söylüyorlar vetlerde ama o kadar kücük ki kimse üzerinde durmuyor formaliteden imzalaniyor gibi sonra yıkılıyor insan. Yavruları kopyası gibi sanki onların önrü uzun olur inşallah sağolun

Bilmeden konuşmak, ahkam kesmek marifet bizde. Hiç umursamayın, kendilerini muhatap alınmış hissedip amaçlarına ulaşıyorlar umursayıp üzülürseniz. Kimseye de hesap vermek zorunda değilsiniz yavrunuza yaptığınız fedakarliklarla ilgili. Çok biliyorlarsa kendileri bildikleri gibi baksinlar ya da pardon bildikleri gibi bakanlara oturdukları yerden emir buyursunlar.
İmza konusunu da bazen kimsenin yaptığı bir hata olmadan da işler kötüye gidebiliyor demek için yazdım. İnsan aklına getirmiyor tabi kötü bir şey olmasini. Onun da hayatı bu kadarmış, çocukları var ne güzel onları sevin şu süreçte. Bu arada evde sesini kokusunu dokunuşunu özlediginizde gidin yavrularin yanına ya da bir süre sizde kalsa yavrular. Düzenlerinin değişmesi ideal değil ama bebeğiniz doğana kadar size teselli olurlar.

Simdi ne desek teselli olamicaksin,çünkü gerçekten zor! Bizde ailemin kedisini kisirlastirmayi düşünüyoruz o dönemlere girince çok kötü oluyor,eve erkek kedi getiriyoruz asla istemiyor hatta dövüyor onları

mis gibi cehalet kokulu mesajlardan sonra kedisini kışırlaştıracak, kısırlaştırmayı düşünenler için yazayım; bu operasyondan bir kaç gün önce bile yapılması gereken testler var, mutlaka yaptırın.. testler sıkıntılı çıkarsa veteriner zaten fakülteye gönderiyor.. işin ehli olmayan, hatta nette yorumları olmayan yerlere götürmeyin evlatlarınızı.. çocuklar için doktor seçerken 100 kere düşünüyoruz, onlar da evlat..
Bu testler kısırlaştırma ameliyatı için mi anestezi komplikasyonları için mi isteniyor bilginiz var mı?.biz kısırlaştırmada sıkıntı yaşamadık..ama başka sebeple anestezi aldığında endoskopi için sonrasında toparlayamadı oğlum..gittikçe kötüleşti kaybettik malesef..FIP dendi ama hala aklımda şüpheler var..

Bu testler kısırlaştırma ameliyatı için mi anestezi komplikasyonları için mi isteniyor bilginiz var mı?.biz kısırlaştırmada sıkıntı yaşamadık..ama başka sebeple anestezi aldığında endoskopi için sonrasında toparlayamadı oğlum..gittikçe kötüleşti kaybettik malesef..FIP dendi ama hala aklımda şüpheler var..

yok tamamen anestezi komplikasyonları için.. benim doktorum da fip için en tehlikeli dönem ameliyat sonrası dönemdir çünkü bağışıklık sistemleri düşüyor demişti, vitaminle takviye etti.. çok üzüldüm başınız sağolsun, nasıl hissettiğinizi tahmin ediyorum..

Yorumların tamamını okumadım, kaybınız için çok üzüldüm demek istedim sadece.
İki kedim var benim de, kızı kısırlaştırırken öncesinde 1 ay kadar haftada 1 olacak şekilde doğum kontrol hapı kullandırtmıştı veteriner. 1 buçuk yaşındaydı, kızgınlıkta olduğu için ilaç kullanırdı. Oğlanda henüz erginliğe ulaşmadığı için normal şekilde ameliyata aldı. Test yapıldı mı bilmiyorum sanmıyorum da, 2 seneden fazla zaman geçti üzerinden. Şimdi biri 4 buçuk diğeri 3 buçuk yaşında. Ben de kendi tecrübelerimle bir yorum bırakayım istedim.
Umarım bebekle biraz atlatabilirsiniz bu süreci, başınız sağ olsun :110:

Merhaba,
7 buçuk aylık hamileyim 2 yıldır benimle olan kedimi kızımı geçen hafta kısırlaştırma operasyonu sonrası kaybettim. Kedim 2 yaşındaydı 5 ay önce doğum yapmıştı 2 ay sonra doğum yapacağım için kısırlaştırmaya karar verdik kızgınlık dönemlerinde çok ağlıyor ve arada idrarını bırakıyordu bebekle zor olur diye... hiç aklıma gelmeyen şey başıma geldi kedim ertesi gün öldü çılgına döndüm nöbet geçirdi veterinere götürmüstük suni tenefus igneler hiç bir şey kızımı kurtaramadı. Melek oldu 1 haftadır hayalet gibiyim sürekli aklıma geliyor ağlamaktan gözlerim şişti evde eksikliği o kadar hissediliyor ki kapıdan girdiğimde beni karşılar hemen yanıma gelir sevdire sevdire aşk yaşardık. Çok özlüyorum :KK43: hamileliğime bile odaklanamıyorum belki yanlış ama elimde değil çok kötüyüm geçecek mi ne zaman geçecek böyle bir şey yaşayan oldu mu nasıl başettiniz ?
benim de papağanım ölmüştü
hala hatırladıkça üzülürüm
o sevgi hiç gitmiyor
keşke cennette olsak bari yine beraber minişlerimizle
çok özlüyorum çok

X