Kendimi evde nasıl geliştirebilirim bilmiyorum

life25

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2021
344
144
25 yaşındayım ve önlisans bir bölüm mezunuyum, şimdiye kadar kendi alanımda iş bulamadım, okul zamanı staj yapabildim, cv ye sadece üniversite bilgisinden başka bir şey yazamıyorum, kendimi geliştirmek istiyorum, maddi durumum kurslara gitmek için maalesef yeterli değil, internetten mesleğime yardımı olacak videolar izlesem bilgisayar bilgisi ve ingilizce ile ilgili falan fakat bunları cv de belirtebilir miyim sertifika olmayacak çünkü, iş bulunca aldığım parayla kurslara gitmek istiyorum şu anda param yok, açıköğretimden ikinci bir bölüm okumak istiyorum bu sene, bana iş konusunda yardımcı olacak bir kişi bile yok kendimi geliştirmekten başka hiçbir çarem yok, geçici olarak işte arıyorum bir yandan para kazanmak için ama onu da bulamadım, kendimi nasıl geliştirebilirim evde bilmiyorum görüşlerinize ihtiyacım var teşekkür ederim.

25 yaşındayım ve önlisans bir bölüm mezunuyum, şimdiye kadar kendi alanımda iş bulamadım, okul zamanı staj yapabildim, cv ye sadece üniversite bilgisinden başka bir şey yazamıyorum, kendimi geliştirmek istiyorum, maddi durumum kurslara gitmek için maalesef yeterli değil, internetten mesleğime yardımı olacak videolar izlesem bilgisayar bilgisi ve ingilizce ile ilgili falan fakat bunları cv de belirtebilir miyim sertifika olmayacak çünkü, iş bulunca aldığım parayla kurslara gitmek istiyorum şu anda param yok, açıköğretimden ikinci bir bölüm okumak istiyorum bu sene, bana iş konusunda yardımcı olacak bir kişi bile yok kendimi geliştirmekten başka hiçbir çarem yok, geçici olarak işte arıyorum bir yandan para kazanmak için ama onu da bulamadım, kendimi nasıl geliştirebilirim evde bilmiyorum görüşlerinize ihtiyacım var teşekkür ederim.
iyi bi is bulana kadar part time is bulun. hem kursa vakit kalır hem elinize para geçer.

Kpss düşünmüyor musunuz? Bence kendinize yapacağınız güzel bir yatırım olur.
Açıkçası düşünüyorum ama 90 puan almam lazım 1 sene sonra sınav olacak ve ben 1 yıllık çalışma ile 90 alabilir miyim bilmiyorum umudum yok, 1 sene çok çalışıp atanamazsam çok üzülürüm bilmiyorum kararsızım sınava çalışmak konusunda

Sertifika almasan da ingilizceni geliştirirsin mülakatlarda iyi derecede ingilizcem var dediğin an zaten çoğu kişinin önüne geçersin. Zaten sadece akademik bilgi yeterli değil . Kendinizi geliştirmek için neler yaptınız diyecekler. Beni işe alırlarken en beğendikleri noktam yardım kuruşuşlarında gönüllü işler yapmam olmuştı. Her şeyi akademik beceriye indirmeyin

Açıkçası düşünüyorum ama 90 puan almam lazım 1 sene sonra sınav olacak ve ben 1 yıllık çalışma ile 90 alabilir miyim bilmiyorum umudum yok, 1 sene çok çalışıp atanamazsam çok üzülürüm bilmiyorum kararsızım sınava çalışmak konusunda
Öncelikle kendinizi tanımalısınız. Akademik geçmişiniz nasıl? Temeli sağlam, üniversite sınavı gibi sınavlarda başarı göstermiş biriyseniz bir yılda 90 almak imkansız değil. Ama ortalamaydı hep hayatım diyorsanız -ben mesela öyleyim 🙃- bu süreçlerden geçmiş biri olarak aldığım en yiksek puan 82 ydi. Umut kırmak adına yazmadım. Sadece hayallerinizi kendinizi tanıyarak şekillendirin 🙂

Ben nacizane birkac sey soyleyeyim onlisans mezunuydaniz kpss biraz zaman kaybi 90 almak kolay degil alsaniz bile mulakat vs cok uzun is kaldi ki onlisans daha kolay oldugu icin kpss lisansa gore puanlar cok daha fazla firliyor. Kendim de tecrube ettim 90 la aliyorsa 89 aldigin anda 1 yilin çöp olur atanamazsan. Kendini gelistirmeye gelince kurs sertifika vb biraz isin hikaye kismi bilgisayar ingilizce evde 10 sertifikayla bekleyen cok insan var. Basvuru yaptim bekliyorum demissiniz beklemeyin. Yerinizde olsam online basvuru tarzi donusler pek olmaz onun icin is yapabilecegim yerleri dolasirim direkt gorusurum. Derim benim tecrubem yok burda is ogrenmek ilerlemek istiyorum bastan isi ogretirseniz en iyi sekilde yetisirim sizin icin calisirim. Baslangicta maas vs beklentimde yok yol yemek biraz harclik karsiligi bir baslarim. Bu sartlarda isveren icin cazip olur bence. Sonra orda tecrube kazanip isi ogrenince ya oranin vazgecilmezi olup maasli calisirsiniz yada edindiginiz tecrubeyle baska bir yerde tecrube konusunda soz hakkiniz olur. Inanin sertifikayla ise alan varsa bile ben gormedim.

Ben sertifikaların çok etkili olduğuna inanmıyorum. Benim 6 tane sertifikam var mesleğimle ilgili, ama devlette sertifika değil sınav puanlarına bakıyorlar. Şirketlerde ise ne yazık ki ya tanıdık referansı ya da mülakat başarısı önemli oluyor. Sertifikanızda ileri derecede İngilizce eğitimi aldığınız gözüküyor olabilir ama YDS puanı 65'in altındaysa sertifikaya itibar etmezler.
Sertifikaya takılmadan YDS'den yüksek puan alabilmeye çalışın. Online kurslarla İngilizce ilerletilebilir.
Umarım iş başvurularınız olumlu sonuçlanır çünkü özel sektörde tecrübe önemli.

Temeliniz varsa 5-6 ay bile yeter size... Bence düşünün.

Şu an online olan bir sürü kurs var. Sertifika vermese bile katılım belgesi veriyorlar. Bir şekilde bilgi edinmiş olursunuz. Onun dışında part time çalışıp kurs parası biriktirebilirsiniz. Halk eğitim kurslarına, üniversite uzaktan eğitim kurslarına bakabilirsiniz.

ne mezunusunuz ve nerelere başvurdunuz ? nerelere derken başvuru yaptığınız yerler kurumsal mıydı orta ölçekli mi ?

ingilizce için kursa gerek yok gerçek anlamda evinizde internetten verimli bir şekilde çalışıp yds yökdil gibi sınav puanlarınızı cv nize yazabilirsiniz.

ingilizce için kursa gerek yok gerçek anlamda evinizde internetten verimli bir şekilde çalışıp yds yökdil gibi sınav puanlarınızı cv nize yazabilirsiniz.

cv ye puan yazması güzel olur ama konuşma açısından yeterli olmaz malesef bu. kendisi internetten öğrense bile konuşma için kursa katılmak zorunda.
zaten mülakatlarda pat diye hadi ingilizce konuşalım diyerek sorular soracaklar. konuşamazsa puanı kimse önemsemez.

Bende evde oturarak is dunyasi icin kendinizi gelistiremeyeceginizi dusunuyorum. Duzensiz internet uzerinden yapilan calisma pek bi ise yaramaz ve sertifika edemezseniz is bulmaniza yardimci olamaz. Part time full time ne is olsa girin calisin elinize para gecsin. Cevreniz olsun sosyal olun. Kursa gidersiniz kazancinizla yada acikogretim baslarsiniz. Evde oturmaya karsiyim 😅
Ben uni bittiginde 23 yasinda ailemin yanina donmustum. Is yok guc yok para yok ailemle de aram iyi degildi. Babama bi ev tut x buyuk sehirden ben ise girer calisirim dedigimde tokat atmisti bana erkeklerle gezmeye mi gidicekmisim diye. Uc kurusumla x sehrine gidip ogrenci yurdunda kalip kapi kapi satisla basladim. Ing kursuna gittim. Hayalini kurdugum en buyuk firmada ise girdim. Yurtdisinda master yaptim. Hayatimin askini buldum. Arabami aldim. Yuvami kurdum. Evde oturmakla hicbirsey olmaz. Benim ailem bir gram destek olmadi asla yardim etmedi. Utanmadi ise girdim diye para istediler verdim. Size onerim evde gencliginizi tuketmeyin.

Son düzenleme:
Sertifika almasan da ingilizceni geliştirirsin mülakatlarda iyi derecede ingilizcem var dediğin an zaten çoğu kişinin önüne geçersin. Zaten sadece akademik bilgi yeterli değil . Kendinizi geliştirmek için neler yaptınız diyecekler. Beni işe alırlarken en beğendikleri noktam yardım kuruşuşlarında gönüllü işler yapmam olmuştı. Her şeyi akademik beceriye indirmeyin
Aslında bende gönüllü olarak çalışmayı çok isterim pandemi dönemi denk geldi bana 1 senedir evdeyim, korona ne zaman biter onu da bilmiyorum

X