ketojenik diyet deneyimlerimiz

ispanyol

başlangıç 81.4, şimdi 63, giden 18.4 ,hedef 60
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2014
3.795
4.582
son zamanların sağlıklı yaşam biçimi olarak benimsenmiş diyeti...sadece kilo vermek değil hastalıklardan korunmak ve bazı hastalıkları (epilepsi, otizm gibi) tedavi etmek için de kullanılan yöntemlerden biri.

Ketosis tam olarak nedir ? Ketosisin metabolik süreci basitçe kan değerlerinin içindeki ketonların normal seviyeden yüksek bulunma durumudur. Vücut ketojen duruma girdiğinde lipid enerji metabolisması bozulmamıştır. Peki iyi de bu ne demek derseniz vücut bu süreçten sonra artık yakıt olarak vücudun kendi yağını kullanamaya başlayacaktır.

Ketosis sürecini mükemmel kılan ne ?

Bu süreci kısa bile tutsanız birçok inanılmaz faydası var.

1) Yüksek karbonhidratı yakıt olarak kullanan vücut artık kendi vücut yağlarını yakıt olarak kullanmaya başlayacaktır. Böylece vücut yağ oranı düşerken kas kütlesi olduğu gibi sabit kalabilcektir.
2) Vücut Ketosis durumundayken ketonları kullanmaz ürin yoluyla dışarı atılır. Bu da ne demek idrar yoluyla yağ atmak demektir.
3) Ketosisin proteini idareli kullanma gibi bir özelliği vardır. Ketosiste ilk olarak vücut ketondan glukoza tercih eder. Vücutta çok fazla yağ bulunurken vücut proteini oksitleyip glukoza dönüştürmez.
4) Bir başka yararı ise vücuttaki düşük insülin seviyesi diğer diyetlere göre daha fazla lipoliz ve gliserin ortaya çıkmasıdır. (insülin seviyesi 80-120). İnsülinin lipolizleri engelleme efekti vardır bu da yağı enerji olarak kullanmayı engellemektedir. Eğer insülin düşük seviyelere getirilirse birçok yararlı hormon örnek olarak büyüme hormonu gibi büyüme faktörü olan hormonlar ortaya çıkar.
5) Bir başka faydasıda ketojen diyette ketosis durumunda ketonlar açlığı köreltir. Açlık hissedilmez.

Peki Zararı Var mı bu Diyetin ?

1) Birkaç hafta vücut metabolik değişilik geçirdiği için ruhsal olarak kişi kendini kötü hissedebilir ve ayrıca zihinde bulanıklık görülebilir. Fakat daha sonra vücut bu duruma alışır ve adapte olur.
2) Yüksek dozda yağ alımı nedeniyle bunları iyi yağlardan eğer alınmıyorsa kolestrol seviyesinde yükseliş olabilir. Fakat omega 3 gibi zeytinyağ gibi kaynaklar kullanılmalıdır.
3) Diyet karbonhidrattan yoksun olduğu için vücuda dengeyi sağlamak için multivitamin takviyesi yapmak gereklidir.
4) Diyabet hastaları bu diyeti yapmamalıdır. Sonucu ölüm dahi olabilir.

Ketojenik Diyetin Anti-Katabolik etkisi

Kalorisi düşürülmüş her diyet kataboliktir. Bu da kas kaybına neden olur. Bu bir gerçektir!! Kalorisi azaltılmış tüm diyetlerde anabolik hormonlar düşüşe geçer. Bununla beraber diyet yapan kişiler daha fazla egzersiz hareketi ekleyerek kasları katabolize eder. İşte esas nokta burada başlamaktadır. Kas kaybetmemek ve ya az da olsa kas inşa etmek için carb –up devreye girer. ( haftasonları karbonhidrat yüklemesi yapmak )

Hormonların dışında katabolik etkinin oluşamsındaki diğer bir faktör de proteinin glükoza dönüşmesidir. Çünkü beyin vücuttaki %25 glükoza ihtiyaç duyar. Bu kadar karbonhidratlar yasakken beyin glükoza ihtiyaç duyar ve bunuda proteinleri kas dokusundan yiyerek sağlar.

Şimdi ketosis bundan farklıdır. Ketosis devresindeyken beyin ketonları glükoza tercih eder. Bu diyeti uygulayan için bu durum gerçekten sevindiricidir çünkü vücut prteini enerji olarak kullanmayı seçmez. Böylece vücudu enerjinin yağdan karşılanmasına zorlar.Bu yüzden bu diyet gerçekten başarılıdır.

Ketosis seviyesine nasıl gelinir ?

oranlar şöyle olmalıdır. %65 yağ % 30 protein %5 karbonhidrat . Bu oranlar bu diyeti yapan kişide ketosis seviyesinin devam etmesi ve kaslar için gerekli olan protein miktarı için gereklidir. % 5 olan karbonhidrat alımını ise lifli sebzelerden almak gereklidir.

Diyetin hasas noktaları :

• Et, tavuk, peynir, yumurta , balık bunlarda sınır yok haşlayarak dilediğimiz kadar yiyebiliriz( abartmadan )
  • Karbonhidrat alımı hafta içi günlük 20 gram civarında olmalı bunu da lifli sebzelerden almalısınız.patates, bezelye havuç gibi sebzeler önerilmiyor...
  • Meyve gerçekten mükemmel bir mucize ancak bu diyette maalesef meyveye yer yok.
  • Yoğurt yine mükemmel bir gıda ancak ketojen diyetinde yoğurt ve süte de yer yok.
  • sağlıklı yağlarımızı da zeytinyağı, hindistancevizi yağı, omega 3 ten alıyoruz

Ek bilgi
1 gram karbonhidrat = 4 kalori
1 gram protein = 4 kalori
1 gram yağ = 9 kalori

ben bugün başladım.. yanıma arkadaş , yoldaş olsa süpperr olurduu.. var mı bana katılmak isteyennn

02.01.2017 kilom:72.7 ( regl olmam çok çok yakın ve haftasonu da çok abarttım .. o yüzdencumaya göre 2 kilo kadar fazlayım)

sabah güne Bulletproof Coffee yani kurşungeçirmez kahve ile başladım.. filtre kahvem yoktu nescafe ile yaptım ve çoook beğendimmm.. en ksıa zamanda filtre kahve ile dneyeceğim. filtre kahve veya nescafenizi yapıyorsunuz içine bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağı veya tereyağı veya herikis de katıp blenderla karıştırıyorsunuz .. harika bir tat denemenizi öneriirm. tarçın ve süt de ( en fazla 50 ml ) ekleyebilirsiniz .. yanınsa ek bir şey yemedim.. 5-6 tane badem veya fndık eklenebilri.

öğle yemeğimi dışarad yedim. yemekhanede kurufasülye vardı çünkü.. maydanozlu peynrili omlet yanında da bir dal kıvırcık 1 tane minik domates , birkaç dal da maydanoz vardı.. ekmek vs yok
birazdan ara öğün niyeti ile kahve ve fındık (10 tane) yemeyi planladım

akşamki öğünümü de tavuk göğsü ve avokadonun muhteşem uyumu ile tamamlayacağım.

03.01.2017 kilom 71.4
1.3 kilo biliyorum çoğu haftasonu biriken ödem.. ama daha regl de olmadım.. umutluyım bakalım
dün diyetimin dışına çıkmadım .. sadece avokadoları yiyemedim çok acı geldi tadı..
Kalori Dağılımı:
Karbonhidrat (%8)
Yağ (%70)
Protein (%22)
sabah yine kurşun geçirmez kahvemi yaptım yanına da 5 bademm

Bir kaç ay önce 1 ay kadar ketojenik diyet yaptım ve bir ayda 4 kilo verdim, ciddi inceldim ve görüntüm değişti. Ancak hem kaloriye dikkat ettim hem de makroları ayarladım. 1200 kalorilik diyet yaptım % 5 karbonhidrat, %70 yağ ve %25 protein ile yaptım yani karbonhidratı çok düşük tuttum. Sonra bırakınca ve karbonhidrata başlayınca bu kiloların çoğu geldi ama ilginç bir şekilde beden ölçülerimde çok artış olmadı yani aldığım yağ değil su sanırım. Eğer dikkatli uygularsanız çok etkili bir diyet. Ben şimdi kendime göre başka bir diyet yapıyorum ancak kilo vermem durunca yeniden ketoya dönebilirim.

Bir kaç ay önce 1 ay kadar ketojenik diyet yaptım ve bir ayda 4 kilo verdim, ciddi inceldim ve görüntüm değişti. Ancak hem kaloriye dikkat ettim hem de makroları ayarladım. 1200 kalorilik diyet yaptım % 5 karbonhidrat, %70 yağ ve %25 protein ile yaptım yani karbonhidratı çok düşük tuttum. Sonra bırakınca ve karbonhidrata başlayınca bu kiloların çoğu geldi ama ilginç bir şekilde beden ölçülerimde çok artış olmadı yani aldığım yağ değil su sanırım. Eğer dikkatli uygularsanız çok etkili bir diyet. Ben şimdi kendime göre başka bir diyet yapıyorum ancak kilo vermem durunca yeniden ketoya dönebilirim.
çok teşekkür ederim.. ben de geçen yıl yapmıştı ama sadece 2 hafta kadar ve o sürede bile 3.5 kilo vermiştim.. bu sefer daha uzu sürer umarım..

04 ocak ( 2 gün sonu ) kilom:70.5 ayy hep böyle gitse yaaa
dünkü Kalori Dağılımı:
Karbonhidrat (%10)
Yağ (%64)
Protein (%26)

04 ocak ( 2 gün sonu ) kilom:70.5 ayy hep böyle gitse yaaa
dünkü Kalori Dağılımı:
Karbonhidrat (%10)
Yağ (%64)
Protein (%26)
Merhaba.İspanyol. Nasılsın? En son b kaç kiloydun?2-3 kilo almışsın sanki.Sen ketejonik beslenmeyi yaptığın zaman rahatsızlanmamış mıydın?

Merhaba.İspanyol. Nasılsın? En son b kaç kiloydun?2-3 kilo almışsın sanki.Sen ketejonik beslenmeyi yaptığın zaman rahatsızlanmamış mıydın?
can caaannn .. 2-3 kilodan fazla aldım canımm.ama hiçbir diyet etkilemiyr maalesef daha doğrusu çok çabuk bırakıyorum diyeti.. geçen sefer protein oranını çok yüksek tutmuştum ve arada şok diyet uygulamıştım 300-400 kalorilik ..sanırım hipoglisemilerin nednei oydu.. şimdi yağ oranını fazla tutuyorum.. inşallah yine olmaz diye d e dua ediyorum.. çünkü diğer diyetleri yapamıyrum...
sen nasılsın kuzum

can caaannn .. 2-3 kilodan fazla aldım canımm.ama hiçbir diyet etkilemiyr maalesef daha doğrusu çok çabuk bırakıyorum diyeti.. geçen sefer protein oranını çok yüksek tutmuştum ve arada şok diyet uygulamıştım 300-400 kalorilik ..sanırım hipoglisemilerin nednei oydu.. şimdi yağ oranını fazla tutuyorum.. inşallah yine olmaz diye d e dua ediyorum.. çünkü diğer diyetleri yapamıyrum...
sen nasılsın kuzum
İyiyi şükür.Bende biliyorsun diyet yapamıyorum.Yasak dediğim zaman daha çok yiyiyorum.Bir ara acıkınca yeyip,doyunca bıraktım.Yasak olmadan.Başta iyiydi.56.5 kiloya indim.Hedef 52 biliyorsun.Ama öyle bir zaman geldi acıkmadan yemeye başlayınca ne aşağı ne yukarı,aynı kiloda kaldım.Düşün; yasak yokken mi acıkmayı beklemek zor geldi.Sıkıldım artık.Karataya başlayayım dedim.Gözüm yine döndü,herşeyi yiyesim moduna girdim.Hiç bir şey yapasım kalmadı.Sıkıldım inan.

sen nasılsın kuzum

Su anda ben benzeri bir diyet yapıyorum protein ağırlıklı ve düşük kalorili ama kaloriyi çok düşük tutmuyorum 800-1000 kalori şeklinde gidiyorum. Bir de şöyle bir karar verdim vücut bir kalori miktarına alışınca artık kilo vermeyi durduruyor. Kilo vermem durunca biraz arttıracağım kaloriyi örneğin bir hafta 1300 kalori ile besleneceğim sonra 600-700 kaloriye ineceğim bir kaç gün. Bu şekilde vücudumu şaşırtacağım. Bu konuda o kadar çok kitap okudum o kadar denemeler yaptım ki artık bu işi kafamda çözdüm ama uygulamaya gelince bakalım ne kadar yapabileceğiz.

İyiyi şükür.Bende biliyorsun diyet yapamıyorum.Yasak dediğim zaman daha çok yiyiyorum.Bir ara acıkınca yeyip,doyunca bıraktım.Yasak olmadan.Başta iyiydi.56.5 kiloya indim.Hedef 52 biliyorsun.Ama öyle bir zaman geldi acıkmadan yemeye başlayınca ne aşağı ne yukarı,aynı kiloda kaldım.Düşün; yasak yokken mi acıkmayı beklemek zor geldi.Sıkıldım artık.Karataya başlayayım dedim.Gözüm yine döndü,herşeyi yiyesim moduna girdim.Hiç bir şey yapasım kalmadı.Sıkıldım inan.
ahh canım hepimiz aynıyız inan kii. köroosaıca iştahımız var ne yapalım..
ispanyol ispanyol senin yaptığın kahveden yaptım. Çok güzel enerji veriyor.
ben bayıldım yaaa.. hem tadı güzel hem d edediğin gibi müthiş enerji veriyor
Su anda ben benzeri bir diyet yapıyorum protein ağırlıklı ve düşük kalorili ama kaloriyi çok düşük tutmuyorum 800-1000 kalori şeklinde gidiyorum. Bir de şöyle bir karar verdim vücut bir kalori miktarına alışınca artık kilo vermeyi durduruyor. Kilo vermem durunca biraz arttıracağım kaloriyi örneğin bir hafta 1300 kalori ile besleneceğim sonra 600-700 kaloriye ineceğim bir kaç gün. Bu şekilde vücudumu şaşırtacağım. Bu konuda o kadar çok kitap okudum o kadar denemeler yaptım ki artık bu işi kafamda çözdüm ama uygulamaya gelince bakalım ne kadar yapabileceğiz.
haftanın 2 günü 500-600 kalori alıp diğer günler 1600 kalori civarı alınan bir diyet vardı.. adını hatırlamıyorum.. ona benziyor sizin ki..
insan deney deneye tanıyor vücudunu.. ben de en iyi bu şekilde verebiliyorum onu anladım

ahh canım hepimiz aynıyız inan kii. köroosaıca iştahımız var ne yapalım..

ben bayıldım yaaa.. hem tadı güzel hem d edediğin gibi müthiş enerji veriyor

haftanın 2 günü 500-600 kalori alıp diğer günler 1600 kalori civarı alınan bir diyet vardı.. adını hatırlamıyorum.. ona benziyor sizin ki..
insan deney deneye tanıyor vücudunu.. ben de en iyi bu şekilde verebiliyorum onu anladım

Kesinlikle haklısınız herkesin bedeni farklı ve farklı tarz diyetlere yanıt veriyor. Ben bir çok şey denedim, diyetisyenlerle 6 öğün diyetleri, karatay, dukan, ketojenik, raw food, 2 öğün beslenme, paleo, ayurveda diyeti ilk aklıma gelenler. Bedenim en iyi tepkiyi protein diyetlerine verdi ancak sorun koruma aşamasında oluyor. Diyeti bırakıp karbonhidrat tüketmeye başlayınca hop kilolar geri geliyor. Bu sefer farklı bir tarz deneyeceğim korunma sürecinde haftanın bir günü serbest gün yapacağım ve canım ne isterse yiyeceğim ama ertesi gün 600-700 kalorilik sıkı bir protein diyeti ile dengeleyeceğim. Geri kalan günlerde 4 öğün sağlıklı beslenme kuralını uygulayacağım. Bakalım nasıl olacak. Umarım hepimiz başarırız ve kilo sorunumuzdan kurtuluruz.

Kesinlikle haklısınız herkesin bedeni farklı ve farklı tarz diyetlere yanıt veriyor. Ben bir çok şey denedim, diyetisyenlerle 6 öğün diyetleri, karatay, dukan, ketojenik, raw food, 2 öğün beslenme, paleo, ayurveda diyeti ilk aklıma gelenler. Bedenim en iyi tepkiyi protein diyetlerine verdi ancak sorun koruma aşamasında oluyor. Diyeti bırakıp karbonhidrat tüketmeye başlayınca hop kilolar geri geliyor. Bu sefer farklı bir tarz deneyeceğim korunma sürecinde haftanın bir günü serbest gün yapacağım ve canım ne isterse yiyeceğim ama ertesi gün 600-700 kalorilik sıkı bir protein diyeti ile dengeleyeceğim. Geri kalan günlerde 4 öğün sağlıklı beslenme kuralını uygulayacağım. Bakalım nasıl olacak. Umarım hepimiz başarırız ve kilo sorunumuzdan kurtuluruz.
Bizim gibi denemediğin diyet,beslenme yöntemi kalmamış.İnşallah istediğin sonuca ulaşırsın.

Bizim gibi denemediğin diyet,beslenme yöntemi kalmamış.İnşallah istediğin sonuca ulaşırsın.

Diyet konusunda bir kitap yazabilecek bilgiye sahip oldum diyebilirim ama sonuçta hala kilolar duruyor :işsiz:Bu sefer çok kararlıyım çünkü çok sıkıldım artık. Kendime diyet yapma hobisi edinmiş gibi hissediyorum. Kendi bedenime göre ve biraz zorlayarak hareket edeceğim bu sefer. Hepimiz başaralım inşallah.

Bende bugün ketojenik diyete geri dönmeye karar verdim. Hem hiç aç kalmıyorsun hem verilen her kilo yağdan gidiyor hem de lezzetli yiyorsun galiba en iyisi en azından 1-2 ay keto ile devam etmek olacak. 66 kilo ile başladım bakalım nasıl gidecek.

Kızlar selamlar. Etçil biri olarak,ketojenik diyete başlamaya karar verdim. Aklıma takılan bir şey var. Ben akşam yemegimi 7 de biraz ekmeksiz köfte ile yedim diyelim. Saat 9 gibi yine 2 parça köfte yiyebilir miyim bu diyette ? Ben çayla atistirmaya çok alıştım,aç gibi oluyorum ancak bu şekilde acligimi bastirabilecegimi düşünüyorum. Hanı bazi diyetlerde saat 8 den sonra bir şey yemeyin muhabbeti var ya,bunda da var mı öyle bir şey ?

merhabalaaaarrrr..4 gün aradan sonar sil baştan başladım ketojenik diyetimeee..
bu sabah 71.5 kiloyum. 1 haftada 3 kilo bermeyi hayal eidyorum

merhabalaaaarrrr..4 gün aradan sonar sil baştan başladım ketojenik diyetimeee..
bu sabah 71.5 kiloyum. 1 haftada 3 kilo bermeyi hayal eidyorum

Bende bugün ketojenik diyete geri dönmeye karar verdim. Hem hiç aç kalmıyorsun hem verilen her kilo yağdan gidiyor hem de lezzetli yiyorsun galiba en iyisi en azından 1-2 ay keto ile devam etmek olacak. 66 kilo ile başladım bakalım nasıl gidecek.
ayy süper oldu .. beraber yapalımm
Kızlar selamlar. Etçil biri olarak,ketojenik diyete başlamaya karar verdim. Aklıma takılan bir şey var. Ben akşam yemegimi 7 de biraz ekmeksiz köfte ile yedim diyelim. Saat 9 gibi yine 2 parça köfte yiyebilir miyim bu diyette ? Ben çayla atistirmaya çok alıştım,aç gibi oluyorum ancak bu şekilde acligimi bastirabilecegimi düşünüyorum. Hanı bazi diyetlerde saat 8 den sonra bir şey yemeyin muhabbeti var ya,bunda da var mı öyle bir şey ?
yok canım .. yiyebilrisin

X