Kilo Verememe Hikayem

camre

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2014
20
4
*Bu konuyu aslında Diyet soru-Cevap bölümüne açmıştım bir de buraya açayım dedim. Umarım sorun olmaz.*

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kilo vermeye çalışıyorum ve bu konuda ciddi zorluklar yaşıyorum ilginizi çekerse sizinle maceralarımı paylaşacağım ve önerilerinizi alacağım.

Öncelikle yaşım 21, boyum 163, kilom 81.

Ergenliğe kadar normal kilolu-zayıf bir çocukken ergenliğe girmemle beraber her sene kilo alarak bugünlere geldim. (Bu arada şöyle bir ayrıntı da ekleyeyim. Ergenliğimden beri adetlerim düzensiz. Sayısız kere bunun için doktora gittim. Bir sorun olmadığını durumun psikolojik kaynaklı veya kiloyla alakalı olabileceğini söyleyip kilo vermemi önerdiler.)

Tahmin edersiniz ki uzun zamandır diyet halindeyim. Ama kilo verebilmiş değilim.

2016 yılının şubat ayında artık profesyonel bir yardım almam gerektiğini düşünüp önce dahiliyeye ve onun da yönlendirmesiyle diyetisyene gittim. Tahlillerimde bir sorun çıkmadı. Sadece kolestrolümün yüksek olduğu ve onun da beslenmeyle düzelebileceği söylendi. Diyetisyenimdenden de gayet güzel bir liste aldım ve uygulamaya başladım. Liste beni aç bırakmıyordu. Öğünlerim doyurucu geliyordu. bu liste sayesinde hayatımdan makarna ve pilavı çıkardım. Genel olarak aktif bir yaşantıya sahibim. Küçük bir şehirde yaşadığım için her yere yürüyerek gidip geliyorum. Ama bütün bunlara rağmen 1 ayda sadece 200 gram verebildim. (onun da artık su, ödem ne olduğunu bilemiyorum) Diyetisyenim bunu pek önemsemedi listemde sadece küçük bir kaç değişiklik yaptı ve ben 1 ay da yeni listeyi uyguladım. İkinci ayımda o 200 gramı bile verememiştim. Resmen kilom aynıydı. Gerçekten inanamıyordum.

Ve ben de bunun üzerine üniversite hastanesine gitmeye karar verdim. Hikayemi anlattım, kilo veremediğimi söyledim. Orda da tahlillerim normal çıktı ve eve yollandım.

Artık yaz gelmişti, ve ben beni tatmin edecek bir ilerleme gösterememiştim. Kendimi eve kapatmıştım.(yaz mevsiminden hala nefret ediyorum. Dışarda zayıf insanları görmeye dayanamıyorum.) Ve iştahımı tamamen kaybettim. Karpuz ve salata haricinde hiçbir şey yemiyordum. bu dönemde 1 kilo 200 gram gibi bir miktar kilo kaybettim. Ancak 3 ay gibi bir sürede kendimi bu kadar aç bırakmıştım ve aldığım sonuç beni tatmin etmedi.

Eylülün gelmesi ve okulların açılmasıyla ben biraz saldım. Öğle aralarında arkadaşlarıma takıldım ve fast food türevi şeyler tükettim. Ve verdiğim kilolar fazlasıyla geri dönmüştü. (yaklaşık 3 kilo)

Ve ben dünyamdaki eksik olan şeyin spor olduğuna karar verdim ve bir spor salonuna yazıldım.( Kadınlar için olan bir programla her gün 30 dakikalık bir programla kilo verdireceğini iddia eden bir salon) Spor sürecimde bir diyet listesi uygulamadım. Ama fast food, makarna, pilav, ekmek tüketmedim. İlk diyetisyenimin bana verdiği listeye benzer şekilde beslendim. Ek olarak biraz kuruyemişe abanmış olabilirim(badem, ceviz gibi nispeten daha hafif olanlara) ve ben bu programla 1 ayda sadece 300 grverdim(ancak her yerimden 1er 2şer cm sıkılaşma oldu hakkını yiyemem)

Ve ben bu sonuçla da tatmin olamadığım için yine doktora gitmeye karar verdim. (bu sefer bir endokrinoloji, diabet ve obezite uzmanına) Tahlillerim normal görünüyordu ama bu doktor HOMA skoru diye bir şeyden bahsetti bu skor insülin direncimizin düzeyini gösteriyormuş. Tahlil normal gözükse bile HOMA skorumuz yüksek çıkabilirmiş ve bu insülin direncine işaret ediyormuş. Bu değerin normali 2,5 olması gerekirken benimki 4 çıktı. Çok yüksek sayılan bir değer değilmiş, ama ilaca başlamam kilo vermeme yardımcı olabilirmiş. Burda ilaç ismi vermem doğru olur mu bilmiyorum o yüzden ismini yazmayacağım. Benzer şeylerden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Doktorum bu ilacı kullanırken, spor yapmaya devam edip beslenmeme dikkat edersem daha rahat kilo verebileceğimi söyledi.

Her neysee ben bu ilaca başladım(2017 şubat) Bahsettiğim bu spor salonu evimize yürüme 45 dk uzaklıkta. Başlarda otobüsle gidiyordum, daha sonra ilaca da başlamamın getirdiği motivasyonla ben salona yürüyerek gidip gelmeye başladım. (2x45 dk yürüyüş, 30 dk spor günlük aktivitem olmuş oldu) Şu an da hayatıma bu şekilde devam ediyorum. Beslenmem diyet listeme göre biraz daha fazla (spora gitmeden önce ve sonra meyve+kuruyemiş patlatıyorum) Ama beslenmem hala sağlıklı sayılabilir(ekmek,makarna,pilav,fastfood yok) Ancak şubattan beri bütün bunlara rağmen verdiğim 1,5 kilogram. Açıkçası bu kadar uzun zamanda bu kadar spora ve efora rağmen hala kilo verememiş olmam beni çok üzüyor. Spor salonunda, çevremde kilo verebilen insanları gördükçe sinirim bozuluyor. Sadece yeşil çayla, sadece ekmeği kesmekle kilo verdiğini iddia edenler var ve ben bu haldeyken bu hikayeler beni daha çok yıpratıyor. Şuan yine hayatımda bir dönüm noktasındayım ve açıkçası ne yapacağımı bilemez haldeyim. Açıkçası bir daha diyetisyene/doktora gitmek istemiyorum artık. Onlar da artık yapabileceklerini yaptılar gibi hissediyorum.

Kilolu olmama rağmen artık kendimi spor sayesinde daha dinç hissediyorum. Bir şeyleri yapmaya erinmiyorum. Bu konularda sporun çok faydasını gördüm diyebilirim. Ama artık kilo vermek de istiyorum. Artık o 'şişko kız' olmak istemiyorum. Elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Ama artık ne ekleyebilirim bu programa bilmiyorum. Yine bir yaz dönemi ve ben plaja gitmeye utanıyorum ve siyah pantolonumdan başka bir şey giyemiyorum. Kollarımdaki bıngıldaklar gözüktüğü için kısa kollu bir düz tişört giyince bile kendimi rahat hissedemiyorum.

Sabah 6:00 olmuş ben bunları yazarken. Artık uyuyamıyorum da dert oldu bana iyice bu durumlar. Gerçekten artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Her türlü önerinize açığım.

Sevgiler...

Merhaba ,benzer sorunu yaşıyordum..3 ay spor ve diyet sonrasında verdiğim kilo sadece 2 kilo 400 gram..Aralıklı oruca başladım..öğen ikiden sonra yemedim ben sonuç aldım size de tavsiye ederim.Ha bir de meyve de şeker onu da kesmeli ya da ölçü yemelisiniz.Aralıklı oru ta da beslenme saatlerinde karbonhidrat miktarı mümkün olduğunca düşük tutulmalı ve doğru karbonhidrat yenmeli..bir hafta öğlen ikiden sonra yemeği kestim 3 kilo 200 gram verdim.şimdi ikinci haftadayım 500 gr verdim..Aralıklı oruç mutlaka işe yarıyor.Bunu araştırırsanız nette detaylı bilgi var..Oruç saatleri isteğe göre de ayarlanıyor..En azından bir hafta deneyin,sonuç alırsanız devam edersiniz..Bağırsakların çalışması da önemli..Onlar çalışmazsa da verilmiyor kilo..

Merhaba ,benzer sorunu yaşıyordum..3 ay spor ve diyet sonrasında verdiğim kilo sadece 2 kilo 400 gram..Aralıklı oruca başladım..öğen ikiden sonra yemedim ben sonuç aldım size de tavsiye ederim.Ha bir de meyve de şeker onu da kesmeli ya da ölçü yemelisiniz.Aralıklı oru ta da beslenme saatlerinde karbonhidrat miktarı mümkün olduğunca düşük tutulmalı ve doğru karbonhidrat yenmeli..bir hafta öğlen ikiden sonra yemeği kestim 3 kilo 200 gram verdim.şimdi ikinci haftadayım 500 gr verdim..Aralıklı oruç mutlaka işe yarıyor.Bunu araştırırsanız nette detaylı bilgi var..Oruç saatleri isteğe göre de ayarlanıyor..En azından bir hafta deneyin,sonuç alırsanız devam edersiniz..Bağırsakların çalışması da önemli..Onlar çalışmazsa da verilmiyor kilo..

Çok teşekkür ederim öneriniz için. Bir dönem aralıklı orucu duymuş ve araştırmıştım ama biraz korkmuştum açıkçası. Ama dediğiniz gibi etkili bir yöntemse artık bir şans vermem gerekli galiba. Öneriniz için tekrar teşekkürler deneyeceğim...

Rica ederim.Beslenme saatlerinde doğru beslenirsek protein yeşillik gibi acıkmıyor zaten insan.Açlık sanıldığı gibi korkulacak bir şey değil vücudumuz kendini onarıyor bu saatlerde.Sonuç alacağınıza eminim :)

X