Kimseye sevgi gönül bağı kuramıyorum (aşk değil) yardım lütfen ?

Annem zaten fark etti bunu ama ben artık üniversiteye gidiyordum en garip sen büyüdün hiç ilgilenemedim dedi bir iki kez. Şuan üstüme düşüyor ama işte ben almadıgım şeyi yansıyamıyorum insan ilişkileri de aynı aileye de aynı içimde sevgi yok gibi farklı yaşayan belki anlar beni bilemiyorum. Terapi alıcam ilerleyen zamanda bakalım.

Antidepresan kullandınız mı?

İlk çocuk detayını şimdi gördüm. Bazı ve belki de çoğu ilk çocuk için durum böyle. Sevgisiz ve kuralcı yetiştiriliyorlar. Sonrakiler daha fazla sevgi ve rahatlık görüyor.

Antidepresan için çok çok ağır seylere gerek yok bence. Hayat kaliteniz düşüyorsa bi de onu deneyin. Ben denicem
Antidepresanlık bir durum bence değil bu. Ayrıca depresyon varsa ayrı.

Bilmiyorum konu sahibi, bu durum belki sizde de vardır. Benim sevgisiz, ruhsuz bir duruşum var. Dışarı vuramıyorum hislerimi ama bazen de hissiz oluyorum. Birinin kötü durumda olmasına duygusal değil de mantıksal olarak yaklaşıyorum. 30lu yaşlarıma doğru meselelere duygusal da yaklaşmaya başladım ama depresif ruh haline büründüğüm için olabilir bu durum. Birinin hasta olduğunun haberi gelir, başkaları üzülürken ben sadece hastalık sürecine odaklanıyorum. Üzgün hissetmiyorum. Acı çektiğini gözümle görürsem etkilenebilirim. Ben de kendimi çözmeye çalışıyorum. Benim bu huyumun düzeleceğini pek sanmıyorum. Psikoloğa gitsem sadece anlamama yardımcı olur sanırım.

Benim annem de öyledir,sevgisini gösteremez. Canından çok sevdiğini bilirim ama..
Kazık kadar oldum hala beni benden çok düşünür fakat asla ne söyler bunu ne de sarılır öper vs.. Ben de temas sever bir insanım bilmiyorum belki de eksikliğinden kaynaklı
Kardeşime daha bağlı annem. Onsuz adım atamaz,sarılır da öper de.. bizde de evlat ayrımı kavgası çok olur. Ben Anne olunca evladıma böyle yaklasmadim her fırsatta öperim sarılırım ve ne kadar çok sevdiğimi dile getiririm.
Ama şimdi sizin konunuzu okuyunca fark ettim ki benim de kimseyle(kuzucuğum hariç)aman aman gönül bağım yok. Hep mesafeli ve soğuk biri olarak tanınıyorum

Konunun derinliği annelerden çocukluktan kaynaklı. İlaçda denenebilir

Hayat gailesi, yaşanan maddi-manevi zorluklardan farkedemeyip yaşadı bir nesil. Bizler daha bilinçliyiz. Benim annem de sakin bir kadındır, bizleri çok sevdiğini bilirim, elinden ne geldiyse hep yaptı bizim için ama nedense çok öptüğünü sarıldığını anımsamıyorum. Yapı olarak soguk değilse de çok sıcak, bıcır bıcır bir kadın değildir, biraz da ona bagliyorum ama galiba anneannem de öyleydi. Anneme geçen sordum anne sen beni küçükken çok öpüp, okşuyor muydun diye. Evet sevmez miyim diyor ama ben çok öyle olduğunu düşünmüyorum ki bunu sorguluyorum, babam da bize sıkıntılar yaşattı ama daha sevgisini, sıcaklığını gösterdiğini hissediyorum, daha çok öptüğünü ve bizleri sevdiğini söyledigini anımsıyorum. Mesela annem şimdi gelir,kızim der, özledim der ama ben de snnesina aşırı düşkün biri değilim, annem tabii çok seviyorum onları Allah korusun ama ben de biraz donuğum. Ama eşim ve oğlumu şapir şupur öper sarılırım, onlara karşı donuk değilim, galiba insan kendisine gösterileni yansıtıyor karşısındakine. Arkadaşlarımı da severim ama bir kişi haricinde öyle ölmem yani ama bir arkadaşımı gerçekten derinden seviyorum ve neye ihtiyacı olsa koşarım, o biriciğim de yurtdışında yaşıyor maalesef

Yasadiklarinizla yaşadıklarım bire bir örtüşüyor.Hatta adet oldugumda da annem bana bir ped verdi.Sonra nasıl kullanıldigini bilip bilmediğimi sordu.Hayir dedim.Gosterdi ve gitti.Sonrasinda hiç bu konuda konuşmadık.
Benim annemle su anda da görüşüyor olma sebebim fiziksel olarak bize çocukken çok iyi bakması ,eğitim almam için uğraşmasi ve artık evlat ayrımini çok daha az yapması.
Benden küçük erkek kardeşimi o kadar çok sevdi ki bana bişey kalmadı sanırım.Hep babannemin adi olduğum için benden nefret ettiğini düşündüm.O kadar sevilmezdim ki tüm sulalede bununla ilgili konuşmaktan cekinmezdi.
Sürekli kapanmam için baskı yaptı.Asla laftan anlamayan bir kadın.Tabi o beni kapattı ,ben de içime kapandım.Depresyon gecirmisim ortaokuldayken,sonradan farkediyorum.Ellerimi kesmeye kadar gitti iş.
Evde hep tarla kavgası ,babamın sülalesinin lafı.Hatta ilk sinir krimizi bu yüzden geçirdim.Sonra devamı geldi.
30 li yaslara kadar bu durumun beni bu kadar etkilediğini farketmemistim.Meger ben herkese karşı mesafeli ,duygularını bastırmış,agresif bir insan için olmusum.Kendimi çok çirkin hissettim hep.En güzel yillarim da öyle geldi geçti.
Sonrasında eşimle tanıştım,çok sevdim evlendim.Cocuk konusunda hep sevebilir miyim diye geri durdum.Hatta hamile olduğumda ben nasıl anne olunur bilmiyorum diye çok ağladım.Kizim olacağını öğrendiğimde de hem çok sevindim hem içimi korkular sardı.
Şimdi 2 aylık bebeğimle sana bu mesaji yazıyorum.Kendimi hep bağ kuramazsam üzülme dediğim halde,görür görmez çok sevdim kızımı.Ama asla ikinci çocuk düşüüyorum.Annem gibi olmaktan çok korkuyorum.
Ben anksiyete ve depresyon tedavisi de gordum.belki o da iyi geldi bilmiyorum.Ama bir gün elimde param olursa iyi bir psikiyatriye gitmek istiyorum.Cunku biliyorum ki farkında olmadığım çok şey daha var içimde.
Bu arada annem doğum yaptığında yanima 10 günlügune geldi ve yine sinir krizi geçirmeme sebep oldu.
Ben çaresini bulamadım.Sadece cok yakin olmuyorum artık.Sana da tavsiyem bu yönde.Zamaninda öpüp sarilmadigi ,hiç saçını oksamadigi kızı da büyüdüğünde bu kadar oluyor.İmkanin varsa tedavi görmekten cekinme.Keske ben daha erken gitseydim.Belki hayatım daha iyi olurdu

.Zamaninda öpüp sarilmadigi ,hiç saçını oksamadigi kızı da büyüdüğünde bu kadar oluyor.
tekrar tekrar okudum bu cumlenizi icimde hissederek.

Peki biz bu duygusuzlugumuza, sosyal olarak bag kuramamamiza ve bu kirilganligimiza nasil cozum bulacagiz? Cozum bulan var mi? Ben tekrar terapiye baslayacagim. Beni arayan hic arkadasim yok. Yeni innsanlar ile tanisip arkadas olamiyorum. Eski arkadaslarima ben yazarsam cevap veriyorlar. Onlar da sorsam beni cok seviyorlar ama bir mesaj atmak icin dahi aylarca akillarina gelmiyorum.

Aynen ben de böyleyim depresif değilim ama depresyonda da değilim bende ilaç desteğine gerek olduğunu düşünmüyorum ama senin gibi ruhsuz duygusuz gibiyim öyle kimseye kalpten içten sevgi hissedemiyorum

Evet yani anneniz pişman olmuş niye affedici olmuyorsunuz
Zaten affettim onu anlıyorum yazmıştım suçlamıyorum onu o da benim gibi sevgi görmemiş babamda öyle ve ev geçim derdi köy bahçe işleri vs hersey fazla gelmiş olabilir ve gençliğin verdiği cahillik de var. Onları suçlamıyorum ama içimde böyle kocaman bir boşluk var duygusuzum kimseye candan sevgi hissetmiyorum aileme bile temas sevmiyorum anneme sarılamıyorum öpemiyorum sarılırım asla yapamıyorum değil ama böyle sanki yabancıya gibi çekinir gibi işte

Bir uzmana görünün bence

O çekinceyi aşmak için anca bir kişi aracı olup sizin sarılmanızı vs isteyecek. Terapiste giderseniz beraber gitmenizi isteyebilir. O zaman da bunu size uygulamalı yaptırabilir orada. Bir zinciri kırsanız gerisi gelir.

Aynen ben de böyleyim depresif değilim ama depresyonda da değilim bende ilaç desteğine gerek olduğunu düşünmüyorum ama senin gibi ruhsuz duygusuz gibiyim öyle kimseye kalpten içten sevgi hissedemiyorum
Başkalarını sevebiliyorum. Temas etmiyorum pek. Yakın arkadaşımın koluna girerim ama. Yeğenimi de severim. Kardeşimi de küçükken severdim. Diğer türlü temas etmem öyle pek. Başkaları temas eder daha çok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…