Kına Gecesi Kına Gecesi Hakkında

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.484
8.061
Herkese Merhaba,

Benim merak ettiğim birşey var, etrafımdaki insanlara da bu konuda sorular soruyorum fakat "şöylemidir, böylemidir" diye sorarken bazı kişilerden aldığım tavırlar hoşuma gitmiyor.
En iyisi burada bir bilene sormak, en azından kimse "aaa sen bilmiyor musun" diye kınamıyor...
:KK31:

Herneyse, benim merak ettiğim kına gecesini kız tarafı yaptığında, kına gecesine alınan kıyafeti erkek tarafı mı üstleniyor? Yoksa kıyafeti benim mi almam gerekiyor?
Kına gecesinin tam anlamıyla bir özetini geçebilir misiniz?

Benim bildiğim noktaları,

• Kına gecesinin yapılacağı yer, mekan kız tarafı tarafından ayarlanıyor
  • Kına tepsisi ve kına erkek tarafı tarafından getiriliyor
  • Kına gecesinde tepsiyi tutanlara (adet olaraktan) verilecek ufak hediyeler kız tarafı tarafından ayarlanıyor
  • Kına gecesinde verilen mendiller (aşağıda fotosu var) kim tarafından alınıyor??? :44:

Bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim arkadaşlar... Şimdiden herkese teşekkür ederim :KK34:

HALAY-MENDILI-RENK-RENK-10-ADEDI-7-50-TL__48667682_0.jpg

Bildiklerin doğru. Mendilleri kız tarafı ayarlıyor diye biliyorum.

Peki ya kıyafet? :26:
Bindallı ve abiye giymeyi düşünüyorum.. Bu kıyafetleri de erkek tarafı mı alacak?
Yoksa bindallıyı ben mi almalıyım? Abiyeyi ben mi almalıyım?

Bindallı ve abiye giymeyi düşünüyorum.. Bu kıyafetleri de erkek tarafı mı alacak?

İkisini de erkek tarafı alcak canım. Seni anlıyorum, erkek tarafı sessiz kalınca insan ne yapacağını şaşırıyor, halbuki herşeyi onların söylemesi lazım. Valla eskiden kız evi hiç ağzını açmazdı, erkek tarafı söylerdi herşeyi, yapacaklarını edeceklerini.

Yeni nesil erkek tarafı hiç suya sabuna dokunayım demiyor pek rahatlar.

aslında bunlar ne kadar gereksiz konular evlat evlattır ,kızı erkeği olmamalı,sen şunu al ben bunu alayımda olmamalı.2 ailede elinden gelen her şeyi evlatları için yapsa gücü yettiğinde hiç böyle problemler çıkıp,mutluluğa adım atacak gençlerin hayallerini yıkıp ,huzursuzda etmicek.neyse konuya gelince tatlım bence yöreye görede değişir.mesela bizde oğlan tarafı çerez,kına,kına için gerekli süsleri alır,bindallı artık alır mı kiralarmı bilemicem.kızda yeri tutar,saç makyaj kıza ait olur.şimdilerde abiye cıktı abiyede eskiye nazaran ekstra bir durum olduğundan kız tarafının alması gerekir bence ama biz abimnkinde saçıda makyajıda abiyeyide kısacası salon hariç hepsini aldık.huzursuzlk çıkmaması için her şeye tamam denmesi yani...

canım biz kız tarafı olarak sadece mekanı ayarlıyoz ve orkestrayı. abiyeni,bindallını,çeyizleri, mendilleri,tulbentleri ( ki ben tulbent meselesini unutmuştum) çerezleri herşeyi erkek tarafı ayarlıyormuş. hiçte ben almam yani gerçi bizimkiler sağolsun ustleirne düşeni yapıyorlar ama yapmasalarda ben soylerim bunlar sizin almanız gerekenler diye

İkisini de erkek tarafı alcak canım. Seni anlıyorum, erkek tarafı sessiz kalınca insan ne yapacağını şaşırıyor, halbuki herşeyi onların söylemesi lazım. Valla eskiden kız evi hiç ağzını açmazdı, erkek tarafı söylerdi herşeyi, yapacaklarını edeceklerini.

Yeni nesil erkek tarafı hiç suya sabuna dokunayım demiyor pek rahatlar.

Evet malesef ki oyle canim ya... Bende mecburen arastirmak ve ona gore konusmak zorunda kaliyorum.
Kismetse Eylul gibi dusunuyoruz dugunu, ona gore de yakin zamanda erkek tarafi gelecekler ve ne yapacagiz edecegiz konusacagiz.
Bir de kayinvalidemin bir huyu var sagolsun, hic konusmaz ne olacak ne gidecek kim neyi ustlenecek...
Tahminim esya ile ilgili konusulur, neler alinacak kiz tarafi neyi ustlenir, nikah tarihi ve tahmini kina gecesini de konusuruz.
Ama elbise mi alacaklar napacaklar bu detaylara girmez... O yuzden yuzumu kizartip konuyu ben acmak durumunda kalacagim gibime geliyor.
Ama oncesinde de birseyleri bilmem lazim ki, bu budur diyebileyim...
Cok tesekkur ederim yorumlarin icin :KK16:

birşey almazalrsa yapmazlrsa tenezzül bile etme benim kaynanam sanki kız evi gibi
ağladı zırladı s..... kadın. gıcık oluyorum şimdide öyle müdahile görüyor :KK47:

aslında bunlar ne kadar gereksiz konular evlat evlattır ,kızı erkeği olmamalı,sen şunu al ben bunu alayımda olmamalı.2 ailede elinden gelen her şeyi evlatları için yapsa gücü yettiğinde hiç böyle problemler çıkıp,mutluluğa adım atacak gençlerin hayallerini yıkıp ,huzursuzda etmicek.neyse konuya gelince tatlım bence yöreye görede değişir.mesela bizde oğlan tarafı çerez,kına,kına için gerekli süsleri alır,bindallı artık alır mı kiralarmı bilemicem.kızda yeri tutar,saç makyaj kıza ait olur.şimdilerde abiye cıktı abiyede eskiye nazaran ekstra bir durum olduğundan kız tarafının alması gerekir bence ama biz abimnkinde saçıda makyajıda abiyeyide kısacası salon hariç hepsini aldık.huzursuzlk çıkmaması için her şeye tamam denmesi yani...

Bir konuda haklisin, malesef ki bu konular konusma safhasina gelince dedigin gibi, huzursuzluk yaratiyor ve can sIKICI noktalara sebebiyet veriyor.
Bence de iki taraf elinden geleni yapmali, bunlar bu kadar konu edilmeden kim ne yapabiliyorsa yapabilmeli.
ama ben sana su kadar bir kissa vereyim, nisan kiyafet masraflarim benim 500 tl iken nisanlimin 1100 tl idi :KK31:
var sen hesap et karsi tarafin ne kadar dusunceli oldugunu...
dipnot olarak gecmem gerekirse, istemeden evvel biz nisanlimla `keselerimize gore` davranacagimiza karar vermistik.
ben kendi adima bu sozumu tuttum, once benim alisverisim yapilmisti ama onun alisverisi yapilirken ayni sey olmadi malesef... :KK19:

Ben nisanlim tarafindan sansliyim.. Beni benden cok dusunen bir esim olacak Allah izin verirse.
Bu olanlardan o cok rahatsiz oldu ve yeri geldi istedigim birseyi alabilmek icin maddi durumunu zorladi, kaldi ki ben kendisinden birsey istemiyorum veya herhangi bir maddi SIKINTI altina girmesinden yana degilim... O sadece daha once yasananlardan olan uzuntusu nedeniyle elinden gelenin fazlasini yapabilmek icin cabaliyor...

Sac makyaj kismini bilmiyordum. Bunu ogrendigim iyi oldu en azindan istedigim yere kendi butceme gore bir yer ayarlarim. Bindalliyi kiralama taraftariyim ama guzel bir abiye alinmasini isterim. Ilerde de kullanabilecegim bir sey olur en azindan, bir de nisan zamani `salak` yerine konulmak beni cok rahatsiz etmisti.. Insallah ayni seylerin tekrari olmaz... Dugun tarafini da onlar halledecektir zaten. Yorumlarin icin tesekkur ederim. Insallah bizde huzursuzluk cikmadan herseyi hallederiz.

canım biz kız tarafı olarak sadece mekanı ayarlıyoz ve orkestrayı. abiyeni,bindallını,çeyizleri, mendilleri,tulbentleri ( ki ben tulbent meselesini unutmuştum) çerezleri herşeyi erkek tarafı ayarlıyormuş. hiçte ben almam yani gerçi bizimkiler sağolsun ustleirne düşeni yapıyorlar ama yapmasalarda ben soylerim bunlar sizin almanız gerekenler diye

Bende diyebilirim, o anki psikolojime ve ruh halime bagli olaraktan, tepem atip `bunlar sizin gorevleriniz` diye konusabilirim. :KK9:
Sonucta nasil davranacaklar kestiremiyorum su an...

birşey almazalrsa yapmazlrsa tenezzül bile etme benim kaynanam sanki kız evi gibi
ağladı zırladı s..... kadın. gıcık oluyorum şimdide öyle müdahile görüyor :KK47:

Ya nedir bu kayinvalidelerin derdi anlamiyorum dogrusu... `Gelin almak` degilmidir, yoksa artik bu `damat almaya` mi dondu..
Gerci ben bu lafi cok sinirlendigim bir zamanda nisanlima da soyledim.. O yuzden ayaklarini denk alacaklarini saniyorum...
Senin soyledigine de bir bakima katilmakla beraber, boyle yapinca da birsey olmuyor ki...
Sen tenezzul etmediginle kaliyorsun ve nasil alisirsa oyle gidiyor..
Nasilsa bu birsey istemiyor ariza da cikartmiyor biz bildigimizi yapalim yonunde ilerliyor hersey...
Bir nokta da seste cikartmak lazim... :44:

Benim de bildiğim kına ve de çerez erkek tarafına ait..Nişanlımın dediğine göre kıyafet ve de bindallı da onlara ait...Mendil hiç aklıma gelmemişti bak bunrda görünce fikir edindim...Bu mendiller ne zaman dağıtılıyo kına yakılırken falan mı??
Benim bildiğim bişey var kınayı kim yakıyorsa ona bi tülbent, yazma tarzı her neyse verilir kız evi tarafından...:KK6:

kına gecesinde kılık kıyafet ayakkabı saç baş makyaj kınalar çerezler sepet tepsi erkek tarafına aittir
fakat bu mendilleri biz kız tarafı olarak biz almıştık kendi kınamda
ama geçen kaynımın kınası oldu kız tarafı bize aldırttı
yani iş o noktaya gelince aslında bu 5 10 liralık mendili kimin alması gerektiğide önemli değil
aslında bunun çin konu açmanında gereksiz geldi bana

ses çıkarmak lazım ............
bizimkilerde de evlat ayrımı var.
kadın diğer oğularına ve kendne herşeyi aldı 500erden 3 takım elbise aldılar bana glince tık yok.
hemde yanımda aldılar :KK50:
evime geldi aa şunun bunun yok dedi alsaydın olcaktı diyemedim !
çok yüz verirsen ilerde sizden parada isterler herşeyi isterler
kaynanam utancından dediki eğer onların orda bana şunu bunu almadın diye hava yaparsa
düğünü bırakıp gelirim dedi o kızı almam dedi :KK34:

Son düzenleme:
kına gecesinde kılık kıyafet ayakkabı saç baş makyaj kınalar çerezler sepet tepsi erkek tarafına aittir
fakat bu mendilleri biz kız tarafı olarak biz almıştık kendi kınamda
ama geçen kaynımın kınası oldu kız tarafı bize aldırttı
yani iş o noktaya gelince aslında bu 5 10 liralık mendili kimin alması gerektiğide önemli değil
aslında bunun çin konu açmanında gereksiz geldi bana

Ilk olarak yorumun icin tesekkur ederim.
Fakat 5-10 liralik seyin lafini edecek insan olmadim, hatta gerekirse kina icin gereken butun masraflari kendimde ustlenirim.
Sorun degil... :KK31:

Farkindaysan mendilleri kim aliyor diye sormadim.. Adetin nasil oldugunu ve kisaca kina hakkinda bilgi almak istedim.
Ben yillarca yurt disinda yasadim ve yakinimda hic kinadir vs.. gormedigim icin usulu erkani nedir onu ogrenmek istedim.
Karsilasabilecegim olasi nedenlerden dolayi...
Konu sana gereksiz gelmis olabilir, buna da saygi duyarim...
Benim icin onemliydi... Yine de yorumun icin sagol...

:KK42:

Bir konuda haklisin, malesef ki bu konular konusma safhasina gelince dedigin gibi, huzursuzluk yaratiyor ve can sIKICI noktalara sebebiyet veriyor.
Bence de iki taraf elinden geleni yapmali, bunlar bu kadar konu edilmeden kim ne yapabiliyorsa yapabilmeli.
ama ben sana su kadar bir kissa vereyim, nisan kiyafet masraflarim benim 500 tl iken nisanlimin 1100 tl idi :KK31:
var sen hesap et karsi tarafin ne kadar dusunceli oldugunu...
dipnot olarak gecmem gerekirse, istemeden evvel biz nisanlimla `keselerimize gore` davranacagimiza karar vermistik.
ben kendi adima bu sozumu tuttum, once benim alisverisim yapilmisti ama onun alisverisi yapilirken ayni sey olmadi malesef... :KK19:

Ben nisanlim tarafindan sansliyim.. Beni benden cok dusunen bir esim olacak Allah izin verirse.
Bu olanlardan o cok rahatsiz oldu ve yeri geldi istedigim birseyi alabilmek icin maddi durumunu zorladi, kaldi ki ben kendisinden birsey istemiyorum veya herhangi bir maddi SIKINTI altina girmesinden yana degilim... O sadece daha once yasananlardan olan uzuntusu nedeniyle elinden gelenin fazlasini yapabilmek icin cabaliyor...

Sac makyaj kismini bilmiyordum. Bunu ogrendigim iyi oldu en azindan istedigim yere kendi butceme gore bir yer ayarlarim. Bindalliyi kiralama taraftariyim ama guzel bir abiye alinmasini isterim. Ilerde de kullanabilecegim bir sey olur en azindan, bir de nisan zamani `salak` yerine konulmak beni cok rahatsiz etmisti.. Insallah ayni seylerin tekrari olmaz... Dugun tarafini da onlar halledecektir zaten. Yorumlarin icin tesekkur ederim. Insallah bizde huzursuzluk cikmadan herseyi hallederiz.
aminn canım inşallah.bu alışveriş işşinde tüm mesele ailelerde bitiyor maalesef,kayınvalide kızına alır gibi düşünücek ,kız anneside oğluna alır gibi.eğer nişanlın seni anlıyor destek çıkıyorsa bence bütün alışverişii ikiniz byüklerin gönlünü kırmadan kendiniz yapın.ne huzursuzluk çıkar ne bir şey

aminn canım inşallah.bu alışveriş işşinde tüm mesele ailelerde bitiyor maalesef,kayınvalide kızına alır gibi düşünücek ,kız anneside oğluna alır gibi.eğer nişanlın seni anlıyor destek çıkıyorsa bence bütün alışverişii ikiniz byüklerin gönlünü kırmadan kendiniz yapın.ne huzursuzluk çıkar ne bir şey

Kesinlikle bende ayni gorusteyim...
Fakat nisanlim benimle ayni goruste degil malesef...
Aslinda onunda dusuncesi yanlis degil, aile terbiyesi iyi masallah...
O da diyor ki aileler herseyimizde bulunsunlar ki konu disi kalmis gibi olmasinlar, gonulleri olsun... Bende evin bir kiziyim, baska kardesimde yok tek evladim...
O yuzden bir noktada hakli kendince... Bende elimden geldigince soguk kanlilikla halletmeye calisiyorum...
Ama surec nasilsa, bu da gececek elbet... Yorumlar icin tekrardan cok tesekkurler...
Hem fikir almis oluyorum, hem de stresim azalmis oluyor... Allah`in izniyle bu gunleri de atlatacagiz... :KK16:

Kesinlikle bende ayni gorusteyim...
Fakat nisanlim benimle ayni goruste degil malesef...
Aslinda onunda dusuncesi yanlis degil, aile terbiyesi iyi masallah...
O da diyor ki aileler herseyimizde bulunsunlar ki konu disi kalmis gibi olmasinlar, gonulleri olsun... Bende evin bir kiziyim, baska kardesimde yok tek evladim...
O yuzden bir noktada hakli kendince... Bende elimden geldigince soguk kanlilikla halletmeye calisiyorum...
Ama surec nasilsa, bu da gececek elbet... Yorumlar icin tekrardan cok tesekkurler...
Hem fikir almis oluyorum, hem de stresim azalmis oluyor... Allah`in izniyle bu gunleri de atlatacagiz... :KK16:
ne demek rica ederim.her şeyin herkes için hayırlısı ,bu işin sonu güzel olsun inşallah

canım kısaca soyle dıyım kına calgısı yerı sana aıt kına, kına mendılı, kıyafet, tepsısı falan kuafor falan erkek tarafı alıyo bende oyle olmustu

Bende aynı surecteyim bildiklerin doğru Canim kına yerini ve kına ikramları kız tarafı ayarlar erkek tarafı kına çerez ve hediyeleri getirir kız tarafıda hediyelerde hazırlar bizim burda. Bindalliyi ve abiye elbiseyi erkek tarafı alır. Damat icin kıyafeti kız tarafı alır biz takım elbise alıcazvkınada nişanlım giysi diye .

X