Kına Gecesi Kına Gecesi Hakkında

ne demek rica ederim.her şeyin herkes için hayırlısı ,bu işin sonu güzel olsun inşallah
Amin canim insallah, hayirlisi ile bir bitse su surec, benden rahati olmayacak...

canım kısaca soyle dıyım kına calgısı yerı sana aıt kına, kına mendılı, kıyafet, tepsısı falan kuafor falan erkek tarafı alıyo bende oyle olmustu

Tesekkur ederim.
Ana hatlariyla anladigim kadari ile,
Erkek tarafinin ustlendikleri:

• Kiyafet
  • bindalli
  • Kuafor (kizda ayarlayabilir)
  • Kina (tepsi aksesuarlar)
  • Cerez vs.

Kizin ustlendikleri
  • Kina yeri
  • Kina yerinin calgilari vs.
  • Cemver vs. gibi verilecek ufak hediyeler

dedigim gibi olayin 3`unde 5`inde degilim
gerekirse mendilleri de ben alirim nolacak :KK9:

Bende aynı surecteyim bildiklerin doğru Canim kına yerini ve kına ikramları kız tarafı ayarlar erkek tarafı kına çerez ve hediyeleri getirir kız tarafıda hediyelerde hazırlar bizim burda. Bindalliyi ve abiye elbiseyi erkek tarafı alır. Damat icin kıyafeti kız tarafı alır biz takım elbise alıcazvkınada nişanlım giysi diye .

Bu da farkli bir durum.
Ben aslen Balikesir`liyim (baba tarafindan) ama muhacirlikta var (bulgaristan gocmenligi).
Nisanlimin tarafi arnavut. Soylenilenlere gore arnavutlarin adetleri cok agir ve satafatli olurmus.
Istemeden bu yana hic bir agirliklarini gormedim gerci...
Dedigim gibi, bunda degilim zaten, derdim ana hatlari ile herseyin olurunca olmasi...
Sonucta insan icine cikiyoruz... Ne masrafimiz cok olsun, ne de elaleme laf birakacak kadar da vasat olsun...
Kesemize gore ama guzel olsun...

Herneyse, bizim adetlere gore cok bilmesem de, sadece bayanlara has duzenlenen bir gece oldugu icin erkekler bulunmuyor.
Erkek icinde bir kiyafet alinmiyor bildigim kadari ile, ama yine onu da sorusturmam gerekecek anlasilan.
Yapilmasi gereken birsey varsa, yapmiyor olmak istemem...

Sana da simdiden mutluluklar dilerim.. Insallah herseyin istedigin gibi olur :KK34:

Biz de bindalli bedavaya kiralik zaten.
Abiyemi de babam aldi Allah razi olsun.
Aslinda erkek tarafi almasi gerekiyormus sanirim.
Ama nisanlim zaten gelinligimi aldi.
Maddi durumumuz cok iyi degil.
Bu yüzden babam aldi.

cnm bildiklerin tamamen doğru... bnde yeni evli sayılırım 11 ay oldu :)) kına mekanını ben tuttum.. elbisemi kına kıyafetimi kınayı çerezleri vs. erkek tarafı aldı...

valla kızlar biz herşeyimizi kendimz yapıyoruz nişanlımla kimde varsa o alıyor mesela düğün salonu tutulcaktı ikimiz baktık o an elimde 400 vardı bıraktık çıktık kapora ama şimdi kına yeri için sordum ona nasıl bütçe ayırıcazmı diye he o anda ona çıkışmazsa 100 100 öder gene tutarım bende hiç istemiyorum böyle konular geçsin mesela ben kendim düşündüm nişanda güydüğüm elbiseyimi giysem die çok güzel bi elbiseydi ve çok para tutmuştu hani bi kez giycem masraf olmasın die ama görüyorum ki herkez alınmasından taraftar kına için bende düşünüyorum açıkçası nasıl yapsam die:)) onu aldır bunu aldır demeyi sevmiyorum keza zaten ne istersem nişanlım alıyor ailesi değil ne demişler benim gibiler için gölgesinde oturcağın ağacı fazla budama yani insan herşeyi istiyor ama ben sevdiğim insana niye yükleneyim ailesi herşeyi yapsaydı tamam ozmaan anlardım üzmeyelim sevdiğimizi:))

Son düzenleme:
valla kızlar biz herşeyimizi kendimz yapıyoruz nişanlımla kimde varsa o alıyor mesela düğün salonu tutulcaktı ikimiz baktık o an elimde 400 vardı bıraktık çıktık kapora ama şimdi kına yeri için sordum ona nasıl bütçe ayırıcazmı diye he o anda ona çıkışmazsa 100 100 öder gene tutarım bende hiç istemiyorum böyle konular geçsin mesela ben kendim düşündüm nişanda güydüğüm elbiseyimi giysem die çok güzel bi elbiseydi ve çok para tutmuştu hani bi kez giycem masraf olmasın die ama görüyorum ki herkez alınmasından taraftar kına için bende düşünüyorum açıkçası nasıl yapsam die:)) onu aldır bunu aldır demeyi sevmiyorum keza zaten ne istersem nişanlım alıyor ailesi değil ne demişler benim gibiler için gölgesinde oturcağın ağacı fazla budama yani insan herşeyi istiyor ama ben sevdiğim insana niye yükleneyim ailesi herşeyi yapsaydı tamam ozmaan anlardım üzmeyelim sevdiğimizi:))

Kesinlikle katiliyorum soylediklerine. Bana da kalsa herseyi nisanlim ile kesemize gore ne gerekiyorsa oyle yapalim.
Ama bir onceki mesajlarimda bahsettigim gibi, bazen durumlar ve sartlar bu sekilde davranmayi getiriyor.
Insanlar kiymet bilmeyebiliyor ve sen sesini cikartmadikca `bu nasilsa yapar, nasilsa katlanir, nasilsa istemez` deyip geciyorlar.
Bu hayatta Allah`in izniyle 1 kere basa gelecek en onemli durum... Insan kirk kere evlenmek icin evlenmiyor..
En ozel gunun, en ozel sekilde gecsin istiyor insan..

Fakat dedigin gibi, bunuda kalkip milyarlar harcayarak yapmak zorunda degilsin.
Az olsun, oz olsun, kesene gore olsun ama istedigin gibi olsun...
Bence en onemli nokta bu.. Gonlunden gectigi gibi, gercekten icine sinerek..
Yoksa osu busu cok onemli degil, teferruat bence..

Herkesin durum ve sartlari farkli oldugu icin, bu konuda malesef `sudur` diye bir genelleme yapilamiyor.
Kalip adetler vardir, herkes onlarin az cok olmasi gerektigini bilir ama kesesine gore davranir o ayri...
Fakat bir de yapabilecekken yapilmayanlar var, sartlarin getirdigi yapilamayanlar var vs..
Kisiliklere gore tercihler var, o yuzden genelleme yapilamaz diyorum...

Insallah hakkimizda hayirlisi olur..
Benim nikah tarihim de bir belli olsa, icim rahatlayacak.. O zaman herseyi ayarlayabilecegim.
Ama bu sekilde muallakta olmak hic mi hic hosuma gitmiyor malesef...

Arkadaşlar cevap verdiği için tekrarlamıyorum. Yalnız kuaför kız tarafından gibi bi yorum okudum. Bizde o da erkek tarafına aittir.:KK14:
Elbiseyi sormuşsunuz ama zaten söz,nişan, kına hepsinde onlar almıyor mu?:26:

Evet malesef ki oyle canim ya... Bende mecburen arastirmak ve ona gore konusmak zorunda kaliyorum.
Kismetse Eylul gibi dusunuyoruz dugunu, ona gore de yakin zamanda erkek tarafi gelecekler ve ne yapacagiz edecegiz konusacagiz.
Bir de kayinvalidemin bir huyu var sagolsun, hic konusmaz ne olacak ne gidecek kim neyi ustlenecek...
Tahminim esya ile ilgili konusulur, neler alinacak kiz tarafi neyi ustlenir, nikah tarihi ve tahmini kina gecesini de konusuruz.
Ama elbise mi alacaklar napacaklar bu detaylara girmez... O yuzden yuzumu kizartip konuyu ben acmak durumunda kalacagim gibime geliyor.
Ama oncesinde de birseyleri bilmem lazim ki, bu budur diyebileyim...
Cok tesekkur ederim yorumlarin icin :KK16:

Benim kayınvalidemde öyle. Evlendirdikleri ilk çocukları o yüzden ne onlar ne biz biliyoruz. Eylül/eklim düğün düşünüyoruz nişan yok ortada. Off of.:KK31:
Bakalım biz nasıl yapıcaz.

Bir konuda haklisin, malesef ki bu konular konusma safhasina gelince dedigin gibi, huzursuzluk yaratiyor ve can sIKICI noktalara sebebiyet veriyor.
Bence de iki taraf elinden geleni yapmali, bunlar bu kadar konu edilmeden kim ne yapabiliyorsa yapabilmeli.
ama ben sana su kadar bir kissa vereyim, nisan kiyafet masraflarim benim 500 tl iken nisanlimin 1100 tl idi :KK31:
var sen hesap et karsi tarafin ne kadar dusunceli oldugunu...
dipnot olarak gecmem gerekirse, istemeden evvel biz nisanlimla `keselerimize gore` davranacagimiza karar vermistik.
ben kendi adima bu sozumu tuttum, once benim alisverisim yapilmisti ama onun alisverisi yapilirken ayni sey olmadi malesef... :KK19:

Ben nisanlim tarafindan sansliyim.. Beni benden cok dusunen bir esim olacak Allah izin verirse.
Bu olanlardan o cok rahatsiz oldu ve yeri geldi istedigim birseyi alabilmek icin maddi durumunu zorladi, kaldi ki ben kendisinden birsey istemiyorum veya herhangi bir maddi SIKINTI altina girmesinden yana degilim... O sadece daha once yasananlardan olan uzuntusu nedeniyle elinden gelenin fazlasini yapabilmek icin cabaliyor...

Sac makyaj kismini bilmiyordum. Bunu ogrendigim iyi oldu en azindan istedigim yere kendi butceme gore bir yer ayarlarim. Bindalliyi kiralama taraftariyim ama guzel bir abiye alinmasini isterim. Ilerde de kullanabilecegim bir sey olur en azindan, bir de nisan zamani `salak` yerine konulmak beni cok rahatsiz etmisti.. Insallah ayni seylerin tekrari olmaz... Dugun tarafini da onlar halledecektir zaten. Yorumlarin icin tesekkur ederim. Insallah bizde huzursuzluk cikmadan herseyi hallederiz.

Erkek için çarşıya onlarla mı çıktınız? Biz herşeyini aldık sayılır. Sadece damatlığı kaldı. O da düğün için olucak. Nişandan sonra bohça gidiceği için.:44:

Bu da farkli bir durum.
Ben aslen Balikesir`liyim (baba tarafindan) ama muhacirlikta var (bulgaristan gocmenligi).
Nisanlimin tarafi arnavut. Soylenilenlere gore arnavutlarin adetleri cok agir ve satafatli olurmus.
Dedigim gibi, bunda degilim zaten, derdim ana hatlari ile herseyin olurunca olmasi...
Sonucta insan icine cikiyoruz... Ne masrafimiz cok olsun, ne de elaleme laf birakacak kadar da vasat olsun...

Herneyse, bizim adetlere gore cok bilmesem de, sadece bayanlara has duzenlenen bir gece oldugu icin erkekler bulunmuyor.
Erkek icinde bir kiyafet alinmiyor bildigim kadari ile, ama yine onu da sorusturmam gerekecek anlasilan.

Sana da simdiden mutluluklar dilerim.. Insallah herseyin istedigin gibi olur :KK34:

Arnavutların gerçekten ağır adetleri var. Arkadaşım trabzonlu olduğu halde arnavut adetlerini yaptırdılar. 3 kıyafet giydi:KK37:
Hakkınızda hayırlısı canım.
umarım herşeyi sorunsuz halledersiniz.
Mutluluklar.:nazar:

Arkadaşlar cevap verdiği için tekrarlamıyorum. Yalnız kuaför kız tarafından gibi bi yorum okudum. Bizde o da erkek tarafına aittir.:KK14:
Elbiseyi sormuşsunuz ama zaten söz,nişan, kına hepsinde onlar almıyor mu?:26:

Soz icin kiyafet alinmadi bana mesela...
Bizde karsi tarafa almadik gerci ama, bence yanlis bir davranisti...
Olayin maddiyati bir kenara, alinmasa bile insan bir soyler dimi?
Ama nerde o incelik...
Bu konuda derdim cok anlayacagin, nisanlimdan memnunum ama ailesi git gide kendinden sogutuyor resmen...
Hakkimda hayirlisi insallah, bende o yuzden kiyafeti ozellikle sordum...
Hani olurda sen alacaksin derlerse, en azindan yol yordam bileyim... Bence de erkek tarafina ait, kafamda net olsun diye...

Benim kayınvalidemde öyle. Evlendirdikleri ilk çocukları o yüzden ne onlar ne biz biliyoruz. Eylül/eklim düğün düşünüyoruz nişan yok ortada. Off of.:KK31:
Bakalım biz nasıl yapıcaz.

Allah kolaylik versin.
Eger benim kayinvalidem gibiyse, cidden isiniz zor...
Zor bir surec gecirirsiniz ama hayirlisi ile onlarda atlatilir.
Bende kafamda buyutmemeye calisiyorum ama, buraya yazdikca biraz rahatliyorum...
Yorumlari okudukca da, en azindan stresimi atiyorum...

Erkek için çarşıya onlarla mı çıktınız? Biz herşeyini aldık sayılır. Sadece damatlığı kaldı. O da düğün için olucak. Nişandan sonra bohça gidiceği için.:44:

Benim kokenim biraz karisik denilebilir, baba tarafindan Balikesirli olmama ragmen, Babamda tatarlik, annemde macirlik, babaannemde de macirlik var...
Benim bildigim adetler, nisan alisverisine birlikte cikilir, erkek tarafi ve kiz tarafi ile (fazla kalabalik olmamak suretiyle) bohca icin ne alinmasi gerekiyorsa, olur sekilde hepsi o gun alinir... Kiz tarafi erkegin, erkek tarafi da kizin esyalarini oder... Duyumsadigim ve gordugum kadariyla bir cok kisi bu sekilde yapiyor...

Bende bu boyle olmadi, erkek tarafi kafasina gore getirdi bohcayi... Onlar oyle yapinca, bende onlarin aldiklarina gore (bohca geldikten sonra tabii ki) kendim annemle gittim ve nisanlim icin alisveris yaptim. Onlar bohcayi nisandan sonra getirmisti. Aslinda adet, erkegin bohcayi nisandan once getirmesidir. Bizde onlara bohcayi, onlarin getirdigi zamandan 1 hafta sonra goturduk.

Sadece kiyafet alisverisine beraber gittik. Yani nisanda giyecegim elbisenin alisverisine.
Bahsettigim konu buydu. Kesemize gore davranicaz deyip, damada benden daha fazla masraf yapildi senin anlayacagin...
Suc nisanlimda da var ama cokcasi kayinvalidemin is guzarligi malesefki...

Arnavutların gerçekten ağır adetleri var. Arkadaşım trabzonlu olduğu halde arnavut adetlerini yaptırdılar. 3 kıyafet giydi:KK37:
Hakkınızda hayırlısı canım.
umarım herşeyi sorunsuz halledersiniz.
Mutluluklar.:nazar:

Benim karsi taraf bana 1 elbise alirsa opup basima koyacagim.
Zaten bu konuda beni bitiren, kayinvalideme `siz arnavutsunuz, adetleriniz agir olur` denildiginde verdigi cevap su:
`Evet agir olur, biz alir yapariz kiz tarafi bilmez, verilince gorur herseyi`...
Fesubhanallah... Boylesine de pek bisi denmiyor malesef...
Hakkimizda hayirlisi, amin insallah sorunsuz hallolur hersey.

Insallah sizinde herseyiniz sorunsuz bir cirpida hallolur..
Allah kolaylik versin... Size de mutluluklar :KK34:

Soz icin kiyafet alinmadi bana mesela...
Bizde karsi tarafa almadik gerci ama, bence yanlis bir davranisti...
Olayin maddiyati bir kenara, alinmasa bile insan bir soyler dimi?
Ama nerde o incelik...
Bu konuda derdim cok anlayacagin, nisanlimdan memnunum ama ailesi git gide kendinden sogutuyor resmen...
Hakkimda hayirlisi insallah, bende o yuzden kiyafeti ozellikle sordum...
Hani olurda sen alacaksin derlerse, en azindan yol yordam bileyim... Bence de erkek tarafina ait, kafamda net olsun diye...

Biz sözden önce elbise, ayakkabı yüzük vs için çıkmıştık.
Aslında adetler, yöreler farklı olduğu zaman konuşulması gerek. Sonrasında karışıklık olmaması için.:KK31:

Allah kolaylik versin.
Eger benim kayinvalidem gibiyse, cidden isiniz zor...
Zor bir surec gecirirsiniz ama hayirlisi ile onlarda atlatilir.
Bende kafamda buyutmemeye calisiyorum ama, buraya yazdikca biraz rahatliyorum...
Yorumlari okudukca da, en azindan stresimi atiyorum...

Bilmediği için susuyo biz genelde sözlümle konuşup hallediyoruz. Zorluk çıkmıyo. Hiç bişeyden kaçınmadı saolsun. :nazar:

Benim kokenim biraz karisik denilebilir, baba tarafindan Balikesirli olmama ragmen, Babamda tatarlik, annemde macirlik, babaannemde de macirlik var...
Benim bildigim adetler, nisan alisverisine birlikte cikilir, erkek tarafi ve kiz tarafi ile (fazla kalabalik olmamak suretiyle) bohca icin ne alinmasi gerekiyorsa, olur sekilde hepsi o gun alinir... Kiz tarafi erkegin, erkek tarafi da kizin esyalarini oder... Duyumsadigim ve gordugum kadariyla bir cok kisi bu sekilde yapiyor...

Bende bu boyle olmadi, erkek tarafi kafasina gore getirdi bohcayi... Onlar oyle yapinca, bende onlarin aldiklarina gore (bohca geldikten sonra tabii ki) kendim annemle gittim ve nisanlim icin alisveris yaptim. Onlar bohcayi nisandan sonra getirmisti. Aslinda adet, erkegin bohcayi nisandan once getirmesidir. Bizde onlara bohcayi, onlarin getirdigi zamandan 1 hafta sonra goturduk.

Sadece kiyafet alisverisine beraber gittik. Yani nisanda giyecegim elbisenin alisverisine.
Bahsettigim konu buydu. Kesemize gore davranicaz deyip, damada benden daha fazla masraf yapildi senin anlayacagin...
Suc nisanlimda da var ama cokcasi kayinvalidemin is guzarligi malesefki...

Evet bizde kızın elbiseleri bohçası nişandan önce gelir. Erkeğin ki bi hafta sonra gider.
Herkes kendi şanına göre bişeyler yapıyo bu durumda. Yani kimse gelin için bişey söylemez.

Benim karsi taraf bana 1 elbise alirsa opup basima koyacagim.
Zaten bu konuda beni bitiren, kayinvalideme `siz arnavutsunuz, adetleriniz agir olur` denildiginde verdigi cevap su:
`Evet agir olur, biz alir yapariz kiz tarafi bilmez, verilince gorur herseyi`...
Fesubhanallah... Boylesine de pek bisi denmiyor malesef...
Hakkimizda hayirlisi, amin insallah sorunsuz hallolur hersey.

Insallah sizinde herseyiniz sorunsuz bir cirpida hallolur..
Allah kolaylik versin... Size de mutluluklar :KK34:

İstemekten çekinme herkes yapması gerekeni bilsin. Bi daha yaşanıcak şeyler değil bunlar.
Açıkcası ben bana yapmadıkları bişeyi diğer gelinlerine yapıcak olsalar kırılırdım. O yüzden olması gereken herşeyi dile getiriyorum.
Eşit davranılması gerektiğini düşünüyorum. En azından içimde kalmamış olur.

Umarım bunlarıda huzurla atlatırız.

Bu da farkli bir durum.

konuyu sadece okuyup geçecektim ki arnavut sözünü okudum dedim arkadaşıma birkaç bilgicik vereyim bir arnavut torunu olarak.

mekan, çerez, müzik ve mendil, yazma gibi hediyeler sana ait oluyor. kınası çerezleri erkek tarafına ait oluyor. tepsi konusunda çok bilgim yok . kuaför ise anlaşmalı yani istersen kendin gider yaptırır saçını ödersin. istersen de kayinvaliden görümcenle kuaföre gidersiniz ödemeyi onlar yapar. benim kuzenlerim kendileri ödemişlerdi. geçen gelin aldığımızda da halam gelini kuaföre götürmüştü size bağlı bişey.

abiye bindallı kısmına gelince. arnavutlar nişanlılık sürecince geline bir kaç tane kumaş hediye gönderirler, bayramlarda özel günlerde vs. vs. ana hatlarıyla bu kumaşlar fransız danteli, tül (şifon diyende var ), kadife ve çintan larının dikileceği ipektir ( cintani sonra açıklayacağım ) ipek geleneklere bağlı olan arnavutlarda hıdrellezde hed,ye edilir geline. kına gecesine kadar bu kumaşlardan elbise diktirilir ( masraflar damat tarafına aitttir dikimde) kız bunları kınasında giyer. kınada gelin önce nişanlığını giyerek misafirleri kapıda karşılar. daha sonra dikilen elbiseleri sırayla giyer en sonda da cintan ya da çintiyan dediğimiz, geleneksel olanı beyaz ipek şalvar, sırma cepkenden oluşan şalvar takımını giyer ve bu takımla kınası yakılır. arnavutlar bindalli giymezler. kısacası abiye kısmıda damat tarafına ait oluyor kınada arnavutlarda :KK66:

mutluluklar canım herşey gönlünce olsun

Biz sözden önce elbise, ayakkabı yüzük vs için çıkmıştık.
Aslında adetler, yöreler farklı olduğu zaman konuşulması gerek. Sonrasında karışıklık olmaması için.:KK31:

Bilmediği için susuyo biz genelde sözlümle konuşup hallediyoruz. Zorluk çıkmıyo. Hiç bişeyden kaçınmadı saolsun. :nazar:

Evet bizde kızın elbiseleri bohçası nişandan önce gelir. Erkeğin ki bi hafta sonra gider.
Herkes kendi şanına göre bişeyler yapıyo bu durumda. Yani kimse gelin için bişey söylemez.

İstemekten çekinme herkes yapması gerekeni bilsin. Bi daha yaşanıcak şeyler değil bunlar.
Açıkcası ben bana yapmadıkları bişeyi diğer gelinlerine yapıcak olsalar kırılırdım. O yüzden olması gereken herşeyi dile getiriyorum.
Eşit davranılması gerektiğini düşünüyorum. En azından içimde kalmamış olur.

Umarım bunlarıda huzurla atlatırız.

Hayırlı uğurlu olur inşallah...
Bende pek heves kalmadığı için, artık oluru olsun da ne olursa olsun gibisinden de düşünmeye başladım.
Ne eksik ne fazla senin anlayacağın... Kısmet bakalım, bir an önce nişanlımla daha fazla huzursuzluk çıkmadan evlensek, benden mutlusu olmayacak.
Sonra kendi evimiz, kendi hanemiz derken zaten birşeyler zamanla rayına oturacak... Nasip kısmet artık...

konuyu sadece okuyup geçecektim ki arnavut sözünü okudum dedim arkadaşıma birkaç bilgicik vereyim bir arnavut torunu olarak.

mekan, çerez, müzik ve mendil, yazma gibi hediyeler sana ait oluyor. kınası çerezleri erkek tarafına ait oluyor. tepsi konusunda çok bilgim yok . kuaför ise anlaşmalı yani istersen kendin gider yaptırır saçını ödersin. istersen de kayinvaliden görümcenle kuaföre gidersiniz ödemeyi onlar yapar. benim kuzenlerim kendileri ödemişlerdi. geçen gelin aldığımızda da halam gelini kuaföre götürmüştü size bağlı bişey.

abiye bindallı kısmına gelince. arnavutlar nişanlılık sürecince geline bir kaç tane kumaş hediye gönderirler, bayramlarda özel günlerde vs. vs. ana hatlarıyla bu kumaşlar fransız danteli, tül (şifon diyende var ), kadife ve çintan larının dikileceği ipektir ( cintani sonra açıklayacağım ) ipek geleneklere bağlı olan arnavutlarda hıdrellezde hed,ye edilir geline. kına gecesine kadar bu kumaşlardan elbise diktirilir ( masraflar damat tarafına aitttir dikimde) kız bunları kınasında giyer. kınada gelin önce nişanlığını giyerek misafirleri kapıda karşılar. daha sonra dikilen elbiseleri sırayla giyer en sonda da cintan ya da çintiyan dediğimiz, geleneksel olanı beyaz ipek şalvar, sırma cepkenden oluşan şalvar takımını giyer ve bu takımla kınası yakılır. arnavutlar bindalli giymezler. kısacası abiye kısmıda damat tarafına ait oluyor kınada arnavutlarda :KK66:

anlattıkların çok güzel bir bilgi oldu canım.
Çok teşekkür ederim.
Zaten ben osunda busunda değilim olayın, kimse birşey yapmasa da olur, ben yine altından kalkarım herşeyin...
Hem malesef ki mutluluk huzur hiç birşeyi bu yapılanlar sağlamıyor, ama gönül almaktır maksat.

Hem ben arnavutum diye gerine gerine övünürken, diğer yandan "ama sizin adetlerini böyle" denildiğinde, "hayır canım ne münasebet, sen yanlış biliyorsun" tarzında bir söylem oluşunca, şoka giriyorum...
Büyük bir meziyetmiş gibi arnavutluğunu övüyorsun tamam da, bari olurunca öv değil mi? Yoksa kim arnavut kim çerkez kim tatar çok önemli değil, bana komik geliyor sadece.
Allah yardımcım olsun...
Senin bu anlattıklarının hiç biri olmayacak çünkü zamanında kimse bana böyle hediyeler getirmediği için, muhtemelen hazır bir kıyafet alınacak.
Dediğim gibi sorun değil olmaması, ama keşke gönül almayı bilen insanlar olsalardı... :KK31:

selam kızlar. göçmen arnavut derken bende konuya dahil olayım bari. biz karadenizliyiz ama sözlüm bulgaristan göçmeni. onların ne gibi adetleri vardır acaba. bilen birileri biraz anlatsa çok sevinirim.

selam kızlar. göçmen arnavut derken bende konuya dahil olayım bari. biz karadenizliyiz ama sözlüm bulgaristan göçmeni. onların ne gibi adetleri vardır acaba. bilen birileri biraz anlatsa çok sevinirim.

Bende de bulgaristan göçmenliği var, dolayısıyla bizde yapılan adetler bu yönde oluyor.
Siz sözlendiniz mi? Yoksa sözlenecek misiniz?
Evlilik süreci şöyle gelişir bizde:

Söz aşaması:
Gidilir kız bilinen adetlerde istenir. Daha sonrasında söz için tarih belirlenir.
Genelde isteme ve söz aynı anda olmaz bizde, fakat artık insanlar gel gitleri fazla yapmamak için zamanla tabii bu adetlerde malesef ki asimile oluyor. Bence çok güzel adetler, aileler arasında kaynaşmayı ve bir birini tanıma fırsatını yaratıyor. Herneyse, gelelim söz faslına. Çiftin aralarında söz kesildiğine dair yüzük takılacaktır, dolayısıyla çift önceden yüzüğü beğenir, yüzükler alınır. Söz akşamı erkek tarafı çok güzel bir çiçek (canlı veya cansız) getirir, yanısıra gümüş ufak tepsi, gondol vs. gibi birşeyin içinde çikolata.
Bununla beraber, kız için bohça da hazırlanır, ama nişan bohçası gibi değil, basit birşey - adet yerini bulsun diye. Bohçaya genelde:

• El havlusu, çorap, terlik, bir takım elbise, iç çamaşırı

Konulur. Bu alınan kıyafetler "söz kıyafeti" olarak giyilir. Arzuya göre kızın istediği elbise alınır, sözden önce kıza verilir ki o akşam giyebilsin. O akşam aile büyüklerinden belirlenmiş kişi bir konuşma, dua vs. ile, o an ne isteniyorsa yüzükleri takar ve söz kesilir. Kız tarafı genelde misafir ağırlar gibi gerekli şekilde yiyecek - içecek temin eder (pasta, kuru pasta, çay, kahve vs...)

Bulgaristan göçmenlerinin adetlerinde sözün kesildiği akşam büyükler nişan tarihi, düğün tarihi, ailelerin üstlenecekleri vazifeler, bunların hepsi konuşulur. Önceden belirlenir. Tarih aşağı yukarı belirlenir ki, insanlar zor durumda kalmasınlar. Bu bence bu adetlerin en güzel tarafı, önceden belirlenen herşey (programlama gibi düşünülmesin ama) bence en doğrusu. İnsan ona göre ayağını uzatır...

Bir de, adet olarak kız tarafı ufak bir bohça verir erkek tarafına "söz kesildi" bohçasıdır bunun adı.
Bu ufak bohça erkek içindir ve içerisinde bir adet havlu, bir adet çorap bulunur.
Annem iğne oyasından yapmıştı bunu, evlendikten sonra paylaşırım kısmetse.
Genelde mendilde koyarlar, fakat biz hiç bir bohçaya mendil koymadık, zira mendil ayrılık demektir.
Belki hurafe sayılabilir ama olsun :KK17:

Nişan Aşaması:
Nişan için ayarlanacak yer ve yer için gerekli olan herşey kız tarafından karşılanır.
Nişanda herşey karşılıklı yapılır, bohçalar, kıyafetler ve diğer tefarruatlar.
Erkek nişan bohçasını nişan gününden 1 hafta önce kız tarafına getirir.

Nişan bohça alışverişine erkek tarafı ile birlikte gidilir, alışverişin yapıldığı gün, kız için alınması gereken herşey alınır. Arzu edilirse, hazır birlikte çıkmışken, erkek için de bohçaya gerekli olan bütün herşey o gün alınır veya farklı bir zamanda da halledilebilir. Bu karşılıklı iletişime ve anlaşmaya kalmış. Artık bu konularda malesef erkek tarafı olsun kız tarafı olsun birlikte alışverişe çıkmıyorlar. Erkek tarafı alınması gerekenleri alıyor, zamanında kıza bohçayı getiriyor, kızda ona göre haftasına bohçaları tamamlayarak götürüyor. Bende böyle oldu ama bence yanlış. En azından bu kıyafetler kıza veya erkeğe alındığında, istediği beğendiği birşey olmalı ki, bunları zaten erkek-kız kullanacak...

Bohçada genellikle şunlar bulunur (arzuya göre, eksik veya fazla konulabilir, maddiyat ve maneviyatla ilgilidir, ama bulgaristan göçmenleri el emeklerine önem verir ve severler)

Kız Bohçası:

• Gecelik Takımı, sabahlıklı
  • Günlük gecelik takımı
  • Çamaşır takımı (sütyen & kilot & atlet)
  • Çorap
  • Makyaj seti, gümüş ayna veya tarak
  • Parfüm
  • Çanta & ayakkabı
  • Etek ve ceketten oluşan takım veya elbise
  • Terlik
  • El havlusu (genelde bohça ile takım oluyor zaten)
  • arzuya göre bazıları birden fazla dantelli havlu, çetik vs. koyabiliyor.

Kızın Anne Bohçası:

• Gömlek veya bluz
  • Çorap
  • Terlik
  • İç çamaşırı
  • Havlu

Kızın Baba Bohçası:

• Gömlek
  • Gravat
  • Çorap
  • Terlik
  • Seccade, tesbih
  • Namaz takkesi

Diğer aile bireylerine (kardeşler gibi) bohça yapılacaksa, aşağı yukarı aynı şekilde ufak hediyeler konulur.
Fakat genelde esas alınan evlenecek çift ve anne babaları oluyor.
Bohçalar genelde valiz veya sandık ile kız tarafına getirilir. Bulgaristan adetlerinde kızın çeyiz sandığını erkek tarafı alır. (Ben kendim aldım kendi sandığımı) büyüklerimden duyduğum bu. Bu şekilde bohçalar kıza gelir veya dediğim gibi valiz içerisinde bohçalar getirilir. Bunun sebebi de, evlenen çift balayında o valizleri kullanabilsin diye. Biz kendi nişan bohçamda valiz şeklinde yaptık. Bohçaların içinde serpiştirilmiş çörek otu görürseniz şaşırmayın, nazarı bozduğuna ve nazardan koruduğuna inanıldığı için, okunmuş veya okunmamış çörek otu serperler...

Bohça erkek tarafından gündüz getirilir (zaten genelde bohçalar gündüz götürülür).
Güzel bir nişan çiçeği ve çikolatası ile birlikte gelir erkek tarafı. Genelde kadınlar gelir bohçayı getirmeye ama yanlarında damat olacaktır.
Getirilen bohça açıldığında, alınan şeyler tek tek gösterilerek sergilenir. Adet böyledir.

Kızın verdiği bohça erkeğe nazaran biraz daha ağırdır.
Kız tarafı olduğu için, el maharetlerini göstereceği yer işte burasıdır denilebilir :)
Erkek Bohçasına:

• Pijama takımı (röpdeşambr'lı)
  • Günlük pijama takımı
  • İç çamaşırı takımı (boxer, kilot, atlet)
  • Gömlek
  • Gravat, gravat iğnesi
  • Terlik
  • El işli seccade, kuranlık (genellikle bohça ile takım olur), namaz takkesi, tesbih
  • Traş takımı
  • Parfüm
  • El işli havlu

Erkek Anne bohçası:

• Gömlek veya bluz
  • İğne oyası namaz başörtüsü
  • Çorap, el işi çetik
  • İç Çamaşırı
  • Terlik

Erkek baba bohçası:

• Gömlek
  • Gravat
  • Çorap
  • Seccade, namaz takkesi, tesbih
  • Çetik

Bohçalar bunlardan ibaret.
İnternette araştırabilir, hatta KK'da bir çok bohçalara göz gezdirebilirsin (resimler mevcut) fikir edinmek adına.

Gelelim nişan adetinin kız tarafına.
Belirttiğim gibi kuaför, kıyafet vs. gibi masraflar haricinde diğer masraflar kız tarafına aittir.
Kıyafet alışverişine erkek tarafı ile birlikte gidilir, o gün içerisinde hem erkeğin hem de kızın nişanda giyeceği kıyafetler alınır. Kızın nişanda giyeceği kıyafeti (abiye, abiye ayakkabı, abiye çanta vs.) erkek tarafından karşılanır. Erkeğe alınan bütün kıyafet masraflarını da kız tarafı üstlenir.
Nişan günü, kızı erkek tarafı kuaföre götürür, genelde yanında görümce, yenge, kuzen, vs. gibi kişiler olacaktır. Bazen kayınvalide de aynı kuaförde bulunuyor. Oradan dilenirse fotoğrafçıya gidilir, sonrasında da tutulan yere gidilir (veya eve).
Nişan aynı sözde olduğu gibi belirlenen bir büyük tarafından yüzükler takılarak olur.

Kız tarafı nişan bohçasını nişandan sonra götürür.
Bohça giderken bir tepsi baklava veya belirlenen bir tatlı ile gidilir.
Genelde bu tatlı kız evi tarafından yapılır (ama artık kolayı var, her yerden alınabilir).
Kırmızı veya şeffaf bir jelatin ile kaplanır ve süslenir tepsi. O şekilde götürülür. Genelde bohça gündüz gider.
Bohçaları götürdüğünüzde karşı tarafta sizi ikramlarla bekliyor olacaktır (çay, pasta, börek, çörek vs.).
Bohçaya alınanlar tek tek gösterilir. Adet bu şekildedir.

Bohça günü geçtikten sonra, erkek tarafına götürülen baklavanın tepsisi geri size gönderilecektir.
İçinde eskiden kumaş vs. konularak olurmuş, ama günümüzde kimse elbise veya etek diktirmediği için, artık bu ceket etek takım veya elbise konularak gönderiliyor.
Bir hediye paketinde, üzerinde bir küçük altın iğnelenmiş şekilde, aynı sizin götürdüğünüz gibi jelatine sarılı süslü bir şekilde gelir.

Evlilik aşamasını da bilen başka biri anlatsın derim :KK17:
Baya bi anlattım maşallah :KK9:

İnşallah yardımcı olabilmişimdir... Şimdiden mutluklar, inşallah herşeyiniz sular seller gibi akar ve hayırlı olur...:nazar:

canım çok teşekkür ederim. çok detaylı anlatmışsın. ellerine sağlık. hemen hemen herşey bizimkisiyle aynıymış. bizim sözde bohça yoktur. bizim fazla zaman olmadığı için sevgilim askerde. söz tanışma isteme hepsi aynı anda olacak. o yüzden sözde sadece yüzük takacağız. elbise alınırmış kıza onu kaçırdım bak :KK53: ben nişan bohçasını sevgilimin istediğine göre zaten hazırlamıştım. o da gelince beraber hazırlarız demişti.
çok anlayışlı ve planlı insanlar hepsi böyle mi bilmiyorum elbette ama bu kadar anlayışlı olmaları iyi oluyor bizim aile biraz zıttır. dengelemiş oluyorlar birbirlerini :KK53:

bizde sözde kıza bilezik takılır mesela onlarda yoktu sanırım. ben söyleyince sevgilime sağolsun kırmadılar nasıl istiyorsan nasıl olması gerekiyorsa öyle yapalım dediler. :KK69:

canım çok teşekkür ederim. çok detaylı anlatmışsın. ellerine sağlık. hemen hemen herşey bizimkisiyle aynıymış. bizim sözde bohça yoktur. bizim fazla zaman olmadığı için sevgilim askerde. söz tanışma isteme hepsi aynı anda olacak. o yüzden sözde sadece yüzük takacağız. elbise alınırmış kıza onu kaçırdım bak :KK53: ben nişan bohçasını sevgilimin istediğine göre zaten hazırlamıştım. o da gelince beraber hazırlarız demişti.
çok anlayışlı ve planlı insanlar hepsi böyle mi bilmiyorum elbette ama bu kadar anlayışlı olmaları iyi oluyor bizim aile biraz zıttır. dengelemiş oluyorlar birbirlerini :KK53:

bizde sözde kıza bilezik takılır mesela onlarda yoktu sanırım. ben söyleyince sevgilime sağolsun kırmadılar nasıl istiyorsan nasıl olması gerekiyorsa öyle yapalım dediler. :KK69:

Yok yok doğru, ben atlamışım bilezik tarafını... :KK17:Zaten o da söz bileziği diye geçer, genelde ince kelepçe tarzı bişey takılır.
Künyevari birşey... Unutmuşum canım.
İş yerinde olunca, bir çırpıda değil de, ara ara yazıyorum :KK9:

Hayırlı uğurlu olsun canım inşallah... Anlayışlıdırlar sanırım, kendi ailemden biliyorum, bizim de karşı taraf biraz zıt, o yüzden benim ailem anlayışlı kalıyor onlara nazaran.
Fakat "gelin alma" denilen birşey var, daha önce de bu topik altında bu tabiri kullandım. Bulgaristan göçmenlerinde öyledir.
Çok önem verirler aileler arasındaki iletişime, geline ve gelin için yapılması gerekenlere...

Zaten genelde aileler oturup konuşur ne olacak ne yapılacak ve tabii senin de sözlün ile arandaki diyalog çok önemli.
Sen onun söylediklerini ailene, o senin söylediklerini ailesine yansıtacak ki orta yol bulunsun (adet konusunda istekler açısından).
Yıllar adetleri köreltiyor bence, adetler güzel şeyler ama keşke herkes yapabilse...

Tekrardan mutluluklar dilerim ve rica ederim, zevkle anlattım hepsini :KK16:

evet çok önem veriyorlar anladığım kadarıyla. sürekli arıyorlar ilgileniyorlar. bizde kızı zor verirler. allahtan sabırlılar. hayırlısı bakalım. çok teşekkür ederim tekrardan. aklıma takılan bişi olursa sorarım yine sana :KK34:

evet çok önem veriyorlar anladığım kadarıyla. sürekli arıyorlar ilgileniyorlar. bizde kızı zor verirler. allahtan sabırlılar. hayırlısı bakalım. çok teşekkür ederim tekrardan. aklıma takılan bişi olursa sorarım yine sana :KK34:

Rica ederim, evet önem verirler.
Zaten damat giden de gelin giden de şanslı derler.
ama insanına göre değişir elbet.
İnşallah sen de şanslısındır canım...

Elbette, istediğin zaman sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım... :KK34:

Ay geçmiş konuları okudukça kendime bakıyorum...
KK iyi bir platform bu anlamda, insana yaşadıklarını unutturmuyor...
Şu yazının görüntüsünü alıp kayınvalideme gönderesim geldi.
:-):-):-)

X