Kiracı çıkmıyor, bir akıl verin hanımlar

Bu kiracılarin edepsizliği de moda oldu. Burda bile ev sahiplerini zora sokacak laflar yazilio surekli yok çıkma yok bisey yapamaz. Gayet yapılır, sözleşmesi bitiyormuş zaten çıkarırsınız her türlü. 5 yil da dolmuş yeniden değerleme yapilmasi lazim tabiki kirada. İnsanların evi var diye paraya ihtiyacı yok sanan terbiye yoksunu arsız dolu memleket.
Evet başka bir sitede evin duvarlarını yık öyle çık, depozito hasarı karşılamasın yazanlar gördüm.
Yuhki ne Yuhh senelerce uyguna otururken iyi ev sahibi çık deyince duvarı kapıyı parçala

Evet başka bir sitede evin duvarlarını yık öyle çık, depozito hasarı karşılamasın yazanlar gördüm.
Yuhki ne Yuhh senelerce uyguna otururken iyi ev sahibi çık deyince duvarı kapıyı parçala
Terbiyesizler ya. Ne ayip. Çık denilince bile insan orda durmak istemez. Bunlar bi de evi yikip cikio.

Faiz bulaşmasın derken? Parasi bankada durunca faiz mi bulasiyo ?
Hayır faiz bulaştığı için değil banka ile iş yapmayı asla sevmez faiz işi yapan banka da benim param durup işlemesin orda diyor. Bu konularda çok hassastır. Bankamatik kart ile bile alışveriş yapmaz is yeri parayı gününden önce alırsa bankadan faiz ödeyecek bunda benim de katkım olacak diye hep nakit yapar işini. Keşke bende onun gibi olabilsem

Hayır faiz bulaştığı için değil banka ile iş yapmayı asla sevmez faiz işi yapan banka da benim param durup işlemesin orda diyor. Bu konularda çok hassastır. Bankamatik kart ile bile alışveriş yapmaz is yeri parayı gününden önce alırsa bankadan faiz ödeyecek bunda benim de katkım olacak diye hep nakit yapar işini. Keşke bende onun gibi olabilsem
E babanız evsahibi olduğuna göre her yıl kiraya üfe- Tüfe (üretici-tüketici faiz endeksi) üzerinden zam da yapmıyor demek ? Yani evsahibi olarak kiraya asla zam yapmıyor çünkü zam da enflasyon faiz farkı demek? Öyle mi? Bu kadar hasassa böyledir yani herhalde

Herkese merhaba
Bir önceki konumda ne yapabiliriz diye açmıştım. O zaman muallaktaydı durum ve şimdi kiracının çirkinleşmesiyle netleşti.
Nişanlımın ailesinin kirada evi vardı. 6 yıllık kiracı. Mayısta kontratı sonlanıyordu ve ihtar çekip çıkmasını isteyecektik. Erken haber verip onun için süreci daha kolaylaştırmak istedik fakat 1,5 aydır sağlıklı bir iletişim kuramadık. Tamam size haber vereceğim 1 hafta içerisinde dedi fakat 1 haftanın sonunda aramaları reddederek hukuki sürece mecbur etti.
Avukatla görüştü nişanlımın ailesi. 5 yıl dolduğu için kira tespit davası ( teknik terimi tam bilmemekle beraber) açılabileceğini, evin emsallerine göre şuan en kötü 3 katı kiraya verilebileceğini, yıllardır 50 TL 100 TL gibi komik zamların yapıldığını ve kira tespit davası ile evin kira bedelinin minimum 2 bin TL olacağını belirtmiş. Bu yol izlenebilir veya siz oğlum oturacak diye ihtarname çekebilirsiniz demiş.
Emlakçı durumu karşı tarafa bildirdiğinde de nişanlımın ailesini arayan kiracı siz çocuk mu korkutuyorsunuz para ile ? Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz ? İyi niyetli davranıyorum ev arıyorum bulamadım neden 8 ay önceden demediniz kiralar daha uygundu benden para alabileceğinizi mi sanıyorsunuz 40 tane davam var benim ben battım üzerimde hiç birşey yok vs diye hiddetlenmiş. Nişanlımın babası da 1,5 aydır ulaşmaya çalışıyoruz bu mu iyi niyetiniz ? Bu planımız yeni oldu ve size ilettik. Telefonları reddediyorsunuz , sözünüzde durmuyorsunuz hukuki süreç başlatmak zorundaydım. Evet kiralar yüksek ama siz daha yüksek kira ödemeyin diye benim oğlum evi varken yüksek kirada mi otursun demiş.
Konuşma neticelenmemiş. Ve kiracı çıkmıyor.
Bizim izlememiz gereken yollar nedir ? Avukat ile tekrar görüşeceğiz. Sen karışma ailesi halletsin diyenler olabilir. Fakat işin şu kısmı çok ilgilendiriyor. Diyelim ki kiraya çıktım geçici süreliğine o eşyalar taşınırken yıpranacak, bir kaç aylığına perde gibi başka eve olduramayacak şeylere boştan yere para ödeyeceğim. Bir gardrobu söküp tekrar oturtmak çok zor. 1+1 eşyalı evler şuan oturduğumuz semtte 3500 TL ve öğrenci evinden bozma haldeler. Düğünü seneye erteleme planımız da yok. Daha doğrusu nişanlım buna yanaşmıyor. Sinirlerim çok bozuldu. Zam gelmeden mobilyaları almak istiyordum şuan onu da alamıyorum.
Evet çok zor bir dönem Allah yardımcısı olsun kiracının da. Ama biz ondan sadece kontratı sonlandığında evden ayrılmasını istedik.
Hanımlar bu ev ve davalar hakkında bilginiz var mi ?
Sizce bir kaç ay veya bir sene sürebilecek bu davada biz evlendiğimizde evi nasıl seçsek daha mantıklı olur ?
Anlayışsız bir kiracı yüzünden maaşımın yarısını kiraya vermek zorunda kalmak üzüyor beni.
Sizce ne yapmalıyız ? Mantıklı yorumlarınızı bekliyorumsizin
Sizin o 50 lira 100 lira dediğiniz miktarlar hiç komik değil aslında olması gerekendi. Ama şuan herşey pahalilastigi için tabi ev sahipleride kiraları yükseltiyor. Bazıları ise tam firsatci oldu böyle insanları Allah ıslah etsin . Arkadaşın dediği gibi eşyalarınızı alıp depoda bekletebilirdiniz. Çünkü bu zamanda bütçeye uygun ev bulmakta zor kiraciyada Allah yardım etsin ne diyelim 🤷🏻‍♀️

Sizin o 50 lira 100 lira dediğiniz miktarlar hiç komik değil aslında olması gerekendi. Ama şuan herşey pahalilastigi için tabi ev sahipleride kiraları yükseltiyor. Bazıları ise tam firsatci oldu böyle insanları Allah ıslah etsin . Arkadaşın dediği gibi eşyalarınızı alıp depoda bekletebilirdiniz. Çünkü bu zamanda bütçeye uygun ev bulmakta zor kiraciyada Allah yardım etsin ne diyelim 🤷🏻‍♀️
Ben yanlış biliyormuşum hiç zam yapılmamış bugün öğrendim :KK45:

5 yıl dolduysa ve adamın ödediği kira emsal evlere göre çok düşük ise ,ev sahibi Kira rayiç bedeli belirleme davası açarak kirayı hop diye 3 katına çıkarabilir. Yani bir kiracı ben eski kiracıyım her yıl 100 lira zam yapar elalemin milyonluk evinde 1000 liraya otururum yapamaz artık.

İsterseniz bu yolla buradan aldığınız kirayı kendi kiranıza ödeyin ve canınızı sıkmayın.

İsterseniz kiracıya oğlum oturacak diye tahliye davası açın. Zaten adamın oğlu orada oturacağı için orayı başkasına kiraya VEREMEZSİNİZ 3 yıl diye biliyorum.
Ben yanlış biliyormuşum 5 yıldır hiç zam yapılmamış. Bu durumda haklılık payı artabilir mi

ablama ev sahibi bugun (tüfe+yi-üfe/2-Geçen yılın aynı ayına gore ) ne formülü anlamadım bilen aydinlatsin lutfen:)diye bir yöntemle zam yapmaya calisiyor yüzde 70 zam oraniyla:KK66:))) gecen sene 80 tl az zam yaptım diyormuş birde:KK66:ay dedim bu ne demek yasal oranla yapmali:KK66: valla ev sahipleri de şaşırdı artık.

Her gün arayıp derken ? 1,5 ay içerisinde 4 veya 5 kez arandı ve sadece ikisini açtı. Bizler konuşmasını bilen insanlarız. Kimseye de üslubu bozmadık. Ama siz okuduğunuzu iyi anlayamıyorsunuz sanırım. Mayısta kontrat bitiyor ve 6 ay önceden haber verelim o da mağdur olmasın dedik.
Sizin malınız mülkünüz olursa peşine düşmeyin öyleyse. Üstüne çöreklensinler
Ne bu sinir?
Bir buçuk ayda insanları beş kere aramak gayet sıkıştırmaktir haftalık aramissiniz çık deyince ev bulunup tasinilmiyor zaten kanunen haklısınız altı ay oturma hakkı var o zamana kadar burdakilere mi kızacaksiniz kayın babanızın evini bu kadar sahiplenmeyin iki gün sonra kurula kurula bizim evimiz diye gelirler lanet edersiniz kiracıyı çıkarttığıniz güne :))

Ne bu sinir?
Bir buçuk ayda insanları beş kere aramak gayet sıkıştırmaktir haftalık aramissiniz çık deyince ev bulunup tasinilmiyor zaten kanunen haklısınız altı ay oturma hakkı var o zamana kadar burdakilere mi kızacaksiniz kayın babanızın evini bu kadar sahiplenmeyin iki gün sonra kurula kurula bizim evimiz diye gelirler lanet edersiniz kiracıyı çıkarttığıniz güne :))
Herkesin aile yaşantısı sizinki gibi olmak zorunda değil. Herkes sizinle aynı mantalitede değil .
Ayrıca 1 kez konuşmak yeterliydi ama ne oldu ? Açmadı. Biz de insan gibi konuşmak istedik. Erken haber verip zor duruma düşmesin dedik. Demek ki zor duruma düşmek istiyor bu durumu da hukuki olarak çözecekler.

Bence siz zevkinize göre başka bir ev tutup bunlara da kira yükseltme davasi açın.( Tam adını bilmiyorum. 5 yıldan sonra açilanindan) Nasılsa her türlü o ev yetismeyecek bari kira yükselince kendi kiranizi yeni kiracinin vereceği kiradan karsilarsiniz

Bizimde evimiz vardı. Kiracı kirayı ödemiyor babam çık diyor çıkmıyordu. Aylarca bizi uğraştırdı en son mahkemeye verdik hala çıkmıyordu. Babam eşinin patronuna ulaşmış tanıdık aracılığıyla kadın özelde çalışıyordu durumu anlatmış patronda demiş böyle birini çalıştıramam vs o hafta apar topar çıktılar işten kovulmamak için. Yemin ederim eşine dostuna rezil etmek gerekiyor bazende. Bu arada bende şu an kiracıyım. Evim vs yok. Ama asla bu kadar çirkef olamam.

E babanız evsahibi olduğuna göre her yıl kiraya üfe- Tüfe (üretici-tüketici faiz endeksi) üzerinden zam da yapmıyor demek ? Yani evsahibi olarak kiraya asla zam yapmıyor çünkü zam da enflasyon faiz farkı demek? Öyle mi? Bu kadar hasassa böyledir yani herhalde
Babam evini kiraya vermiyor 1 defa verdi ondada kiraya zam yapmadı 2 yıl oturdu aynı fiyat üzerinden kiracı. Yani herşey de illa muhalefet olacak bişey arama derdinde olmasanız. Size ne insanların hassasiyetinden size zararı mi dokunuyor insanlar yaşantısında bazı şeylere dikkat etmeye çalışınca.

Babam evini kiraya vermiyor 1 defa verdi ondada kiraya zam yapmadı 2 yıl oturdu aynı fiyat üzerinden kiracı. Yani herşey de illa muhalefet olacak bişey arama derdinde olmasanız. Size ne insanların hassasiyetinden size zararı mi dokunuyor insanlar yaşantısında bazı şeylere dikkat etmeye çalışınca.
Kiracıya her yıl taşınma zorunluluğu doğmuş, o kadar sinirlenmesine şasirmamali o zaman... muhalefet değilim hanımefendi bir soru sordum sadece...maaşıma kira gelirime zam yapma demeden faiz konusunda çok hassas değil komik olunuyor bence . Ayrıca ulkecek batışımız da bu yalancı hassasiyetler yüzünden olunca bana da gayet zararı var, hiç kusura bakmayın...

Herkesin aile yaşantısı sizinki gibi olmak zorunda değil. Herkes sizinle aynı mantalitede değil .
Ayrıca 1 kez konuşmak yeterliydi ama ne oldu ? Açmadı. Biz de insan gibi konuşmak istedik. Erken haber verip zor duruma düşmesin dedik. Demek ki zor duruma düşmek istiyor bu durumu da hukuki olarak çözecekler.
Daha içine girmediginiz aileyi ve evi bu kadar sahiplenmeyin nerden çıkardınız eşimin ailesinin evinde kaldığımı ?

Yasal olarak şu an süresi dolmadan çıkaramazsiniz beklemesi gereken ve zor duruma düşen siz olmussunuz

Her gün arayıp derken ? 1,5 ay içerisinde 4 veya 5 kez arandı ve sadece ikisini açtı. Bizler konuşmasını bilen insanlarız. Kimseye de üslubu bozmadık. Ama siz okuduğunuzu iyi anlayamıyorsunuz sanırım. Mayısta kontrat bitiyor ve 6 ay önceden haber verelim o da mağdur olmasın dedik.
Sizin malınız mülkünüz olursa peşine düşmeyin öyleyse. Üstüne çöreklensinler
Nisanlısın mal senin degil ,nisanlının ailesinin malı.
1.5 ayda 4-5 kez neden aranıyor?Mayısta kontratı biten adam?Bi salın adamı.

evin yoksa boğazından kısıp ev alacakmışsın öyle diyollaaa
tüm ev sahipleri toplanıp kiraları üç katına çıkarır
sonra milletten de sömürerek alırlar ama sorsan kiracı suçlu olur
pandemi olur maske beş katına çıkar fiyatı
deprem olur ev fiyatları uçar
çok merhametliyiz çokk
işimize gelmeyince de kiracı çıkarılır iki katı fiyata kiralanır ev
(konu sahibine yazmıyorum onlar mecbur o eve oturacaklar bu konuda kiracı haksız)
Bunu anlatmaya calısıyorm
Haber vermis 1.5 ay da 4-5 kez neden arıyosn adamı?
Mayısta kontratı bitiyormus bi sal
Konu sahibi evin tapusunu üzerine almıs evlenmeden galiba😅
Ama sadece oturma hakkı verilmis ona.
Öyle bi sahiplenmşki malımda malım😂

Nisanlısın mal senin degil ,nisanlının ailesinin malı.
1.5 ayda 4-5 kez neden aranıyor?Mayısta kontratı biten adam?Bi salın adamı.
Ben de bu kafayı anlayamıyorum işte evlenmeden aileyi savunup başkasının ailesini tanımadan konuşmak , onlara ait olan mal kendininmiş gibi davranmak falan çok acayip bir içlerine gir önce o aileden değilsin daha adama altı ay öncesinde haber vermiş olmaları evden cikma zorunluluğu getirmiyor ki daha adamın Mayıs'a kadar çıkmama hakkı var haftalık aramışlar yok davaya veririz falan bende çıkmazdim ev bulmak bir ayda oluyor mu ? Çık deyince çıkacak kiracı mantığa bak

X