Kısık ateşte kaynatılan süt sterilize olur mu?

Kaynayan sütten mi olmaz? Bizim marketlerdeki peynirlerin %99,9 unda pastorize edilmiş süttendir yazıyor, bu bahsettiğim yabancı peynirlerde ise açık açık çiğ sütten yazıyor
Bak sutu kaynatiyorum ben ve icine sirke koyuyorum kesilene kadar. Kesilince bi tulbente suzduruyorum suyu alta iniyor. Uzerine agirlik koyuyorum ve kalip gibi peynirimiz bi kac saate hazir oluyor.. cokelek gibi olmuyor

Bak sutu kaynatiyorum ben ve icine sirke koyuyorum kesilene kadar. Kesilince bi tulbente suzduruyorum suyu alta iniyor. Uzerine agirlik koyuyorum ve kslip gibi peynirimiz bi kac saate hazir oluyor.. cokelek gibi olmuyor
Mayasıyla aslıyla peynir olmaz kaynatılırsa .
Babannemin keçi sürüsü vardı çok güzel peynir yapardı .
Kaynayan sütten çökelek gibi bişey olur 🤷‍♀️
Tamam işte sütü kestiriyorsun mayalanmıyor ki.
Bastırdığın için kalıp gibi oluyor .Yüksek sıcaklıkta mayalanma yani bakteri çoğalması olmaz zaten .

Dün bulunduğumuz bölgedeki köyleri gezerken yoldan süt aldık. Genelde sütün dibini tutturduğum için, bu defa ocağı en kısıkta olacak şekilde kaynattım. Yoğurt yaptım ve ayırdığım kısımdan akşam içmiş de bulundum. Şimdi içime kurt düştü, süt bu şekilde yeterince sterilize olmuş mudur? Kaynadı sonuçta, kısıkta da olsa 5 dkdan fazla da kaynattım.
Kaynadığından eminseniz sütten korkmayın. Kısıkta yada harlı da kaynaması farketmez önemli olan kaynamış olması

Severim çökeleği hemde çok .Yanlız tavsiyem süt kesilince bırakın soğusun tencerede .Tüm yağı akıp gider sıcakken süzerseniz .
Yağlı kalırsa lezzetli olur 🥰
Aa cidden bunu hic dusunmedim ben, birde tez canliyim hem olsun bitsin diye suzuyordum. Cok sık yapmam ama yapinca oyle yapayim artik. Tesekkur ederim canim💕

Sut aslında sterildir temiz bir sekilde sagılıp 1 2 saate kaynatılırsa emin olun pastorizelerden daha saglıklı olur
Biz trakyalıyız mesela benim babaannem kendi sagdıgı sutu tasmaya baslayınca kapatırdı altını
10 dk daha kaynamazdı yani
Ikı cocugumu da bilindik yerden sut alıp dakikalarca kaynatmadan sakladığım sutle buyuttum hiç birşey de olmadı
Zaten sut bozuk olursa daha kaynarken kesiliyor ve bundanda lor yapılıyor
Her hali değerlendirilen bir seyin hastalık yaratacak kadar pis olması mumkun değil
Pastorizeleri bilemeyecegim tabi

Dün bulunduğumuz bölgedeki köyleri gezerken yoldan süt aldık. Genelde sütün dibini tutturduğum için, bu defa ocağı en kısıkta olacak şekilde kaynattım. Yoğurt yaptım ve ayırdığım kısımdan akşam içmiş de bulundum. Şimdi içime kurt düştü, süt bu şekilde yeterince sterilize olmuş mudur? Kaynadı sonuçta, kısıkta da olsa 5 dkdan fazla da kaynattım.
Sterilize olmaz ama, pastörize olur merak etmeyin. Sütün ısısı 100 dereceyi geçmez. Bir sutu sterilize etmek için 120 d üstüne çıkarmanız lazim. Eğer 75 derece de 15 dk kadar kalırsa sütünüz kaynamasa bile pastörize olur. 2 gün içinde tuketmenizgerekir.

Ablamın oğlu veterinerlikte okuyor. Geçenlerde işledikleri bir konudan sonra evlerimize pastorize olmayan hiçbir sütün girmemesini öğütledi. Hatta evdeki sütçüden alınan sütü de döktürdü. istediğin kadar kaynat bazı hastalık yapan bakteriler ölmüyor dedi😱.

Ablamın oğlu veterinerlikte okuyor. Geçenlerde işledikleri bir konudan sonra evlerimize pastorize olmayan hiçbir sütün girmemesini öğütledi. Hatta evdeki sütçüden alınan sütü de döktürdü. istediğin kadar kaynat bazı hastalık yapan bakteriler ölmüyor dedi😱.
Aynen bu konuda bu işi bilenler ikiye bölünmüş durumda. Kimi çiğ diyor kimi pastörize.

ben once altını tam yuksek atesde acıyorum kaynayana kadar
kaynamaya baslayınca kısık hale getırıp 10 dk kaynatıyorum
sonra altını kapatıyorum kendı kendıne ılımasını beklıyorum
ılıdıgında ustundekı kaymagı kızıma yedırmek suretıyle alıp gerı kalana komple tencerede oylece yogurdu mayalıyorum :KK70: bızde sut ıcılmez hep yogurt yenır anca yetıyor koca tencere 2 -3 gun ıcın

ama hep bu sekılde yaptım cok kaynarsa vıtamınıde ölür bır anlamı kalmaz hoş zaten inekler ınek gıbı de degıl eskıden gunes altında gezer ot yerlerdı sutlerı mıs gıbı kokardı sımdı sunı yem. ahırdalar gunde 1 saat gunes gorurse hayvan ne ala. sutun sutlugumu kaldı kı

dogru
benımde kuzenım gıda muhendısı laboratuvarda calısıyor
eger hayvan hastaysa ne yaparsan yap onun sutu ve sutunden elde edılen hersey insani öldürebılır bılemezsın bu yuzden tanıdıgın ınek olacak oyle her koyden sut gelıyor dıyenden sakın alma dedı
bırde ıcıne bırseyler katıyorlarmıs sut kesılmesın dıye ...
neysekı bızım sutunu aldıgımız ınek tanıdık :KK70:

X