Mezeler - Ordövrler Kısır -Havuç Tarator-Çotanak Zeytinyağı Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.160
596.111
42
Merhaba
Yemek sayfası takipçileri
Uzun bir aradan sonra iki tarif ile yine buradayım
Aslında her ay olduğu gibi bana tarif kalmadı yani sarımsaklı ve sarımsaksız cacık dışındaBirini nane diğerini pul biber ile süsleyecektim.Oysa mevsim dışı sebze pek kullanmam
Tarifleri alan arkadaşlar tariflerini yapamayınca tarif bana kaldı.
Dahliadivin canım tarifler için teşekkür ederimSen benim için almıştın değil miİşlerinde kolaylıklar diliyorum

Mezenin Tarihçesi

İlk mezenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir fakat zeytinyağını ilk bulanlar Giritlilerdir. Soğuk mezelerde genellikle zeytinyağı ile yapıldığından ilk mezenin de Giritliler tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Zeytin ağacına ilişkin mevcut en eski veri Ege Deniz’indeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir.
Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti’ne M.Ö 4.500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Zeytinyağının bulunuşu ile yemek kültüründe de değişiklikler olmuştur. Zeytinyağının aromasıyla yemekler daha lezzetli ve daha dayanıklı hale gelmiştir. Osmanlı Saray mutfağında da zeytinyağlı yemekler mevcuttu...
Geçelim tariflerimize
Kısır

Kısır Malzemeleri

*6 çay bardağı ince bulgur
*4 çay bardağı sıcak su
*2 yemek kaşığı domates salçası
*1 yemek kaşığı biber salçası
*2 tatlı kaşığı köfte baharatı(7 türlü veya köfte baharatı olarak alabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı kimyon
*2 tatlı kaşığı sumak
*2 tatlı kaşığı pul biber(bu zevkinize kalmış koymayabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı tuz
*Yarım limon
*1/2 çay bardağı nar ekşisi
*2 orta boy kuru soğan
*2 diş sarımsak

Yeşillikler
Dilediğinizi koyup çıkartabilirsiniz.
*Maydanoz
*Marul
*Kırmızı lahana
*Domates
*1 su bardağı zeytinyağı veya dilediğiniz sıvı yağ

Kısır Yapılışı

Öncelikle bulgurumuzu birt kaba alıyoruz ve üzerine sıcak suyumuzu ekliyoruz.Üzerini kapatıp yumuşamasını(şişmesini)bekliyoruz.

15 -20 dk sonra karışmaya hazır:)Ben biraz iri bulgurla yapıyorum o sebeple bu kadar bekledim.simit veya esmer bulgurla yaptığınızda 10 dk içinde hazır olur.

Üzerine soğan,sarımsak,salça,baharatlar,nar ekşisi ve limonu sıkıp karıtırıyoruz.Dilerseniz kaşıkla dilerseniz ellerinizle karıştırın.Elimizle karıştırınca daha iyi karışır.

Üzerine ince ince doğradığımız yeşillikleri ekliyoruz:)Domatesler bahçemizden:)Ham domatesler bekleyince kızardılar:)Onları kullanıyorum.Yoksa mevsim dışı pek kullanmam:)

Ben yağı üzerine ısıtıp döküyorum.Bunu Gaziantep'te öğrendim farklı bir lezzet katıyor:)

Sonra iyice harmanlıyoruz.

Kısırımız hazır:)

Turşu,ayran ve marul eşliğinde sunum yapıyoruz.

Havuç Tarator

Yemeklerimize,çay davetlerimize eşlik eden,lezzetli bir o kadar kolay bir tarifi sizinle paylaşacağım.
Cacıktan esinlenirek yapılan havuç tarator kış aylarında daha fazla tercih edeceğimiz eşsiz bir tat

Malzemeleri

5-6 adet havuç
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 kase yoğurt
5-6 tane ceviz
pul biber
Tuz
1 diş Sarımsak

Havuç tarator Yapılışı

Öncelikle havuçlarımızı yıkayıp,rendenin iri kısmı ile rendeliyoruz.
Daha sonra tavaya 2 kaşık zeytinyağı yağ ekliyoruz.Sarımsakları minik minik doğrayıp 1-2 dk çeviriyoruz.

Rendelediğimiz havucu ekleyip üzerine tuz ekliyoruz.3-4 dk kadar tavada çevirip altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Tavaya 2 kaşık zeytinyağı ekleyip cevizlerimizi atıyoruz ve 3-4 dk çeviriyoruz ve üzerine pul biber veya toz kırmızı biberi ekleyip ocağın altını kapatıyoruz.

Süzme yoğurt kullanırsak daha iyi olabilir.Ben yoğurdu evde yapıyorum bu sebeple hazırlar gibi çok koyu olmuyor.O sebeple tülbente koyup yarım saat kadar süzülmesini sağladım.
Havuç sıcak iken yoğurt ile buluşturmuyoruz bu sefer sulanır:)İsteğe bağlı mayaonez veya avakado ekleyebilirsiniz.Kıvamı değiştiryor.
Yoğurdumuza tuz ekliyoruz.

Soğuyan havucumuzun üzerine yoğurdumuzu ekliyoruz:)

Karıştırıp üzerine cevizli,pul biberli sosumuzu ekliyoruz:)

Afiyet olsun:)

Ellerine emeğine saglik canim cok güzel olmuş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…